Προς το περιεχόμενο

Ο κύβος του Ρούμπικ


pckokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυπλοκα παιχνιδια υπαρχουν πολλα, τι αξιζει ομως. Για δωσε πληροφοριες περι τινος προκειται, με ζαρια παιζεται? με τραπουλα? πως?...

 

Ορίστε.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Shogi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποιον average?

Aν υπαρχει κανεις απο δω που το κανει σε 1,5 λεπτο γιατι να μην το δουμε?... το upload στο utube ειναι free...

 

Φυσικά και δεν κάθισα να διαβάσω μια σελίδα με διαμάχες για το σκάκι και το τάβλι:rolleyes:, αλλά θέλω να μείνω σ' αυτό που λες. Τον κύβο τον λύνω και εγώ σε 1,5 λεπτό γι' αυτό το λέω. Αλλά και συνήθως όταν κάποιος λέει πως τον έλυσε αυτό είναι το average του. Έτσι, δεν μίλαω για ατόμικο, αλλά για γενικό average αυτών που έμαθαν πρόσφατα να τον λύνουν. Τώρα αν περιμένεις να κάτσω να τραβήξω ένα video, να το κάνω upload για να το δεις εσύ και να ψωνιστώ κι εγώ, θα χρειαστείς περισσότερη προσπάθεια να με πείσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κύβο τον λύνω και εγώ σε 1,5 λεπτό γι' αυτό το λέω. Αλλά και συνήθως όταν κάποιος λέει πως τον έλυσε αυτό είναι το average του. Έτσι, δεν μίλαω για ατόμικο, αλλά για γενικό average αυτών που έμαθαν πρόσφατα να τον λύνουν. Τώρα αν περιμένεις να κάτσω να τραβήξω ένα video, να το κάνω upload για να το δεις εσύ και να ψωνιστώ κι εγώ, θα χρειαστείς περισσότερη προσπάθεια να με πείσεις...

 

Μα ειναι πολυ απλο και ευκολο να γραψεις με μια γουεμπκαμερα, τα χερια σου μόνο, δε χρειαζεται να φαινεται προσωπο. Δεν εχεις να χασεις και τιποτα, θα μας αποδειξεις κιολας οτι μπορεις σε εναμισυ λεπτο, ενω τωρα... χμ, λιγοι σε πιστευουν:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ειναι πολυ απλο και ευκολο να γραψεις με μια γουεμπκαμερα, τα χερια σου μόνο, δε χρειαζεται να φαινεται προσωπο. Δεν εχεις να χασεις και τιποτα, θα μας αποδειξεις κιολας οτι μπορεις σε εναμισυ λεπτο, ενω τωρα... χμ, λιγοι σε πιστευουν:-)

 

Οπως ισως καταλαβες, ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ, στα τετοια του γραφει ο pckokos αν τον πιστευουμε οτι το λυνει σε 1.5 λεπτο ή οχι.:lol: Και BTW στα τετοια μας κιολας αν ο pckokos τον λυνει σε 1,5 λεπτο ή οχι.

Σιγα μην του βαλουμε και τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχει ο krokodilos. Εγώ τι έχω να κερδίσω άμα κάθομαι 3 ώρες να φτιάξω την κάμερα ώστε να δεις το υπερθέαμα και να πειστείς? Γι' αυτό σου λέω θα χρειαστείς περισσότερη προσπάθεια να με πείσεις. Δώσε μου ένα κίνητρο και θα το κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχει ο krokodilos. Εγώ τι έχω να κερδίσω άμα κάθομαι 3 ώρες να φτιάξω την κάμερα ώστε να δεις το υπερθέαμα και να πειστείς? Γι' αυτό σου λέω θα χρειαστείς περισσότερη προσπάθεια να με πείσεις. Δώσε μου ένα κίνητρο και θα το κάνω...

 

3 ωρες?! καλα, αν χρειαζεσαι 3 ωρες αστο καλυτερα... εγω νομιζα οτι ειναι μονο ενα κλικ να την ανοιξεις.

Το κινητρο ειναι να αποδειξεις αυτο που λες και τοτε θα σου πουμε ολοι με θαυμασμο "μπραβο μεγαλε, εισαι πολυ καλος" κλπ. Γιατι αυτοι που μπορουν σε 1.5 λεπτο ειναι ελαχιστοι.

Συνηθως αυτοι που εχουν να επιδειξουν παρομοια κατορθωματα "σκοτωνονται" να τα βαλουν στο UTube:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, πρέπει να το παραδεχτώ πως κι εγώ προσπάθησα πολλές φορές να το τραβήξω σε βίντεο να το βάλω στο youtube, αλλά το θέμα είναι η κάμερα. Άμα επιμένεις τόσο πολύ όμως να σου τραβήξω ένα βίντεο να στο στείλω να πεις "μπραβο μεγαλε, εισαι πολυ καλος" κλπ ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα ρε παιδία δεν είναι τίποτα το 1μιση λεπτό............και αν τον λύνεις και κάθε μέρα και κάνεις τις κινήσεις σου πιο γρήγορες και σε 1 μπορείς....

εγώ το κάνω σε 1μιση με 2........είναι στανταρ η τεχνικι και έχει αναφερθεί στο θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 2 λεπτά είναι ο μέσος όρος για έναν καινούργιο "παίκτη" με την στάνταρ λύση που μαθαίνεται σε λίγη ώρα. Πέφτει με εξάσκηση γύρω στο 1.5 λεπτό και ανάλογα και πόσο έχει "τριφτεί" ο κύβος και πόσο εύκολα γυρνάει.

Για κάτω από 1.5 πρέπει να αρχίσεις να καίγεσαι καθώς πλέον δεν αρκεί η στάνταρ λύση αλλά πρέπει να αρχίσεις να απομνημονεύεις έναν αρκετά μεγάλο αριθμό αλγορίθμων που από ένα σημείο και μετά και για κάθε δευτερόλεπτο που κερδίζεις γίνεται υπερβολικά μεγάλος. Αν καταφέρεις να σπάσεις τα 30" σημαίνει ότι έχεις καεί τελείως και ότι δεν το βλέπεις σαν ένα απλό παιχνιδάκι αλλά αντιθέτως έχεις αφιερώσει πολλές ώρες, πράγμα που δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει. Έτσι κι' αλλιώς δε νομίζω να έχει κανείς σκοπό να πάει σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ή να σπάσει το ρεκόρ, για τον χαβαλέ μας καλά είναι και 1.5 λεπτό, πάλι εντυπωσιάζεται ο κόσμος όταν το βλέπει. :P

Μερικά βιντεάκια πάντως στο youtube με 10" και 15" είναι όντως εντυπωσιακά, ειδικά αν έχεις μια ιδέα για το τι παίζει εκείνη τη στιγμή στο μυαλό του τύπου/τύπισσας που το λύνει. Το κάνουν να φαίνεται πολύ εύκολο. Για την ιστορία, το επίσημο παγκόσμιο ρεκόρ είναι 7.08 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα ρε παιδία δεν είναι τίποτα το 1μιση λεπτό............και αν τον λύνεις και κάθε μέρα και κάνεις τις κινήσεις σου πιο γρήγορες και σε 1 μπορείς....

εγώ το κάνω σε 1μιση με 2........είναι στανταρ η τεχνικι και έχει αναφερθεί στο θέμα..

 

Κι αλλος που το κανει σε 1,5 λεπτο... βιντεακι ομως να υποθεσω πως ουτε εσυ θα ανεβασεις ε:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά ρε φίλε δες στο Youtube πως το λύνουν...κάνε προπόνηση 2 μέρες μέχρι να μάθεις 5-7 αλγορίθμους πόσοι είναι και σε 5 μέρες θα κάνεις και εσύ 1μιση λεπτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...