Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία

Θέλω να γίνω ασφαλιστής...

• Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
39 απαντήσεις σ'αυτό το θέμα

#31 jimarass

jimarass

Senior Member

• Members
  • 856 μηνύματα

Δημοσίευση 28 July 2009 - 12:10 PM

Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση τρακαρίσματος, πότε καλούμε την αστυνομία? Δηλαδή από πιο όριο ζημιάς και μετά αξίζει?

#32 kage

kage

Senior Member

• Members
  • 3697 μηνύματα

Δημοσίευση 29 July 2009 - 05:43 AM

αν το τρακαρισμα εγινε μεταξυ 2 αυτοκ. καντε φιλικη δηλωση και αφου πεσουν οι υπογραφες εισαι καλυμενος...
αλλιως καλεις αστυνομια γιατι πολλοι απατεωνες μετα δεν κανουν δηλωση..

#33 jimarass

jimarass

Senior Member

• Members
  • 856 μηνύματα

Δημοσίευση 29 July 2009 - 02:38 PM

αν το τρακαρισμα εγινε μεταξυ 2 αυτοκ. καντε φιλικη δηλωση και αφου πεσουν οι υπογραφες εισαι καλυμενος...
αλλιως καλεις αστυνομια γιατι πολλοι απατεωνες μετα δεν κανουν δηλωση..

Αν υπογράψει δηλαδή ο άλλος τη φιλική δήλωση είμαι οκ?

#34 Asfaleies

Asfaleies

Junior Member

• Members
  • Pip
  • 0 μηνύματα

Δημοσίευση 01 October 2009 - 04:22 PM

Καλησπερα σε ολους.Δε θα μπω σε λεπτομερειες επειδη ειδα απλα καποια θεματα εδω.Θαθελα να πω οτι εχουμε 30 χρονια ασφαλιστικο γραφειο και αυτη την εποχη στρατολογουμαι ασφαλιστες οι οποιοι για οποιοδηποτε λογο δε μπορουν να βγαλουν αδεια ασφαλιστη οποτε δε μπορουνε να δουλεψουνε μονοι τους.Εδω ερχομαστε εμεις και κανουμε μια συνεργασια.Συμφωνουμε τι μπορει να προσφερει ο καθενας στον αλλο και αναλογως προχωραμε η οχι.Κατι ειδα πριν οτι για μια ασφαλεια δινουν 5ε. αυτο δεν ισχυει και αν το επραξε καποιος ειναι απλα απατεωνας.Στη συνεργασια λεμε τι πελατολογιο μπορει να φερει ο ταδε επικειμενος ασφαλιστης και αναλογως συμφωνουμε σε μια προμηθεια επι των καθαρων ασφαλιστρων καθε συμβολαιου.Αν πχ ενα συμβολαιο αυτοκινητου εχει 190 μικτα και 100 καθαρα ..θα παρει αν εχουμε πει πχ 14% προμηθ. 14ευρω...! Οσο πιο μεγαλο ασφαλιστρο τοσο μεγαλυτερο κερδος.Στις ασφαλειες ζωης συνταξιοδοτικα κτλ εκει ανεβαινουν κατακορυφα τα κερδη...!Αυτα.
Οποιος ενδιαφερεται για καποια σοβαρη συνεργασια με προοπτικες ας επικοινωνησει στο 6944947500.. μονο σοβαρες προτασεις.Ευχαριστω.

#35 black_widow

black_widow

Senior Member

• Members
  • 294 μηνύματα

Δημοσίευση 01 October 2009 - 05:05 PM

Θαθελα να πω οτι εχουμε 30 χρονια ασφαλιστικο γραφειο και αυτη την εποχη στρατολογουμαι ασφαλιστες οι οποιοι για οποιοδηποτε λογο δε μπορουν να βγαλουν αδεια ασφαλιστη οποτε δε μπορουνε να δουλεψουνε μονοι τους.Εδω ερχομαστε εμεις και κανουμε μια συνεργασια.Συμφωνουμε τι μπορει να προσφερει ο καθενας στον αλλο και αναλογως προχωραμε η οχι.

Όταν εννοείς δεν μπορούνε να βγάλουνε άδεια ασφαλιστή τι εννοείς, ότι δεν έχουνε λύκειο; Αν έχεις απολυτήριο λυκείου πας στο επαγγελματικό επιμελητήριο με πρωτότυπο απολυτήριο λυκείου, φωτοτυπία ταυτότητας και 69 ευρώ ( τόσα είναι στου Πειραιά το επιμελητήριο) και το επαγγελματικό επιμελητήριο ζητά αυτεπάγγελτα ( πλέον) από το Πρωτοδικείο πιστοποιητικό περί μη πτωχεύσεως, πιστοποιητικό περί μη δικαστικής αντίληψης και πιστοποιητικό ποινικού μητρώου.

Όταν τους στείλουν λοιπόν τα πιστοποιητικά ξαναπας στο Επιμελητήριο να πάρεις την άδεια του "δόκιμου ασφαλιστικού συμβούλου" και μετά από 6 μήνες πας να παρακολουθήσεις τις 100 ώρες μαθημάτων για να πας μετά να δώσεις τις εξετάσεις στο υπουργείο, τις περνάς και κάνεις τις ανάλογες διαδικασίες για την άδεια ασφαλιστή πλέον.

Αυτή ξέρω ότι είναι περίπου η διαδικασία. Για ποιό λόγο να μη μπορεί να βγάλει ο άλλος άδεια; Εννοείς να είναι δημόσιος υπάλληλος;Τι θα κάνει ακριβώς για σας, θα σας συστήνει πελάτες; Σίγουρα δεν μπορεί να πηγαίνει σε πελάτες και να παριστάνει τον ασφαλιστή. Και πώς θα συμφωνήσετε τις αμοιβές; Με σύμβαση έργου;

#36 Sorath

Sorath

Senior Member

• Members
  • 1910 μηνύματα
  • LocationAthens, Greece

Δημοσίευση 02 October 2009 - 07:57 AM

Ακριβώς όπως τα λέει ο black_widow ;)

#37 telegamesvg

telegamesvg

Senior Member

• Members
  • 3172 μηνύματα
  • LocationAθήνα

Δημοσίευση 08 October 2009 - 01:37 PM

Ακριβώς όπως τα λέει ο black_widow ;)

Δηλαδη εγω που εχω κολλημενα ενσημα καποιων μηνων το 1992-93 ως παραγωγος ασφαλισεων, θα πρεπει τωρα για να εξασκησω και παλι το επαγγελμα να δωσω εξετασεις ?

Επεξεργασία από telegamesvg, 08 October 2009 - 02:00 PM.

#38 psycoclan1

psycoclan1

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 81 μηνύματα

Δημοσίευση 15 October 2009 - 11:56 AM

με την commercial value μεικτες ασφαλειες αυτοκινητων τι παιζει? πληρωνουν στην ωρα τους?

#39 black_widow

black_widow

Senior Member

• Members
  • 294 μηνύματα

Δημοσίευση 15 October 2009 - 01:49 PM

Δηλαδη εγω που εχω κολλημενα ενσημα καποιων μηνων το 1992-93 ως παραγωγος ασφαλισεων, θα πρεπει τωρα για να εξασκησω και παλι το επαγγελμα να δωσω εξετασεις ?

Να σου πω την αλήθεια δε ξέρω, παραγωγός ασφαλίσεων είναι το ίδιο με " ασφαλιστικός διαμεσολαβητής " ( κοινώς ασφαλιστής); Καλύτερα να ρωτήσεις στο επαγγελματικό επιμελητήριο. Θα ρωτήσω και τη μητέρα μου αν ξέρει να μου πει και αν ξέρει θα σου πω.

#40 psycoclan1

psycoclan1

Member

• Members
  • PipPipPip
  • 81 μηνύματα

Δημοσίευση 22 October 2009 - 07:53 PM

με την commercial value μεικτες ασφαλειες αυτοκινητων τι παιζει? πληρωνουν στην ωρα τους?

κανεις????