Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερο Camping! Αλλά που?


Jorje_delsalto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@moldovan20: Μπορείς να πεις 2 λόγια ακόμα για Σαμοθράκη;

 

Από οικονομική άποψη πού κυμαίνεται; Τόσο για διαμονή (ενοικιαζόμενα/ξενοδοχεία) όσο και για φαγητό/κανά ποτό ή ό,τι άλλο υπάρχει; Για παρέα που δε θέλει πολύ βαβούρα αλλά θέλει να υπάρχουν καν 2 μέρη για χαλαρό ποτό, φαντάζομαι κάτι υπάρχει; Η κατάσταση του οδικού δικτύου πώς είναι; Δηλ. αμάξι πας άφοβα εκεί ή παίζει να το χάσεις στο βάθος κανενός κρατήρα; Άτομα που θέλουν και 2 τετραγωνικά άμμο/βότσαλο ν αφήσουν πετσέτα/ομπρέλα, δε θέλουν να τσακιστούν σε καμιά κοτρόνα μόλις μπουν θάλασσα και τους αρέσει αυτή να ναι γαλάζια, συστήνονται μόνο οι 2 παραλίες που είπες; Τον (σχεδόν) γύρο του νησιού σε πόση ώρα τον κάνεις; Στο εσωτερικό του νησιού μπορείς/«πρέπει» να κινηθείς ή δεν υπάρχει λόγος; Ένα 5ήμερο γεμίζει με πράγματα που μπορείς να κάνεις και να δεις ή ενδέχεται απ την 3η μέρα να τα χεις δει όλα; Υπάρχει περίπτωση να νιώσεις πολυκοσμία ή πάντα είναι χαλαρά (ακόμα και το 1ο 15μερο του Αυγούστου); Για να δεις/γυρίσεις τις βάθρες (έστω τις σχετικά προσβάσιμες) πρέπει να χεις μια Α φυσική κατάσταση; Παίζει να κάνεις και μπάνιο σ αυτές απ ό,τι θυμάμαι;

 

Sorry για τον βομβαρδισμό και κάποιες λίγο αόριστες απορίες :Ρ

Ό,τι μπορείς απαντάς όποτε έχεις χρόνο :)

Αν σου ρθει τίποτα άλλο σχετικό με το νησί ή κάτι που είναι must για όποιον είναι εκεί, ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@moldovan20: Μπορείς να πεις 2 λόγια ακόμα για Σαμοθράκη;

 

Από οικονομική άποψη πού κυμαίνεται; Τόσο για διαμονή (ενοικιαζόμενα/ξενοδοχεία) όσο και για φαγητό/κανά ποτό ή ό,τι άλλο υπάρχει;

 

Σε δωμάτια/ξενοδοχείο δεν έχω μείνει αλλά θα βρεις από 20-80 ευρώ δωμάτια και ξενοδοχεία για όλα τα γούστα . Στο camping που είναι στα Θέρμα εκεί που κινούνται οι περισσότεροι μια και από εκεί ξεκινάν οι διαδρομές για τις βάθρες είναι 3.5 ευρώ τη μέρα 2.5 η σκηνή και 3 το αυτοκίνητο αλλά υπάρχει χώρος να το αφήσεις και έξω .Βέβαια έλεγχο κάνουν μόνο όταν φθάνει πλοίο και μόνο αν σε δουν ότι έρχεσαι φορτωμένος . Εγώ πέρυσι κατέβηκα από το πλοίο και πήγα βράδυ στο camping μπήκα έστησα έκατσα 10 μέρες και έφυγα, ακόμα και να σε σταματήσουν τους λες ήρθα χθες ,γενικά είναι λίγο χαλαροί σε όλα γιαυτό λέγεται και "ανοργάνωτο" . Για φαγητό τώρα ,τιμές νορμάλ ,φθηνές σε σχέση με άλλους προορισμούς .Τελευταία φορά είχαμε σκάσει στο φαΐ 8 άτομα και μας βγήκε 12 ευρώ έκαστος .Για κατσίκι προτείνω στον "Προφήτη Ηλία" στην ενδοχώρα . Για ποτό ήσυχα με πολύ ωραία θέα στη "Χώρα", επίσης στην ενδοχώρα ,5-6 ευρώ το ποτό .Για ντάπα ντούπα έχει 2 καλοκαιρίνα club το Αρσινόηο και το Rebel ,ωραία μαγαζιά και μεγάλα αλλά δεν τα έχω δει με κόσμο, τα επισκέφθηκα από μία φορά το καθένα εκτός season . Τα mini market που έχει στα Θέρμα πάνω από τα camping είναι ακριβά έως σου πιάνουν τον κώλο , λίγο πιο πέρα πάνω στο δρόμο έχει ένα mini market βουλγάρικο αν θυμάμαι καλά πάμφθηνο το οποίο έχει και λαχανικά-φρούτα . Το ζαχαροπλαστείο που τρως πρωινό νορμάλ όπως και το γυράδικο . Το καφενείο κάτω από τα πλατάνια όπου μαζεύει πολύ κόσμο το πρωί για καφέ και απόγευμα για τσίπουρο/ούζο/ρακί πολύ φθηνό 2-2.5 ευρώ ο καφές (στα Θέρμα αυτά) Στην Καμαρρίωτισα έχει 6-7 καφετέριες 3-4 ψαροταβέρνες πιτσαρία όλα νορμάλ τιμές οι καφετέριες φθηνές . Διαδρομή πλοίου κάθε δύο ώρες από Αλεξανδρούπολη 22 ευρώ πλήρωσα πέρυσι νομίζω πήγαινε έλα και 70 ένα citroen c4 και 50 για ένα yaris (τα αυτοκίνητα μου φάνηκαν ακριβά αλλά συμφέρει αν είσαι παρέα από το να νοικιάσεις) .Για ποτό ξέχασα υπάρχει και ένα beach bar στα 200 μέτρα από το camping που κάνει κάποια party το βράδυ ,saoki λέγεται αλλά δεν έχω πάει ποτέ .Για μπάνιο δεν είναι καθόλου όμως, μεγάλες πέτρες όπως και στο camping .

 

Για παρέα που δε θέλει πολύ βαβούρα αλλά θέλει να υπάρχουν καν 2 μέρη για χαλαρό ποτό, φαντάζομαι κάτι υπάρχει;

 

Στη χώρα που ανέφερα πιο πάνω πολλά ήσυχα μαγαζάκια και πολύ ωραίο χωριό αμφιθεατρικά χτισμένο στο βουνό με ωραία θέα .

 

Η κατάσταση του οδικού δικτύου πώς είναι; Δηλ. αμάξι πας άφοβα εκεί ή παίζει να το χάσεις στο βάθος κανενός κρατήρα;

 

Ο δρόμος είναι μια χαρά ,άσφαλτος .

 

Άτομα που θέλουν και 2 τετραγωνικά άμμο/βότσαλο ν αφήσουν πετσέτα/ομπρέλα, δε θέλουν να τσακιστούν σε καμιά κοτρόνα μόλις μπουν θάλασσα και τους αρέσει αυτή να ναι γαλάζια, συστήνονται μόνο οι 2 παραλίες που είπες; Τον (σχεδόν) γύρο του νησιού σε πόση ώρα τον κάνεις;

 

Άμμο μόνο στην παχιά άμμο και στο βάτο στον οποίο όμως πας μόνο με βάρκα , 5ευρώ νομίζω είναι το άτομο αλλά σίγουρος δεν είμαι γιαυτό ,είχα πάει παλιά αλλά μπορείς να συνεννοηθείς και με κάποιο ψαρά να σε πάει και να τους πεις τη ώρα να γυρίσει να σε πάρει .Για την παχιά άμμο είναι 17χλμ από την Καμαριώτισσα (που είναι το λιμάνι) λίγο προσοχή στο δρόμο έχει μεγάλη ανηφόρα και προς το τέλος ένα κομμάτι χωματόδρομο ,αλλά πας με κανονικό αυτοκίνητο . Στους κήπους έχει μαύρο βότσαλο χοντρό .Καλά το είπες γιατί γύρο δεν κάνεις μια και η νοτιοανατολική μεριά είναι ζούγκλα . Πάνω από 30 λεπτά δε θες ένας δρόμος είναι ο παραλιακός και οι δρόμοι που οδηγούν στα ενδότερα .

 

Στο εσωτερικό του νησιού μπορείς/«πρέπει» να κινηθείς ή δεν υπάρχει λόγος;

 

Στον Προφήτη Ηλία για κατσίκι και στη Χώρα για ποτό το βράδυ και καφέ το πρωί και οπωσδήποτε γλυκό από τα τοπικά που έχουν (πίσσα και πούπουλα πολύ ωραίο και ένα που δε θυμάμαι πως λέγεται αλλά είναι μισό πεπόνι με μπάλες παγωτό μέσα και μπισκοτοσιρόπια και το τρως με το κουτάλι :-D

 

 

Ένα 5ήμερο γεμίζει με πράγματα που μπορείς να κάνεις και να δεις ή ενδέχεται απ την 3η μέρα να τα χεις δει όλα;

 

1 μέρα σίγουρα κήπους 1 παχιά άμμο άλλη 1 αν πας και στο βάτο 2-3 στις βάθρες ,από αλλού πας στη γριά βάθρα και από αλλού στο φονιά (εγώ δεν τις χορταίνω) μία να γυρίσεις λίγο στο νησί να πας για φαγητό ψάρι ή κατσίκι για κάνα ποτό . 5ήμερο γεμίζεις άνετα μη σου πω και βδομάδα . Εγώ κάθομαι 10ήμερο άνετα όποτε μπορώ, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου το πόσο θα αρέσει στον καθένα το νησί .

 

 

Υπάρχει περίπτωση να νιώσεις πολυκοσμία ή πάντα είναι χαλαρά (ακόμα και το 1ο 15μερο του Αυγούστου);

 

Κόσμο έχει στις βάθρες και στο camping πολύ αλλά μη φανταστείς ησυχία έχει πάντα . Φέτος θα είναι πιο ήσυχα πέρυσι είχε το πάρτι aurora και είχε πάρα πολύ κόσμο από κάθε γωνιά της γης . Δίπλα μας είχαν σκηνή μια παρέα από την Αργεντινή .

 

 

Για να δεις/γυρίσεις τις βάθρες (έστω τις σχετικά προσβάσιμες) πρέπει να χεις μια Α φυσική κατάσταση; Παίζει να κάνεις και μπάνιο σ αυτές απ ό,τι θυμάμαι;

 

Μπάνιο κάνεις σε όλες άλλες πιο μικρές άλλες πιο μεγάλες άλλες με καταρράκτη άλλες χωρίς, όπου θες σταματάς . Εμείς παρέα με 3ης κοπέλες ανεβήκαμε αρκετά ψηλά λίγη προσοχή μόνο και ανεβαίνεις μέχρι να κουραστείς ^_^ . Η γριά βάθρα είναι περίπατος μόνο αλλά στη διαδρομή για το φονιά έχει πολύ καλύτερα τοπία .

 

Sorry για τον βομβαρδισμό και κάποιες λίγο αόριστες απορίες :Ρ

Ό,τι μπορείς απαντάς όποτε έχεις χρόνο :)

Αν σου ρθει τίποτα άλλο σχετικό με το νησί ή κάτι που είναι must για όποιον είναι εκεί, ελεύθερα.

 

Επίσης στο νησί παίζει πολύ το autostop και αν πάτε αντροπαρέα δεν υπάρχει περίπτωση να μη περάσετε καλά ειδικά στο camping όπου ο κόσμος έρχεται πολύ πιο κοντά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...