Προς το περιεχόμενο

Ο κύβος του Ρούμπικ


pckokos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 296
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...
Επισκέπτης

Παιδιά ξέρετε μαγαζί αθήνα να πουλάει τον αυθεντικό κύβο του ρούμπικ?

Δηλαδή να είναι καλής ποιότητας να γυρνάει έυκολα να μην σπαει κτλπ?

παπασωτηρίου στο mall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μα είναι ένα τρισδιάστατο παζλ ρε παιδιά.

Και ακολουθεί μια συγκεκριμένη "λογική" να το πω. άλλοι την καταλαβαίνουν, άλλοι την απομνημονεύουν, άλλοι απλά το λύνουν τυχαία.

Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολο.

Δηλαδή και στο σκάκι ας πούμε πρέπει να έχεις τρομερό μυαλό για να σκέφτεσαι τις επόμενες αλληλουχίες κινήσεων, εσένα ΚΑΙ του αντιπάλου, και να επιλέγεις την καλύτερη για να νικήσεις.

Άμα όμως δεν μπορείς να το κάνεις αυτό, δε σημαίνει αυτόματα ότι δεν μπορεί κατά τύχη να νικήσεις.

Το θέμα είναι γιατί γίνεται τέτοιο πέσιμο επειδή είπε κάποιος ότι το έλυσε. Ούτε είπε ότι το έκανε σε 5 λεπτά, ούτε καν είπε ότι το έκανε σε μια μέρα. έλεος.

Στο σκάκι έχω ELO RATE περίπου 1500. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΥΧΗ ΣΤΟ ΣΚΑΚΙ όπως ούτε και στο rubik's cube. Αν προσπαθήσεις με τύχη να νικήσεις κάποιον ανώτερο παίχτη... τότε απλά εχασες...+++- - -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κολλητός μου ξέρει απ έξω τις κινήσεις και όσο και να το μπερδέψεις το λύνει γύρω στο 1 λεπτό...ο καθηγητής μου στα μαθηματικά...ξένος Θανάσης...ο οποίος γράφει βοηθήματα είναι απίστευτο μυαλό αρνήθηκε σε πανεπιστήμιο μια θέση γιατί προτιμά να προετοιμάζει τα παιδιά για πανελλαδικές κλπ...το έλυσε με σκέψη τύχη τέλος πάντων χωρίς να ξέρει τις κινήσεις σε 2 μέρες...η τύχη είναι εύνοικη για τις διάνοιες...οι υπόλοιποι απλά μαθαίνουμε τις κινήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω ένα φιλαράκι που ούτε διάνοια είναι ούτε τίποτα και το έλυσε με το που το είδε, σε μερικά δευτερολέπτα. Απλά έχει πρόβλημα με τα χρώματα και τα βλέπει όλα ίδια!  :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

ξέρει κανείς που μπορώ να βρω καλό κύβο του ρούμπικ στην αθήνα; τα μαγαζιά που πουλάνε στο σκρούτζ είναι όλα επαρχία και βγαίνουν πολλά τα μεταφορικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα v cube που έχει το public,που είναι και ελληνικής κατασκευής,είναι καλά ; γιατί βλέπω έχουν 15 ευρώ αλλά σε όλα τα review στο youtube τα βγάζουν λίγο μούφα...ήθελα να πάρω άλλα διστάζω λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

τα v cube που έχει το public,που είναι και ελληνικής κατασκευής,είναι καλά ; γιατί βλέπω έχουν 15 ευρώ αλλά σε όλα τα review στο youtube τα βγάζουν λίγο μούφα...ήθελα να πάρω άλλα διστάζω λίγο

Ο v cube δεν είναι καλός πήγανε να πάρεις στο Μοναστηράκι.Εγω τον 3×3 τον λιμω μέσα σε 20" περίπου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα v cube που έχει το public,που είναι και ελληνικής κατασκευής,είναι καλά ; γιατί βλέπω έχουν 15 ευρώ αλλά σε όλα τα review στο youtube τα βγάζουν λίγο μούφα...ήθελα να πάρω άλλα διστάζω λίγο

 

 

τα v cube εγιναν με κονδυλια εσπα

http://www.antagonistikotita.gr/greek/worksResultsFull.asp?id=77

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...