Προς το περιεχόμενο

επιλογη σκυλου


manic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μποξερ,καλη λυση.Ουτε τριχωμα πολυ καλος φιλος,ομως πρεπει να καταλαβεις οτι ο σκυλος οτι παιρνωντας ενα σκυλί βαζεις ευθυνες στις πλατες σου και εξοδα.πρεπει να ασχοληθεις μαζι του και θα πρεπει να εισαι σιγουρος οτι θα μπορεις να του αφιερωσεις τον χρονο που χρειαζεται και οτι οι ανθρωποι που ζουν μαζι σου θα μπορουν να τον αποδεχτουν.Οποτε πριν παρεις την αποφαση να αναλαβεις μια τετοια ευθυνη εξετασε προσεκτικα τις απαραιτητες παραμετρους

 

Μπόξερ... απίστευτα σκυλιά είχα 2 τα οποία έχασα απο καλαζααρ (χρόνιες θεραπείες...)

Πολύ έξυπνα και φιλικά, αν το πάρεις απο κουτάβι μπορείς να το μάθεις να είναι μόνο του στο σπίτι, ο father μου πήρε ένα και το βράδυ ούτε που ακούγεται. Χρειάζετε αρκετή τροφή και καλής ποιότητας. Είναι απίστευτα παιχνιδιάρικα ΔΥΝΑΤΑ!!! και καλοί φύλακες όταν χρειαστεί... Αν και το τρίχωμά τους είναι λεπτό όταν το αλλάζουν γίνεται χαμός, ωστόσο μπορείς με κάτι ειδικά σπρέι να μειώσεις αρκετά αυτό το μάδιμα. Θα σου πρότινα ανεπιφύλακτα να πάρεις Μποξερ:-D. Αλλα όπως είπαν και οι άλλοι είναι μεγάλοι ευθύνη το σκυλί. Ο πατέρας μου που θα έρθει τώρα για διακοπές ελλάδα θα το αφήσει σε ένα ξενοδοχείο με κόστος 350Ε για 15 μέρες. Ωστόσο είναι μια καλή λύση για να μην ταλαιπωρηθείς εσύ και το σκυλί σου!!!

Δες μερικά βίντεο...

http://www.youtube.com/watch?v=Hly0vuXPG-M

http://www.youtube.com/watch?v=1O59ppwrIsg

Απιστευτα φιλικό και προστατευτικό ως προς τα παιδιά!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μέγεθος και η ράτσα του σκύλου δεν έχει να κάνει με το ποσο θα γαυγίζει..εγώ έχω ένα rottweiler και ένα...chihuaha (όχι δεν είμαι gay!) και το μικρό γαυγίζει πιο πολύ. έχει πιο πολλά νεύρα γενικά

αν μένεις σε διαμέρισμα θα σου πρότεινα να πάρεις ένα teacup σαν αυτό http://moonbeammcqueen.files.wordpress.com/2007/08/teacup-pup.jpg. και αν θες να πας κάπου ταξίδι το βάζεις στη τσέπη:lol:

αλλα όντως σκέψου πριν αποφασίσεις είναι λίγο μαρτύριο ο σκύλος

 

 

tsioyaoua ε? τακο-μπελ μποι μου εσυ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) θελω σκυλο απο τοτε που θυμαμε τον εαυτο μου ΑΛΛΑ περνω τωρα για νιωθω οριμος και ικανος να ανταποκριθω...

2)τελικα ναι μαλλον απο καποιο εκτροφεα θα παρω αλλα δεν ξερω που μπορω να απεφθηνθω

3)δεν εχω κολιμα να ειναι ρατσας απλα δεν εχω ξαναπαρει σκυλο και δεν γνωριζω τι να παρω

4) Ρε παιδια δεν ειπα να μην γαβγιζει και να μην μαδαει αλλα φανταζομαι αλλα τα κανουν σε μεγαλυτερο βαθμο αλλα σε μικροτερο γι αυτο ρωτισα!!!

 

αν γνωριζεται που να απευθηνθω πλζ πειτε μου ειναι τελιος αρχαριος και δεν γνωριζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1) θελω σκυλο απο τοτε που θυμαμε τον εαυτο μου ΑΛΛΑ περνω τωρα για νιωθω οριμος και ικανος να ανταποκριθω...

2)τελικα ναι μαλλον απο καποιο εκτροφεα θα παρω αλλα δεν ξερω που μπορω να απεφθηνθω

3)δεν εχω κολιμα να ειναι ρατσας απλα δεν εχω ξαναπαρει σκυλο και δεν γνωριζω τι να παρω

4) Ρε παιδια δεν ειπα να μην γαβγιζει και να μην μαδαει αλλα φανταζομαι αλλα τα κανουν σε μεγαλυτερο βαθμο αλλα σε μικροτερο γι αυτο ρωτισα!!!

 

αν γνωριζεται που να απευθηνθω πλζ πειτε μου ειναι τελιος αρχαριος και δεν γνωριζω

 

Εγώ έχω ένα miniature schnauzer ο οποίος δεν μαδάει σχεδόν καθόλου. Οι νεκρές τρίχες φεύγουν μόνο με βούρτσισμα γιατί αυτά τα σκυλιά έχουν ένα περίεργο διπλό τρίχωμα.

Τα miniature φτάνουν μέχρι τα 8-9 κιλά περίπου:

n658978220_374938_8462.jpg

 

Υπάρχουν και τα medium (όπως αυτό στη διαφήμιση του audi που γλιστρουσε στο χιόνι) καθώς και τα large που είναι τεράστια για διαμέρισμα!

 

Επίσης εκπαιδεύονται εύκολα χωρίς ιδιαίτερο κόπο αρκεί να ασχοληθείς λίγο μαζί τους! Για κατούρημα κλπ μέσα στο σπίτι στην αρχή μόνο για κάνα μήνα θα έχεις πρόβλημα, αν φροντίζεις να τον βγάζεις βόλτα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα, δεν υπάρχει περίπτωση να λερώσει ξανά μέσα στο σπίτι!

 

Και φυσικά εννοείται πως πριν κάνεις την κίνηση να πάρεις σκύλο, θα κάτσεις και θα το σκευτείς σοβαρά τόσο μόνος σου όσο και με τους υπόλοιπους που θα μένουν μαζί σου! Τις ημέρες των διακοπών όλα τα πάρκα στην Αθήνα γεμίζουν με ζώα που τα εγκατέλειψαν άλλα ζώα γιατί ήθελαν να πάνε διακοπές χωρίς υποχρεώσεις!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μόνα σκυλιά που δεν μαδάνε πολύ ( έως καθόλου ) είναι τα σκυλιά που ανήκουν στην ομάδα των terrier , καθώς και τα μεξικάνικα άτριχα, τα οποία όμως είναι πραγματικά άσχημα. Τα terrier, τώρα, συνήθως λόγω ιδιοσυγκρασίας γαυγίζουν πολύ και μερικές ρατσες δαγκώνουν.

Γενικά,απ'ότι έχω καταλάβει μετά από 13 χρόνια συμβίωσης με σκύλο είναι ότι κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό το σκυλί είναι όπως το μάθεις. Πάντως το να λείπεις 10 ώρες από το σπίτι είναι αποθαρρυντικό, καλύτερα μην πάρεις σκύλο, ιδίως στην αρχη θέλει φουλ φροντίδα και εκπαίδευση για να μην μαρτυρήσεις μετά για 15 χρόνια κατά μέσο όρο. Είναι πολύ πιο δύσκολο απ'όσο ακούγεται, είναι τεράστια δέσμευση. Πάντως έχω να πω ότι εμένα όσα προβλήματα μου προκάλεσε και μου προκαλεί είναι πταίσματα μπροστά σε όσα μου έχει προσφέρει όλα αυτά τα χρόνια. Πολλές φορές σε διδάσκει ο σκύλος ποιά είναι η απολύτως καθαρή και ανιδιοτελής αγάπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μόνα σκυλιά που δεν μαδάνε πολύ ( έως καθόλου ) είναι τα σκυλιά που ανήκουν στην ομάδα των terrier , καθώς και τα μεξικάνικα άτριχα, τα οποία όμως είναι πραγματικά άσχημα. Τα terrier, τώρα, συνήθως λόγω ιδιοσυγκρασίας γαυγίζουν πολύ και μερικές ρατσες δαγκώνουν.

Γενικά,απ'ότι έχω καταλάβει μετά από 13 χρόνια συμβίωσης με σκύλο είναι ότι κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό το σκυλί είναι όπως το μάθεις. Πάντως το να λείπεις 10 ώρες από το σπίτι είναι αποθαρρυντικό, καλύτερα μην πάρεις σκύλο, ιδίως στην αρχη θέλει φουλ φροντίδα και εκπαίδευση για να μην μαρτυρήσεις μετά για 15 χρόνια κατά μέσο όρο. Είναι πολύ πιο δύσκολο απ'όσο ακούγεται, είναι τεράστια δέσμευση. Πάντως έχω να πω ότι εμένα όσα προβλήματα μου προκάλεσε και μου προκαλεί είναι πταίσματα μπροστά σε όσα μου έχει προσφέρει όλα αυτά τα χρόνια. Πολλές φορές σε διδάσκει ο σκύλος ποιά είναι η απολύτως καθαρή και ανιδιοτελής αγάπη.

 

μαθητης ειμαι για αυτο το θελω τωρα να το εκπαιδευσω ομως τελικα κατελιξα σε ενα μαλτεζακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να παρεις καποιο κουτάβι αδεσποτάκι αλλα δεν ξέρεις τι χαρακτηρας θα σου βγεί, αν θες ριξe μια ματια στο http://www.adespotologio.wordpress.com,

 

στην περιπτωση σου επειδη δεν θες ακριβως εναν οποιοδηποτε σκύλο το αλαλτοπιπερο που σου εδειξε σε φωτο ειναι μια ιδανικη περιπτωση και βγαινουν καλοι χαρακτηρες,

ωστοσο σκεψου σοβαρα να αποτκτησεις ενα ζωακι , και ειδικα εναν σκυλο που λογω φυσης δενονται πολυ με τα αφεντικα στους , αν αναγκαστεις να τον δωσεις το πιθανοτερο ειναι να χασει το ζωο τις ισσοροπιες του , ειναι μια σχεση βαθιας αγαπης και αλληλεγυης , ευθυνης και φοντιδας που διαρκει 16-19 χρονια ...

 

μηπως να σκεφτοσουν την περιπτωση μιας γατας που κοιμονται 17 ωρες τη μερα και ειναι λιγοτερο εξαρτημενες??;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...