Προς το περιεχόμενο

Κακοσμία ποδιών - Υπάρχει λυση?


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ψιλοαηδία δεν είναι να μην τα πλένεις κι από πάνω να πετάς σπρέι; Μου θυμίζει ένα φίλο που άπλυτος και ρυπαρός έριχνε κολώνια στρ8 σε πόδια και μασχάλες.

 

Από αυτήν την αηδία που περιγράφεις άστους να ρίχνουν και υγρά μπαταρίας ρε συ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα,όντως.Τις προάλλες το έλεγαν για τον εξαφανισμό των μυρμηγκιών.

Και η εύλογη απορία είναι τι σχέση έχει η ποδαρίλα με τα μυρμήγκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα. Θα τρελαθούμε τελείως. Εβα εσύ βορικό οξύ και συντηρητικά βάζεις στα πόδια σου για να φαίνονται "φρέσκα"; Μπλέαχ! :ρ

 

λολ:lol::lol::lol: οχι βεβαια. αλλα στα αθλητικα μου μεσα ριχνω παντα βορικο οξυ μολις τα αγορασω και μετα απο καθε πλυσιμο για να βρωμοκοπαν ποτε. αλλωστε γυναικα ειμαι εχω μπρος απο 20 ζευγαρια παπουτσια πως να παθω οτι παθαινετε εσεις και φυσικα εχω πολυ καλυτερη σχεση με την μυστηριωδη ιεροτελεστια του πεντικιουρ:P το μονο μου προβλημα ειναι οτι απο τα πολλα τακουνια σκληρενουν τα πελματα μου και θελουν ολη την ορα τριψιμο με πετρα για να διατηρουνται ωραια. μπεταντιν μυκητες ποδολουτρα:confused: μπανιο δεν κανετε ποτε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το πεντικιουρ ειναι κορυφη...βαζω την γυναικα και με φτιαχνει..μανικιουρ πεντικιουρ και μετα ειμαι κομπλε.ουτε βρωμες ουτε τπτ.δοκιμαστε το.μην εισαστε κομπλεξικοι με το πεντικιουρ.ειναι καθαριοτητα.δεν ειναι μον ο για γυναικες και gay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' ότι θυμάμαι το Βορικό οξύ είναι λιγουλάκι καρκινογόνο. Το Daktarin έχει παρενέργεια την ηπατική και νεφρική ανεπάρκεια + απαγορεύεται στις εγκύους.

 

Είναι θέμα υγιεινής καθαρά το θέμα και αερισμού των παπουτσιών. Κάποια στιγμή είχα αγοράσει ένα φυτικό προϊόν το οποίο έκανε θαύματα. Με το που το σταμάτησα το πρόβλημα επανήλθε δυστυχώς πολύ πιο έντονο.

 

Λύση είναι το ποδόλουτρο με αντισηπτικό σαπούνι - (betadin scrub, hιbitan scrub) όχι αντιβακτηριδιακό.. Και στη συνέχεια μετά το σκούπισμα μασάζ με αλκοολικό μαλακτικό διάλυμα η οινόπνευμα. (Στη φάση αυτή δεν θα συνιστούσα το κάπνισμα).

 

Επίσης κατά τη χρήση αντισηπτικών σαπουνιών να μην χρησιμοποιείτε καυτό - πολύ ζεστό νερό γιατί θα προκαλέσετε χημικό έγκαυμα. Τα σαπούνια αυτά λειτουργούν αποκλειστικά σε κρύο ή ελαφρά ζεστό νεράκι)

Επεξ/σία από nurse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχετε πάνω από 1 ζευγάρι παπούτσια καλής ποιότητας για καθημερινή χρήση και να φοράτε ΠΑΝΤΑ κάλτσες.Προτιμήστε τις νάιλον το καλοκαίρι και πολύ λεπτές.Έχοντας 2 ζευγάρια παπούτσια τα φοράμε εναλλάξ όταν επιστρέφουμε σπίτι και θέλουμε να ξαναφύγουμε ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ έχουμε πλύνει και στεγνώσει τα πόδια μας καλά,και αφού αλλάξουμε φυσικά ΚΑΛΤΣΕΣ.Τις άπλυτες κάλτσες τις βάζουμε στα άπλυτα.Δε τις στεγνώνουμε πάνω στα παπούτσια και τις ξαναφοράμε!

Συχνό πλύσιμο με betadin scrub,χρήση πέτρας για το ξεραμένο δέρμα,και καθάρισμα-κόψιμο νυχιών.Μετά το πλύσιμο στεγνώνουμε καλά με το πιστολάκι,ειδικά κάτω και ανάμεσα από τα δάκτυλα.Μετά μπορούμε να ρίξουμε σπρέι ή σκόνη (Dr.Scholl πχ) στα πόδια μας και τα παπούτσια.Πιο πρακτικό το σπρέι.

Ότι παπούτσια σας έχουν μείνει όσο καλά κι αν είναι αλλά βρόμισαν και ίδρωσαν μαζί με τα πόδια σας,πετάξτε τα στα σκουπίδια.Πάρτε καινούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νάιλον κάλτσα, αυτό είναι χειρότερη αηδία και από σταράκια χωρίς κάλτσα. Άσε που δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα παπούτσι που να φοριέται με νάιλον κάλτσα το καλοκαίρι, αν δεν είναι κάποιος άνω των 60 ετών και γυναίκα.

Σε φάση, το νάιλον είναι απλά ενόχληση, αν είναι να φτάσει κάποιος σε αυτή τη λύση, ας μη βάλει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νάιλον κάλτσα, αυτό είναι χειρότερη αηδία και από σταράκια χωρίς κάλτσα. Άσε που δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα παπούτσι που να φοριέται με νάιλον κάλτσα το καλοκαίρι, αν δεν είναι κάποιος άνω των 60 ετών και γυναίκα.

Σε φάση, το νάιλον είναι απλά ενόχληση, αν είναι να φτάσει κάποιος σε αυτή τη λύση, ας μη βάλει καθόλου.

 

χεχε!δεν εχει και αδικο..ο πατερας μου φοραει.με το κλασσικο σχεδιακι πανω.αυτες δεν ειναι?με φανταζομαι με σορτσακι και σταρακι απο κατω!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία:

1 ζευγάρι μαύρα μπασκετικά για τις βερμούδες

1 ζευγάρι μαύρες αρβύλες για τα τζίν

*1 ζευγάρι παντόφλες του στρατού λαστιχένιες κεραμιδί για πρόχειρα

 

*το χειμώνα αντικαθίστανται από τέτοιες

 

(Δεν μετράω τα παλιότερα ζευγάρια-μπαλαντέρ που μπορεί να χρησιμοποιηθούν ποικιλοτρόπως ανάλογα την ανάγκη.)

 

Γιατί εσύ πόσα έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...