Προς το περιεχόμενο

Κατοικιδια Χελωνακια


NemesisUltra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟοοοοοοοοοοοοοοοοοοοπππππππππππππππππππ

Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε!!!!

Πριν 2 μήνες μου κάνανε κ εμένα δώρο ένα χελωνάκι κ το έχω λατρέψει!!!

Γενικά 2 μήνες τώρα ψάχνω υλικό για τις χελώνες με τα κόκκινα μάγουλα για να καταφέρω να το μεγαλώσω σωστά με σωστή διατροφή και σωστό περιβάλλον καθώς είμαι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος με περιποίηση ζώων!!!

Στην αναζήτηση μου βρήκα διάφορα πράγματα. Τα πιο σπουδάια και χρήσιμα τα βρήκα στα 3 παρακάτω links:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490

http://www.redearslider.com/

http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html

Αύριο με το καλό θα πάω στο Water Inn στην Κηφισιά που έχει τρελή ποικιλία από ενυδρεία κλπ για να του φτιάξω ένα ωραίο σπίτι να μένει!!!

Να σου κάνω καμιά ερώτηση:

Το φίλτρο που λες είναι εξωτερικό?

Θερμοστάτη έχεις βάλει? (θα χρειαστεί ειδικά τον χειμώνα, διάβασε από τα links που σου έχω δώσει κ θα καταλάβεις!!!)

Θα χρειαστείς και μια λάμπα για ερπετά (να δίνει UVA UVB για να αναπτυχθούν καλά).

Το δοχείο που τις έχεις τώρα δεν είναι ενυδρείο ε? Τι ακριβώς είναι???

Μόλις πάρω και εγώ τα υλικά θα ανεβάσω φωτογραφίες του Βρασίδα!!

Λέτε να πάρω κάνα ακόμα να του κάνει παρέα????

Καλό θα ήταν να ξέραμε κ τι φύλο είναι αλλά από τόσο μικρά πού δύσκολο....

Εγώ τον δικό μου τον έχω μάθει κ τρώει από το χέρι μου (πάντα underwater) και γενικά παίζουμε καμιά φορά!!!! Με έχει ψευτο-δαγκώσει κ 1-2 φορές!!!!

geovard οι χελώνες σου είναι ΤΕΛΕΙΕΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε εγω εχω 5 και παιζουν συνεχεια . παρτου παρεα!!! ειναι μια λεκανη για χελωνες με πλαστικο για να καθονται και εβαλα και ενα φιλτρακι καλο! εριξα πετρουλες και πηρα και ενα συντιριτικο για το νερο!! τις ταιζω γαριδες ξεραμενες και κοματακια απο κανονικες και κατι αλλα σαν μικρα μπισκοτακια!! θερμοστατη δεν πηρα ακομα αλλα θα παρω, εσωτερικο το φιλτρο και με ανυσηχει αυτο μην γινει τιποτα και ψαχνομαι!! παρε καλυτερα εξωτερικο να σε σιγουρος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Εγώ δεν έχω πολλές, μια φορά μόνο είχε γίνει κάτι με μια Ιταλίδα και τρία χελωνάκια. Αλλά αυτό ήταν παλιά, όταν δοκίμαζα ακόμα πράματα. Άλλες εμπειρίες με χελωνάκια δεν ξαναείχα.

 

Καμμια λεπτομερεια θα μας πεις, τιποτε φωτογραφιες εχεις; :-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα χελωνάκι ήταν η αιτία που δεν ξαναείδα μια τύπισσα. Είχαμε πάει στο δωμάτιό της και είχε κάτι μικρά χελωνάκια σε μια σκάφη, και σε κάποια φάση που πήγε στο μπάνιο η κοπέλα εγώ χάιδεψα ένα στο κεφάλι με τη δαχτύλα μου λίγο ατσούμπαλα βέβαια γιατί έχωσε το κεφάλι μέσα, λέω οκ τρόμαξε, θα του περάσει. Ε με παίρνει τηλ. την άλλη μέρα και εκεί που περίμενα να μου πεί πότε θα ξαναβρεθούμε, με αρχίζει σε κάτι ουρλιαχτά, α ου τι έκανες στο χελωνάκι και δε βγαίνει από το καβούκι του να φάει και θα πεθάνει κλπ. Της λέω δε με χέζεις με το χελωνάκι, απλά το χάιδεψα στο κεφάλι. Συνέχισε τα καντήλια και μου το κλεισε, και δεν την ξαναείδα. Πολύ ευαίσθητα τα χελωνάκια των κορασίδων, προσοχή πώς τα χαιδεύετε λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το χω στο μπαλκόνι (είχε μπει χειμερία σε μια παντόφλα το χειμώνα) και του δίνω λάχανο. Ούτε 2 χρονών είναι. Θέλει τπτ άλλο ή καλά είναι έτσι όπως το χω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα χελωνάκι ήταν η αιτία που δεν ξαναείδα μια τύπισσα. Είχαμε πάει στο δωμάτιό της και είχε κάτι μικρά χελωνάκια σε μια σκάφη, και σε κάποια φάση που πήγε στο μπάνιο η κοπέλα εγώ χάιδεψα ένα στο κεφάλι με τη δαχτύλα μου λίγο ατσούμπαλα βέβαια γιατί έχωσε το κεφάλι μέσα, λέω οκ τρόμαξε, θα του περάσει. Ε με παίρνει τηλ. την άλλη μέρα και εκεί που περίμενα να μου πεί πότε θα ξαναβρεθούμε, με αρχίζει σε κάτι ουρλιαχτά, α ου τι έκανες στο χελωνάκι και δε βγαίνει από το καβούκι του να φάει και θα πεθάνει κλπ. Της λέω δε με χέζεις με το χελωνάκι, απλά το χάιδεψα στο κεφάλι. Συνέχισε τα καντήλια και μου το κλεισε, και δεν την ξαναείδα. Πολύ ευαίσθητα τα χελωνάκια των κορασίδων, προσοχή πώς τα χαιδεύετε λοιπόν.

 

πρεπει να του εσπασες το λαιμο γι αυτο δεν εβγαινε εξω το κεφαλι του:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μη του τρύπησα και το σπλήνα. Απλά το χάιδεψα ελαφρά κι έχωσε το κεφάλι μέσα. Μετά κινούταν κανονικά, αλλά δεν το έβγαζε. Μάλλον φοβία για τον έξω κόσμο του δημιούργησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν παρω ενα μικρο χελωνακι, και ενα απο αυτα τα μικρα ενυδρεια με τους πλαστικους φοινικες (χαχα) ειναι αρκετό ? Η θελει και πολυ παραπανω φροντιδα?

 

Ψαχνω κατοικιδιο ήσυχο, διακριτικο και οχι πολυεξοδο.(φοιτητης γαρ).Τι λετε? Επίσης, αν παρω ενα απο αυτα τα πολυ μικρα, για πόσο καιρο μενουν ετσι "μικρα" ώστε να χωρανε στο μικρο τους ενυδρείο?

Τελος, απο ποια ηλικια και μετα πεφτουν σε χειμερια ναρκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα χελωνάκι ήταν η αιτία που δεν ξαναείδα μια τύπισσα. Είχαμε πάει στο δωμάτιό της και είχε κάτι μικρά χελωνάκια σε μια σκάφη, και σε κάποια φάση που πήγε στο μπάνιο η κοπέλα εγώ χάιδεψα ένα στο κεφάλι με τη δαχτύλα μου λίγο ατσούμπαλα βέβαια γιατί έχωσε το κεφάλι μέσα, λέω οκ τρόμαξε, θα του περάσει. Ε με παίρνει τηλ. την άλλη μέρα και εκεί που περίμενα να μου πεί πότε θα ξαναβρεθούμε, με αρχίζει σε κάτι ουρλιαχτά, α ου τι έκανες στο χελωνάκι και δε βγαίνει από το καβούκι του να φάει και θα πεθάνει κλπ. Της λέω δε με χέζεις με το χελωνάκι, απλά το χάιδεψα στο κεφάλι. Συνέχισε τα καντήλια και μου το κλεισε, και δεν την ξαναείδα. Πολύ ευαίσθητα τα χελωνάκια των κορασίδων, προσοχή πώς τα χαιδεύετε λοιπόν.

 

Tell me that this is true :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω κατοικιδιο ήσυχο, διακριτικο και οχι πολυεξοδο.(φοιτητης γαρ)

To ενυδειο, δε θα θελει μια Α φροντιδα;

Παρε ενα μικρο χερσαιο χελωνακι. Δε χρειαζεται απολυτως τιποτα.

Χορταρακι, φυλλαρακια βρισκεις ευκολα και τζαμπα.

Θα σουλατσαρει ησυχα παντου, και θα τρωει (και) απο το χερι σου.

Ειχα ενα τετοιο μικροσκοπικο χελωνακι, πριν πολλα... χρονια οταν πηγαινα δημοτικο ακομα.

Θυμαμαι που εκανε βολτες πανω στο γραφειο μου οταν διαβαζα,

κι ερχοταν να του δωσω μαρουλακι... :-)

Αυτα, δυσκολο με τα υδροβια χελωνακια, υποθετω.

 

Η μεγαλη πλακα ηταν οταν χασμουριοταν καθε τρεις και λιγο... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ενυδειο, δε θα θελει μια Α φροντιδα;

Παρε ενα μικρο χερσαιο χελωνακι. Δε χρειαζεται απολυτως τιποτα.

Χορταρακι, φυλλαρακια βρισκεις ευκολα και τζαμπα.

Θα σουλατσαρει ησυχα παντου, και θα τρωει (και) απο το χερι σου.

Ειχα ενα τετοιο μικροσκοπικο χελωνακι, πριν πολλα... χρονια οταν πηγαινα δημοτικο ακομα.

Θυμαμαι που εκανε βολτες πανω στο γραφειο μου οταν διαβαζα,

κι ερχοταν να του δωσω μαρουλακι... :-)

Αυτα, δυσκολο με τα υδροβια χελωνακια, υποθετω.

 

Η μεγαλη πλακα ηταν οταν χασμουριοταν καθε τρεις και λιγο... :-D

 

Ναι αλλα που ακριβως βρισκω ενα τετοιο μικρο χερσαιο χελωνακι? Στα pet shop της Πατρας, δεν εχω δει πουθενα.Μονο τα υδροβια βλεπω. Εσυ το εχεις βρει καπου, σε κηπο, παρκο κτλ και το πηρες για κατοικιδιο? Επισης οταν πχ λειπεις η κοιμασαι που το αφηνεις, εχεις κήπο/μονοκατοικία? Γτ λογικα θα χρειαζεται και αυτο ενα ασφαλες καταφυγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ το εχεις βρει καπου, σε κηπο, παρκο κτλ και το πηρες για κατοικιδιο?

Ακριβως.

Ρωτα στο πετ-σοπ. Μπορει να σου βρουν... δεν ξερω...

 

Επισης οταν πχ λειπεις η κοιμασαι που το αφηνεις, εχεις κήπο/μονοκατοικία? Γτ λογικα θα χρειαζεται και αυτο ενα ασφαλες καταφυγιο.

Το δικο μου ειχε τη δυνατοτητα να βγαινει σε κηπο, αλλα παντα ερχοταν μεσα μονο του. Ειχε αδυναμια στα χαλιά. :-D Τις περισσοτερες φορες το εψαχνα μεσα στο σπιτι που εκανε τισ βολτες του αργα-αργααα.

Μιλαμε για δεκαετιες πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...