Προς το περιεχόμενο

Ο κύβος του Ρούμπικ


pckokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:-D

Είμαι ΤΕΛΕΙΩΣ λάθος ΦΥΣΙΚΑ; :lol:

 

Στο "υπάρχουν σκακιστές που παίζουν με κλειστά μάτια" και στην ερώτηση του παιδιού "μα πως γίνεται αυτό" απάντησα ότι οι δύο παίκτες περιγράφουν απλά τις κινήσεις τους ο ένας στον άλλο και ουσιαστικά η "σκακιέρα" είναι στο μυαλό τους, θυμούνται τι κινήσεις έχουν γίνει οπότε έχουν την εικόνα της σκακιέρας στο μυαλό τους. Αυτό είναι τελείως λάθος; Εξ' ορισμού είναι σωστό, δηλαδή εσύ πως φαντάζεσαι το σκάκι στα "τυφλά"; Βγάζουν τα μάτια τους, κόβουν τις γλώσσες τους και συννενοούνται με τηλεπάθεια;

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το πετύχεις;

Αν είναι αγώνας που υπάρχουν και θεατές, όπως είπε και το παιδί από πάνω συνήθως βάζουν τους παίκτες πλάτη-πλάτη και κάπου έχουν μια σκακιέρα που δεν μπορεί να την δει κανένας από τους δύο παίκτες, όπου ένα τρίτο άτομο κάνει τις κινήσεις ώστε να μπορούν να παρακολουθούν την παρτίδα και οι θεατές. Παράλογα σου φαίνονται όλα αυτά;

Οχι καμια σχεση με ολα αυτα που εγραψες.:lol:

Εισαι τελειως λαθος στο: "σε μια σκακιέρα δεν είναι και τίποτα το τρομερό."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Περιγράφει απλά ο ένας στον άλλο τις κινήσεις του, π.χ. Πύργος α1->c1

και την εικόνα της "σκακιέρας" την έχουν στο μυαλό τους.

 

α ετσι νταξει....εγω νομιζα το κανουν μεσω της αφης και τρελλαθηκα :lol:

 

---------- Προσθήκη στις 19:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:33 ----------

 

Οχι καμια σχεση με ολα αυτα που εγραψες.:lol:

Εισαι τελειως λαθος στο: "σε μια σκακιέρα δεν είναι και τίποτα το τρομερό."

 

άλλοι απομνημονεύουν τηλεφωνικούς καταλόγους, μια σκακιέρα δεν είναι και τίποτα το τρομερό.

 

πρεπει να βελτιωσεις την κατανοηση της ελληνικης γλωσσας.....:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιγράφει απλά ο ένας στον άλλο τις κινήσεις του, π.χ. Πύργος α1->c1

και την εικόνα της "σκακιέρας" την έχουν στο μυαλό τους.

Απλά μπορούν και θυμούνται κάτι που σε εμάς τους κοινούς θνητούς φαίνεται πολύπλοκο, άλλοι απομνημονεύουν τηλεφωνικούς καταλόγους, μια σκακιέρα δεν είναι και τίποτα το τρομερό.

 

Yποθετω οτι δεν παιζεις σκακι.

Το να απομνημονευσεις απλα εναν καταλογο δεν ειναι τιποτα μπροστα σε μια παρτιδα σκακι. Οι πιθανες κινησεις που υπαρχουν ειναι πολλες χιλιαδες. Αυτοι που εχουν την ικανοτητα, παιζουν κανονικα ολες τις κινησεις(δεκαδες, μια παρτιδα μπορει να κρατησει εως 7 ωρες) και ελεγχουν 16 τα δικα τους και 16 τα κομματια του αντιπαλου, οπως αυτα θα κινηθουν κατα τη διαρκεια του παιχνιδου. Και κερδιζουν κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποθετω οτι δεν παιζεις σκακι.

Το να απομνημονευσεις απλα εναν καταλογο δεν ειναι τιποτα μπροστα σε μια παρτιδα σκακι. Οι πιθανες κινησεις που υπαρχουν ειναι πολλες χιλιαδες. Αυτοι που εχουν την ικανοτητα, παιζουν κανονικα ολες τις κινησεις(δεκαδες, μια παρτιδα μπορει να κρατησει εως 7 ωρες) και ελεγχουν 16 τα δικα τους και 16 τα κομματια του αντιπαλου, οπως αυτα θα κινηθουν κατα τη διαρκεια του παιχνιδου. Και κερδιζουν κιολας!

 

Μάλιστα.

Δηλαδή για να καταλάβω λες ότι το να παίζεις σκάκι με κάποιον με δεμένα μάτια,

είναι πιο δύσκολο από το να απομνημονεύσεις έναν τηλεφωνικό κατάλογο.

 

Οκ, δεν ξέρω αν αξίζει να μπω καν σ' αυτή την συζήτηση...

Προσωπικά, έχω όχι έναν, αλλά 2 γνωστούς πορωμένους σκακιστές που μπορούν να παίξουν σκάκι με κλειστά μάτια και δεν είναι και τίποτα "περίεργα" άτομα.

Να ξέρω προσωπικά κάποιον που να απομνημονεύει βιβλία δεν έχω, γνωρίζω πάντως πως σίγουρα είναι (πολύ) λιγότεροι από αυτούς που είναι ικανοί να παίξουν "τυφλό" σκάκι και ότι "νορμάλ" δεν τους λες.

Αλλά οκ, πες έτυχε.

Πως συγκρίνεις τώρα εσύ το να έχεις στο μυαλό σου μια φωτογραφία μιας σκακιέρας με το που είναι το κάθε κομμάτι με την απομνημόνευση εκατομμυρίων αριθμών, δεν ξέρω και δεν ξέρω και πως μπορώ να στο αποδείξω ότι είναι δυσκολότερο το δεύτερο αν δεν το βλέπεις από μόνος σου. Φαντάζομαι απλά διαφωνούμε.

 

Τώρα τι σχέση έχει αυτό με τις κινήσεις και τα κομμάτια και πως το βγάζεις δυσκολότερο...πάλι δεν το καταλαβαίνω. Απλά έχεις την σκακιέρα στο μυαλό σου. Μια φωτογραφία, αυτό είναι. Και κανονικά όταν παίζεις, τις πιθανές κινήσεις και τις πιθανές απαντήσεις του αντιπάλου πάλι νοητικά τις κάνεις. Αλλά οκ...δεν έχει νόημα να το συζητάω άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

Δηλαδή για να καταλάβω λες ότι το να παίζεις σκάκι με κάποιον με δεμένα μάτια,

είναι πιο δύσκολο από το να απομνημονεύσεις έναν τηλεφωνικό κατάλογο.

 

Οκ, δεν ξέρω αν αξίζει να μπω καν σ' αυτή την συζήτηση...

Προσωπικά, έχω όχι έναν, αλλά 2 γνωστούς πορωμένους σκακιστές που μπορούν να παίξουν σκάκι με κλειστά μάτια και δεν είναι και τίποτα "περίεργα" άτομα.

Να ξέρω προσωπικά κάποιον που να απομνημονεύει βιβλία δεν έχω, γνωρίζω πάντως πως σίγουρα είναι (πολύ) λιγότεροι από αυτούς που είναι ικανοί να παίξουν "τυφλό" σκάκι και ότι "νορμάλ" δεν τους λες.

Αλλά οκ, πες έτυχε.

Πως συγκρίνεις τώρα εσύ το να έχεις στο μυαλό σου μια φωτογραφία μιας σκακιέρας με το που είναι το κάθε κομμάτι με την απομνημόνευση εκατομμυρίων αριθμών, δεν ξέρω και δεν ξέρω και πως μπορώ να στο αποδείξω ότι είναι δυσκολότερο το δεύτερο αν δεν το βλέπεις από μόνος σου. Φαντάζομαι απλά διαφωνούμε.

 

Τώρα τι σχέση έχει αυτό με τις κινήσεις και τα κομμάτια και πως το βγάζεις δυσκολότερο...πάλι δεν το καταλαβαίνω. Απλά έχεις την σκακιέρα στο μυαλό σου. Μια φωτογραφία, αυτό είναι. Και κανονικά όταν παίζεις, τις πιθανές κινήσεις και τις πιθανές απαντήσεις του αντιπάλου πάλι νοητικά τις κάνεις. Αλλά οκ...δεν έχει νόημα να το συζητάω άλλο.

 

Eιναι φανερο οτι δεν εχεις ιδεα απο σκακι, ενδεχομενως να νομιζεις οτι ειναι κατι σαν το ταβλι. Εγω ειμαι χρονια σκακιστης και αρκετα καλος.

Στο σκακι δεν ειναι το θεμα να απομνημονευσεις κατι. Σε καθε κινηση ανοιγονται μπροστα σου δεκαδες ή εκατονταδες πιθανες κινησεις που μπορεις να κανεις ή να προβλεψεις για τη συνεχεια. Δεν προκειται δηλαδη για φωτογραφια μιας σκακιερας, οπως ειπες.

Φυσικα αυτοι που μπορουν να παιξουν σκακι χωρις να βλεπουν ειναι απειροελαχιστοι, και σιγουρα μεγαλοι μετρ, δηλ. δεν παιζουν απλα, κερδιζουν κιολας κατα κανονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παίδες όταν ξεκίνησα την ενασχόληση μου με τον κύβο νόμιζα ότι ήταν κάτι αρκετά δύσκολο που έδειχνε πραγματικά τις δυνατότητες του καθενός. Μετά ψάχνοντας στο internet έμαθα την beginner μέθοδο έριξα τον μέσο χρόνο στο 1,5 λεπτό χωρίς finger tricks , σιλικόνες κτλ και εκεί ξενέρωσα και το παράτησα. Απομυθοποίησα κατα κάποιο τρόπο το όλο παιχνίδι και αυτούς που τον λύνουν σε 10 sec. Θα μπορούσα να περάσω σε πιο γρήγορες μεθόδους πχ fridrich ή να μάθω finger tricks αλλά θεωρώ ότι δεν έχει νόημα. Άλλο είναι να νικάς ένα Puzzle λόγω εξυπνάδας και άλλο λόγω robot-oποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχεις ένα Point, αλλά αυτό το ξέρεις εσύ που έχεις ασχοληθεί. Δεν το ξέρουν οι υπόλοιποι που θα σε βλέπουν να το λύνεις και θα τρελαίνονται... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παίδες όταν ξεκίνησα την ενασχόληση μου με τον κύβο νόμιζα ότι ήταν κάτι αρκετά δύσκολο που έδειχνε πραγματικά τις δυνατότητες του καθενός. Μετά ψάχνοντας στο internet έμαθα την beginner μέθοδο έριξα τον μέσο χρόνο στο 1,5 λεπτό χωρίς finger tricks , σιλικόνες κτλ και εκεί ξενέρωσα και το παράτησα. Απομυθοποίησα κατα κάποιο τρόπο το όλο παιχνίδι και αυτούς που τον λύνουν σε 10 sec. Θα μπορούσα να περάσω σε πιο γρήγορες μεθόδους πχ fridrich ή να μάθω finger tricks αλλά θεωρώ ότι δεν έχει νόημα. Άλλο είναι να νικάς ένα Puzzle λόγω εξυπνάδας και άλλο λόγω robot-oποίησης.

 

To λυσιμο του κυβου ή ενος παζλ σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να δειξει τις πραγματικες δυνατοτητες του καθενος, ουτε να αποτελει μετρο συγκρισης.

Δηλαδη οποιος ειναι καλυτερος στο Pro Evolution Soccer σημαινει οτι ειναι και πιο ικανος/εξυπνος?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια εναν στοχο αλλος τον πετυχαινει σε 1 βδομαδα, αλλος σε 2 μηνες.

 

Εγω εχω αυτον το καιρο εναν στοχο σε ενα παιχνιδι του ΜΑΜΕ, τρεις μηνες τωρα πολεμαω αλλα ακομα δεν... που θα μου παει ομως:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λυσιμο του κυβου ή ενος παζλ σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να δειξει τις πραγματικες δυνατοτητες του καθενος, ουτε να αποτελει μετρο συγκρισης.

Δηλαδη οποιος ειναι καλυτερος στο Pro Evolution Soccer σημαινει οτι ειναι και πιο ικανος/εξυπνος?:-)

 

Ανέφερα πως είχα σχηματίσει στο μυαλό μου το παιχνίδι και αυτούς που το έλυναν και το απομυθοποίησα γιατί κατάλαβα ότι το να το νικήσεις είναι θέμα απομνημόνευσης αλγορίθμων , ταχείας αναγνώρισης χρωματικών patterns και finger tricks. Κάτι φυσικά που δεν με αφορούσε καθώς πίστευα λανθασμένα ότι είναι θέμα εξάσκησης και λειτουργίας του μυαλού με διαφορετικό τρόπο. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι ακόμα και έτσι δεν θέλει υπομονή και εξάσκηση για να τον λύσεις σε 10 sec.

 

Είναι άκυρο το pro evolution αλλά στο σκάκι φαίνεται πχ η εξυπνάδα κάποιου. Η εξάσκηση μετράει αλλά και η εξυπνάδα/ευφυία παίζει τον ρόλο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα.

Δηλαδή για να καταλάβω λες ότι το να παίζεις σκάκι με κάποιον με δεμένα μάτια,

είναι πιο δύσκολο από το να απομνημονεύσεις έναν τηλεφωνικό κατάλογο.

Ετσι οπως το λες δεν εχει νοημα. Και εγω μπορω να παιξω σκακι με "δεμενα τα ματια" (blindfold Chess) αλλά το θεμα ειναι ποσο καλα. Ποσο καλα μπορει δηλαδη καποιος να παιξει.

 

Και το να παιξεις blindfold Σκακι σε επιπεδο GM για εναν κοινο ανθρωπο, ειναι απιθανο. Θα ειναι πολυ απλα τραγικα αδυναμο το παιξιμο.

 

Οσο για αυτο που λες, για την απομνημονευση ενος τηλεφωνικου καταλογου με εκατομμυρια ονοματα πολυ απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ανθρωπος να το κανει αυτο. Ψαξε οπου θες θα δεις οτι κανείς δεν μπορει να το κανει(εκατομμυρια ονοματα).

Ο Κασπαροφ(απο τους μεγαλυτερους σκακιστες ολων των εποχων) εχει πει οτι δεν χρειαστηκε ποτε να γραψει κανενα τηλεφωνο πουθενα γιατι θυμοταν ολα τα τηλεφωνα γνωστων του, καθως επισης και οποιον τηλεφωνικο αριθμο επαιρνε του εμενε στην μνημη. Αλλά καμια σχεση με εκατομμυρια τηλεφωνικα νουμερα.

 

Πως συγκρίνεις τώρα εσύ το να έχεις στο μυαλό σου μια φωτογραφία μιας σκακιέρας με το που είναι το κάθε κομμάτι με την απομνημόνευση εκατομμυρίων αριθμών, δεν ξέρω και δεν ξέρω και πως μπορώ να στο αποδείξω ότι είναι δυσκολότερο το δεύτερο αν δεν το βλέπεις από μόνος σου. Φαντάζομαι απλά διαφωνούμε.

Οπως σου ειπα κανείς ανθρωπος δεν μπορει να απομνημονευσει εκατομμυρια αριθμους τηλεφωνου.

Επισης αυτο που λες για φωτογραφια μιας σκακιερας σορρυ αλλα ειναι μεγαλη παπαρια. Μαλλον δεν εχεις παιξει σκακι και δεν καταλαβαινεις οτι το θεμα δεν ειναι οτι πρεπει να θυμασαι απλως μια φωτογραφια μιας σκακιερας. Βαριεμαι να σου εξηγω τι χρειαζεται να θυμασαι και να υπολογισεις για να παιξεις σκακι και μαλιστα υψηλου επιπεδου.

 

Τώρα τι σχέση έχει αυτό με τις κινήσεις και τα κομμάτια και πως το βγάζεις δυσκολότερο...πάλι δεν το καταλαβαίνω. Απλά έχεις την σκακιέρα στο μυαλό σου. Μια φωτογραφία, αυτό είναι. Και κανονικά όταν παίζεις, τις πιθανές κινήσεις και τις πιθανές απαντήσεις του αντιπάλου πάλι νοητικά τις κάνεις. Αλλά οκ...δεν έχει νόημα να το συζητάω άλλο.

Τωρα το ειδα αυτο. Πολυ απλα δεν ξερεις τι σου γινεται σε σχεση με το σκακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερα πως είχα σχηματίσει στο μυαλό μου το παιχνίδι και αυτούς που το έλυναν και το απομυθοποίησα γιατί κατάλαβα ότι το να το νικήσεις είναι θέμα απομνημόνευσης αλγορίθμων , ταχείας αναγνώρισης χρωματικών patterns και finger tricks. Κάτι φυσικά που δεν με αφορούσε καθώς πίστευα λανθασμένα ότι είναι θέμα εξάσκησης και λειτουργίας του μυαλού με διαφορετικό τρόπο. Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι ακόμα και έτσι δεν θέλει υπομονή και εξάσκηση για να τον λύσεις σε 10 sec.

 

Είναι άκυρο το pro evolution αλλά στο σκάκι φαίνεται πχ η εξυπνάδα κάποιου. Η εξάσκηση μετράει αλλά και η εξυπνάδα/ευφυία παίζει τον ρόλο της.

 

 

 

Γιατι ειναι ακυρο το Pro? Δεν ειναι λογικο να ακυρωνεις κατι το οποιο δεν γνωριζεις ή περιφρονεις. ΚΑΙ το pro εχει την αξια του. Οχι σαν το σκακι βεβαια. Πραγματι, οσοι ειναι καλοι σκακιστες ειναι και πολυ εξυπνοι(λχ. εγω:D) Εξαλλου σκακι καλο παιζουν λιγοι, ταβλι και Pro παιζει και η κουτση Μαρια.

Τα παζλ δεν ειναι μετρο συγκρισης γιατι οσοι ανθρωποι εχουν ειδικευτει/συνηθισει σε παζλ μπορουν ευκολοτερα να τα λυνουν.

Σε πόσο χρονo τελικα εσυ λυνεις το κυβο?(προσεξε τι θα απαντησεις γιατι θα σου ζητησω αποδεικτικο βιντεο:D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειναι ακυρο το Pro? Δεν ειναι λογικο να ακυρωνεις κατι το οποιο δεν γνωριζεις ή περιφρονεις. ΚΑΙ το pro εχει την αξια του. Οχι σαν το σκακι βεβαια. Πραγματι, οσοι ειναι καλοι σκακιστες ειναι και πολυ εξυπνοι(λχ. εγω:D) Εξαλλου σκακι καλο παιζουν λιγοι, ταβλι και Pro παιζει και η κουτση Μαρια.

Τα παζλ δεν ειναι μετρο συγκρισης γιατι οσοι ανθρωποι εχουν ειδικευτει/συνηθισει σε παζλ μπορουν ευκολοτερα να τα λυνουν.

Σε πόσο χρονo τελικα εσυ λυνεις το κυβο?(προσεξε τι θα απαντησεις γιατι θα σου ζητησω αποδεικτικο βιντεο:D)

 

alexx το pro είναι διαφορετική κατηγορία παιχνιδιού δεν είναι Puzzle και δείχνει διαφορετικές ικανότητες. Όσον αφορά τα Puzzle έχεις δίκιο αλλά σκέψου ότι κάποιοι ανακάλυψαν τις μεθόδους επίλυσης του κύβου (fridrich , lars petrus κτλ) και κάποιοι τους εφαρμόζουν τυφλά χωρίς να ξέρουν τι κάνουν. Θεωρώ ότι αυτοί έκατσαν ανακάλυψαν τα μυστικά του και τον έλυσαν όπως έπρεπε φτιάχνοντας και μια μέθοδο ταχείας επίλυσης. Αυτοί ναι πραγματικά έλυσαν το puzzle. Οι άλλοι απλά μαθαίνουν να το λύνουν. Εγώ όπως ανέφερα τον λύνω μέσο όρο 1,5 λεπτό. Αρκετά αργά καθώς παίζω με την beginner μέθοδο. Δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ με πιο γρήγορες μεθόδους για τους παραπάνω λόγους. Εξάλλου δεν πάω για πρωταθλητισμό και δεν υπάρχει και χρόνος. Μου αρκεί που τον λύνω πάντως. Παιδικό απωθημένο.:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alexx το pro είναι διαφορετική κατηγορία παιχνιδιού δεν είναι Puzzle και δείχνει διαφορετικές ικανότητες. Όσον αφορά τα Puzzle έχεις δίκιο αλλά σκέψου ότι κάποιοι ανακάλυψαν τις μεθόδους επίλυσης του κύβου (fridrich , lars petrus κτλ) και κάποιοι τους εφαρμόζουν τυφλά χωρίς να ξέρουν τι κάνουν. Θεωρώ ότι αυτοί έκατσαν ανακάλυψαν τα μυστικά του και τον έλυσαν όπως έπρεπε φτιάχνοντας και μια μέθοδο ταχείας επίλυσης. Αυτοί ναι πραγματικά έλυσαν το puzzle. Οι άλλοι απλά μαθαίνουν να το λύνουν. Εγώ όπως ανέφερα τον λύνω μέσο όρο 1,5 λεπτό. Αρκετά αργά καθώς παίζω με την beginner μέθοδο. Δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ με πιο γρήγορες μεθόδους για τους παραπάνω λόγους. Εξάλλου δεν πάω για πρωταθλητισμό και δεν υπάρχει και χρόνος. Μου αρκεί που τον λύνω πάντως. Παιδικό απωθημένο.:-D:-D

Ναι, υπαρχουν πολλες κατηγοριες. Οι μεθοδοι επιλυσης παντα υπαρχουν στα υψηλα επιπεδα. Για να κανεις πχ. 300.000 στο ms pacman θες ειδικες μεθοδους.Μπορει μεν καποιος να εφηυρε πρωτος μια λυση αλλα αυτο δεν αποκλειει οτι αλλοι που την εφαρμοσαν το κανουν καλυτερα/γρηγοροτερα.

Αν λυνεις τον κυβο σε 1,5 λεπτα θα ηθελα να το δω...:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...