Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 θα ξυπνησω B) :cool:

 

 

αμα πιω γαλα το πρωι μπορει και να με παει αιμα οποτε δεν το ρισκαρω.Πρεπει να περασει τουλαχιστον 1 ωρα+ μεχρι να μπορεσω να φαω νορμαλ αφου σηκωθω γιατι μου καθεται καπως το φαγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν εξηγείς όμως Άλεξ γιατί δεν μπορεί να γίνει με λάστιχα/kettlebell/bodyweight ασκήσεις και χρειάζεται ντε και καλά μπάρα/αλτήρες/μηχανήματα γυμναστηρίου. Αν τηρώ την βασική αρχή για μυική αύξηση που είναι το progressive overload, γιατί να παίζει ρόλο αν χρησιμοποιώ αλτήρες ή τσουβάλια με άμμο;

 

Εκτός κι αν θεωρείς πώς δεν θα καταφέρω να τηρήσω αυτή την αρχή, οπότε είναι θέμα ατόμου κι όχι τεχνικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ πιο εύκολο να στο δείξω αντί να το εξηγήσω αν πάμε καμιά προπόνηση αλλά δεν έρχεσαι :D

 

Το progressive overload είναι βασική αρχή, αλλά το σώμα / μυική μάζα θα κάνει adapt εκεί που καταλήγεις. Τι εννοώ. Κάνεις bodyweight squat σπίτι και όταν ξεκινάς κάνεις 10, και καταλήγεις να κάνεις μια μέρα 50. Έχεις progressive overload? Ναι. Θα έχεις αποτέλεσμα ? Ναι. Θα είναι το αποτέλεσμα το ίδιο με αυτόν που ξεκίνησε squat με 30 κιλά και έφτασε 100? Ούτε για αστείο. Παρόλο που και οι δύο έχετε progressive overload και μπορεί να σας πήρε και ίδιο χρόνο, τα πόδια του τύπου με τα squat θα είναι διπλάσια γιατί έχει φτάσει σε καλύτερο αποτέλεσμα. Το ίδιο παράδειγμα με κάμψεις vs bench press, λάστιχα vs αλτήρες για traps κτλ. 

 

Το PO έχει και αυτό ρυθμό. Όσο πιο πολύ πιέζεσαι με τον κατάλληλο εξοπλισμό, τόσο πιο πολύ μυική μάζα / νευρικό adaptation και τόσο περισσότερο ανεβάζεις κιλά η reps. Τα bodyweight squats δεν είναι αρκετά να προκαλέσουν το stimulation που θα σε ωθήσει να ανέβεις με τον ρυθμό που ωθούν τα squat με μπάρα ή μια πρέσσα. 

 

Οπότε το αποτέλεσμα θα είναι ο τύπος που κάνει 50 bodywieight squat και 60 κάμψεις να μπορεί να υποστηρίξει μυική μάζα -10 κιλά από ύψος, ενώ ο τύπος που κάνει 100 κιλά squat και 90 κιλά bench press να υποστηρίζει μυική μάζα σε κιλά ύψους. Για αυτό btw άν ακούσεις τα στατς κάποιου στις βασικές, ξέρεις αμέσως τι σώμα έχει χωρίς να τον δεις.

 

Έχω κάνει πάμπολλες προπονήσεις στο σπίτι που τα έδωσα όλα με λάστιχα, κάμψεις, sandbag squats έλξεις κτλ. Καλό pump είναι δεν λέω, και φυσικά γίνεται δουλειά.  Μια σωστή προπόνηση στο gym και θα δεις πως την ακούει το σώμα, τι πρήξιμο παίζει πως είσαι πιασμένος διαφορετικά κτλ. Αυτή η διαφορά κάνει accumulate όταν μιλάμε για χρόνια προπόνησης.  Ειδικά στα πόδια η διαφορά είναι χαοτική χωρίς πρέσσα / squat και Leg curl / extension..  

 

Αν υπάρχει σπίτι κάνα rack, κάνα πολυμηχάνημα η τίποτα μπάρες για calisthenics οκ πάω πάσο. 

 

-----------------------------------------

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..

 

 

 

 

 

 

 

 

Πρώτη φορά ραπέλ σήμερα στη σιδερένια γέφυρα (ντε Κίρικο) στις Μηλιές. Καλή φάση. Πολλά καινούρια πραγματάκια μάθαμε σήμερα.

 

Ερώτηση προς τους ενδιαφερόμενους (ο fotis είδα ασχολείται λογικά με τέτοια): Γνωρίζετε ποιον έχουμε "δάσκαλο" για αναρρίχηση στο Βόλο;

 

Tip: Κατάγεται από Αγρία (15 λεπτά από το Βόλο).

Καταρχην στον Βολο εχετε τον Νικο τον Μαγγιτση απο τους καλυτερους ελληνες ορειβατες που εχουμε και τον μονο που εχει κανει 7 summits .Αυτον λες .

Επισης εχετε τον Ανδρεου που ειναι κορυφη στο canyoning  και αυτος που  ουσιαστικα ανοιξε το σπορ στην Ελλαδα.Αγρια και γενικα Βολο πηγα φετος πρωτη φορα  ,μου αρεσε πολυ .

Εχω κανει σε αυτη την γεφυρα πριν   3 χρονια (νομιζω ειναι ναυτη δεν ειμαι σιγουρος ) ,ειχα παει για νυχτερινο ραφτινγκ στην περιοχη.

Παει η μουσαρα μου με φαγανε να την κοψω ...

 

 

 

post-237837-0-83648700-1448958064_thumb.jpg

 

 

 

post-237837-0-29726500-1448958078_thumb.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση μπορεί να έχει απαντηθεί αλλά είναι τεράστιο το thread και ποιος ψάχνει τώρα!

Ξεκίνησα γυμναστήριο μετά από πολύ καιρό "αραγματος" και η ερώτηση μ είναι

Επειδή παλιά πήγαινα κάθε μέρα σχεδων και έβγαζα 2 φορές το πρόγραμμα δλδ (από 2 φορές στήθος δικεφαλο 2 πλάτη τρικ. 2 πόδια ώμους) εναλλάξ βέβαια κύκλυκα αλλά τώρα μ είπε η γυμναστήρια είναι υπερβολή και ότι και με μια φορά κάθε βδομάδα να τα βγάζω αρκεί!

Είναι too much τλκα? Θα δω πιο γρήγορα αποτελέσματα βγάζοντας το 2 η "τζάμπα" κουράζουμε παραπάνω?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ πιο εύκολο να στο δείξω αντί να το εξηγήσω αν πάμε καμιά προπόνηση αλλά δεν έρχεσαι :D

 

Το progressive overload είναι βασική αρχή, αλλά το σώμα / μυική μάζα θα κάνει adapt εκεί που καταλήγεις. Τι εννοώ. Κάνεις bodyweight squat σπίτι και όταν ξεκινάς κάνεις 10, και καταλήγεις να κάνεις μια μέρα 50. Έχεις progressive overload? Ναι. Θα έχεις αποτέλεσμα ? Ναι. Θα είναι το αποτέλεσμα το ίδιο με αυτόν που ξεκίνησε squat με 30 κιλά και έφτασε 100? Ούτε για αστείο. Παρόλο που και οι δύο έχετε progressive overload και μπορεί να σας πήρε και ίδιο χρόνο, τα πόδια του τύπου με τα squat θα είναι διπλάσια γιατί έχει φτάσει σε καλύτερο αποτέλεσμα. Το ίδιο παράδειγμα με κάμψεις vs bench press, λάστιχα vs αλτήρες για traps κτλ. 

 

Το PO έχει και αυτό ρυθμό. Όσο πιο πολύ πιέζεσαι με τον κατάλληλο εξοπλισμό, τόσο πιο πολύ μυική μάζα / νευρικό adaptation και τόσο περισσότερο ανεβάζεις κιλά η reps. Τα bodyweight squats δεν είναι αρκετά να προκαλέσουν το stimulation που θα σε ωθήσει να ανέβεις με τον ρυθμό που ωθούν τα squat με μπάρα ή μια πρέσσα. 

 

Οπότε το αποτέλεσμα θα είναι ο τύπος που κάνει 50 bodywieight squat και 60 κάμψεις να μπορεί να υποστηρίξει μυική μάζα -10 κιλά από ύψος, ενώ ο τύπος που κάνει 100 κιλά squat και 90 κιλά bench press να υποστηρίζει μυική μάζα σε κιλά ύψους. Για αυτό btw άν ακούσεις τα στατς κάποιου στις βασικές, ξέρεις αμέσως τι σώμα έχει χωρίς να τον δεις.

 

Έχω κάνει πάμπολλες προπονήσεις στο σπίτι που τα έδωσα όλα με λάστιχα, κάμψεις, sandbag squats έλξεις κτλ. Καλό pump είναι δεν λέω, και φυσικά γίνεται δουλειά.  Μια σωστή προπόνηση στο gym και θα δεις πως την ακούει το σώμα, τι πρήξιμο παίζει πως είσαι πιασμένος διαφορετικά κτλ. Αυτή η διαφορά κάνει accumulate όταν μιλάμε για χρόνια προπόνησης.  Ειδικά στα πόδια η διαφορά είναι χαοτική χωρίς πρέσσα / squat και Leg curl / extension..  

 

Αν υπάρχει σπίτι κάνα rack, κάνα πολυμηχάνημα η τίποτα μπάρες για calisthenics οκ πάω πάσο. 

 

-----------------------------------------

 

 

 

Στο bodyweight όταν υπάρχει overload δεν κάνεις περισσότερες επαναλήψεις, γιατί το μόνο που θα πετύχεις είναι απλά να γίνεσαι καλύτερος στη συγκεκριμένη άσκηση. Όταν φτάνεις να κάνεις πολύ εύκολα 8 επαναλήψεις τότε πας σε δυσκολότερο progression της άσκησης. Πχ όταν τελειοποιήσεις τα squat στις 8 επαναλήψεις τότε κάνεις deep squat, μετά bulgarian split squat, pistol squats και πάει λέγοντας. Έτσι εξασφαλίζεις το overload του μυ και υπάρχει υπερτροφία. Το ίδιο και με τα pull-ups όταν φτάσεις να κάνεις με σωστή τεχνική 8 επαναλήψεις μετά βάζεις βάρος και κάνεις weighted pull-ups ή κάνεις L-sit pull-ups ή muscle-up κτλ.

 

Με λίγα λόγια μπορείς να έχεις υπερτροφία μυών και με γυμναστική στο σπίτι, φτάνει να υπάρχει progression (πίστεψε με υπάρχουν πάρα πολλά) στις ασκήσεις και εννοείτε η διατροφή να είναι σωστή. Η υπερτροφία μπορεί να μην είναι στα επίπεδα μιας προπόνησης με μπάρα (σε όγκο), αλλά μπορεί να είναι σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα για κάποιον που δεν έχει στόχο το Mr Olympia ή κάποιο Powerlifting διαγωνισμό. Απλά θέλει περισσότερο χρόνο για να δεις αποτελέσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην στον Βολο εχετε τον Νικο τον Μαγγιτση απο τους καλυτερους ελληνες ορειβατες που εχουμε και τον μονο που εχει κανει 7 summits .Αυτον λες .

Επισης εχετε τον Ανδρεου που ειναι κορυφη στο canyoning  και αυτος που  ουσιαστικα ανοιξε το σπορ στην Ελλαδα.Αγρια και γενικα Βολο πηγα φετος πρωτη φορα  ,μου αρεσε πολυ .

Εχω κανει σε αυτη την γεφυρα πριν   3 χρονια (νομιζω ειναι ναυτη δεν ειμαι σιγουρος ) ,ειχα παει για νυχτερινο ραφτινγκ στην περιοχη.

Παει η μουσαρα μου με φαγανε να την κοψω ...

 

 

 

attachicon.gif1614261_364315690376531_955659670_o (1).jpg

 

 

 

attachicon.gif12319222_618217748319656_1331900199_n.jpg

Τον Μαγγίτση έχουμε. Είναι πολύ ωραίος άνθρωπος. Πολύ ζωντανός. Βασικά δίνει πολύ από τον ελεύθερο χρόνο του για να κρατιέται η αναρρίχηση στο Βόλο ζωντανή. Έφτιαξε αναρριχητική πίστα στον Αδαμόπουλο και τη νοικιάζουν 15 ευρώ το μήνα (τίποτα σε σχέση με άλλες περιπτώσεις). Δεν είναι δάσκαλος/προπονητής σε αυτές τις ώρες, αλλά μας έχει μάθει αρκετά πράγματα. Επίσης, κάθε ΣΚ μας παίρνει και στα βράχια (χωρίς να υποχρεούται εννοείται). Νιώθουμε με την παρέα μου εκεί πολύ τυχεροί που αυτός ο άνθρωπος μας κάνει παρέα και μας εμπιστεύεται.

 

 

Δεν ήταν η γέφυρα της φωτογραφίας. Η γέφυρα ντε Κίρικο είναι ένα 5λεπτο από τις Μηλιές περπάτημα. 42 μέτρα ύψος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια μπορείς να έχεις υπερτροφία μυών και με γυμναστική στο σπίτι, φτάνει να υπάρχει progression (πίστεψε με υπάρχουν πάρα πολλά) στις ασκήσεις και εννοείτε η διατροφή να είναι σωστή. Η υπερτροφία μπορεί να μην είναι στα επίπεδα μιας προπόνησης με μπάρα, αλλά μπορεί να είναι σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα για κάποιον που δεν έχει στόχο το Mr Olympia ή κάποιο Powerlifting διαγωνισμό. Απλά θέλει περισσότερο χρόνο.

 

Το ίδιο λέω και εγώ, αλλά το λέω πιο συγκεκριμένα. -10 έως -5 κιλά κάτω από ύψος αν ο άλλος είναι και γενετικά προικισμένος. 

 

Το mr Olympia και Powerlifting που λες είναι τελείως out of context. 

 

 

Στο bodyweight όταν υπάρχει overload δεν κάνεις περισσότερες επαναλήψεις, γιατί το μόνο που θα πετύχεις είναι απλά να γίνεσαι καλύτερος στη συγκεκριμένη άσκηση. Όταν φτάνεις να κάνεις πολύ εύκολα 8 επαναλήψεις τότε πας σε δυσκολότερο progression της άσκησης. Πχ όταν τελειοποιήσεις τα squat στις 8 επαναλήψεις τότε κάνεις deep squat, μετά bulgarian split squat, pistol squats και πάει λέγοντας. Έτσι εξασφαλίζεις το overload του μυ και υπάρχει υπερτροφία. Το ίδιο και με τα pull-ups όταν φτάσεις να κάνεις με σωστή τεχνική 8 επαναλήψεις μετά βάζεις βάρος και κάνεις weighted pull-ups ή κάνεις L-sit pull-ups ή muscle-up κτλ.

 

 

 

Και εδώ υπάρχει πρόβλημα. Στο γυμναστήριο το progression είναι τέλεια ρυθμισμένο σε πολύ μικρά και συγκεκριμένα βήματα. Κάνεις bech 60> 65> ..>90> 92> 94 κτλ με drop set και super set κτλ. 

 

Στα bodyweight είναι πολύ πιο abstract το progression που λες και έχει "τοίχους" που ξεπερνιούνται πολύ δύσκολα. Δεν πας από deep bodyweight squat σε pistol squat χωρίς να χάσεις πολύ άσκοπο χρόνο με προπονήσεις που δεν είναι optimal (με πάρα πολλά reps που όπως λες θες να αποφύγεις) γιατί η διαφορά δυσκολίας σε αυτές τις δύο ασκήσεις είναι χαοτική, με το 50% μάλιστα να έιναι καθαρά θέμα τεχνικής και όχι μυικής υπερτροφίας. Ούτε θα κάνεις κάμψεις και μετά μια μέρα θα ξυπνήσεις και θα κάνεις wall pushups..

 

 

Τέλος μπορείς να κάνεις pistol squats και να είσαι σε αυτό το επίπεδο μυικότητας :

 

 

Δεν νομίζω να κάνεις 110-130 κιλά deep squat και να είσαι έτσι όμως εκτός αν είσαι θαύμα της φύσης. Πρέπει να είσαι διπλάσιος από τον τυπά για να το καταφέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο λέω και εγώ, αλλά το λέω πιο συγκεκριμένα. -10 έως -5 κιλά κάτω από ύψος αν ο άλλος είναι και γενετικά προικισμένος. 

 

Το mr Olympia και Powerlifting που λες είναι τελείως out of context. 

 

Εντάξει ήταν λίγο υπερβολικό το παράδειγμα, απλά ήθελα να δείξω ότι όποιος θέλει aesthetics (πχ), που το 80% που πάει γυμναστήριο αυτό θέλει, μπορεί άνετα να το κάνει με προπόνηση στο σπίτι. Απλά θέλει πρόγραμμα, ένα βασικό εξοπλισμό και χρόνο. Η διατροφή εννοείτε. Όποιος θέλει μεγαλύτερο όγκο τότε καλώς πάει γυμναστήριο γιατί είναι μονόδρομος σε τέτοιες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ, αοριστολογείς. Να σε θυμήσω πώς έχω όλον τον βασικό εξοπλισμό (πάγκο+βάσεις για μπάρα για σκουοτ/στρατιωτικές πιέσεις+3 μπάρες+αλτήρες+δίσκους) και πώς γυμνάζομαι με αυτά πάνω από 2 χρόνια (άλλο που η διατροφή ήταν ελεεινά λάθος και δεν κατάφερα να αυξήσω παρά ελάχιστα -σε σχέση με τον χρόνο που γυμνάζομαι- τον μυικό ιστό) οπότε ξέρω πώς είναι να γυμνάζεσαι με τον κλασσικό τρόπο. Επίσης, πήγα για 5-6 βδομάδες σε γυμναστήριο και είδα πώς είναι και τα μηχανήματα. Μη με λες λοιπόν πώς θα μου δείξεις και θα μου δείξεις πώς είναι να γυμνάζεσαι με βάρη. Ξέρω μια χαρά. Αυτό που θα μου δείξεις είναι τεχνικές όπως μισές επαναλήψεις, drop set ή το άλλο που είπε ο Μάους για τις γάμπες, κτλ

 

Ο λόγος που χρησιμοποιώ λάστιχα/kettlebell/αλτήρες είναι πώς δεν έχω εσωτερικό χώρο με θέρμανση για τον εξοπλισμό και δε θέλω να γυμνάζομαι πάλι έξω με το ψοφόκρυο. Ήταν πολύ ρομαντικά πέρσι να προπονούμαι με γάντια και το χωράφι ντυμένο στα λευκά λόγω πρόσφατης χιονόπτωσης και τη θερμοκρασία κάπου στο 0 σαν τον Ρόκυ στη Σιβηρία αλλά καλύτερα να σταματήσω να φλερτάρω με την πνευμονία :)

 

Αν κατάλαβα καλά πάντως, η μεγάλη σου ένσταση είναι πώς με τα λάστιχα/bodyweight αυξάνεις τον αριθμό των επαναλήψεων κι όχι την αντίσταση αλλά αυτό δεν ισχύει, τουλάχιστον στα λάστιχα. Μόλις φτάσω να κάνω με το ελαφρύ λάστιχο 12 επαναλήψεις, βάζω το πιο σκληρό, έπειτα το πιο σκληρό κι έπειτα τα συνδυάζω ανά 2 ή και 3. Οπότε είναι σα να βάζω επιπλέον πλάκες στην μπάρα. Επομένως υπάρχει το ΡΟ που αναζητά όποιος θέλει αύξηση μυικού ιστού. 

 

Κι αναφορικά με τους δικούς μου στόχους, η φώτο που ανέβασε ο Θωμάς είναι πράγματι το ταβάνι που αναζητώ εγώ. Δηλαδή 83-84 κιλά με 13% λίπος. Όταν φτάσω εκεί -που προφανώς θα χρειαστώ χρόνια- θα έχω το σώμα που επιθυμώ και μετά θα μπω σε συντήρηση mode και σε αύξηση ευλυγισίας κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιαννη αυτο που λεει ο αλεξ ουσιαστικα ειναι οτι αυτο που κανεις τωρα ειναι να προπονεισαι για ποδηλασια δρομου με BMX. Σιγουρα θα κανεις δουλεια απλα δεν δεν θα ειναι οσο αποτελεσματικη θα ηταν αν ειχες κανονιο ποδηλατο δρομου.

 

Δουλεια κανεις απλα οχι το ιδιο καλη ή γρηγορη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...