Προς το περιεχόμενο

Θέλω να γίνω ασφαλιστής...


gemini235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι όπως το περιγράφεται οι περισσότεροι μόνο εμένα μου μοιάζει τρομερά η δουλειά του ασφαλιστή με αυτή του "πυραμιδάκια"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι όπως το περιγράφεται οι περισσότεροι μόνο εμένα μου μοιάζει τρομερά η δουλειά του ασφαλιστή με αυτή του "πυραμιδάκια"?

Στις πυραμίδες πουλάς αέρα και βάζεις κεφάλαιο για να συμμετέχεις που ποτέ δεν παίρνεις πίσω.

Στις ασφαλιστικές πουλάς υπηρεσίες και προϊόντα και το κεφάλαιο που θα βάλεις πάει στο κράτος και στις εισφορές σου και στη δική σου επαγγελματική εμφάνιση. Δεν τους πληρώνεις να γίνεις ασφαλιστής.

 

Ομοιότητα έχουν στο πρήξιμο που κάνεις σε συγγενείς και φίλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πυραμίδες πουλάς αέρα και βάζεις κεφάλαιο για να συμμετέχεις που ποτέ δεν παίρνεις πίσω.

Στις ασφαλιστικές πουλάς υπηρεσίες και προϊόντα και το κεφάλαιο που θα βάλεις πάει στο κράτος και στις εισφορές σου και στη δική σου επαγγελματική εμφάνιση. Δεν τους πληρώνεις να γίνεις ασφαλιστής.

 

Ομοιότητα έχουν στο πρήξιμο που κάνεις σε συγγενείς και φίλους.

 

Στην πρακτική του επαγγέλματος αναφέρομαι εγώ όχι στα οικονομοτεχνικά...ότι και στα 2 σπας τα @@ όλου του κύκλου σου... :)

 

ΥΓ Όσο για το ότι δεν τους πληρώνεις για να γίνεις ασφαλιστής...σε μετρητά σίγουρα όχι...αλλά έμμεσα δίνεις τρελό χρόνο...έξοδα σε μετακινήσεις που δεν σου εγγυάται κανένας ότι θα έχουν την παραμικρή ανταμοιβή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Όσο για το ότι δεν τους πληρώνεις για να γίνεις ασφαλιστής...σε μετρητά σίγουρα όχι...αλλά έμμεσα δίνεις τρελό χρόνο...έξοδα σε μετακινήσεις που δεν σου εγγυάται κανένας ότι θα έχουν την παραμικρή ανταμοιβή. 

 

Το φαινόμενο είναι αρκετά διαδεδομένο και λέγεται "όχι μισθωτή εργασία". Φαντάζομαι το έχεις ξανακούσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαινόμενο είναι αρκετά διαδεδομένο και λέγεται "όχι μισθωτή εργασία". Φαντάζομαι το έχεις ξανακούσει.

 

To θέμα είναι ότι διαδόθηκε "όλως τυχαίως" τα τελευταία χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι θέλεις να πεις με το "όλως τυχαίως", αλλά όσον αφορά το αν αυτό το καθεστώς είναι καλύτερο ή χειρότερο τόσο σε προσωπικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο: πρώτον οι απόψεις διίστανται και δεύτερον είναι off topic, οπότε ας μη το πιάσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου προτειναν δουλεια στην εθνικη ασφαλιστικη και η αληθεια ειναι οτι αρχιζω μαθηματα για το πτυχιο ωστε σε ενα μηνα να ξεκινησω, ομολογω ομως οτι αυτα που γραφεις δεν τα ηξερα και κανεις δεν μου τα ειπε. Ειπαν μονο οτι καλυπτουν τα εξοδα μετακινησης. Δηλαδη εγω θα ειμαι ελευθερος επαγγελματιας; Τοτε γιατι μου ειπαν οτι θα μου πληρωνουν τα ενσημα καθε τριμηνο;

Δεν ξέρω πως ακριβώς θα το κάνουν αυτό με το ένσημο. Δε μπορω να ξέρω τι σου είπαν και ως τι θα πας να εργαστείς εκεί. Αυτά που έγραψα όμως, αν πας για ασφαλιστικός διαμεσολαβητής εκεί, περίμενε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθε δουλεια εχει τα δικα της ρισκα ειδικα στις μερες μας που υπαρχουν τα παντα και ειδικα στην Ελλαδα.Καθε αρχη και δυσκολη.Αν ηταν ευκολα ολοι θα ηταν πλουσιοι.Το καλο με τετοιες δουλειες ειναι οτι εισαι με την κουστουμια σου και δεν εχει χειρονακτικη εργασια.Αν καποιος ειναι δημοσιος υπαλληλος ναι εχει ενα σταθερο εισοδημα(σε αλλες χωρες οχι στην Ελλαδα ετσι) αλλα με αυτα δεν σου αφηνει να κανεις περιουσια.Απλα ζεις καλα χωρις αγχος.Οι δουλειες που εχουν ρισκο να μπεις μεσα εχουν και το πλεονεκτημα να εξελιχθεις σε κατι παρα πολυ καλο.Μεγαλα καραβια μεγαλες φουρτουνες.Αν δεν εχεις τιποτα τι να σε νοιαξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθε δουλεια εχει τα δικα της ρισκα ειδικα στις μερες μας που υπαρχουν τα παντα και ειδικα στην Ελλαδα.Καθε αρχη και δυσκολη.Αν ηταν ευκολα ολοι θα ηταν πλουσιοι.Το καλο με τετοιες δουλειες ειναι οτι εισαι με την κουστουμια σου και δεν εχει χειρονακτικη εργασια.Αν καποιος ειναι δημοσιος υπαλληλος ναι εχει ενα σταθερο εισοδημα(σε αλλες χωρες οχι στην Ελλαδα ετσι) αλλα με αυτα δεν σου αφηνει να κανεις περιουσια.Απλα ζεις καλα χωρις αγχος.Οι δουλειες που εχουν ρισκο να μπεις μεσα εχουν και το πλεονεκτημα να εξελιχθεις σε κατι παρα πολυ καλο.Μεγαλα καραβια μεγαλες φουρτουνες.Αν δεν εχεις τιποτα τι να σε νοιαξει?

Σε νοιάζουν τα 950 το δίμηνο που πρέπει να στάζεις βρέξει χιονίσει, έχεις ή δεν έχεις πελατεία, δουλέψεις ή όχι, στον ΟΑΕΕ.

Ας κάνουν πρόσληψη κανονική υπαλλήλου οι ασφαλιστικές και το παίρνουμε το ρίσκο να χάσουμε λεφτά σε κουστούμια, φίλους και συγγενείς απ'το καθημερινό μας πρήξιμο, προσωπικό χρόνο και κόπο. Αλλά όχι, πρέπει να βάζουμε το χέρι στην τσέπη να πληρώνουμε και γαμησιάτικα για να μην τα πληρώνει η εταιρία, δηλαδή όλο το ρίσκο δικό μας ενώ η εταιρία θα καρπώνεται μόνο τους καρπούς, που και αν τα παρατήσουμε θα της μείνουν τα όποια συμβόλαια θα έχουμε καταφέρει να κλείσουμε. Και μετά άλλο κορόιδο έχει σειρά.

 

Σώπα ρε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^κοντά επεσες καμια 500αρα διαφορα οι εισφορές αλλα οκ

 

Χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι πρόβλημα αν πρέπει να προπληρωσεις 240€ βγάλεις δε βγάλεις λεφτά.Αν και μονο για τους πρωτους μηνες γτ μεταξύ μας αν δεν βγάζεις τόσα,έχεις φυγει μόνος σου,δεν εχει νόημα.Νομίζω στην εθνική μάλιστα σε διώχνουν αν δεν κανεις συγκεκριμένη παραγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μακρια απο εταιριες που θελουν αποκλειστικοτητα υποσχονται bonus κλπ αλλα μετα το πρωτο χρονο βλεπεις την πραγματικοτητα.Η δουλεια του ασφαλιστη ειναι να μελεταει προσφορες κ να προτεινει την καλυτερη επιλογη με βαση τις αναγκες του πελατη του αν εχεις μονο μια εταιρια σημερα ειναι πολυ δυσκολο να κρατηθεις στο συγκεκριμενο κλαδο κ μιλαω για νεους στο επαγγελμα που μπαινουν στο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα.

σκέφτομαι να μπω στον κλάδο . ξέρετε ποσό χρόνο θέλει από όταν θα αρχίσεις τα σεμινάρια έως να δώσεις εξετάσεις και να πάρεις την άδεια?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Προσωπικα θεωρω οτι το επαγγελμα αυτο θα πεθανει αργα ή γρηγορα

Ηδη ακομα και στην τεχνοφοβικη Ελλαδα πολλοι κανουν ασφαλιση μεσω ιντερνετ,χωρις μεσολαβητη δηλαδη

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα, η ψηφιακή μετάλλαξη. Δε γίνεται να είσαι ασφαλιστής χωρίς παρουσία στο ίντερνετ, δυναμική.

Άσχετο με αυτό, αν κάποιος γνωρίζει πάνω κάτω τις προμήθειες, ας τις αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...