Προς το περιεχόμενο

Ψυχολογικά Τεστ : Ανακάλυψε τον εαυτό σου !!!


drkameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 192
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ο ψυχολογος πριν πει κατι στην οικογενεια σου πρεπει πρωτα να σε ρωτησει.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

 

Αν μιλάμε για ψυχολόγο κι όχι για ψυχίατρο, λεω ναι. Αν και πάλι, προφανώς παίζει ρόλο κι η κατάσταση του... "ασθενούς"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για ψυχολόγο κι όχι για ψυχίατρο, λεω ναι. Αν και πάλι, προφανώς παίζει ρόλο κι η κατάσταση του... "ασθενούς"...

 

πες μου λιγο.Εισαι ψυχιατρος?Κανεις ειδικοτητα Ψυχιατρικη?

 

---------- Προσθήκη στις 05:29 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 05:24 ----------

 

Ο ψυχολογος πριν πει κατι στην οικογενεια σου πρεπει πρωτα να σε ρωτησει.

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

 

Σε πολυ σπανιες περιπτωσεις ο Ψυχολογος θα μιλησει στην οικογενεια καθως δεσμευομαστε απο το Ψυχολογικο απορρητο το οποιο φανταζομαι κ στην Ελλαδα ειναι θεσμοθετημενο.Συνηθως μπορει να συμβει σε περιπτωσεις οπου εχουμε υποψια για αποπειρα αυτοκτονιας η περιπτωσεις που ισως θετουν σε κινδυνο αλλο ανθρωπο.

Παρολα αυτα τονιζω οτι ακομα κ σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πολυ σπανιο κ ακραιο,καθως ενας εμπειρος συναδελφος μπορει να διαχειριστει ακομα κ αυτες τις περιπτωσεις χωρις να φτανουμε στα ακρα.

 

Φυσικα δεν υπαρχει κατι που να απαγορευει σε ενα μελος της οικογειας να ρωτησει για την ΄΄προοδο'' των συνεδριων.Οι περισοτεροι συναδελφοι ξερουν πως να διαχειριστουν τετοια ερωτησεις

 

@drkameleon

 

Μολις ειδα το disclaimer.Πολυ σωστα εκανες.Θα προτεινα να μπει κ στο αρχικο λινκ της υπογραφης σου σε περιοπτη θεση αρχιζοντας με ''Τα συγκεκριμενα ερωτηματολογια'' κτλ

 

Επισης ισως να ουδετεροποιουσες καποιες φρασεις οπως ''Ανακαλυψε τον ευατο σου'' κτλ

 

Το συγκεκριμμένο ερωτηματολόγιο σε καμία περίπτωση ΔΕΝ αποτελεί διαγνωστικό εργαλείο και ΔΕΝ υποκαθιστά την εκτίμηση ενός ειδικού ψυχικής υγείας. Παρέχεται για καθαρά ενημερωτικούς λόγους και είναι αποτέλεσμα προσωπικής εργασίας του γράφοντος (ο οποίος επ ουδενί δεν έχει ρόλο ειδήμονα στον συγκεκριμμένο τομέα) καθώς και του ενδιαφέροντός του για το αντικείμενο της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μου λιγο.Εισαι ψυχιατρος?Κανεις ειδικοτητα Ψυχιατρικη?

 

@drkameleon

 

Μολις ειδα το disclaimer.Πολυ σωστα εκανες.Θα προτεινα να μπει κ στο αρχικο λινκ της υπογραφης σου σε περιοπτη θεση αρχιζοντας με ''Τα συγκεκριμενα ερωτηματολογια'' κτλ

 

Επισης ισως να ουδετεροποιουσες καποιες φρασεις οπως ''Ανακαλυψε τον ευατο σου'' κτλ

 

Καλημέρα htps,

 

τα τεστάκια βασίζονται σε δουλειά που έκανα κυριώς πριν 2 χρόνια (αν και έχουν αλλάξει, προστεθεί, κλπ διάφορα στη συνέχεια), το Μάρτιο του 2008 - οπότε και πρωτοδημοσιεύτηκαν. Αν με ρωτούσες τότε, θα σού έλεγα ότι είμαι 5ο-ετής φοιτητής ιατρικής με κατεύθυνση προς ψυχιατρική. Αν με ρωτήσεις πάλι τώρα... χμμ... θα σού έλεγα ότι είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής (και νυν φοιτητής Πληροφορικής) που κάποτε έτυχε(?) και διάβασε τόνους ψυχιατρικών συγγραμάτων... Όπως και να χει το περιεχόμενο των τεστ βασίζεται σε αναγνωρισμένη ξένη βιβλιογραφία και γνωστά ψυχομετρικά τεστ... (Εντούτοις, φυσικά και συμφωνώ με την επισήμανση σου - και ενδεχομένως να κάνω την προσθήκη που προτείνεις...)

 

Cheers! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα htps,

 

τα τεστάκια βασίζονται σε δουλειά που έκανα κυριώς πριν 2 χρόνια (αν και έχουν αλλάξει, προστεθεί, κλπ διάφορα στη συνέχεια), το Μάρτιο του 2008 - οπότε και πρωτοδημοσιεύτηκαν. Αν με ρωτούσες τότε, θα σού έλεγα ότι είμαι 5ο-ετής φοιτητής ιατρικής με κατεύθυνση προς ψυχιατρική. Αν με ρωτήσεις πάλι τώρα... χμμ... θα σού έλεγα ότι είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής (και νυν φοιτητής Πληροφορικής) που κάποτε έτυχε(?) και διάβασε τόνους ψυχιατρικών συγγραμάτων... Όπως και να χει το περιεχόμενο των τεστ βασίζεται σε αναγνωρισμένη ξένη βιβλιογραφία και γνωστά ψυχομετρικά τεστ... (Εντούτοις, φυσικά και συμφωνώ με την επισήμανση σου - και ενδεχομένως να κάνω την προσθήκη που προτείνεις...)

 

Cheers! ;)

 

Φυσικα κ ο καθε δευτεροετης Ψυχολογιας γνωριζει απεξω κ ανακατωτα τα τεστ που κανεις partial replication(πιστεψε ειναι ενα απο τα πιο μανικια η ψυχομετρια στην Ψυχολογια κ ειδικα ο τροπος με τον οποιο τα διδασκομαστε στην σχολη),εντουτοις δεν ειμαι σιγουρος εαν καποια εχουν σταθμιστει στα Ελληνικα.To MMPI πχ εχει σταθμιστει?Cattel εχεις χρησιμοποιησει καθολου με τα 16 facets?(δεν τα ειδα ολα για αυτο) γενικα Ιδεα δεν εχω τι παιζει στην Ελλαδα.Τα εχεις σταθμισει εσυ?Εαν οχι που τα βρηκες σταθμισμενα στα Ελληνικα να κοιταξω μια ματια.Εχεις καποια βιβλιογραφια να προτεινεις στα Ελληνικα?

 

Επισης να αναφερουμε οτι η Ψυχομετρια κυριως πεφτει στο remit της Επαγγελματικης Ψυχολογιας κ δευτερευοντος στο remit της Κλινικης Ψυχολογιας. Μοναδικοι υπευθυνοι παγκοσμιως για την διανομη,αναλυση,σταθμιση κ πρακτικη εφαρμογη των Ψυχομετρικων τεστ ειναι οι ειδικα εκπαιδευμενοι Ψυχολογοι(πχ στο UK ειτε μεσω ΜSc ειτε μεσω BPS accreditation in Psychometric testing A and B levels).Oι Ψυχιατροι σε συνεργασια με τους Ψυχολογους μπορει να τα αξιολογησουν καπως (οι περισσοτεροι γραμενα τα εχουν) κ να εμπλακουν πολυ στο πλαγιο με αυτα ειδικα σε multi disciplinary teams που εργαζονται παρεα με Κλινικους Ψυχολογους.

 

Γενικα εαν εχεις προσβαση σε υλικο σταθμισμενο στα Ελληνικα ενδιαφερομαι κ μπορουμε να τα πουμε μεσω πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα εαν εχεις προσβαση σε υλικο σταθμισμενο στα Ελληνικα ενδιαφερομαι κ μπορουμε να τα πουμε μεσω πμ

 

Λυπάμαι, κάτι "επίσημο" - όσο πιθανόν θες - δεν έχω. Κυρίως η δουλειά μου ήταν στη μετάφραση-συνδυασμό πηγών (άλλων τεστ) και βιβλιογραφίας... οπότε... :-)

 

To Neurotransmitter.net το ξέρεις υποθέτω, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Έχει πολλά ενδιαφέροντα σχετικά με την Psychometry αν και - αν αποφασίσεις να κάνεις κάποια χρήση τους - ρίξε μια ματιά και στα σχετικά δικαιώματά τους, καθώς τα περισσότερα είναι proprietary/copyrighted.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Έχει πολλά ενδιαφέροντα σχετικά με την Psychometry αν και - αν αποφασίσεις να κάνεις κάποια χρήση τους - ρίξε μια ματιά και στα σχετικά δικαιώματά τους, καθώς τα περισσότερα είναι proprietary/copyrighted.;)

 

 

αν σου πω οτι διαβασα psychrometry στην αρχη, αυτο τι λεει για μενα;:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Έχει πολλά ενδιαφέροντα σχετικά με την Psychometry αν και - αν αποφασίσεις να κάνεις κάποια χρήση τους - ρίξε μια ματιά και στα σχετικά δικαιώματά τους, καθώς τα περισσότερα είναι proprietary/copyrighted.;)

 

Κοιτα,αλλο τονιζω.Το να μεταφραζει κ να προσπαθει να σταθμιζει καποιος online tests κ μαλιστα χωρις να ειναι καταλληλα εκπαιδευμενος Ψυχολογος κ χωρις να εχει το κλειδι (οπως ειπα μοναχα οι ειδικα εκπαιδευμενοι Ψυχολογοι μπορουν να κανουν κατι τετοιο) τοτε μιλαμε για risky task.

 

Εαν θελουμε να κανουμε σωστη δουλεια αυτο γινεται με σταθμισμενα στα Ελληνικα ευρειας χρησεως ψυχομετρικων τεστ απο καταλληλα εκπαιδευμενους Ψυχολογους κ μονο κ σιγουρα οχι μεσω νετ (οπως πχ αυτο το σιτε που δινεις)

 

Αλλο φυσικα εαν γινεται απο προσωπικο ενδιαφερον κ σεβαστη η προσωπικη ερευνα,γενικα ομως να ειμαστε προσεκτικοι απεναντι σε τεστ απο νετ κτλ

 

The information on Neurotransmitter.net is meant to support the success of physicians and should not be used as a substitute for the advice of a licenced medical professional.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τα αποτελέσματα των tests έδειξαν ότι είμαι φοβερά εξαρτημένος από το internet, υποφέρω από βαριά κατάθλιψη, αγχώδη διαταραχή και είμαι μία αλκόολα του κερατά.

Ναι δε βρίσκω κανένα νόημα στη ζωή μου, είμαι 24/7 on line, πίνω 10 καφάσια μπύρες καθημερινά και έχω ΠΑΝΤΑ τάσεις αυτοκτονίας. My point is that the tests are 100% accurate. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φημισμένα γενικά αυτά τα τεστ. Είναι ικανά να βγάλουν εμένα σοσιαλιστή.

 

Αλλο τα τεστ μεσω νετ,περιοδικων,ερασιτεχνων κτλ και αλλο οι επισημες Ψυχομετρικες δοκιμασιες οι οποιες ειναι σταθμισμενες ανα γλωσσα κ πολιτισμο παγκοσμιως κ αποτελουν σημαντικα εργαλεια στην φαρετρα ειδικα εκπαιδευμενων Ψυχολογων.

 

 

Τα Ψυχομετρικα τεστ χρησιμοποιουνται ευρεως σημερα κ στην Ελλαδα (στρατος,σωματα ασφαλειας,διαφορες εταιριες κτλ) για την αξιολογηση του προσωπικου.Ολα γινονται υπο την επιβλεψη ειδικα καταρτησμενων Ψυχολογων κ σαφως αποτελουν μολις ενα απο τα σταδια αξιολογησης κ σε καμια περιπτωση δεν συνιστουν ολικη επιστημονικη αξιολογηση των ενδιαφερομενων που λαμβανουν μερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...