Προς το περιεχόμενο

ECA +30 (ephedrine caffeine aspirin)


fagib2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

Προσφατα ενας φιλος μου αρχισε να περνει αυτα τα χαπια. Περιεχουν 30mg εφεδρινη 30 ασπιρινη κ 30 καφεινη. Τα παιρνει για απωλεια βαρους. Κανουν για αυτον τον σκοπο η το μονο π θα κανει ειναι να χαλασει τον μεταβολισμο του? Γνωριζει κανεις?

Ευχαριστώ εκ των πρωτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε λιποδιασπαστικό συμπλήρωμα θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον ιατρό σας και να αποκλείσετε ότι έχετε ευαισθησία στις ουσίες που περιέχει το συμπλήρωμα ή ότι έχετε προβλήματα στο νευρικό σύστημα, στο στομάχι, τα νεφρά ή στην καρδιά. Τα προϊόντα που περιέχουν εφεδρίνη, καφεΐνη, μα-χουάνγκ, DHEA, ασπιρίνη και διουρητικά βότανα μπορούν να αποδειχτούν εξαιρετικά επικίνδυνα. Η εφεδρίνη και η ψευδοεφεδρίνη είναι απαγορευμένες ουσίες και συγκαταλέγονται στις ουσίες ντόπινγκ (όπως και η καφεΐνη όταν ξεπερνά κάποια όρια).

 

Η εφεδρίνη κι η εφετονίνη δρουν όπως η αδρεναλίνη αλλά με πιο ήπιο τρόπο. Διεγείρουν το κεντρικό νευρικό σύστημα, αυξάνουν την ικανότητα για εργασία, αναστέλλουν την σωματική κόπωση, διεγείρουν την καύση λίπους και βελτιώνουν την πνευματική λειτουργία. Το μα - χουάνγκ είναι ένα κινέζικο βότανο το οποίο περιέχει μεγάλες ποσότητες ψευδοεφεδρίνης (6 - 12%). Η χρήση εφεδρίνης και μα - χουάνγκ μπορεί να προκαλέσει εθισμό, αύξηση της σωματικής θερμοκρασίας κατά την άσκηση, έντονη εφίδρωση, σημαντικές αλλαγές στην αρτηριακή πίεση, κατάρρευση του νευρικού συστήματος και προβλήματα στα νεφρά, στα αγγεία και στην καρδιά.

 

Πηγή : http://www.fitnesslogic.gr/supps/fat_burners/fat_burners01.htm

 

Edit: Προσθετω και την προσωπικη μου λογικη η οποια λεει το εξης : Αν ήταν τοσο ευκολο να χασει κανεις κιλα παίρνοντας απλα χαπια για ένα διαστημα, τοτε δεν θα υπηρχαν οι διαιτες και ολοι θα τρωγαμε οτι γουσταραμε και μετα θα παίρναμε ενα χάπι. Ενα ακομη παραδειγμα ειναι αυτο του αθλητη Σχορτσιανιτη. Τον ειχανε 6 μηνες σε διαιτα και σκληρη γυμναστικη για να χασει 30 κιλα (σε ειδικο κεντρο στη γερμανια τους 3 μηνες) την ωρα που με αυτα τα χαπια θα μπορουσε να τα χασει σε 2 μηνες το πολυ (εχει χασει φιλος 20 κιλα σε ενα μηνα σε συνδιασμο με γυμναστηριο).

Με λιγα λογια καθολου φυσιολογικα πραγματα και η αισθηση μου ειναι πως ειναι ακρως επικινδυνα. Τα συμπτωματα μπορει να τα βρεις και μετα απο 20-30 χρονια συμφωνα με αυτα που εχω ακουσει όντας μη ειδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Προσφατα ενας φιλος μου αρχισε να περνει αυτα τα χαπια. Περιεχουν 30mg εφεδρινη 30 ασπιρινη κ 30 καφεινη. Τα παιρνει για απωλεια βαρους. Κανουν για αυτον τον σκοπο η το μονο π θα κανει ειναι να χαλασει τον μεταβολισμο του? Γνωριζει κανεις?

Ευχαριστώ εκ των πρωτερων

 

Κάντε μαλακίες με τις εφεδρίνες και μετά θα ψάχνεστε...:eek:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε μαλακίες με τις εφεδρίνες και μετά θα ψάχνεστε...:eek:

 

Ρωτησα γτ μου ειπε οτι τωρα δν τροει ουτε τα μισα απο οτι ετρογε κ παχαινει. Για αυτο ρωτησα αν του εχουν κανει καποιο προβλημα στο μεταβολισμο. Οσο για τον αν πηγε σε γιατρο οχι. Του τα εδωσε παρανομα ο γνωστος σε ολους Τζεκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα του φίλου σου να κόψει το "φάρμακο" και να κάνει 30 λεπτά τρέξιμο και άλλα 30 περπάτημα καθημερινά αν ο σκοπός του είναι να χάσει λίπος. Επειδή έχω ασχοληθεί με γυμναστήρια και έχω καταπιεί αρκετές αηδίες τίποτα πραγματικά δεν έχει το αποτέλεσμα της ουσιαστικής και σοβαρής άσκησης. Προσωπικά "φαρμακο" που το παίρνει απο το στόμα δεν με τρομάζει γιατί σου λέω έχω δει πολλά. Αυτό που πρέπει να σε τρομάζει είναι τα ενέσιμα και ειδικά αυτά με αυστηρούς κύκλους. Έχω δει ατομα να μελανιάζουν και να μένουν επιτόπου απο τέτοια. Επίσης πες του φίλου σου να λάβει υπόψιν του πόσο βλαβερά είναι όλα αυτά (ενέσιμα/βρώσιμα) σε νεφρά, συκώτι και καρδιά, όπως επίσης και οτι ο "βιασμός" του μεταβολικού του ρυθμού που κάνει τώρα μέσω ουσιών, μόλις τα σταματήσει θα του γυρίσει μπούμερανγκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα του φίλου σου να κόψει το "φάρμακο" και να κάνει 30 λεπτά τρέξιμο και άλλα 30 περπάτημα καθημερινά αν ο σκοπός του είναι να χάσει λίπος. Επειδή έχω ασχοληθεί με γυμναστήρια και έχω καταπιεί αρκετές αηδίες τίποτα πραγματικά δεν έχει το αποτέλεσμα της ουσιαστικής και σοβαρής άσκησης. Προσωπικά "φαρμακο" που το παίρνει απο το στόμα δεν με τρομάζει γιατί σου λέω έχω δει πολλά. Αυτό που πρέπει να σε τρομάζει είναι τα ενέσιμα και ειδικά αυτά με αυστηρούς κύκλους. Έχω δει ατομα να μελανιάζουν και να μένουν επιτόπου απο τέτοια. Επίσης πες του φίλου σου να λάβει υπόψιν του πόσο βλαβερά είναι όλα αυτά (ενέσιμα/βρώσιμα) σε νεφρά, συκώτι και καρδιά, όπως επίσης και οτι ο "βιασμός" του μεταβολικού του ρυθμού που κάνει τώρα μέσω ουσιών, μόλις τα σταματήσει θα του γυρίσει μπούμερανγκ.

 

Η χρηση τους εγινε 1.5 μηνα δλδ 60 δισκια. Εχει ηδη γυρισει μπουμπερανγκ. Τωρα απλα το "απολαμβανει" η υπαρχει καποιος τροπος θεραπειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη εχω χρησιμοποιησει απειρες φορες στο παρελθον εφεδρινη θα σου πω δυο πραγματακια εκ πειρας.

Πολυς ιδρωτας, τρομερη ενεργεια, ευφορια,σου κοβει πολυ εντονα την ορεξη και σου ανεβαζει το μεταβολισμο.

Λογω καλοκαιριου και ζεστης να πινει παρα πολυ νερο γιατι θα αφυδατωνεται πολη γρηγορα με την εφεδρινη.

Τελος οταν σταματησει τη χρηση να περιμενει ενα εντονο crash, δηλαδη αποτομη πτωσε της ενεργειας που ειχε καθε μερα,ατονια, και ισως και ενα ψυχολογικο downιασμα. Θα περασει σε καμια βδομαδουλα βεβαια το crash.

Δεν αντικαθιστουμε τη καλη διατροφη και την προπονηση με αυτα αλλα σιγουρα μπορουν να μας βοηθησουν να ανεβουμε ενα σκαλι παραπανω.

 

Οσο γιαυτο που λεει ο φιλος HighT3ch, να γνωριζετε οτι αν ενα φαρμακο υπαρχει σε χαπι και σε ενεσιμο τοτε το ενεσιμο ειναι λιγοτερο απιβλαβες για το συκωτι μας αποτι το χαπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν αντικαθιστουμε τη καλη διατροφη και την προπονηση με αυτα αλλα σιγουρα μπορουν να μας βοηθησουν να ανεβουμε ενα σκαλι παραπανω.

 

 

Ένα σκαλί πιο κοντά στον άλλο κόσμο και ένα σκαλί πιο κοντά στην "Πιθηκίαση" (έτσι ονομάζω τη μεταμόρφωση όλων των γνωστών αθλητών μετά από μακροχρόνια χρήση αναβολικών)

 

B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

φιλε μου fagib2002 θελω να μου πεις αν γινετε απο που μπορω να παραγγειλω και εγω χαπια εφεδρινης..εχω βρει καποια site αλλα ακουσα οτι ειναι μουφα...ρωτα τον φιλο σου αν μπορεις και πες μου.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...