Προς το περιεχόμενο

Ο κύβος του Ρούμπικ


pckokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σιγά ρε φίλε δες στο Youtube πως το λύνουν...κάνε προπόνηση 2 μέρες μέχρι να μάθεις 5-7 αλγορίθμους πόσοι είναι και σε 5 μέρες θα κάνεις και εσύ 1μιση λεπτό...

 

Δεν ειναι αυτο το θεμα... το θεμα ειναι οτι ο Μανωλης με τα λογια χτιζ ανωγια και κατωγια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ε ανέκαθεν ο μανώλης έτσι κάνει.....αλλά δεν είναι κάτι τρελό για να τον αναφέρεις έτσι....είναι σαν να σου λέω μπορώ να σπινιάρω με 1η για 10 μέτρα απόσταση και να μου λες "ποοο βγάλτω βίντεο αλλιώς δεν το πιστεύω δεν γίνεται..." ενώ ένας πιο μεγάλος θα πει σιγά....έτσι και σε αυτό το θέμα με το που λύσεις το κύβο σε 2, και μετά σε 1μιση λεπτό θα πεις "οπ τι μλκιες έγραφα στο φορουμ" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν εγραψα καποια "μλκια", ζητησα μόνο να δω αυτο που διατυμπανιζουν καποιοι οτι κανουν οι ιδιοι. Σιγουρα και μπορει να γινει σε 1,5 λεπτο και ακομα πιο κατω, το θεμα ειναι ποιος το κανει ομως. Το κανεις? δειχτο, γιατι οχι? δεν θα σου παρει πανω απο λιγα λεπτα να ανεβασεις το βιντεο, εγω εχω ανεβασει 10δες βιντεακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό λεω ότι λες μλκιες χωρίς παρεξήγηση.....εννοώ πως εσένα το 1μιση λεπτό σου φαίνετε κάτι δυσκολο (υποθέτω πως δεν έχεις μάθει να λύνεις ακόμα το κύβο απέξω). και ενώ κάποιος το κάνει σε 2 λεπτά γτ να μην το κάνει σε 1μιση μετά από 1-2 βδομάδες λιωσίματος?

είναι κάτι εύκολο....εσύ το βλέπεις σαν κάτι δύσκολο εως τυχερό ή ότι μόνο λίγοι το μπορούνε....είπαμε 9 αλγόριθμοι απέξω και είναι παιχνιδάκι...

τα 8 δεύτερα που βλέπεις είναι άλλα άτομα εκεί και έχουν απομνημονεύει πολύ πράμα για να τα καταφέρουν....αλλά η απλή και στανταρ λύση σε 1μιση λεπτό δεν είναι κάτι τόσο κατορθωτό από λίγους....είναι εύκολο....μόνο αν το κάνεις θα το διαπιστώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό λεω ότι λες μλκιες χωρίς παρεξήγηση.....εννοώ πως εσένα το 1μιση λεπτό σου φαίνετε κάτι δυσκολο (υποθέτω πως δεν έχεις μάθει να λύνεις ακόμα το κύβο απέξω). και ενώ κάποιος το κάνει σε 2 λεπτά γτ να μην το κάνει σε 1μιση μετά από 1-2 βδομάδες λιωσίματος?

είναι κάτι εύκολο....εσύ το βλέπεις σαν κάτι δύσκολο εως τυχερό ή ότι μόνο λίγοι το μπορούνε....είπαμε 9 αλγόριθμοι απέξω και είναι παιχνιδάκι...

τα 8 δεύτερα που βλέπεις είναι άλλα άτομα εκεί και έχουν απομνημονεύει πολύ πράμα για να τα καταφέρουν....αλλά η απλή και στανταρ λύση σε 1μιση λεπτό δεν είναι κάτι τόσο κατορθωτό από λίγους....είναι εύκολο....μόνο αν το κάνεις θα το διαπιστώσεις...

 

Mα δεν διατυπωσα καποια αποψη ωστε να κριθει ως σωστη ή ως μλκια.

Ουτε ειπα πως μου φανεται ευκολο δυσκολο μεσαιο ή τυχερο. Ειπα μαλιστα οτι βεβαιως και γινεται και σε 1μιση λεπτο και σε ακομα λιγοτερο. Αυτο που ειπα ειναι να δουμε ενα βιντεακι, που ως τωρα αποφευγεις. Αντι για μπλα-μπλα θα το ειχες ηδη κανει... τι σε δυσκολευει, αληθεια?

Χορτασαμε απο θεωρια, μπορουμε να δουμε και λιγη πραξη τωρα? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά φίλε εντάξει προφανώς δεν καταλαβαίνεις........αν τον έλυνες και εσύ σε 1μιση-2λεπτά ούτε που θα ζήταγες σε κανέναν να τον λύσει παρα μόνο αν σου φαινόταν υπερβολικό κατόρθωμα αυτό που έκανες

 

και προφανώς σου φαίνεται κάτι αξιόλογο και πως λίγοι το κάνουν γιαυτό ζητάς να σου βγάλουμε βίντεο να τον λύνουμε...

σιγα μην βγάλω και βίντεο στο redtube για να σου δείξω ότι είμαι άντρας...

 

δεν χρειάζετε να πεις ξεκάθαρα αυτό που πιστεύεις για να το γυρίσω σε εσένα αρκούν οι 2 σελιδες που ζητάς απεγνωσμένα το βίντεο της λύσης...

 

τεσπα δεν συμμετέχω άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα, ας μην λεμε ολο τα ιδια, σε καταλαβα τι λες, οτι ειναι πολυ ευκολο κλπ.

 

Γιατι αποφευγεις ομως να κανεις ενα βιντεακι, τοσο πολυ δυσκολο ειναι?

 

Βιντεακι ζηταω, μπλαμπλαμπλα εισπρατω... κυρ ελεησον:-D

 

Στη θεωρια φιλε μου, ολοι παληκαρια ειναι, στη πραξη ειναι το θεμα τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

τελος :lol::lol::lol:

 

απεδειξαν οτι οποιοσδηποτε συνδυασμος χρειαζεται το μεγιστο 20 κινησεις

 

http://www.popsci.com/science/article/2010-08/gods-number-revealed-20-moves-will-solve-any-rubiks-cube-position

 

http://cube20.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος μου μαθηματικη ιδιοφυια χωρις πλακα τον λυνει σε 1 λεπτο

 

Δεν χρειάζεται να είσαι genius για να το λύσεις.... Αλγοριθμικό και θέμα προπόνησης είναι η λύση.

 

7,08secs είναι το παγκόσμιο ρεκόρ, οπότε έχει ψωμί ακόμα ο φίλος σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμεις ξεκιναμε να λυσουμε την ασκηση και αυτος την εχει κανει ηδη ξερει πολα παρακατω πραγματα μιλαει γρηγορα και ειναι υπερκηνιτηκος κανει πραξεις σαν το κομπιυτερακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...