Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία έξωσης


oceansofangels

Προτεινόμενες αναρτήσεις

110 τετραγωνικά είναι σπιταρώνα. Ειδικά αν έχει και πάρκινγκ κτλ. Πέρα από αυτό δοκίμασέ τους κατεβάζοντας την τιμή 70 ευρώ. Αν πάλι αρχίσουν τα ίδια, σούταρέ τους.Πες εγώ τόσο μπορώ να το δίνω αν δε σας αρέσει φύγετε, θα βρώ εγώ να το νοικιάσω κι αφήστε αυτά που λέει όλη την ώρα η τηλεόραση.

Από προσωπική μου εμπειρία πάντως σαν φοιτητής, μόνο με έναν ενοικιαστή τα είχα καλά. Οι υπόλοιποι 2 ήταν εντελώς μαλάκες. Ποτέ δεν καθυστέρησα ενοίκιο,κ πλήρωνα πάντα στην 1 του μηνός χωρίς καθυστέρυση ούτε μέρας. Απλά επειδή έχουν μάθει στους κάφρους φοιτητές που δε πληρώνουν, βρίσκουν κ τα κάνουν σε αυτούς που είναι εντάξει. Κανονικά τον ενοικιαστή που σε πληρώνει στην ώρα του, πρέπει να τον τιμάς και όχι να τον τεστάρεις μέχρι που σε παίρνει. Μιλάμε για τραγικά πράγματα, για επισκευές λόγω φυσικής φθοράς, για χαλασμένα υδραυλικά, ηλεκτρολογικά... Ευτυχώς που πιάνουν τα χέρια μου κ πολλές επισκευές τις έκανα μόνος μου. Φαντάσου να μη πλήρωνα κιόλας. Μάλλον θα με σεβόντουσαν. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μιλάμε για τραγικά πράγματα, για επισκευές λόγω φυσικής φθοράς, για χαλασμένα υδραυλικά, ηλεκτρολογικά... Ευτυχώς που πιάνουν τα χέρια μου κ πολλές επισκευές τις έκανα μόνος μου. Φαντάσου να μη πλήρωνα κιόλας. Μάλλον θα με σεβόντουσαν. :-(

 

 

Και σου ζητούσαν να τα φτιάξεις/πληρώσεις εσύ? Αν χάλαγες κάτι εσύ τότε ναι θα ήταν λογικό αλλα αν είναι από φυσικές φθορές ήταν πολύ κάφροι να σου ζητάνε να τα πληρώσεις εσύ. Έπρεπε να έχουν εμενα να τους κάνω την ζωή δύσκολη. Από την μια είσαι σωστός στις υποχρεώσεις σου και από την άλλη πάνε να σε πιάσουν και μα... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπιταρώνα ε... και μου φαίνεται μικρό. :blink:

 

Πάντως, ως φοιτητής νοικιάζω ένα δίχωρο ισόγειο <40 τ.μ. για... 380€. Μου φαίνεται γελοία μεγάλο το ποσό γι αυτό το διαμέρισμα, αλλά τι να κάνουμε. Τουλάχιστον ο ιδιοκτήτης είναι οκ. Και σε θέματα επισκευών όταν χρειάστηκε, γενικότερα είναι καλός άνθρωπος απ' ότι φαίνεται. Τα χρήματα φυσικά κατατίθενται στο λογαριασμό του μέχρι τις 1-2 κάθε μήνα φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου ζητούσαν να τα φτιάξεις/πληρώσεις εσύ? Αν χάλαγες κάτι εσύ τότε ναι θα ήταν λογικό αλλα αν είναι από φυσικές φθορές ήταν πολύ κάφροι να σου ζητάνε να τα πληρώσεις εσύ. Έπρεπε να έχουν εμενα να τους κάνω την ζωή δύσκολη. Από την μια είσαι σωστός στις υποχρεώσεις σου και από την άλλη πάνε να σε πιάσουν και μα... :mad:

 

 

To να πας να ανοίξεις την βρύση του μπάνιου και να σου μένει η μπαταρία στο χέρι, δε νομίζω να πιάνεται σαν δική μου ζημιά. Ουτε το να πέφτει η ασφάλεια της κουζίνας όταν έχεις το θερμοσίφωνα αναμμένο.Επίσης ούτε τα ρολλά των παραθύρων που κόλλησαν μετά από δύο χρήσεις κ μετά διαλύθηκαν.Βέβαια τα τελευταία τα έφτιαξε έπειτα από 1 χρόνο. Μέχρι τότε είχα βάλει αλουμινόχαρτο στα τζάμια για να μην μπαίνει φως.

 

 

Και να φανταστείς αυτό το συγκεκριμένο σπίτι ήταν σε ΚΑΛΗ κατάσταση όταν το έλεγξα με μια ματιά.Απλά τα περισσότερα ήταν ενα βήμα πριν χαλάσουν κρυφες ζημιες. Δε μπορείς να φανταστείς τι άλλα χρέπια είδα και σε πιο ακριβές τιμες στη θεσσαλονίκη. Η πολη αυτή πάσχει στο θέμα στέγης. Αν δεις το Moneypit με τον Tom Hanks θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να φανταστείς αυτό το συγκεκριμένο σπίτι ήταν σε ΚΑΛΗ κατάσταση όταν το έλεγξα με μια ματιά.Απλά τα περισσότερα ήταν ενα βήμα πριν χαλάσουν κρυφες ζημιες.

 

Αυτό μου θυμίζει όταν πας να αγοράσεις αμάξι η μηχανάκι και ο μαντράς το πειράζει με πατέντες να δουλεύει μέχρι να το αγοράσεις :blink:

 

Μα καλά για ποσο μα... μας έχουν ? :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Αυτήν τη στιγμή αντιμετοπιζω το ίδιο πρόβλημα δεν έχω αλλα λεφτά γιατί τα εδώσα σε δηκηγορο και έτσι θα πάρω τον νομό στα χέρια μου θα τον πετάξω εγω έξω και ας με παει αυτός στο δικαστήριο.θα μπω μέσα με το ζωει και θα τα πετάξω Ολλα έξω δεν υπάρχουν ποια νόμοι.τους περνουμε στα χέρια μας.έχω έγκυο γυναίκα δεν αντέχω άλλο τα έξοδα όσο μενη μέσα με κάνει ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν τη στιγμή αντιμετοπιζω το ίδιο πρόβλημα δεν έχω αλλα λεφτά γιατί τα εδώσα σε δηκηγορο και έτσι θα πάρω τον νομό στα χέρια μου θα τον πετάξω εγω έξω και ας με παει αυτός στο δικαστήριο.θα μπω μέσα με το ζωει και θα τα πετάξω Ολλα έξω δεν υπάρχουν ποια νόμοι.τους περνουμε στα χέρια μας.έχω έγκυο γυναίκα δεν αντέχω άλλο τα έξοδα όσο μενη μέσα με κάνει ζημιά.

Ετσι απλα.. ισως κανεις μεγαλυτερη ζημια στα εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το insomnia ειναι ενα τεχνολογικο σαιτ,για ιδιοκτητες πολυτελων κατοικιων.

 

Περα απο την πλακα τωρα,οταν καποιος δεν εχει να πληρωσει αυτοματα δεν κρατατε το 1 η 2 ενοικια που εδωσε σαν εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την πλακα τωρα,οταν καποιος δεν εχει να πληρωσει αυτοματα δεν κρατατε το 1 η 2 ενοικια που εδωσε σαν εγγυηση?

 

Φυσικά. Συνήθως, όμως, όταν βαράνε τέτοια κανονιά το κάνουν για πολλά ενοίκια (ίσως και πάνω από χρόνο) και όχι για 1-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νοικιάζουμε ισόγειο 110 τετραγωνικά σε πολύ αραιοκατοικημένη περιοχή (αποκλειστικά μονοκατοικίες) στο Δ.Διονύσου. Ξύλινα πατώματα, μάρμαρο, τζάκι, μεγάλες βεράντες, κήπο, κλπ. Για 700€ το μήνα. Και αυτοί που το έχουν (ζευγάρι) αρχίζουν τα σούξου-μούξου. Χρεώνουμε υπερβολικά και ζορίζονται να πληρώσουν, ή παίζει κάτι άλλο;

 

 

Νομίζω ότι για τον Διόνυσο που είναι ακριβό προάστιο είναι καλή η τιμή. Άμα αρχίσαν τα σούξου μούξου ας πάνε σε μια πιο φτωχή περιοχή και ας αφήσουν τις επιδείξεις. Πάντως μια μικρή μείωση της τάξης των 50-100 ευρώ ίσως θα έπρεπε να γίνει με στόχο να μείνει νοικιασμένο μακροπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο, αλλα σχετικο:

 

 

Aυτα βλεπω και νιωθω ωρες ωρες ποσο μ@λ@κ@ς ενοικος εχω υπαρξει. Τελευταιο παραδειγμα: Εχω υπογραψει 12μηνο συμβολαιο, ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΣ στις υποχρεωσεις μου για 9 μηνες, σε αντιθεση με τη σπιτονοικοκυρα που δεν διορθωσε καμια φθορα του διαμερισματος (και ηταν πολλες και σοβαρες αυτες). Το ενοικιο το εδινα 1 του μηνος παντα (μαλιστα 1 φορα το εδωσα 5 μερες νωριτερα επειδη η σπιτονοικοκυρα επικαλεστηκε ελλειψη χρηματων/αναγκη και ετσι την βοηθησα κι ας μην ειχα πληρωθει απτη δουλεια μου, πηγα σηκωσα απτην τραπεζα λεφτα για παρτη της).

 

Φτανουμε στον 9ο μηνα που αποφασιζω να ψαξω για αλλο σπιτι. Πριν ξεκινησω την αναζητησ, ερχομαι σε προφορικη συνενοηση μαζι της οτι "δεν πειραζει αν φυγω 1-2 μηνες νωριτερα, θα μου επιστρεψει την εγγυηση μου κανονικα, αφου ημουν ενας πολυ καλος ενοικος για αυτην". Ξεσκιζομαι επι βδομαδες να ψαχνω να βρω το ιδανικο σπιτι, το βρισκω κανω τα παζαρια μου με τον ιδιοκτητη, φτανουμε σε πληρη συμφωνια και ερχεται η ωρα να υπογραψω το συμβολαιο και να δωσω το πρωτο ενοικιο+προκαταβολη. Ετσι, για καλο και για κακο πηγα να (ξανα)συνενοηθω με την σπιτονοικοκυρα του παλιου σπιτιου, πρωτου υπογραψω το συμβολαιο για το καινουργιο. Ζηταω την προκαταβολη πισω οπως ειχαμε συμφωνησει και δεν την εδινε. Της λεω πως δεν πειραζει, εξαλλου στην τελικη γνωριζω τι εχω υπογραψει. Ωστοσο θα επρεπε να με εχει ενημερωσει οτι αλλαξε γνωμη για να μη ψαχνω αδικα για σπιτια. Anyway αποφασισα να φυγω εστω κι αν εχανα την προκαταβολη μου. Μολις της το ειπα ελαβα την εξης απαντηση: Ωραια ομως επειδη σημερα ο μηνας εχει 1 (αλλη γκαντεμια και τουτη :devil:) , σου δινω περιθωριο ειτε να φυγεις σημερα χωρις να πληρωσεις τον νεο μηνα, ειτε να μου πληρωσεις το ενοικιο αυτου του μηνα (συν την προκαταβολη που δε θα επαιρνα πισω). Της ζητησα να μου δωσει 2-3 μερες περιθωριο να μετακοιμοισω και η απαντηση ηταν αρνητικη και αρκετα εριστικη: "Και τη σημερινη ημερα στη δινω περιθωριο επειδη ανθρωπος ειμαι, σε καταλαβαινω και θελω να σε διευκολυνω. Κανονικα επρεπε να με ειχες προειδοποιησει αρκετες μερες πριν ωστε να βρω καινουριο ενοικο και να μη μεινει το σπιτι αδειο για 10-15 μερες, οπως τωρα."

 

Ε μετα διαβαζω τοπικς σαν αυτο και λεω ποσο κριμα ηταν να μη φερομαι αναλογα σε μερικους ιδιοκτητες... Αν και της συγκεκριμενης της εκανα 1-2 καλες χαλαστρες μεχρι να φυγω απτο σπιτι. Και εν τελει βγηκε κι αυτη οικονομικα ζημιωμενη, αφου εκει που θα κερδιζε την προκαταβολη μου και παραλληλα θα νοικιαζε το διαμερισμα αλλου, με αναγκασε να εξαντλησω την προκαταβολη μου, χωρις να αδειασω το σπιτι.

 

 

Και μια ερωτηση απο περιεργεια για καποιον που ξερει σιγουρα. Mεο το 12ο και τελευταιο ενοικιο ενος μονοετους συμβολαιου τι ακριβως προβλεπεται? Ειμαι υποχρεωμενος να το πληρωσω και κατοπιν να παρω την προκαταβολη πισω, ή μπορω να μη το πληρωσω λεγοντας να κρατησει την προκαταβολη? Το ρωταω γιατι υποψιαζομαι, οτι κυκλοφορουν διαφοροι "πονηροι" σπιτονοκοικυρηδες σαν αυτην που περιγραφω, που μπορει οταν ερθει η ωρα να σου δωσουν πισω την προκαταβολη θα πουν οτι "δεν εχουν λεφτα" και αντε βγαλε ακρη μετα.

 

Ειμαι νομικα και ηθικα καλυμενος? Το ηθικα το ρωταω γιατι θελω και προσπαθω να ειμαι ενταξει και τυπικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ότι της έδωσες και ενοίκιο κι από πάνω; Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω... τα 'θελε κι εσένα. :rolleyes:

 

Την εγγύηση την είχες χάσει, οκ. Αλλά με ποια λογική της έδωσες κι άλλα λεφτά; Δεν έπρεπε να της δώσεις τίποτα και άστη να σκίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ότι της έδωσες και ενοίκιο κι από πάνω; Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω... τα 'θελε κι εσένα. :rolleyes:

 

Την εγγύηση την είχες χάσει, οκ. Αλλά με ποια λογική της έδωσες κι άλλα λεφτά; Δεν έπρεπε να της δώσεις τίποτα και άστη να σκίζεται.

Λεφτα εδωσα, το ενοικιο μου κανονικα, αλλα εμεινα στο σπιτι μεχρι την 365η μερα του συμβολαιου. Απλως επειδη δεν με διευκολυνε, εχασα το αλλο σπιτι το οποιο βρηκα μετα απο πολυ ψαξιμο και κανονισα μετα απο αρκετα παζαρια με ευνοικους για μενα ορους. Κοινως επειδη δεν ηθελε να με αφησει 2 μηνες νωριτερα εχασα ενα σπιτι-λιρα 100, με αρκετα υπουλη συμπεριφορα εκ μερους της. Thats all.

 

Βεβαια διαβαζοντας αυτο το τοπικ συμπεραινω οτι επρεπε ΚΑΙ να μεινω στο σπιτι ΚΑΙ να μη της πληρωνω το ενοικιο που ζηταγε, ετσι για να γελαγε ο καθε πικραμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...