Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Αγγλια


BaLsAmoMenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σπουδασω σε Αγγλικο πανεπιστημιο και απο το λιγο που εψαξα στο net καταλαβα οτι χρειαζομαι ενα προπαρασκευαστικο χρονο(foundation course) κατι το οποιο γινεται και εδω Ελλαδα, σε ειδικα κολλεγια οπως το network και το foundation college. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ξερετε αν αυτα τα κολλεγια ειναι καλα και σημαντικοτερο αν ειναι αναγνωρισμενα απο τα Αγγλικα πανεπιστημια? Ποιο απο τα 2 να προτιμησω η αν υπαρχει και αλλο καλυτερο απο αυτα τα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σπουδασω σε Αγγλικο πανεπιστημιο και απο το λιγο που εψαξα στο net καταλαβα οτι χρειαζομαι ενα προπαρασκευαστικο χρονο(foundation course) κατι το οποιο γινεται και εδω Ελλαδα, σε ειδικα κολλεγια οπως το network και το foundation college. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ξερετε αν αυτα τα κολλεγια ειναι καλα και σημαντικοτερο αν ειναι αναγνωρισμενα απο τα Αγγλικα πανεπιστημια? Ποιο απο τα 2 να προτιμησω η αν υπαρχει και αλλο καλυτερο απο αυτα τα 2?

 

Κατ'αρχάς, δεν νομίζω πως υπάρχει καλό και κακό. Και τα δύο είναι κάτι σαν μεσάζοντες για τα αγγλικά πανεπιστήμια. Στην ουσία παίρνουν "μίζα" ,τα υποτιθέμενα δίδακτρα, για να σου εγγυηθούν μία θέση σε αγγλικό πανεπιστήμιο. Θεωριτικά το καλύτερο είναι αυτό που μπορεί να σου εγγυηθεί σίγουρη θέση σε καλό uni. Ακόμα, δεν είναι απαραίτητο το foundation year . Το αν το χρειάζεσαι εξαρτάται από το απολυτήριό σου. Στις περισσότερες περιπτώσεις με ένα καλό ψάξιμο και κάνοντας νωρίς αίτηση μπορείς να βρεις και μόνος σου θέση. Θεωρώ τα κολλέγια αυτά κοροϊδία στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλο απολυτηριο αστο καλυτερα, 12 και κατι εβγαλα. Ετσι μαλλον μονη λυση ειναι το foundation course και αφου γινεται και στην Ελλαδα συμφερει κατα καποιο τροπο. Τα 2 αυτα φροντηστηρια εχουν συνεργασια με τα Αγγλικα πανεπιστημια η τζαμπα λεφτα θα δωσω? Αυτο ειναι μου καιει πιο πολυ. Η μιζα ειναι μιζα αλλα αν σε βαλει στο πανεπιστημιο τοτε να την δωσω και αν αξιζω στην Αγγλια θα το αποδειξω εκει. Το θεμα ειναι να μπω πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν περιμένεις να πας στην Αγγλία για να δεις αν αξίζεις τότε κάηκες.

Θα συμφωνήσω με τον gerr.Το foundation είναι πεταμένα λεφτά. Σε βάζουν εκεί να ασχολείσαι με μαλακίες και αν το foundation την έχει δει και κάπως, (Βλέπε Βακάλης) τότε παίζει και να σε κόψει και σε μαθήματα και να τρέχεις πριν καν ακόμα περάσεις σε αγγλικό πανεπιστήμιο.

 

Ασε που αυτοί επειδή έχουνε κονέ με συγκεκριμένα πανεπιστήμια επειδή παίρνουνε μίζες από αυτά , τότε θα σου πουλήσουν πρόλογο να πας στα "δικά" τους πανεπιστήμια κάτι το οποίο δεν είναι απαραίτητα και τόσο καλό και αντικειμενικά καλό για εσένα εφόσον υπάρχουνε καλύτερα πανεπιστήμια στο course που θα θέλεις να ακολουθήσεις.

 

Απο την άλλη αν δεν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου το foundation είναι ένας καλός τρόπος να τεστάρεις το αν είσαι έτοιμος για Αγγλία. Κατά τα άλλα , ένα καλό βιογραφικό και ένα καλό portfolio (αν θέλεις να ασχοληθείς με εικαστικά ) θα σε βάλει πολύ άνετα σε αρκετά πανεπιστήμια.

 

Κάνε search sto insomnia με την λέξη Αγγλία. Έχουνε ανοίξει κατά καιρούς παρόμοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εαυτο μου τον εμπιστευομαι , τα Αγγλικα Πανεπιστημια δεν ξερω αν θα με εμπιστευτουν με τοσο χαμηλο απολυτηριο. Αγγλικα ξερω αρκετα καλα (η ξαδερφη μου σπουδαζει Αγγλια και στις διακοπες που ερχεται φερνει και τον Αγγλο γκομενο της που πολυ ανετα συνεννοούμαι μαζι του), δηλαδη μπορω ευκολα να παρω TOEFL η οτι αλλο χρειαζεται. Αλλα ομως δεν φτανει μονο αυτο. Εστι αν υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες αν κανω ενα χρονο foundation εδω, γιατι να μην κανω? Οταν λες οτι αυτα τα φροντηστηρια εχουν συνεργασια με καποια συγκεκριμενα πανεπιστημια δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να πας και σε αλλα, η ακομα να μην αναγνωριζουν το foundation που εκανες , ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εαυτο μου τον εμπιστευομαι , τα Αγγλικα Πανεπιστημια δεν ξερω αν θα με εμπιστευτουν με τοσο χαμηλο απολυτηριο. Αγγλικα ξερω αρκετα καλα (η ξαδερφη μου σπουδαζει Αγγλια και στις διακοπες που ερχεται φερνει και τον Αγγλο γκομενο της που πολυ ανετα συνεννοούμαι μαζι του), δηλαδη μπορω ευκολα να παρω TOEFL η οτι αλλο χρειαζεται. Αλλα ομως δεν φτανει μονο αυτο. Εστι αν υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες αν κανω ενα χρονο foundation εδω, γιατι να μην κανω? Οταν λες οτι αυτα τα φροντηστηρια εχουν συνεργασια με καποια συγκεκριμενα πανεπιστημια δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να πας και σε αλλα, η ακομα να μην αναγνωριζουν το foundation που εκανες , ετσι?

 

Βασικά πρέπει να το ψάξεις και να ρωτήσεις. Σίγουρα το foundation θα αναγνωρίζεται από τα uni που συνεργάζεται ,αλλά ίσως να μην αναγνωρίζεται από αυτά που θες εσύ. Το καλύτερο είναι να πας να ρωτήσεις στα course αυτά και για επιβεβαίωση μπορείς να επικοινωνήσεις και με email με τα πανεπιστήμια (θα σου απαντήσουν πολύ γρήγορα). Επιπλέον, παρ'όλο που το 12 είναι αρκετά εώς πολύ χαμηλό δεν αποκλείει τίποτα. Στη θέση σου, θα έψαχνα τι παίζει με τα foundation και αν μετά σου εγγυόνται θέση σε πανεπιστήμιο από αυτά που θες ( και αν ναι θα το ξεκινούσα) αλλά παράλληλα θα έκανα και αίτηση στο ucas μόνος μου. Αλήθεια , τι course θες να πουδάσεις και έχεις κάποια προτίμηση σε πανεπιστήμιο (έχει σημασία για να σούμε αν μπορείς να μπεις και χωρίς το foundation)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Film production θελω να σπουδασω εκει κατι το οποιο εδω θα το βρεις μονο στα ΙΕΚ Παρακμη και λοιπα. Βεβαια και τα πανεπιστημια που κανουν αυτο το course εκει φιγουραρουν σε πολυ χαμηλες θεσεις αλλα ειναι και τα μονα στα οποια μπορω να το σπουδασω ( Kingston, Greenwich, Westminster, University Of The Arts). Με ενδιαφερει κυριως Λονδινο γιατι σπουδαζει ηδη η ξαεδερφη μου εκει και του χρονου 8α παει και ο αδερφος της (ξαδερφος και αυτος φυσικα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Film production θελω να σπουδασω εκει κατι το οποιο εδω θα το βρεις μονο στα ΙΕΚ Παρακμη και λοιπα. Βεβαια και τα πανεπιστημια που κανουν αυτο το course εκει φιγουραρουν σε πολυ χαμηλες θεσεις αλλα ειναι και τα μονα στα οποια μπορω να το σπουδασω ( Kingston, Greenwich, Westminster, University Of The Arts). Με ενδιαφερει κυριως Λονδινο γιατι σπουδαζει ηδη η ξαεδερφη μου εκει και του χρονου 8α παει και ο αδερφος της (ξαδερφος και αυτος φυσικα).

αυτό το παρακμή δεν μου άρεσε φίλε....προφανώς μιλάς για το ΙΕΚ ΑΚΜΗ......μιλάς για κάτι το οποίο ούτε καν ξέρεις πως λειτουργεί......εμείς δηλαδή με απολητύριο 17.6 που σπουδάζουμε εκεί και δεν έχουμε τα χρήματα να πάμε σε ένα κολέγιο είμαστε ΗΛΗΘΙΟΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το παρακμή δεν μου άρεσε φίλε....προφανώς μιλάς για το ΙΕΚ ΑΚΜΗ......μιλάς για κάτι το οποίο ούτε καν ξέρεις πως λειτουργεί......εμείς δηλαδή με απολητύριο 17.6 που σπουδάζουμε εκεί και δεν έχουμε τα χρήματα να πάμε σε ένα κολέγιο είμαστε ΗΛΗΘΙΟΙ?

 

Δηλαδή μου λές οτι τα Αγγλικά Πανεπιστήμια είναι ισάξια με τα ΙΕΚ Παρακμής? Και με απολυτήριο 17,6 γιατί πήγες σε ΙΕΚ αν επιτρέπεται και όχι σε πολυτεχνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηθελα να προσβαλλω εσενα ουτε κανεναν σπουδαστη τετοιου ιδρυματος αλλα τα ιδρυματα αυτα. Σε σχεση τωρα με το οικονομικο τα διδακτρα στο ΑΚΜΗ και στο καθε ΑΚΜΗ ειναι τα ιδια με αυτα σε ενα πανεπιστημιο της Αγγλιας μπορει και ακριβοτερα τις περισσοτερες φορες(βλεπε ΑΚΤΟ). Μονο τα εξοδα τις διαβιωσης κανουν την διαφορα και πιστεψεμε δεν ειναι μεγαλη. Αλλα καλυτερα να γυρισουμε στο θεμα μου γιατι πραγματικα θα ηταν μεγαλη μαλ...κια να δωσω τζαμπα λεφτα σε ενα τετοιο φροντηστηριο και να μην μπορω να μπω σε ενα Αγγλικο πανεπιστημιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μου λές οτι τα Αγγλικά Πανεπιστήμια είναι ισάξια με τα ΙΕΚ Παρακμής? Και με απολυτήριο 17,6 γιατί πήγες σε ΙΕΚ αν επιτρέπεται και όχι σε πολυτεχνείο?

μια απαντηση θα σου καλύψει όλες τις απορίες......

είμαι από ΤΕΕ.........πέρασα αλλά επαρχία και δεν ήθελα να πάω.....αλλά δεν μιλάω γι αυτό...δεν είπα ότι είναι ισάξια είπα πως για κάποιον που δεν τα βγάζει εύκολα δεν είναι άσχημα........εγώ το πρωι πηγαίνω σχολή και το βραδυ δουλεύω για να την πληρωνω...

 

 

-----Προστέθηκε 28/10/2008 στις 02 : 25 : 19-----

 

 

Δεν ηθελα να προσβαλλω εσενα ουτε κανεναν σπουδαστη τετοιου ιδρυματος αλλα τα ιδρυματα αυτα. Σε σχεση τωρα με το οικονομικο τα διδακτρα στο ΑΚΜΗ και στο καθε ΑΚΜΗ ειναι τα ιδια με αυτα σε ενα πανεπιστημιο της Αγγλιας μπορει και ακριβοτερα τις περισσοτερες φορες(βλεπε ΑΚΤΟ). Μονο τα εξοδα τις διαβιωσης κανουν την διαφορα και πιστεψεμε δεν ειναι μεγαλη. Αλλα καλυτερα να γυρισουμε στο θεμα μου γιατι πραγματικα θα ηταν μεγαλη μαλ...κια να δωσω τζαμπα λεφτα σε ενα τετοιο φροντηστηριο και να μην μπορω να μπω σε ενα Αγγλικο πανεπιστημιο.

 

Στο Ακμή τα δίδακτρα είναι στα 312Ε........κι εγώ ήθελα να πάω σε κάποιο κολέγιο....όταν όμως ρώτησα μου ειπαν τρελά λεφτα κάτι 680Ε/μήνα και 1000Ε προκαταβολή προφανώς από ότι κατάλαβες δεν μπορω να δίνω 680ε/μήνα.......τώρα αν εσύ έχεις βρει κάτι πιο οικονομικό εδώ ελλάδα παράθεσε το για να ξερουμε κι εμείς που θέλουμε να σπουδάσουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα Ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα πιο οικονομικο. Και στην Αγλλια που θα παω, αν παω, θα αναγκαστω να δουλεψω part-time για να τα βγαλω περα γιατι οπως καταλαβαινεις δεν μου τρεχουν ουτε εμενα απο τα μπατζακια.

 

 

-----Προστέθηκε 28/10/2008 στις 02 : 52 : 09-----

 

 

Λοιπον μπορω να στειλω e-mail στα πανεπιστημια που με ενδιαφερουν ρωτωντας τους για το network και το foundation college η θα ειναι σαν να τους ρωταω αν ξερουν τον Ρουβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απαντηση θα σου καλύψει όλες τις απορίες......

είμαι από ΤΕΕ.........πέρασα αλλά επαρχία και δεν ήθελα να πάω.....αλλά δεν μιλάω γι αυτό...δεν είπα ότι είναι ισάξια είπα πως για κάποιον που δεν τα βγάζει εύκολα δεν είναι άσχημα........εγώ το πρωι πηγαίνω σχολή και το βραδυ δουλεύω για να την πληρωνω...

 

Sorry που θα το θέσω κάπως ωμά, αλλά οι εξετάσεις στα ΤΕΕ είναι για τα πανηγύρια, οπότε δεν δικαιολογήσαι σε καμία περίπτωση. Δεν λέω προφανώς ότι είσαι ηλίθιος, αλλά ότι δεν διάβασες αρκέτα, δεν γούσταρες ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Αλλά ότι τα περισσότερα ΙΕΚ είναι παρακμή ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τα ΑΕΙ στην Ελλάδα δεν συγκρίνονται με τις Αγγλίας, τα ΙΕΚ και τα ΤΕΕ θα συγκρίνουμε?

Τα foundation παίρνουν μίζες από κάποια πανεπιστήμια με τα οποία έχουνε κονε.

Το foundation δεν θα σου πει να μην πας στο uni που θέλεις, απλά θα σε παροτρύνει να πας στο "δικό" τους, τώρα εσύ αν έχεις τα @@ και τα skills για να πας στο uni που θέλεις το foundation δεν θα πει όχι. Ισα ισα αν το πανεπιστήμιο που θέλεις να πας είναι καλό και δύσκολο να μπεις, και εσύ τα καταφέρεις τότε το foundation θα χει να λέει για τις "επιτυχίες" των αποφοίτων του.

 

Απλά από το να πας στο οποιαδήποτε άσχετο uni αυτοί θα σε προλογιάσουν για να πας σε κάποιο δικό τους για να πάρουνε την μίζα τους. Ολα αυτά βέβαια δεν τα λένε, δηλαδή μη περιμένεις με το καλημέρα να σου βγάλουν λίστα με τα uni που παίρνουνε μίζες.. Αυτά μετά τα μαθαίνεις.

 

Μη προλογιαζεσαι με το Λονδίνο , και μην πας να σπουδάσεις κάπου επειδή θα είναι το σόι σου εκεί. Ξέρεις δεν είσαι πια παιδάκι, μπορείς να τα καταφέρεις και μόνος σου I guess. Το ότι μιλάς στις διακοπές αγγλικά δεν αρκεί, στο πανεπιστήμιο θα χρειαστεί να κάνεις αναλύσεις, να γράψεις ολόκληρα reports, να παρουσιάσεις την δουλειά σου σε επαγγελματίες, και πολλές φορές να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένη ορολογία.

 

Μη περιμένεις να είναι οι καθηγητές πιο διαλλακτικοί μαζί σου επειδή δεν ξέρεις καλά την γλώσσα.

Γενικά παρτο λίγο σοβαρά το θέμα, γιατί είναι πολλά τα λεφτά. Δεν ξέρω σε τι οικονομική κατάσταση βρίσκεσαι αλλά όσο και να σου περισσεύουν είναι κρίμα να πας εκεί , και να καταλήξεις αιώνιος ελληνάρας φοιτητής των αγγλικών πανεπιστημίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...