Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά σε αυτό το επίπεδο δεν θες πρωτείνη σε συμπλήρωμα. Δεν είναι ούτε κακή ούτε άσχημη βέβαια και έχει γαμάτη γεύση. Αλλά το να προσθέσεις 1 άπαχο γιαούρτι τη μέρα σε καλύπτει στις ανάγκες σου σε αυτό το επίπεδο. Και κάνει και καλό. Και είναι οριακά φτηνότερο. Και θα σε χορταίνει κιόλας (παραπάνω από σκόνη πρωτείνης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ολοι οι χοντροι εδω μαζευτηκαμε; :-D

 

Ασπράδι αυγών , κονσέρβα τόνου σε νερό , και βρώμη φίλε .... Κυρίως βρώμη ( Κουάκερ ) ...

 

Ουτε σκονες ουτε τιποτα

 

τι το σπεσιαλ εχει η βρωμη; μου αρεσει και πολυ ψαχνω να βρω το αυθεντικο κουακερ. με γαλα κανει να την τρως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι το σπεσιαλ εχει η βρωμη; μου αρεσει και πολυ ψαχνω να βρω το αυθεντικο κουακερ. με γαλα κανει να την τρως;

Πολύ υγιεινή τροφή και πολύ προτιμότερη από δημητριακά εμπορίου που έχουν μισό κιλό ζάχαρη. Αυθεντικό (αλήθεια τι σημαίνει αυτό?) έχουν όλα τα σουπερμαρκετ, είτε συσκευασμένο είτε χύμα τσουβαλάκια αν είσαι hardcore.

 

Δύο ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν.

1) Στις οπισθοπλάτιες βυθίσεις, ή όπως τε σπα τις λένε, αν αντί να τις κάνεις όπως στο βίντεο, βάλεις μια καρέκλα στα πόδια στο ίδιο ύψος με τον πάγκο, πιάνουν τους μυς καλύτερα ή απλά καταστρέφεις τη μέση σου?

 

2) Σε βροχερές μέρες το επιτόπιο τζόκινγκ κάνει τίποτα ή υπάρχει κάποια άσκηση παρόμοια εσωτερικού χώρου για το τέλος της προπόνησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Θα απομονώσεις καλύτερα τον μυ βαζοντας μια καρεκλα αλλά θα ειναι και πιο δυσκολα. Σε καθε περιπτωση αν σε τραβαει η μεση σταματας και κανεις αλλη ασκηση.

2) αν σε παιρνει http://www.youtube.com/watch?v=bkD9LwDBWW0&feature=relmfu απο το 1'45 και μετα.

 

ΑΝ οχι ακομα και ενα το απλο εν-δυο κατω ή μια συνεχόμενη ασκηση μυων εχει το ιδιο αποτελεσμα και ισως καλυτερο. Δηλαδη 20 κοιλιακοι ανω, 20 κατω, ραχιαιοι, καμψεις, τρικεφαλοι, καποια ασκηση για πλατη, καθισματα, χωρις να σταματησεις απο ασκηση σε ασκηση, ξεκουραση 1-2' και μετα επαναληψη εχει εξαιρετικα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι οι χοντροι εδω μαζευτηκαμε; :-D

 

 

 

τι το σπεσιαλ εχει η βρωμη; μου αρεσει και πολυ ψαχνω να βρω το αυθεντικο κουακερ. με γαλα κανει να την τρως;

 

Πολύ καλή πηγή πρωτεινης.

Επίσης πολύ καλό πρωινό για μείωση τοπικού λίπους. Περιέχει σύνθετους υδατάνθρακες και αν δεν κάνω λάθος κρατά σταθερά τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα.

 

Τώρα σα γεύση είναι λίγο κάπως, γενικά άνοστη, πολλοί δεν μπορούνε να τη φάνε... Αρχικά την έτρωγα με νερό σκέτη (μπλιαχ), αλλά με λίγο γαλατάκι (αντί νερό) και μισή κουταλιά μέλι γίνεται πεντανόστιμη και έτσι έχεις ένα πάρα πολύ καλο πρωινό στο τραπέζι σου από διατροφική άποψη!!!!

 

Αυθεντικό φαντάζομαι θα εννοείς ακατέργαστο από τον άνθρωπο και έχεις δίκιο γιατί αυτή του σούπερ μάρκετ δεν είναι 100% ακατέργαστη βρώμη αλλά επεξεργασμένη σε μικρο βαθμό. Ψάξε σε μαγαζί με βιολογικά για κατι πιο αγνό αλλά θα τη χρυσοπληρώσεις αλλά και αυτή του σούπερ με τον τύπο με ένα μπλε καπέλο στη συσκευασία που γράφει "νυφάδες βρώμης quaker" είναι πολύ καλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις 1 αυγό και 3 ασπράδια αυγού , τα χτυπάς μαζί με ένα φλιτζάνι βρώμης, αν θες βάζεις και λίγη κανέλα , τα ρίχνεις σε αντικολλητικό τηγάνι και το γυρίζεις 1 φορά, το βγάζεις, απλώνεις και μια κουταλιά μέλι και ΕΓΙΝΕΣ. Μη την τρώτε με νερό. Γάλα και μέλι ή σταφίδες και είσαι κομπλέ. Και δεν είναι πηγή τόσο πρωτείνης αλλά υδατάνθρακα χωρίς ζάχαρη. Ζάχαρη ή Σάκχαρα προσπαθήστε να τα ελαττώσετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ υγιεινή τροφή και πολύ προτιμότερη από δημητριακά εμπορίου που έχουν μισό κιλό ζάχαρη. Αυθεντικό (αλήθεια τι σημαίνει αυτό?) έχουν όλα τα σουπερμαρκετ, είτε συσκευασμένο είτε χύμα τσουβαλάκια αν είσαι hardcore.

 

αυτο

 

product-image-Quaker-Oats-217-1253859449746.jpg

 

Πολύ καλή πηγή πρωτεινης.

Επίσης πολύ καλό πρωινό για μείωση τοπικού λίπους. Περιέχει σύνθετους υδατάνθρακες και αν δεν κάνω λάθος κρατά σταθερά τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα.

 

Τώρα σα γεύση είναι λίγο κάπως, γενικά άνοστη, πολλοί δεν μπορούνε να τη φάνε... Αρχικά την έτρωγα με νερό σκέτη (μπλιαχ), αλλά με λίγο γαλατάκι (αντί νερό) και μισή κουταλιά μέλι γίνεται πεντανόστιμη και έτσι έχεις ένα πάρα πολύ καλο πρωινό στο τραπέζι σου από διατροφική άποψη!!!!

 

Αυθεντικό φαντάζομαι θα εννοείς ακατέργαστο από τον άνθρωπο και έχεις δίκιο γιατί αυτή του σούπερ μάρκετ δεν είναι 100% ακατέργαστη βρώμη αλλά επεξεργασμένη σε μικρο βαθμό. Ψάξε σε μαγαζί με βιολογικά για κατι πιο αγνό αλλά θα τη χρυσοπληρώσεις αλλά και αυτή του σούπερ με τον τύπο με ένα μπλε καπέλο στη συσκευασία που γράφει "νυφάδες βρώμης quaker" είναι πολύ καλή...

 

ωραια η ιδεα για το μελι. μπορω να βαζω σταφυδες αντι για το μελι καμια φορα; η κανα αλλο ξερο φρουτακι για ποικιλια γτ δεν αντεχω να τρωω ενα πραμα μονο ολη την ωρα ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ οχι ακομα και ενα το απλο εν-δυο κατω ή μια συνεχόμενη ασκηση μυων εχει το ιδιο αποτελεσμα και ισως καλυτερο. Δηλαδη 20 κοιλιακοι ανω, 20 κατω, ραχιαιοι, καμψεις, τρικεφαλοι, καποια ασκηση για πλατη, καθισματα, χωρις να σταματησεις απο ασκηση σε ασκηση, ξεκουραση 1-2' και μετα επαναληψη εχει εξαιρετικα αποτελεσματα.

Κάτσε ρε, το τζόκινγκ το κάνεις μετά από όλα αυτά στο τέλος της προπόνησης. Εννοείς επιπλέον? Γιατί ουσιαστικά ακόμα και με τα μισά κιλά, θα 'ναι σαν να κάνεις διπλή, άσε που είσαι κομμάτια και δεν θα έχεις τις αντοχές. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

 

 

αυτο

Αυτό το βρίσκω ακόμα και στα πιο παρακμιακά σουπερμαρκετ, στανταρ θα το έχει κάποιο γύρω σου. Όπως σου είπαν, μέλι, αλάτι, φρούτα το κάνουν υποφερτό. Ειδικά βρώμη, μέλι και γάλα τα 'χαμε ξεσκίσει στο στρατό και ήταν τόσο καλό που το υιοθέτησα και στην έξω ζωή.

 

Μην κάνεις το πιάτο καρναβάλι όμως γιατί μετά ακυρώνεις τα θετικά της καθαρής βρώμης ως πρωινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ υγιεινή τροφή και πολύ προτιμότερη από δημητριακά εμπορίου που έχουν μισό κιλό ζάχαρη. Αυθεντικό (αλήθεια τι σημαίνει αυτό?) έχουν όλα τα σουπερμαρκετ, είτε συσκευασμένο είτε χύμα τσουβαλάκια αν είσαι hardcore.

 

Δύο ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν.

1) Στις οπισθοπλάτιες βυθίσεις, ή όπως τε σπα τις λένε, αν αντί να τις κάνεις όπως στο βίντεο, βάλεις μια καρέκλα στα πόδια στο ίδιο ύψος με τον πάγκο, πιάνουν τους μυς καλύτερα ή απλά καταστρέφεις τη μέση σου?

 

2) Σε βροχερές μέρες το επιτόπιο τζόκινγκ κάνει τίποτα ή υπάρχει κάποια άσκηση παρόμοια εσωτερικού χώρου για το τέλος της προπόνησης?

 

Πιάνει καλύτερα αν το κάνεις με ψηλά τα πόδια, μεγαλώνει το φορτίο που χρειάζεται να σηκώσουν οι τρικέφαλοι. Αν δεν σε πιάνει ούτε αυτό τότε μπορείς να βάλεις και βάρος στην κοιλιά σου...

 

Αν δεν μπορείς να πας για τρέξιμο κάνε σχοινάκι ή μπορείς να βρεις διάφορες αερόβιες ασκήσεις με λίγο ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο τώρα που το λέμε, είχα κάτσει πριν απο 2 χρόνια κι είχα μαζέψει δε θυμάμαι κι εγώ πόσα βίντεο απ'το youtube (τουλάχιστον μια 30αρια), από'δώ κι από'κεί, που είχαν διάφορες ασκήσεις που μπορείς να κάνεις μέσα στο σπίτι (και μερικές σε εξωτερικούς χώρους) και να είσαι καλυμμένος γενικά από γυμναστική. Είχε και ωραίες ιδέες. Αλλά αυτά είναι κάπου μέσα σε κάποιο αρχείο σελιδοδεικτών. Αν τους είχα μπροστά μου θα διάλεγα μερικά βίντεο να τα ποστάρω. Αν κάποια στιγμή τους βρω, θα το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεχει κανεις με το endomondo?

 

http://www.endomondo.com/home

https://play.google....o.android&hl=el

 

Εγω γενικα επειδη βαριεμαι πλεον να τρεχω μονος μου, με βοηθησε πολυ.. να βλεπω τους χρονους μου, τους στοχους μου, και να συναγωνιζομαι αλλους φιλους μου μεσα απο το προγραμμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το βρίσκω ακόμα και στα πιο παρακμιακά σουπερμαρκετ, στανταρ θα το έχει κάποιο γύρω σου. Όπως σου είπαν, μέλι, αλάτι, φρούτα το κάνουν υποφερτό. Ειδικά βρώμη, μέλι και γάλα τα 'χαμε ξεσκίσει στο στρατό και ήταν τόσο καλό που το υιοθέτησα και στην έξω ζωή.

 

Μην κάνεις το πιάτο καρναβάλι όμως γιατί μετά ακυρώνεις τα θετικά της καθαρής βρώμης ως πρωινό.

 

αυτος ειναι ενας υπαρκτος κινδυνος :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασπράδι αυγών , κονσέρβα τόνου σε νερό , και βρώμη φίλε .... Κυρίως βρώμη ( Κουάκερ ) ...

 

Ουτε σκονες ουτε τιποτα

Τρωω φιλε μου και ασπραδια αυγων και βρωμη φυσικα. Και ολα τα υπολοιπα γνωστα φαγητα πλουσια σε πρωτεινη. Αλλα θελω και λιγη καθαρη πρωτεινη να προσθεσω στην καθημερινοτητα.

1) Θα απομονώσεις καλύτερα τον μυ βαζοντας μια καρεκλα αλλά θα ειναι και πιο δυσκολα. Σε καθε περιπτωση αν σε τραβαει η μεση σταματας και κανεις αλλη ασκηση.

2) αν σε παιρνει http://www.youtube.com/watch?v=bkD9LwDBWW0&feature=relmfu απο το 1'45 και μετα.

 

ΑΝ οχι ακομα και ενα το απλο εν-δυο κατω ή μια συνεχόμενη ασκηση μυων εχει το ιδιο αποτελεσμα και ισως καλυτερο. Δηλαδη 20 κοιλιακοι ανω, 20 κατω, ραχιαιοι, καμψεις, τρικεφαλοι, καποια ασκηση για πλατη, καθισματα, χωρις να σταματησεις απο ασκηση σε ασκηση, ξεκουραση 1-2' και μετα επαναληψη εχει εξαιρετικα αποτελεσματα.

Για τον τυπο στο βιντεο εχω ακουσει πολλα ασχημα πραγματα. Και κυριως τα βιντεο του αναφερονται σε cardio.

 

Αυτο που ακολουθω εγω ειναι αυτο το site http://scoobysworkshop.com/. Ενα πολυ καλο site απτο οποιο μπορειτε να μαθετε παρα πολλα. Επισης εχει ενα προγραμματακι με το οποιο μπορεις να φτιαξεις το ιδανικο προγραμμα γυμναστικης για σενα συμπληρωνοντας καποιες ερωτησεις που σου βαζει. Εγω το εκανα και 3 βδομαδες τωρα το ακολουθω. Κανω γυμναστικη 3 φορες την βδομαδα και καθημερινως κανω cardio επι 20 λεπτα τρεξιμο στην αυλη μου.

 

Τρωω φυσικα τα γνωστα υγιεινα φαγητα που περιεχουν πρωτεινες, το βραδυ δεν τρωω και πολλα, μονο γιαουρτακια ή γαλα με βρωμη και σταφιδες ή καμια φρυγανια ολικης με γαλατακι απαχο διοτι θελω να χασω την μικρη κοιλια που εχω, αλλιως οι κοιλιακοι δεν θα φανουν ποτε.

 

Και επειδη καποιες φορες ολοι μας βαριομαστε να μαγειρευουμε αλλα θελουμε να παιρνουμε την πρωτεινη μας, καντε αυτο που κανω (βρωμη, φυστικοβουτηρο, πρωτεινη αμα εχετε, απαχο γαλα, λιγες σταφιδες,) ανακατεμα και γινεται μια ωραια ζυμη, υστερα την κανουμε μπαλακια ή σκατουλακια και την βουταμε παλι σε βρωμη για να μην κολλανε και μετα για λιγη ωρα στο ψυγειο, και οταν δεν εχετε χρονο για μαγειρεματα και τηγανισματα αυγων, παρτε ενα ετοιμο κολατσιο.

 

Dakonblackblade η συνταγη σου σκιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...