Προς το περιεχόμενο

Ψυχολογικά Τεστ : Ανακάλυψε τον εαυτό σου !!!


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο εθισμός σας στο Internet είναι υψηλότερος του μέσου όρου

 

- υπάρχουν ενδείξεις Εξάρτησης από το Αλκοόλ

 

 

- έχετε συμπτώματα μέτριας έως βαριάς κατάθλιψης

- έχετε ήπια συμπτώματα μανιακού επεισοδίου

 

- Είναι πιθανό να πάσχετε από Βαριά Κατάθλιψη ή Διπολική Διαταραχή (τύπου ΙΙ)

 

** Θα ήταν καλό να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας **

 

yupi αυτό ονειρευόμουν πάντα για μένα (αλκοολικός,εθισμένος,μανιακός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Moderators
- έχετε μέτρια συμπτώματα Αγχώδους Διαταραχής μου βγαζει

 

Και σε μενα. Με σκορ 32... Διατηρω τις επιφυλαξεις μου παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε σταμάτα να ανεβάζεις αυτά τα τεστ.Καμία διάγνωση δεν μπορεί να γίνει απο το ίντερνρτ.Έστω οτι το κάνεις για πλάκα,μπορεί όμως μερικοί να επηρεαστούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το γράφει..ΠΡΟΣΟΧΗ.Το συγκεκριμμένο ερωτηματολόγιο σε καμία περίπτωση ΔΕΝ αποτελεί διαγνωστικό εργαλείο και ΔΕΝ υποκαθιστά την εκτίμηση ενός ειδικού ψυχικής υγείας. Παρέχεται για καθαρά ενημερωτικούς λόγους και είναι αποτέλεσμα προσωπικής εργασίας του γράφοντος (ο οποίος επ ουδενί δεν έχει ρόλο ειδήμονα στον συγκεκριμμένο τομέα) καθώς και του ενδιαφέροντός του για το αντικείμενο της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγνωστικα δεν προσφερει πουθενα.Ενημερωτικα επισης,καθως δεν ενημερωνει για το περιεχομενο -για παραδειγμα- των Αγχωδων Διαταραχων.Στο μονο που συντελει ειναι στη δημιουργια υποψιων σε ορισμενους οτι πασχουν απο καποια ψυχικη διαταραχη.

 

Οσο για την προσωπικη δουλεια συγγνωμη αλλα η μεταφορα των κριτηριων του DSM-IV-TR σε ενα ερωτηματολογιο δεν συνιστα και προσωπικο εργο.

 

Με την ιδια λογικη -φοιτητης ων,απο οτι καταλαβα- οταν περασει απο Παθολογια θα βγαλει τεστ ρωτωντας "Πονατε στο επιγαστριο?" , "Πριν ή μετα τη ληψη τροφης?" , "Εχετε αισθημα ναυτιας/εμετου" και θα μας ενημερωνει για τις πιθανοτητες να πασχουμε απο ελκος.

 

Συνεπως,τετοιου ειδους τεστ δεν εξυπηρετουν καποιο σκοπο,imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολικό σας σκορ είναι...

22

 

- έχετε συμπτώματα ήπιας κατάθλιψης

- έχετε ήπια συμπτώματα μανιακού επεισοδίου

 

- Είναι πιθανό να πάσχετε από ήπια κατάθλιψη

1zudzr.jpg

 

Aν το ξανακάνω, θα με βγάλει σχιζοφρενική??? 30uprug.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θεμιτό, ένας ψυχολόγος να ενημερώνει την οικογένεια του ασθενούς για τα αποτελέσματα των συνεδριών..;

 

Tυπικα οχι φανταζομαι.

 

Πρακτικα ομως, αν ο ψυχολογος κρινει οτι μπορει να βοηθησει και τον ασθενη και την οικογενεια του, ενημερωνοντας εστω γενικα τοτε νομιζω πως οφειλει να το κανει.

 

Η αδερφη μου επισκεπτοταν ψυχολογο και ο ψυχολογος μας ενημερωνε οχι για οσα του ελεγε η αδερφη μου, αλλα για τα συμπερασματα που εβγαζε και τι μπορουμε εμεις να κανουμε ως οικογενεια. Ειναι θεμιτο νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Να μαι πάλι εδώ κι εγώ...

 

Επειδή στο διάστημα που πέρασε από την αρχική δημοσίευση του άρθρου, τα ψυχολογικά τεστ έχουν υποστεί κάποιες αλλαγές, θα χαιρόμουν αν άκουγα εντυπώσεις ή τυχόν παρατηρήσεις σε περίπτωση που κάποιο απ' αυτά δεν λειτουργεί... (σε αυτη την περίπτωση, το να γνωρίζω σε ποιόν browser είχαμε θέμα, θα ήταν χρησιμότατο...)

 

Thanx and Cheers! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...