Προς το περιεχόμενο

Ποιο office είναι το καλύτερο???


paisos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκαθιστάς το Cocoaspell και του προσθέτεις το ελληνικό λεξικό (οι οδηγίες είναι στο site του).

 

Με αυτόν τον τρόπο αποκτάς ελληνικό ορθογράφο όχι μόνο στο iWorks αλλά και σε όλα τα προγράμματα που έχουν γραφτεί με το Cocoa Application Framework της Apple.

Σ'ευχαριστώ, δουλεύει κανονικά.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ρε παιδιά γιατι δεν μου δουλευει ο ορθογράφος στο pages μεσω cocoaspell;;;

Επιλέγω στο spelling του system preferences τα ελληνικα, όπως επίσης και στο inspector του pages αλλά τιποτα!!!!Καμία ιδέα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην καρτέλα International στο System Preferences, ποιά γλώσσα είναι πρώτη στη λίστα, τα Ελληνικά ή τα Αγγλικά;

 

Νομίζω πως πρέπει να έχεις πρώτη γλώσσα τα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε georgeadams ευχάριστω για την απάντηση. Το άλλαξα κ αυτό αλλά δεν έγινε τίποτα.

 

Edit: Τελικά έπαιξα λίγο με τις επιλογές στα φίλτρα και λύθηκε το πρόβλημα στην τύχη ( ή ζντύχη που λένε και στα μέρη μου :) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναβάλε πρώτη γλώσσα τα Αγγλικά στο International - System Preferences, γιατί μπορεί να σου βγάλει προβλήματα (εμένα μου έχει βγάλει σε ορισμένα προγράμματα, με τα fonts).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα έτσι daniel. Με cocoaspell ταυτόχρονη διόρθωση σε δύο γλώσσες δε θα έχεις.

 

Κατά συνέπεια πρέπει να ομολογήσουμε ότι δωρεάν πλήρης λύση για ελληνικό ορθογράφο δεν υπάρχει. Εκτός και αν κάποιος γράφει αμιγώς ελληνικό κείμενο χωρίς αγγλικές λέξεις εδώ κι εκεί.

 

Εγώ γι'αυτό το λόγο αγόρασα το εργαλείο της Neurolingo για 60 ευρώ. Τσιμπήμένο σε κάθε περίπτωση αλλά δουλεύει τέλεια και μάλιστα είναι καλύτερος ορθογράφος και από το cocoaspell (πολύ καλύτερος) και από τον ελληνικό της microsoft για windows.

 

Επίσης για να μη σπεύσει κανείς να μου το "ζητήσει", ενημερώνω ότι έχει και serial και activation οπότε δε θα παίξει σε άλλον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...