Προς το περιεχόμενο

Κατοικιδια Χελωνακια


NemesisUltra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμη το post, θα ηθελα επι της ευκαιριας να πω κατι παρεμφερες αλλα εξισου σημαντικο, το οποιο ακουσα σε μια εκπομπη στην τηλεοραση. Πολλοι αγοραζουν χελωνακια γιατι ειναι μικρα, συμπαθητικα κλπ κλπ.. το θεμα ειναι οτι μεγαλωνουν, και οταν μεγαλωνουν πολλα αλλαζουν, απο αποψη φροντιδας κυριως. Αυτο που ακουσα και ηταν ενδιαφερον, ειναι οτι πολλοι μη μπορωντας να φροντισουν τα χελωνακια τους, τα αφηνουν ελευθερα σε λιμνες κλπ... αυτο ειναι λαθος! Και αυτο γιατι δημιουργουν προβλημα στον υδροβιοτοπο της εκαστωτε λιμνης, δλδ δεν ειναι σωτηρια για εκεινες το περιβαλλον μιας λιμνης απαραιτητα, καθως και ουτε αυτες για τη λιμνη... δλδ οσοι εχετε χελωνες, καλυτερα να μη το μετανιωσετε που τις αποκτησατε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παιδια αν παρω ενα μικρο χελωνακι, και ενα απο αυτα τα μικρα ενυδρεια με τους πλαστικους φοινικες (χαχα) ειναι αρκετό ? .....

Τελος, απο ποια ηλικια και μετα πεφτουν σε χειμερια ναρκη?

.....

Στην αναζήτηση μου βρήκα διάφορα πράγματα. Τα πιο σπουδάια και χρήσιμα τα βρήκα στα 3 παρακάτω links:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490

http://www.redearslider.com/

http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html

....

Σχετικά με το μέγεθος: τα χελωνάκια αυτά μεγαλώνουν μέχρι 30εκ μήκος σε βάθος 40χρόνων (στο περίπου οι αριθμοί). Είναι κ ανάλογα με το τι χώρο και τι τροφή (ποιότητα κ ποσότητα) τους δινεις για να μεγαλώσουν.

αν τους φτιάξεις ένα καλό περιβάλλον τότε δεν έχεις πολύ βαβούρα με την περιποίηση τους. Άλαγμα νερού 1 φορά την βδομάδα (ίσως κ πιο αραιά αν έχεις καλό φίλτρο) και τάισμα 1 φορά την ημέρα όσο είναι μικρά. Όσο μεγαλώνουν με τα χρόνια μπορείς να το κάνεις κ πιο αραιά κ το τάισμα (εγώ τα δικά μου τα έχω αφήσει έως κ 3 ημέρες ατάιστα χωρίς πρόβλημα).

Όσο αναφορά το αστείο δοχείο που σου πουλάνε στα pet shop σαν χελωνιέρα: απαράδεκτο κ κακό για τα ζωάκια, δεν τους δίνει τον χώρο που χρειάζονται.

Καλύτερα δώσε 10-20€ παραπάνω να πάρεις ένα ωραίο ενυδρείο να το φτιάξεις κ καλά (με τα φίλτρα κ τους θερμοστάτες) να το έχεις κ σαν διακόσμηση στο σαλόνι σου!

Τέλος χειμερία νάρκη πέφτουν κανονικά από μικρά νομίζω, εφόσον έχει αρκετό κρύο.Δεν θα το πρότεινα όμως, καλύτερα να έχεις συνέχεια τεχνητές συνθήκες καλού καιρού μιας κ ο καιρός της Ελλάδας δεν είναι τόσο κρύος κ σταθερός για να έχουν μια καλή χειμερία νάρκη.

 

Ορίστε κ μερικές φωτός από τα δικά μου καμάρια.

enydreio1.th.jpgenydreio2.th.jpgxelwnes1.th.jpgxelwnes2.th.jpgxelwnes3.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της εβαζα turtle-pampers 5151gue.gif

Η χελωνα δε θα μαθει ποτέ, που να πηγαινει για WC. Ειναι προβλεψιμο το πότε ομως.

Eνα μερος της ημερας το περνουσε σε αυτοσχεδιο χαρτοκουτι, αρκετα μεγαλο και με χαμηλο κοψιμο. Εκει ειχα την τροφη και το νερο του. Οπως θυμαμαι, νερο επινε πολυ σπανια, και σχεδον παντα μετα απο μερικα λεπτα κατουρουσε κιολας.

Ζουν σε ανυδρο περιβαλλον, οποτε το νερο το παιρνουν κυριως μεσω της τροφης. Αποβαλλουν ελαχιστο.

Αν την ταιζα εκτος κουτιου, φροντιζα να την παω μετα στο κουτι γιατι ηταν θεμα χρονου η αφοδευση. (Οσο η μυτη ενος μολυβιου το ..αποτελεσμα). Τι να αφησει αλλωστε... στην παλαμη χωρουσαν 3 χελωνακια του ιδίου μεγεθους...

 

Ο σκοπος δεν ηταν να εχω πετ. Την βρηκα παρατημενη σε παρτερι τσιμεντουπολης. Ηταν θεμα χρονου να βρεθει στο δρομο που περνουσαν αυτοκινητα στα 3 μετρα αποσταση. Μετα απο μερικους μηνες την αφησαμε σε δασος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Κανονικά θα έπρεπε να απαγορευτεί στην ΕΕ η εισαγωγή τους..

Διαβασε στο παρακατω λινκ σχετικα με αυτες

 

http://www.herpetofauna.gr/forum/index.php/topic,11.0.html

 

 

Πολύ ύφος το χελώνι στο άρθρο

 

Το αποτέλεσμα είναι να κυριαρχούν σήμερα σε αμέτρητους υγρότοπους, ανταγωνίζοντας και εκτοπίζοντας τις εντόπιες Νεροχελώνες απειλώντας τους πληθυσμούς των, αφού γίνονται μεγαλύτερες, πιο ισχυρές και πιο επιθετικές στον ανταγωνισμό διεκδίκησης τροφής και εδάφους από τις ελληνικές. Παράλληλα, καταφέρνουν και αναπαράγονται αλλά και τρων τα αυγά των εντόπιων χελωνών.

 

f8ODl.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή κάτι τέτοιο.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=bojx9BDpJks[/ame]

 

Σοβαρά πάντως, υπάρχει κόσμος που βαριέται να έχει ένα χελωνάκι και το αφήνει ελεύθερο στο πάρκο ας πούμε; Πόσο μπορεί να ενοχλεί ένα χελωνάκι.

Εγώ θα ξεχνούσα ότι το έχω για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρωμανε πολυ ομως? Χωρις πλακα, ειχαμε ενα ενυδρειο με 2 χελωνακια στην ταξη της δευτερας δημοτικου και το μονο που θυμαμαι ειναι η απιστευτη μποχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

εγω ειπα σε εναν που φτιαχνει τζαμια να μου φτιαξει ενα ενυδρειο!δεν ξερω ομως ακριβως,τι πρεπει να βαλω μεσα?λαμπα,φιλτρο...τι αλλα?τι πετρουλες ακριβως?πλαστικες,τι?τι αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έκανα την μετάβαση από το "μικρό" ενυδρείο, σε μεγαλύτερο 180 λίτρων για τις χελώνες μου! Νερό έχω βάλει κοντά στα 100 λίτρα.

asteri1996 για αυτά που ρωτάς:

από την προσωπική μου εμπειρία θα έλεγα να αποφύγεις οτιδήποτε σε φυτά είτε πλαστικά είτε αληθινά καθώς οι χελώνες τα τρώνε-διαλύουν όλα!

Μέσα στο ενυδρείο θα χρειαστείς φίλτρο (γερό, πάρε για περισσότερα λίτρα από ότι θα βάλεις), έναν θερμοστάτη να κρατάει ζεστό το νερό (κοντά στους 24-26 βαθμούς).

Από πάνω θα χρειαστείς 1 λάμπα ήλιου (κλασικές μπλε) και μια ειδική για ερπετά (UVA-UVB).

Για διακόσμηση μπορείς να βάλεις ότι θέλεις! Χοντρό χαλίκι για έδαφος, μεγάλες πέτρες για διακόσμηση. Σκέψου ότι οι χελώνες θέλουν να έχουν 1 επιφάνεια ανω του νερού (κάτω από τις λάμπες) για να λιάζονται, και άλλη 1 επιφάνεια να βγαίνουν σε σκιά. Τους αρέσει επίσης να χώνονται από κάτω ή μέσα σε τρύπες κλπ, οπότε αν μπορέσεις να φτιάξεις κάτι σαν σπηλιά θα ήταν τέλειο.

ΠΡΟΣΟΧΗ: φτιάχνεις ενυδρείο γλυκού νερού, δεν μπορείς να βάλεις ότι πέτρες θέλεις εσύ. Είναι άλλες πέτρες για γλυκού και άλλες για θαλασσινού νερού. Αν αποφασίσεις να πάρεις πέτρες από την φύση (ή αλλά πετρωγενή υλικά) κάνε το απλό τεστ: ρίξε 2 σταγόνες ξύδι πάνω στην πέτρα που θέλεις να πάρεις. Αν αφρίσει το σημείο (χημική αντίδραση οξέως με βάση) τότε η πέτρα είναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ. Αν δεν κάνει τίποτα τότε την βάζεις κανονικά. Απαγορεύονται κοχύλια και οτιδήποτε περιέχει μεγάλη ποσότητα ασβεστίου.

 

Υλικά που έχω στο ενυδρείο μου: πέτρες από ηφαιστιογενή περιοχή, μπουκάλια (γεμιστά με πολύχρωμες άμμους και καλά σφραγισμένα από πάνω), πέτρες-πλάκες από μαγαζί με είδη ενυδρείων.

 

Πιο πάνω στο thread υπάρχουν διάφορα links που έχουν οδηγίες για το ενυδρείο χελώνας. Κοίταξε τα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα θελω να ρωτησω,επειδη δεν το περνω ετοιμο(το ενυδρειο)απο μαγαζι,μηπως πρεπει να πω σε εκεινον που φτιαχνει το ενυδρειο να φτιαξει κα βαση για θερμοστατη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάααα. Κανένα ενυδρείο δεν έχει βάση για φίλτρα-θερμοστάτες (εκτός από κάτι designάτα πανάκριβα).

Τα πετάς χύμα μέσα, τα βεντουζόνεις στο τζάμι να μην κουνιούνται και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...