Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Να το γυρίσεις.Αλλά Γιάννη το πρόβλημα κρύβεται αλλού και όχι στην άσκηση. Προσωπικά πιστεύω ότι λιμοκτονείς. Μιλάμε για 30-40 κιλά squat (και δε νομίζω να είναι 20άρα η μπάρα σου). Τίποτα δλδ. 

 

Επίσης κάνεις προπόνηση νηστικός?

 

Ναι, μόλις ξυπνήσω. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. 6 μήνες τώρα που κάνω βάρη, ανεξάρτηρα ώρας, έχω θέμα με το σκουοτ γιατί έχω τραγικά αδύναμα/αδύνατα πόδια. Δεν είναι ότι σήκωνα 80 κιλά και τώρα ζορίστηκα. Αν το σκουωτ είχε τη θέση του deadlift θα ήταν πιο ομαλά τα πράγματα. Αλλά 3 φορές τη βδομάδα και συνεχή αύξηση είναι too much για τις δικές μου δυνατότητες.

Παρατήρησα σήμερα ότι στα πρώτα 3 σετ το πράγμα πήγαινε καλά, στα 2 τελευταία έφαγα μεγάλο ζόρι. Αντί να πάω 4 προπονήσεις πίσω, θα δοκιμάσω το 3*5 μήπως καταφέρω να αυξήσω αρκετά τα κιλά προτού πάω πίσω.

 

Δε λιμοκτονώ. 2500+ θερμίδες έτρωγα μέχρι τώρα, από σήμερα πάω στις 2700+ με σκοπό την αύξηση μυικής μάζας. Λιμοκτονώ με τέτοια νούμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αν πας νηστικός για προπόνηση πολύ πιθανόν να μην έχεις ενέργεια. Κάνε όμως το 3χ5 και συνέχισε να ανεβάζεις. Δεν υπάρχουν αδύνατα πόδια, ειδικά για γυναικεία κιλά. Μπορεί απλά και το νευρικό σου σύστημα να είναι τελείως λαπάς.

 

OHP 1+

 

OHP: 5x52,5 , 3x60, 5x67,5

Lat pulldowns: 3x8x79

Dumbell Shoulder Press:3x8x20

Triceps pushdowns:3x15x52

weighted hyperextensions, face pulls.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο OHP έχει Pull και μάλιστα chinups.. Απλά διάλεξα αυτή την pull άσκηση γιατί δε μπορώ να σηκώσω για 10 επαναλήψεις το bodyweight μου (118 κιλά).Τα άλλα απλά τα πρόσθεσα. Μικρές βοηθητικές ασκήσεις . Δε κουράζουν καθόλου. Επίσης επειδή θέλω να ανεβάζω και τις βοηθητικές τις κάνω σαν αντίστροφο 5/3/1 (5x10, 5x8, 4x8, 3x8 ανάλογα την εβδομάδα, όσο πιο ζόρικο το main, τόσο πιο ελαφριές οι βοηθητικές) . Το πρόγραμμα επιτρέπει τις παραλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα λάστιχα προπόνησης για διακοπές business trips κτλ, απομίμηση αυτών. 

 

http://www.bodylastics.com/

 

Έκανα την πρώτη προπόνηση χτες. Το μόνο που δεν κατάφερα να γυμνάσω είναι γάμπες. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος αν όχι εντυπωσιασμένος (δεν είναι ότι είμαι και κάνας τσιλιβήθρας παίζω αρκετά κιλά στο gym όπου επιτρέπουν οι τραυματισμοί). Σήμερα έχω τα ίδια πιασίματα όπως αν είχα πάει gym. 

 

Προτείνω να τα δείτε όσοι είστε σε φάση home workout και δεν έχετε χώρο για μπάρες και πάγκους η πολλούς αλτήρες, ή όσοι θέλουν να γυμνάζονται και στις διακοπές κτλ κάνουν πολύ καλή δουλειά. Δεν θα αντικαθιστούσα το gym με αυτά φυσικά αλλά μετράνε.  

 

τα πήρα από http://www.bbclub.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον @alex ότι όντως κάνουν δουλειά για κάποιον που κάνει home workout

εγώ θα δώσω ένα λινκ με ασκησιολόγιο ενδεικτικό για όλες τις μυικές ομάδες:
http://www.in2life.gr/wellbeing/exercise/articles/205151/article.aspx?singlepage=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερώτηση αναφορικά με τα φρούτα...αν πχ θέλω να φάω δύο φρούτα μπορώ να τα βάλω στο μουλτι και να τα πολτοποιήσω; να γίνει ουσιαστικά φρουτόκρεμα ή χάνονται συστατικά που δεν πρέπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χάνεται τίποτα, άντε καμιά φυτική ίνα , αλλά φαντάζομαι είσαι στον όγκο και δε μπορείς να μασάς όλη την ώρα ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μια ερωτηση ακομα ρε παιδια:-P Η πρωτεινη που λαμβανουμε απο τις τροφες αν δεν κανουμε βαρη ή ασκησεις σωματικου βαρους δεν μετατρεπονται σε μυικη μαζα?

Καποιος να απαντησει αν θελει σε αυτην την ερωτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω επιστημονική θεωρία πρόχειρη αλλά αν δεν έχει λόγο το σώμα  να συνθέσει μυς , γιατί να το κάνει?Είναι και πανάκριβοι στη συντήρηση. Ότι και να τρως. Εκτός βέβαια από ορμόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω επιστημονική θεωρία πρόχειρη αλλά αν δεν έχει λόγο το σώμα  να συνθέσει μυς , γιατί να το κάνει?Είναι και πανάκριβοι στη συντήρηση. Ότι και να τρως. Εκτός βέβαια από ορμόνες.

Ευχαριστω για την απαντηση.Μετατρεπονται σε λιπος ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα προγραμμα Α. 50 λεπτα γυμναστικης.

 

3 σετ κοιλιακους/3 σετ ραχαιους.

 

Λιγο επιτοπιο τροχαδιν και ζεσταμα ωμων.

 

Σε ολες τις ασκησεις ζεσταμα κανονικα.

 

Σκουου: 37.5 κιλα

 

Πιεσεις στηθους: 47,5 κιλα

 

Αρσεις θανατου: 45 κιλα.

 

Βοηθητικη.

 

Ελξεις στην τροχαλια: 37.5 3 σετ*10 επαναληψεις.

 

Στο τελος 300 επαναληψεις σχοινακι.

 

Υ.Γ: @δημητρα δοκιμασα να κανω τους κοιλιακους που μου προτεινες.. Αλλα ο παγκος δεν με βοηθησε.. Ειπα να κανω τις κανονικας μην γινει τιποτα και δεν βγει η προπονηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω δεν μπορούσα, θα έδινα κουτουλιά στη διπλανή μου ... αρκέστηκα να τα κάνω στο στρώμα, την ίδια άσκηση δλδ, άρση κορμού και ποδιών ταυτόχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...