Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Αγγλια


BaLsAmoMenos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπαρχει αιωνιος φοιτητης στην αγγλια...

 

Υπο κανονικές συνθήκες δεν υπάρχει, αλλά πίστεψε με ξέρω πολύ κόσμο που το έχει καταφέρει και αυτό. Οχι στο ίδιο uni και το ίδιο course. ΄Έχει κόσμο που στο 2ο έτος ανακαλύπτει ότι δεν ήθελε να γίνει αστροναύτης αλλά φυσικός χημικός, οπότε παρατάει το course και πάει για φυσικός χημικός, μετά από 1 χρόνο ανακαλύπτει οτι ούτε φυσικός χημικός θέλει να γίνει , οπότε αλλάζει uni και course σε κάτι άλλο, και πάει λέγοντας.

 

Φυσικά δεν είχε πρόβλημα να αποφασίσει τι θα σπουδάσει, απλά προκειμένου να κοπεί και να πάρει πόδι , αλλάζει courses και unis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω τελικα foundation εδω τι αλλες πιθανοτητες εχω να με παρουν Αγγλια ( τα πανεπιστημια που με ενδιαφερουν δεν ειναι και τοσο καλα) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Film production θελω να σπουδασω εκει κατι το οποιο εδω θα το βρεις μονο στα ΙΕΚ Παρακμη και λοιπα. Βεβαια και τα πανεπιστημια που κανουν αυτο το course εκει φιγουραρουν σε πολυ χαμηλες θεσεις αλλα ειναι και τα μονα στα οποια μπορω να το σπουδασω ( Kingston, Greenwich, Westminster, University Of The Arts). Με ενδιαφερει κυριως Λονδινο γιατι σπουδαζει ηδη η ξαεδερφη μου εκει και του χρονου 8α παει και ο αδερφος της (ξαδερφος και αυτος φυσικα).

 

Αν δεν υπάρχει αντίστοιχος τίτλος σπουδών σε Ελληνικά Πανεπιστήμια, ίσως να έχεις πρόβλημα με το ΔΟΑΤΑΠ (εδώ και πάρα πολλά χρόνια λένε ότι θα καταργηθεί, αλλά τίποτα). Αυτή είναι η κρατική αρχή η οποία αναγνωρίζει το πτυχίο σου. Εγώ σπούδασα στην Αγγλία και έκανα και Master. Για να πάω, έκανα foundation στη Χαλκοκονδύλη στην Αθήνα. Αν είσαι αδύναμος ως μαθητής, τα foundation colleges είναι μια πολύ καλή λύση. Εγώ δεν ήμουν, αλλά και πάλι έκανα, γιατί δεν ήξερα ότι δεν ήμουν υποχρεωμένος να κάνω foundation στην Ελλάδα.

 

Υ.Γ. Στο σάιτ του Υπουργείου Παιδείας υπάρχει επίσημος κατάλογος με τα Πανεπιστήμια ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ των Πανεπιστημίων αυτών τα οποία αναγνωρίζονται στην Ελλάδα. Πίστεψέ με δεν λέει να έχεις σπουδάσει τόσα χρόνια και εδώ να σε δηλώνουν ιδιωτικό υπάλληλο, απόφοιτο λυκείου.

 

Foundation μπορείς να κάνεις και στην Αγγλία, στο Πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει.

 

Να ξέρεις ότι τα Πανεπιστήμια σε όλη τη Μ.Βρετανία δέχονται φοιτητές μέσω UCAS, το οποίο είναι ένας φορέας μέσω του οποίου επικοινωνείς εσύ με τα πανεπιστήμια και αυτά με εσένα. Κάνοντας λοιπόν τις αρχικές αιτήσεις σου, θα σου κάνουν είτε conditional είτε unconditional offer. Με απλά λόγια είτε θα σε δεχτούν χωρίς προϋποθέσεις, (πχ. Proficiency και καλό απολυτήριο) είτε θα σου ζητήσουν να συγκεντρώσεις συγκεκριμένους βαθμούς στα μαθήματα στα οποία θα εξεταστείς (το οποίο είναι και ο κανόνας στις περισσότερες περιπτώσεις).

 

Πάντως, να ξέρεις ότι η φοίτηση στην Αγγλία είναι μια φοβερή εμπειρία με πολύ καλό επίπεδο, αλλά είναι και ιδιαίτερα δύσκολη για κάποιον που δεν έχει διάθεση να μελετήσει πολύ, κοινώς να ασχολείται με αυτό που σπουδάζει. Εκεί δεν υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές. Έχεις 2 ευκαιρίες να περάσεις το κάθε module (μάθημα) και είσαι υποχρεωμένος να παρακολουθείς τα seminars ανά μάθημα (όπου αυτά υπάρχουν). Αν δεν περάσεις και για 2η φορά ένα μάθημα, τότε χάνεις τη χρονιά. Και εκεί, δεν παίρνεις ένα-δυο βιβλία ανά μάθημα. Οι λέκτορες θα σου δίνουν σε Α4 ένα reference list και μετά εσύ θα πρέπει να πας στη βιβλιοθήκη και να βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. Όπως καταλαβαίνεις, λοιπόν, θέλει αρκετή δουλειά και ποιότητα (αναφέρομαι στις σπουδές σε καλά ΑΕΙ, με κύρος), χωρίς να λέω βέβαια ότι δεν θα περάσεις και τέλεια.

 

Συνοψίζοντας σου λέω, ότι στην Αγγλία σου δίνουν την ευκαιρία και είναι στο χέρι σου το πώς θα την αξιοποιήσεις. Εγώ είχα αρκετούς συμφοιτητές με τους οποίους ξεκινήσαμε μαζί και στο χρόνο επάνω γύρισαν και πήγαν φαντάροι.

 

Αν χρειάζεσαι ότιδήποτε άλλο, ρώτησέ με.

 

 

-----Προστέθηκε 29/10/2008 στις 02 : 27 : 54-----

 

 

αυτό το παρακμή δεν μου άρεσε φίλε....προφανώς μιλάς για το ΙΕΚ ΑΚΜΗ......μιλάς για κάτι το οποίο ούτε καν ξέρεις πως λειτουργεί......εμείς δηλαδή με απολητύριο 17.6 που σπουδάζουμε εκεί και δεν έχουμε τα χρήματα να πάμε σε ένα κολέγιο είμαστε ΗΛΗΘΙΟΙ?

 

Όταν αναφέρεσαι στα χρήματα για τις σπουδές στην Αγγλία, τι ακριβώς εννοείς; Οι σπουδές στην Αγγλία είναι ΔΩΡΕΑΝ όπως και στην Ελλάδα, για τα ΒΑ. Τα Πανεπιστήμια είναι δημόσια και ένα μικρό ποσό το οποίο πληρώνουμε όλοι, με μια αίτηση στις Local Education Authorities ΔΕΝ το πληρώναμε. Εγώ ΔΕΝ πλήρωσα για το πρώτο πτυχίο. Κάθε χρόνο απλά υπέγραφα μια αίτηση. Πλήρωσα μόνο το Master. Εκτός, αν έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα μέσα σε μια δεκαετία. Και δεν είναι όλες οι πόλεις ακριβές όπως το Λονδίνο. Υπάρχουν δεκάδες άλλες πόλεις που είναι πολύ πιο οικονομικές. Άσε που μπορεί κανείς να δουλεύει, ή να έχει δωρεάν εστία (και εννοώ καλή εστία) δουλεύοντας ως Warden.

 

Ούτε ΗΛΗΘΙΟΙ είστε, ούτε ΗΛΙΘΙΟΙ. Είναι καθαρά θέμα επιλογών. Απλά, είναι κρίμα να τα ισοπεδώνουμε όλα, συγκρίνοντας ένα ΙΕΚ ιδιωτικών συμφερόντων (χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με το εν λόγω ΙΕΚ), με δημόσια Πανεπιστήμια με μακρόχρονη ιστορία και υψηλά επίπεδα έρευνας. Τα μεν είναι σχολές, τα δε είναι Πανεπιστήμια.

 

Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα μαζί σου και θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, αν δεν το έπαιρνες προσωπικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφέρεσαι στα χρήματα για τις σπουδές στην Αγγλία, τι ακριβώς εννοείς; Οι σπουδές στην Αγγλία είναι ΔΩΡΕΑΝ όπως και στην Ελλάδα, για τα ΒΑ. Τα Πανεπιστήμια είναι δημόσια και ένα μικρό ποσό το οποίο πληρώνουμε όλοι, με μια αίτηση στις Local Education Authorities ΔΕΝ το πληρώναμε. Εγώ ΔΕΝ πλήρωσα για το πρώτο πτυχίο. Κάθε χρόνο απλά υπέγραφα μια αίτηση. Πλήρωσα μόνο το Master. Εκτός, αν έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα μέσα σε μια δεκαετία.

 

Καταρχας τα παραγματα εχουν αλλαξει Αγγλια αφου πια πληρωνεις ετησια διδακτρα 3000 και κατι λιρες (πριν το 2006 ηταν τα μισα) δηλαδη πανε 4000 ευρω το χρονο. Παρολαυτα η Αγγλικη Κυβερνηση σου δανειο το οποιο το ξεπληρωνεις αφου βρεις δουλεια ετησιο εισοδημα.... δεν θυμαμαι ποσο. Επισης ισχυουν και οι χρηματοδοτησεις απο την Ευρωπαικη Ενωση.

 

Τωρα, εστειλα e-mail στα πανεπιστημια στο αν αναγνωριζεται το Network και μεχρι τωρα μου απαντησε μονο ενα (Greenwich) . Αναγνωριζεται το foundation του Network αλλα εκτος απο τις εξετασεις που θα κανω μετραει και το ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ. Το θεμα ειναι οτι για αυτο κανω foundation γιατι εχω χαμηλο απολυτηριο και πιστευω οτι και γι'αυτο γινεται στο κατω κατω το foundation. Επισης διαβασα σε ενα αλλο forum οτι μαθητες ενος τετοιου φροντηστηριου πηραν ιδιες προσφορες απο τα Αγγλικα πανεπιστημια ενω ο καθενας ειχε διαφορετικο βαθμο απολυτηριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει αντίστοιχος τίτλος σπουδών σε Ελληνικά Πανεπιστήμια, ίσως να έχεις πρόβλημα με το ΔΟΑΤΑΠ (εδώ και πάρα πολλά χρόνια λένε ότι θα καταργηθεί, αλλά τίποτα). Αυτή είναι η κρατική αρχή η οποία αναγνωρίζει το πτυχίο σου. Εγώ σπούδασα στην Αγγλία και έκανα και Master. Για να πάω, έκανα foundation στη Χαλκοκονδύλη στην Αθήνα. Αν είσαι αδύναμος ως μαθητής, τα foundation colleges είναι μια πολύ καλή λύση. Εγώ δεν ήμουν, αλλά και πάλι έκανα, γιατί δεν ήξερα ότι δεν ήμουν υποχρεωμένος να κάνω foundation στην Ελλάδα.

 

Υ.Γ. Στο σάιτ του Υπουργείου Παιδείας υπάρχει επίσημος κατάλογος με τα Πανεπιστήμια ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ των Πανεπιστημίων αυτών τα οποία αναγνωρίζονται στην Ελλάδα. Πίστεψέ με δεν λέει να έχεις σπουδάσει τόσα χρόνια και εδώ να σε δηλώνουν ιδιωτικό υπάλληλο, απόφοιτο λυκείου.

 

Foundation μπορείς να κάνεις και στην Αγγλία, στο Πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει.

 

Να ξέρεις ότι τα Πανεπιστήμια σε όλη τη Μ.Βρετανία δέχονται φοιτητές μέσω UCAS, το οποίο είναι ένας φορέας μέσω του οποίου επικοινωνείς εσύ με τα πανεπιστήμια και αυτά με εσένα. Κάνοντας λοιπόν τις αρχικές αιτήσεις σου, θα σου κάνουν είτε conditional είτε unconditional offer. Με απλά λόγια είτε θα σε δεχτούν χωρίς προϋποθέσεις, (πχ. Proficiency και καλό απολυτήριο) είτε θα σου ζητήσουν να συγκεντρώσεις συγκεκριμένους βαθμούς στα μαθήματα στα οποία θα εξεταστείς (το οποίο είναι και ο κανόνας στις περισσότερες περιπτώσεις).

 

Πάντως, να ξέρεις ότι η φοίτηση στην Αγγλία είναι μια φοβερή εμπειρία με πολύ καλό επίπεδο, αλλά είναι και ιδιαίτερα δύσκολη για κάποιον που δεν έχει διάθεση να μελετήσει πολύ, κοινώς να ασχολείται με αυτό που σπουδάζει. Εκεί δεν υπάρχουν αιώνιοι φοιτητές. Έχεις 2 ευκαιρίες να περάσεις το κάθε module (μάθημα) και είσαι υποχρεωμένος να παρακολουθείς τα seminars ανά μάθημα (όπου αυτά υπάρχουν). Αν δεν περάσεις και για 2η φορά ένα μάθημα, τότε χάνεις τη χρονιά. Και εκεί, δεν παίρνεις ένα-δυο βιβλία ανά μάθημα. Οι λέκτορες θα σου δίνουν σε Α4 ένα reference list και μετά εσύ θα πρέπει να πας στη βιβλιοθήκη και να βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι. Όπως καταλαβαίνεις, λοιπόν, θέλει αρκετή δουλειά και ποιότητα (αναφέρομαι στις σπουδές σε καλά ΑΕΙ, με κύρος), χωρίς να λέω βέβαια ότι δεν θα περάσεις και τέλεια.

 

Συνοψίζοντας σου λέω, ότι στην Αγγλία σου δίνουν την ευκαιρία και είναι στο χέρι σου το πώς θα την αξιοποιήσεις. Εγώ είχα αρκετούς συμφοιτητές με τους οποίους ξεκινήσαμε μαζί και στο χρόνο επάνω γύρισαν και πήγαν φαντάροι.

 

Αν χρειάζεσαι ότιδήποτε άλλο, ρώτησέ με.

 

 

-----Προστέθηκε 29/10/2008 στις 02 : 27 : 54-----

 

 

 

 

Όταν αναφέρεσαι στα χρήματα για τις σπουδές στην Αγγλία, τι ακριβώς εννοείς; Οι σπουδές στην Αγγλία είναι ΔΩΡΕΑΝ όπως και στην Ελλάδα, για τα ΒΑ. Τα Πανεπιστήμια είναι δημόσια και ένα μικρό ποσό το οποίο πληρώνουμε όλοι, με μια αίτηση στις Local Education Authorities ΔΕΝ το πληρώναμε. Εγώ ΔΕΝ πλήρωσα για το πρώτο πτυχίο. Κάθε χρόνο απλά υπέγραφα μια αίτηση. Πλήρωσα μόνο το Master. Εκτός, αν έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα μέσα σε μια δεκαετία. Και δεν είναι όλες οι πόλεις ακριβές όπως το Λονδίνο. Υπάρχουν δεκάδες άλλες πόλεις που είναι πολύ πιο οικονομικές. Άσε που μπορεί κανείς να δουλεύει, ή να έχει δωρεάν εστία (και εννοώ καλή εστία) δουλεύοντας ως Warden.

 

Ούτε ΗΛΗΘΙΟΙ είστε, ούτε ΗΛΙΘΙΟΙ. Είναι καθαρά θέμα επιλογών. Απλά, είναι κρίμα να τα ισοπεδώνουμε όλα, συγκρίνοντας ένα ΙΕΚ ιδιωτικών συμφερόντων (χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με το εν λόγω ΙΕΚ), με δημόσια Πανεπιστήμια με μακρόχρονη ιστορία και υψηλά επίπεδα έρευνας. Τα μεν είναι σχολές, τα δε είναι Πανεπιστήμια.

 

Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα μαζί σου και θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, αν δεν το έπαιρνες προσωπικά.

 

Δεν το παίρνω προσωπικά,εσύ την άποψη σου καταθέτεις και μάλιστα συμφωνούμε σε όλα.......εγώ για να μιλήσω για τον εαυτό μου....ήθελα να σπουδάσω εδώ και να κάνω μεταπτυχιακό έξω....αλλά επιδεί δεν πέρασα κάπου Αθήνα αλλά επαρχία και δεν ήθελα να πάω(.......και να πω εδώ και κάτι στο φίλο που με θεωρούσε απαράδεκτο γιατί δεν πέρασα απο πανελλήνιες στο τεε......φίλε μου....και φροντηστήριο πήγαινα και διάβαζα αρκετά τώρα πανεύκολες άμα είναι για σένα τράβα δώσε εσύ να μπεις να δούμε....μιλάς χωρίς να ξέρεις........)γι αυτό κοίταξα για κάποιο κολέγιο όπου από εκεί μπορώ να πάρω κάποιο πτυχίο καλό όταν όμως σου ζητάνε κάτι τρελά λεφτα και δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα τότε κάνεις άλλες επιλογές......Εγω πήγα στο ακμή που είναι το καλύτερο Ιδιωτικό ΙΕΚ στην χώρα μετά βλέπουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να πω εδώ και κάτι στο φίλο που με θεωρούσε απαράδεκτο γιατί δεν πέρασα απο πανελλήνιες στο τεε......φίλε μου....και φροντηστήριο πήγαινα και διάβαζα αρκετά τώρα πανεύκολες άμα είναι για σένα τράβα δώσε εσύ να μπεις να δούμε....μιλάς χωρίς να ξέρεις........)

 

Η ακαδημαική μου καριέρα έχει ξεπεράσει προ πολλού το στάδιο των πανελληνίων οπότε φαντάζομαι ότι θα μπορούσα να περάσω και τώρα.

Δεν έχω τεράστια εμπειρία στο θέμα αλλά ο κολλητός μου έδινε πανελλήνιες από ΤΕΕ και το δύσκολο θέμα που είχαν ήταν να βρούνε την παράγωγό του χ^2. Από άλλα παιδία που έχω μιλήσει από τότε δεν αποκόμισα κάποια διαφορετική εντύπωση. Βέβαια και το επίπεδο των ΤΕΕ είναι πολύ χαμηλό, αυτό όμως δεν αλλάζει τίποτα.

Δεν ξέρω γιατί δεν πέρασες, δεν με αφορά κιόλας εν τέλει, αλλά οι εξετάσεις από ακαδημαικής σκοπίας είναι αστείου επιπέδου. Τώρα αν υπήρχαν άλλοι παράγοντες πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα στο site του UCAS οτι ενα απο τα uni που με ενδιαφερει, συγκεκριμενα το Greenwich University, δεν δεχεται applies μετα τις 15 ιανουαριου (Route B) . Το θεμα ειναι οτι αν ξεκινησω foundation στο Network θα το αρχισω η τον Φεβρουαριο (Winter foundation programme) η τον επομενο Οκτωβρη, κατι το οποιο θα μου στοιχησει εναν ολοκληρο χρονο. Αν ξεκινησω τον Φεβρουαριο θα χασω την προθεσμια μιας και μονος μου δεν θα μπορεσω να κανω σχεδον τιποτα, ειδικα my portfolio. To θεμα ειναι τι κανω, χανω ενα χρονο? :fear::fear::fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...