Προς το περιεχόμενο

Παιδικες αναμνησεις... τα καλυτερα χρονια μας.


__D3mIaN__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρ μεγάλε καθε γενεια πιστεύει οτι ζει την καλυτερη δεκαετια της ζωης.Ο πατερας μου μου ελεγε οτι γινοταν παρτι καθε φορα(το '70 μιλαμε που ηταν μικρος)οταν ο παππους μου εφερνε γλυκο στο σπιτι.Οι πατεραδες μας κατακρινουν εμας και εμεις γεννημενοι '80-'89 κατακρινουμε τους μικροτερους.Οι ΕΜΟ πιστευω θα κατακρινουν την αμεσως επομενη γενια σιγουρα οπως κανουμε εμεις με αυτους.Υ.Γ. μου θυμισες κατι κορυφαια με αυτα που ειπες.Ξεχασες να αναφερεις τους silverhawks στα παιδικα που ειπες.Φοβερο παιδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kryfos όλα αυτά που είπες είναι λόγω της τεχνολογικής ανάπτυξης, που κατά την άποψη μου δημιουργεί ψεύτικες ανάγκες.

Πχ τι να έκανα εγώ τη σούπερ ντούπερ ταχύτητα σύνδεσης στο ίντερνετ όταν το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να παίξω ποδόσφαιρό η κρυφτό με τους φίλους μου?

Σε τι χρειαζόσουν το τηλέφωνο (όσο σήμερα) όταν ο χρόνος ήταν περισσότερος και το άγχος ήταν πολύ λιγότερο και θα μπορούσες κάλλιστα να επισκεφτείς το φίλο σου και όχι να μιλάς για 2 ώρες από το τηλέφωνο?

Τι ήθελες τα 8 giga μνήμης όταν δεν υπήρχαν ακόμα ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, και έκανες πολύ καλά τη δουλειά σου με το φιλμ (με μόνο τίμημα το κόστος)

Τότε το πιο γρήγορο μηχανάκι της πιάτσας ήταν το GSXR 1000... τώρα...οι θάνατοι από τροχαία αυξάνονται συνεχώς

Τώρα έχεις και desktop και laptop και 2 gb Ram και σούπερ ντούπερ κάρτα γραφικών... ενώ τότε δεν τα χρειαζόσουν!! Ήσουν πιο ευτυχισμένος χωρίς αυτά!

 

Και για να μη σου φαίνονται αυτά περίεργα σκέψου τι τρόπο ζωής θα προτιμούσες για τα παιδιά σου. Έξω στη γειτονιά, να παίζουν με άλλα παιδιά κρυφτό, κυνηγητό και να κάνουν φάρσες στον γείτονα ή όπως τώρα να είναι μπροστά στον υπολογιστή με τα 2 gb Ram, να συνομιλούν με τους φίλους τους μέσω Facebook, Wow, msn και να κάνουν ουσιαστικά κάτι που δεν ταιριάζει στην ηλικία τους?

Κατα την άποψη μου η "ανάπτυξη" ήρθε με λάθος τρόπο. Δεν έχει γίνει πιο ευτυχισμένος ο κόσμος τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντος συγκινιτικό θέμα.Η αλήθεια είναι πως όσοι γενήθηκαν πρίν το 85' και έχουν αναμνήσεις πρίν εισβάλει η ιδιωτική τηλεόραση σίγουρα θυμούνται πολλά πράγματα που σήμερα ακούγονται εξωπραγματικά.

Ακομα παρατηρώ πως οι γενιες 80-85 είναι οι πρώτες που υοθέτησαν το ιντερνετ με αποτέλεσμα να υπάρχουν thread σαν και αυτό.

Και σίγουρα οταν θα λεμε πως στο λυκειο δεν ειχαμε κινητα και διναμε ραντεβου απο το τηλεφωνο τοτε οι νεοτεροι θα μας λυπουνται, οπως κανουμε και εμεις με τους παπουδες που λενε πως δεν ειχαν να φανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πώς ορίζεις την αγνότητα.

Γιατί και ο παππούς μου π.χ. υπήρξε 19-29 χρονών κατά τα έτη 1939-1949, αλλά οι αναμνήσεις του από τότε περιλάμβαναν αποκλειστικά φτώχεια, την αίσθηση του να μην ξέρεις τι θα σου ξημερώσει η αυριανή μέρα, τον πόλεμο της Αλβανίας, τα 3 αμούστακα Ιταλόπουλα που σκότωσε εκεί, τον αδερφό του που σκοτώθηκε εκεί, το χειμώνα του '41, την κατοχή, την πείνα, τα βασανιστήρια, τον εμφύλιο και τη μια σφαίρα που έφαγε στο μάτι τότε σε μια συμπλοκή και τον άφησε ανάπηρο για όλη την υπόλοιπη ζωή του.

Μή μου πείς οτι με όλα αυτά τα βιώματα, όταν έχεις κατέβει στην κόλαση και έχεις επιστρέψει, θεωρείσαι πιο αγνός από έναν ΕΜΟ στο Σύνταγμα.

 

Και ο δικος μου ο παππους εκει ηταν πιστεψε με... συμφωνω σε αυτα που λες, αλλα μιλω για εποχες μεταπολεμικες, για εποχες οπου τα παιδακια μεγαλωνανε με καθαρο μυαλο, η βια ηταν κατι μακρινο..ενω τωρα τα παιδια πατανε αριστερο κλικ και επιβραβεβονται γιατι καταφεραν να σκοτωσουν τους περισσοτερους αντιπαλους της πιστας(οι παππουδες μας εζησαν τον πολεμο, και τα παιδακια σημερα παιζουν medal of honor..."ζουν"κ αυτα τον πολεμο). Τοτε το να μιλας σε μια κοπελα σαν πιτσιρικακι ειχε τη φαση του, ντρεποντουσαν τα παιδακια τοτε.... τωρα η λεξη "ντροπη" δεν υπαρχει. Βλεπεις κοριτσακια 14-15 χρονων βαμενα με ντυσιμο 20αχρονης, και αγορακια της ιδιας παλι ηλικιας με μηχανακια, σκουλαρικακια, τσιγαρακι και "αερα"... Δεν υπαρχει παιδικοτητα!

 

kryfos όλα αυτά που είπες είναι λόγω της τεχνολογικής ανάπτυξης, που κατά την άποψη μου δημιουργεί ψεύτικες ανάγκες.

Πχ τι να έκανα εγώ τη σούπερ ντούπερ ταχύτητα σύνδεσης στο ίντερνετ όταν το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να παίξω ποδόσφαιρό η κρυφτό με τους φίλους μου?

Σε τι χρειαζόσουν το τηλέφωνο (όσο σήμερα) όταν ο χρόνος ήταν περισσότερος και το άγχος ήταν πολύ λιγότερο και θα μπορούσες κάλλιστα να επισκεφτείς το φίλο σου και όχι να μιλάς για 2 ώρες από το τηλέφωνο?

Τι ήθελες τα 8 giga μνήμης όταν δεν υπήρχαν ακόμα ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, και έκανες πολύ καλά τη δουλειά σου με το φιλμ (με μόνο τίμημα το κόστος)

Τότε το πιο γρήγορο μηχανάκι της πιάτσας ήταν το GSXR 1000... τώρα...οι θάνατοι από τροχαία αυξάνονται συνεχώς

Τώρα έχεις και desktop και laptop και 2 gb Ram και σούπερ ντούπερ κάρτα γραφικών... ενώ τότε δεν τα χρειαζόσουν!! Ήσουν πιο ευτυχισμένος χωρίς αυτά!

 

Και για να μη σου φαίνονται αυτά περίεργα σκέψου τι τρόπο ζωής θα προτιμούσες για τα παιδιά σου. Έξω στη γειτονιά, να παίζουν με άλλα παιδιά κρυφτό, κυνηγητό και να κάνουν φάρσες στον γείτονα ή όπως τώρα να είναι μπροστά στον υπολογιστή με τα 2 gb Ram, να συνομιλούν με τους φίλους τους μέσω Facebook, Wow, msn και να κάνουν ουσιαστικά κάτι που δεν ταιριάζει στην ηλικία τους?

Κατα την άποψη μου η "ανάπτυξη" ήρθε με λάθος τρόπο. Δεν έχει γίνει πιο ευτυχισμένος ο κόσμος τώρα.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.... Προφανως καθε γενια εχει τα θετικα της και τα καλα της, ομως μη μπλεκουμε τα θεματα μεταξυ τους(αναφερομαι στον kfyros), δεν ειναι Thread για να συζητησουμε την τεχνολογικη αναπτυξη και το αν οι μηχανες τοτε ηταν πιο αργες απο τις καινουριες...δεν εχει σχεση. Μιλαμε οτι τα παιδικα χρονια της γενιας του 80-89 ηταν αξια νοσταλγιας.... εχουμε λογο ολοι μας να τα αναπολουμε και να νιωθουμε τυχεροι που τα ζησαμε.

 

Ειλικρινα δε πιστευω οτι σημερα ενα παιδακι που δεν εχει παιξει ποδοσφαιρο στις πλατειες και δεν εχει τρεξει στα παρκα(οταν αυτα υπηρχαν, γιατι τωρα καιγονται), δεν εχει ερωτευτει μια κοπελα απο το σχολειο του(και οχι απο το chat), δεν εχει παει κατω απο το χριστουγεννιατικο δεντρο να δει πραγματικα παιχνιδια... και οχι το νεο βιντεοπαιχνιδι για το playstation 3, δεν εχει κανει κοινως αυτα που καναμε... δε θα νιωθει αυτο που νιωθουμε εμεις τωρα. Σαφως και υπαρχουν και ομορφα πραγματα που κανουν ορισμενα παιδια στο ετος 2008... υπαρχουν παιδια που ασχολουνται με αθλητισμο, τεχνες, δραστηριοτητες, περνανε καλες οικογενειακες στιγμες, ναι .. αλλα οχι στο βαθμο που το ζησαμε εμεις στα 80s και 90s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν πιστεύω πως είμαστε η καλύτερη γενιά, άλλωστε τι πάει να πει "καλύτερη";

 

Απλώς νοσταλγώ τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ παιδικοεφηβικά χρόνια!

 

Πως να ξεχάσω τα καλοκαίρια που γυρνουσαμε από τις 9 το πρωι μέχρι να μας μαζέψουν οι μανάδες μας αργά το βράδυ; Βόλτες, παιχνίδια στα χωράφια με όλο το χωριό στο πόδι, πετροπόλεμοι, ξύλο, ψευτοέρωτες της ηλικίας, χωρίς ποτέ να έχουμε πάνω από 500άρικο στην τσέπη. Τσακωνόμασταν και πλακωνόμασταν και σε 10 λεπτά πάλι καλύτεροι φίλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kryfos όλα αυτά που είπες είναι λόγω της τεχνολογικής ανάπτυξης, που κατά την άποψη μου δημιουργεί ψεύτικες ανάγκες.

Πχ τι να έκανα εγώ τη σούπερ ντούπερ ταχύτητα σύνδεσης στο ίντερνετ όταν το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να παίξω ποδόσφαιρό η κρυφτό με τους φίλους μου?

..............

 

σωστος

δε μιλαμε για τεχνολογια μιλαμε για σχεσεις ανθρωπων και ποιοτητα ζωης

οσο παει και χειροτερευει η ζωη για τα παιδια

κλεισμενα σε ενα διαμερισμα με φιλους μονο απο το ιντερνετ και τρεξιμο σε σχολεια και φροντιστηρια

τωρα εξαφανιστηκαν οι οικογενειες οι συγγενεις οι φιλοι το πραγματικο παιχνιδι....

πιστευω οι καλυτερες δεκαετιες για ξενοιαστη νεολαια ηταν απο 1960 μεχρι 1990 το πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ρε μάγκες , δεν είναι όλα τεχνολογία.

Και εγώ αναπολώ τα παιδικά-εφηβικά μου χρόνια, αλλά το κείμενο του thread δεν έχει καμιά σχέση με τον τίτλο του, και απλά συγκρίνει εποχές κάνοντας ανούσιες συγκρίσεις σε τελείως ανόητα και δευτερεύοντα πράγματα.

 

Στ' αρχ.... τους τα σημερινά πιτσιρίκια αν δεν υπάρχουν τώρα δρακουλίνια ή break ή bingo.

Τη φρουτοπία που την γουστάρω τρελλά, τα σημερινά πιτσιρίκια θα τη θεωρούν χαζοχαρούμενη μλκ...

 

Απλά στο προηγούμενο post ανέφερα πράγματα που θα τα ζαχάρωνα σίγουρα αν υπήρχαν όταν ήμουν έφηβος ή πιτσιρικάς και χαίρομαι που υπάρχουν τώρα.

Δεν συγκρίνω εποχές όμως.

 

Η μόνη κύρια διαφορά του τότε με το τώρα, είναι η έλλειψη ασφάλειας που υπάρχει πλέον στις μεγάλες πόλεις , που δεν μπορείς να αφήσεις το παιδί σου στο δρόμο μόνο του, και οι κακοί και τεμπέληδες γονείς που δεν ασχολούνται με τα παιδιά τους.

 

Όταν ο μαλάκας ο γονιός δεν αφήνει το παιδί του όλη μέρα να κάθεται πάνω σε ένα κομπιούτερ και σε μια τηλεόραση γιατί βαριέται να ασχοληθεί μαζί του, τότε ως δια μαγείας και οργανωμένοι χώροι άθλησης θα υπάρχουν , και οτιδήποτε σοβαρό θελήσει να κάνει κάποιο παιδί.

 

Τα σημερινά παιδιά δεν είναι χαζά όπως πολλοί θέλουν να πιστεύουν, μάλιστα ορισμένες φορές θεωρώ τη γενιά μου ηλίθια όταν ακούω κάτι από ένα παιδάκι 5 χρονών που με κουφαίνει τελείως.

Περνάνε πολύ πιο χαλαρά από εμάς , είναι πολύ πιο χαϊδεμένα και με πολύ περισσότερες ανέσεις (η πλειοψηφία τουλάχιστον).

Το αν κάποια δεν ξέρουνε να γράψουν το όνομα τους, είναι δείγμα απειθαρχίας από το σπίτι και κακών γονιών. Στο λύκειο κώλο στρώσαμε όλοι όσοι θέλαμε να κάνουμε κάτι μετά (και δεν είχαμε στρωμένη δουλειά από τους γονείς για να πάμε να δουλέψουμε) , και δεν γουστάρω να ακούω τις μαλακίες περί σκλαβιάς των παιδιών κλπ. κλπ.

Η δικιά μου επανάσταση ήταν οι Iron Maiden, οι Sabbath, οι Metallica (πριν γίνουν αδερφές του ελέους), οι Slayer,Kreator, Sodom Κλπ.κλπ., τα άρβυλα , τα σκισμένα ρούχα και οι φθαρμένες στρατιωτικές τσάντες που δεν φαινόταν το ύφασμα από το μαρκαδόρο και το blanco.

Τσαμπουκαλευόμασταν με τις φλωρόπουστες τους ντισκόβιους που ακούγανε madonna - boy george και άλλες φλωριές, και κυνηγούσαμε και τους αντιπαθέστατους Κνίτες (αυτοί είναι διαχρονικοί :-D).

 

Σήμερα είναι οι emo , οι κάγκουρες , οι trendy και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Τότε παίζαμε με καπάκια και χαρτάκια, τώρα παίζουνε online μέσω internet.

 

Πρέζα υπήρχε και τότε , υπάρχει και τώρα.

Τότε η γκράβα ήτανε γκέτο, τώρα είναι αδερφάτο.

Και τότε υπήρχανε αλήτες που κλέβανε μαθητές , ή που τσακωνόντουσαν με άλλες γειτονιές και γινόταν χαμός από το ξύλο, και τώρα υπάρχουνε...

 

Είπαμε , η παιδική και εφηβική ηλικία του καθενός είναι η πιο όμορφη συνήθως, γιατί όλα μας φαινόντουσαν μεγάλα και ωραία και ρομαντικά,

αλλά μπαίνοντας σε λογική σύγκρισης εποχών, η σημερινή εποχή είναι καλύτερη για τα παιδιά απ' ότι παλιότερες.

 

Και τώρα υπάρχουν δυστυχισμένα παιδιά, και τότε υπήρχαν.

Και τώρα υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν δει ζωντανό κατσίκι ή μοσχαράκι , και τότε υπήρχαν.

Πείτε τι νοσταλγείτε από τα νιάτα σας και μην συγκρίνετε ανόμια πράγματα..

Και κόψτε τον πολύ Ευαγγελάτο και την πολλή TV.. Σας χαλάει και σας μιζεριάζει...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα ρε μάγκες , δεν είναι όλα τεχνολογία.

Και εγώ αναπολώ τα παιδικά-εφηβικά μου χρόνια, αλλά το κείμενο του thread δεν έχει καμιά σχέση με τον τίτλο του, και απλά συγκρίνει εποχές κάνοντας ανούσιες συγκρίσεις σε τελείως ανόητα και δευτερεύοντα πράγματα.

 

Στ' αρχ.... τους τα σημερινά πιτσιρίκια αν δεν υπάρχουν τώρα δρακουλίνια ή break ή bingo.

Τη φρουτοπία που την γουστάρω τρελλά, τα σημερινά πιτσιρίκια θα τη θεωρούν χαζοχαρούμενη μλκ...

 

Απλά στο προηγούμενο post ανέφερα πράγματα που θα τα ζαχάρωνα σίγουρα αν υπήρχαν όταν ήμουν έφηβος ή πιτσιρικάς και χαίρομαι που υπάρχουν τώρα.

Δεν συγκρίνω εποχές όμως.

 

Η μόνη κύρια διαφορά του τότε με το τώρα, είναι η έλλειψη ασφάλειας που υπάρχει πλέον στις μεγάλες πόλεις , που δεν μπορείς να αφήσεις το παιδί σου στο δρόμο μόνο του, και οι κακοί και τεμπέληδες γονείς που δεν ασχολούνται με τα παιδιά τους.

 

Όταν ο μαλάκας ο γονιός δεν αφήνει το παιδί του όλη μέρα να κάθεται πάνω σε ένα κομπιούτερ και σε μια τηλεόραση γιατί βαριέται να ασχοληθεί μαζί του, τότε ως δια μαγείας και οργανωμένοι χώροι άθλησης θα υπάρχουν , και οτιδήποτε σοβαρό θελήσει να κάνει κάποιο παιδί.

 

Τα σημερινά παιδιά δεν είναι χαζά όπως πολλοί θέλουν να πιστεύουν, μάλιστα ορισμένες φορές θεωρώ τη γενιά μου ηλίθια όταν ακούω κάτι από ένα παιδάκι 5 χρονών που με κουφαίνει τελείως.

Περνάνε πολύ πιο χαλαρά από εμάς , είναι πολύ πιο χαϊδεμένα και με πολύ περισσότερες ανέσεις (η πλειοψηφία τουλάχιστον).

Το αν κάποια δεν ξέρουνε να γράψουν το όνομα τους, είναι δείγμα απειθαρχίας από το σπίτι και κακών γονιών. Στο λύκειο κώλο στρώσαμε όλοι όσοι θέλαμε να κάνουμε κάτι μετά (και δεν είχαμε στρωμένη δουλειά από τους γονείς για να πάμε να δουλέψουμε) , και δεν γουστάρω να ακούω τις μαλακίες περί σκλαβιάς των παιδιών κλπ. κλπ.

Η δικιά μου επανάσταση ήταν οι Iron Maiden, οι Sabbath, οι Metallica (πριν γίνουν αδερφές του ελέους), οι Slayer,Kreator, Sodom Κλπ.κλπ., τα άρβυλα , τα σκισμένα ρούχα και οι φθαρμένες στρατιωτικές τσάντες που δεν φαινόταν το ύφασμα από το μαρκαδόρο και το blanco.

Τσαμπουκαλευόμασταν με τις φλωρόπουστες τους ντισκόβιους που ακούγανε madonna - boy george και άλλες φλωριές, και κυνηγούσαμε και τους αντιπαθέστατους Κνίτες (αυτοί είναι διαχρονικοί :-D).

 

Σήμερα είναι οι emo , οι κάγκουρες , οι trendy και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Τότε παίζαμε με καπάκια και χαρτάκια, τώρα παίζουνε online μέσω internet.

 

Πρέζα υπήρχε και τότε , υπάρχει και τώρα.

Τότε η γκράβα ήτανε γκέτο, τώρα είναι αδερφάτο.

Και τότε υπήρχανε αλήτες που κλέβανε μαθητές , ή που τσακωνόντουσαν με άλλες γειτονιές και γινόταν χαμός από το ξύλο, και τώρα υπάρχουνε...

 

Είπαμε , η παιδική και εφηβική ηλικία του καθενός είναι η πιο όμορφη συνήθως, γιατί όλα μας φαινόντουσαν μεγάλα και ωραία και ρομαντικά,

αλλά μπαίνοντας σε λογική σύγκρισης εποχών, η σημερινή εποχή είναι καλύτερη για τα παιδιά απ' ότι παλιότερες.

 

Και τώρα υπάρχουν δυστυχισμένα παιδιά, και τότε υπήρχαν.

Και τώρα υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν δει ζωντανό κατσίκι ή μοσχαράκι , και τότε υπήρχαν.

Πείτε τι νοσταλγείτε από τα νιάτα σας και μην συγκρίνετε ανόμια πράγματα..

Και κόψτε τον πολύ Ευαγγελάτο και την πολλή TV.. Σας χαλάει και σας μιζεριάζει...;)

 

Συμφωνω σε αρκετα απο αυτα που λες, ομως σε καποιες φασεις γινεσαι λιγακι υπερβολικος. Σαφως και ο καθες ανθρωπος και λογικα αναπωλει τα παιδικα του χρονια ομως δεν ειναι εκει το θεμα μας. Θα σταθω στην λεξη που ανεφερα παραπανω... "παιδικοτητα", δε καταλαβα αν συμφωνεις η οχι σε αυτο, αλλα παρατηρω οτι εχει χαθει η παιδικοτητα απο τα παιδια.

 

Δε κανουν τοσο πραγματα της ηλικιας τους και το βλεπουμε αυτο μεσα στις συμπεριφορες τους, τα ενδιαφεροντα τους, το ντυσιμο τους, τις παρεες τους, τα προτυπα και τα ονειρα τους. Οταν λες οτι τα παιδια μεγαλωνουν καλυτερα τωρα μπορω να φανταστω τι εχεις στο μυαλο σου και συμφωνω εν μερη.

 

Πιστευω οτι εννοεις οτι τα παιδια σημερα εχουν βουτηξει για τα καλα μεσα στην πληροφορια και την ελευθερη γνωση, υπαρχουν προυποθεσεις αναπτυξης και μορφωσης καλυτερες απ οτι παλαιοτερα σαφως, σιγουρα οσο προχωρανε τα χρονια υπαρχουν βελτιωσεις ομως δε σταθηκα εκει.. σταθηκα στο οτι δεν υπαρχει ελεγχομενη εισαγωμενη πληροφορια στα παιδια, ζουν τα νιατα τους (με καλα σαφως πραγματα) αλλα με περισσοτερα αρνητικα απ οτι στο παρελθον σε επιπεδο οχι μονο εκπαιδευτικο, αλλα βιωτικο.

 

Ο τροπος ζωης, η συνηθειες και η συνειδηση των παιδιων αλλαξε(θα αλλαζε σιγουρα αυτο ειναι δεδομενο) αλλα οχι προς το καλυτερο (οχι για ολα τα παιδια παντα). Αλλα ξερω οτι εγω σαν 23χρονος, απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο εζησα περισσοτερο αληθινα, ενω τωρα βλεπω απο ξαδερφακια μου και παιδια οικογενειακων φιλων που ζουν πολυ πιο απελευθερομενα, πιο ιδανικα(εχουν τα παντα, δε τους λειπει τιποτα και δε το λεω για καλο) πιο εικονικα σε ορισμενες περιπτωσεις, διαφορετικη τελειως ζωη... πολλες και πολυ μεγαλες αλλαγες σε λιγα χρονια.

 

Μου λειπουν φιλε μου αυτα τα χρονια, και θα ηθελα πολυ τα δικα μου τα παιδια να ειχαν αληθινες αναμνησεις σαν τις δικες μου και οχι να ζουν σε εναν οχι και τοσο αληθινο κοσμο.

 

Σπουδαζω στα χανια, και ακου να δεις ειρωνια... περασα απο παιδκες χαρες, 2 για την ακριβεια, η μια ηταν αδεια, η αλλη ειχε 3 παιδακια. Συνεχισα πιο περα και προσπερασα 2 ιντερνετ καφε σε μεγαλη αποσταση το ενα απο το αλλο καθως εκανα τη βολτα μου, ηταν και τα 2 με αρκετα παιδακια μεσα.. ποσα παιδακια? τοσα οσα εφταναν για να παιξουν μπαλα ολα μαζι σε μια αλανα. Οχι ομως ηταν εκει και εκαναν το "καθηκον" τους. Δε με χαλαει που παιζουν στο ιντερνετ καφε, ετσι ειναι οι εποχες μας.. κ εγω μικρος επαιζα gameboy και playstation. Mε χαλαει που δεν εχουν κινητρο να ασχοληθουν με κατι αλλο, να προβληματιστουν και να φερθουν σαν παιδακια..... να παιξουν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι με επιασε μια καταθλιψη με αυτα που ποσταρατε και εχω γεννηθει τη δεκαετια του 90!!!Δεν νομιζω οτι δεν εχω αναμνησεις παιδικης ηλικιας...και στη γειτονια βγηκα να παιξω και στο pc επαιζα sims ,,,,,Βασικα πιστευω οτι το πως θα μεγαλωσει ενα παιδι εχει να κανει καθαρα με τους γονεις του και συχνα παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες,οικονομικοι,κοινωνικοι και χιλια δυο αλλα.Οποτε δεν μπορουμε να κατακρινουμε το πως μεγαλωνει ενα παιδι απλα και μονο απο τα δικα μας βιωματα και απο τον τροπο που μεγαλωσαμε εμεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυκούργο και Καρολίνα βλέπατε ρε..!?

Χρόνια με: Χώμα και άμμο στην αυλή του σχολείου στο χωριό μέχρι α ρίξουν άσφαλτο...

 

ποδήλατα με "κόντρα" ξέρετε αυτά που γυρνάς πίσω το πεντάλι για φρένο...και τίγκα στη σκουριά από τις βόλες στις λάσπες και στα κατσάβραχα..

 

κρυφτό στις γειτονιές μέχρι πραγματικά να σκοτεινιάσει και να μην βλέπει ο ένας τον άλλο...

 

Ποδόσφαιρο σε ένα χωράφι του χωριού μέχρι να είμαστε από πάνω μέχρι κάτω στα χώματα...ενώ τώρα όλοι με τα μηχανάκια και το τσιγάρο στο χέρι απο τα 12 για να είναι μάγκες..

 

α έβλεπα και γατόσκυλο στην ερτ..! αυτό που ήταν ένα σκυλί μαζί με μιά γάτα ενομένα και όλο τσακώνωνταν..!

 

δεν είχαμε κινητά και sms και όμως ήμασταν στην ώρα μας με τα ποδήλατα στην εκκλησία του χωριού...

 

πολύ μου άρεσε που πηδάγαμε σαν τα κατσίκια τους φράχτες και σκαρφαλώναμε στα δέντρα και κρεμίομασταν....δε θυμάμαι τα γόνατά μου να μην έιχαν σημάδι από κάποιο πέσιμο για μήνες ολόκληρους....!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα σημερινά παιδιά δεν είναι χαζά όπως πολλοί θέλουν να πιστεύουν, μάλιστα ορισμένες φορές θεωρώ τη γενιά μου ηλίθια όταν ακούω κάτι από ένα παιδάκι 5 χρονών που με κουφαίνει τελείως.

 

αυτό δεν υποδηλώνει εξυπνάδα. adaptation != IQ

 

στη θεωρία φαίνεται το IQ και στην κατανόηση αυτής και τον εννοιών. εκεί το παιδάκι δε μπορεί να ανταποκριθεί οποιας γενεάς και να είναι διότι αυτό προκύπτει από την ανάπτυξη του εγκεφαλου η οποια δεν έχει διαφοροποιεί όλα τα χρονια. εξού και βλέπεις παιδιά χωρίς κρίση σε εύκολα πράγματα τα οποια θέλουν απλά λογική σκέψη.

 

η χρήση τομή θα ήταν να είχες το σημερινό internet και να αφιέρωνες χρόνο για να παίξεις. δυστυχώς όμως αυτό δε μπορεί να υπάρξει διότι τα πάθη του ανθρώπου είναι πολύ δύσκολο να χαλιναγωγηθούν ειδικά πάνω στην εφηβεία.

 

έτυχε και διάβασα μια έκθεση που είχε γράψει η μητέρα μου στα 12 για τον αποχαιρετισμό τις τάξης τις (6 δημοτικού) και έμεινα :X. και μετά σκεφτόμουν τι @@ έγγραφα εγώ στην 6 που δε θυμάμαι τώρα

 

PS: η έκθεση ήταν στο πολυτονικό :P :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα παρατηρώ πως οι γενιες 80-85 είναι οι πρώτες που υοθέτησαν το ιντερνετ με αποτέλεσμα να υπάρχουν thread σαν και αυτό..

Οι πρωτοι ηταν αυτοι που εκαναν τη μεταβαση απο τις τοτε BBS

στο... "συμπληρωματικο πακετο με Ιντερνέτ".

"browsing" με LYNX, telnet κλπ

Ουδεμια συγκριση, η συγκινηση της εποχης εκεινης, με τα σημερινα "ολα στο πιατο".

 

Κοψε 15 χρονια, τουλαχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...