Προς το περιεχόμενο

ΚΤΕΛ Αθηνα-Θεσσαλονικη


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ξέρει κανείς την τιμή του ΚΤΕΛ αθήνα - θεσσαλονίκη για φοιτητικό εισιτήριο?

Βρήκα αυτό που λέει ότι το φοιτητικό με επιστροφή είναι 40 ευρώ αλλά είχαν πάει κάτι φίλοι πρόσφατα και είχαν δώσει 35 για φοιτητικό μόνο για να πάνε. Ίσχύουν αυτές οι τιμές?

Τι παίζει?

 

Επίσης ξέρει κανείς πόση ώρα κάνει περίπου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ktel-thes.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=36&Itemid=103&lang=el

 

Εδω τα λεει ολα..Αλλα γιατι δεν πας καλυτερα με τρενο??Ιδιες ωρες και μονο 11,30 ευρω το φοιτητικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ισχυει,

ξερει κανεις γιατι ειναι τοσο δυσκολο πλεον να βρει κανεις εισητηριο με τρενο?

μεχρι πριν ενα χρονο, 2 μερες πριν ναβγαζες ησουν κυριος και τωρα ουτε ιντερσιτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε λίγα χρόνια τα τρένα θα είναι ακόμα χειρότερα αν δεν γίνει κάτι με τους μισθούς των μηχανοδηγών.(Εννοώ μείωση προφανώς γιατί μερικοί καθαρίζουν με 100.000 ευρώ το χρόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ισχυει,

ξερει κανεις γιατι ειναι τοσο δυσκολο πλεον να βρει κανεις εισητηριο με τρενο?

μεχρι πριν ενα χρονο, 2 μερες πριν ναβγαζες ησουν κυριος και τωρα ουτε ιντερσιτι..

 

Αφου ειναι 4 φορες φθηνοτερο, κανει σχεδον τον ιδιο χρόνο και μπορεις αν θελεις να σηκωθεις να κανεις μια βολτα γιατι να μην χρησιμοποιησεις τραινο ειδικα αν ταξιδευεις και με παρεα 3-4 ατομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το προβλημα με τα εισητηρια ξεκινησε απο την στιγμη που εβγαλαν βολτα τον προαστιακο.Το απλο τρενο λαρισα θεσσαλονικη εχει 3,5 ευρω ενω ο προαστιακος 7,5.Οποτε παω να βγαλω με το απλο μου λενε οτι δεν εχει θεση οποτε θα σας βγαλω με τον προαστιακο που φευγει μιση ωρα μετα.

Και επισης πολλοι μου εχουν πει οτι μπηκαν χωρις εισητηριο σε "full" τρενο την τελευταια στιγμη και ηταν αδειο.

Για να μην μιλησω για τιε εξυπναδες στο ιντερσιτι που σου λενε "Λυπαμαι...ειναι γεματο..μονο πρωτη θεση" αλλα οταν πια μπεις στο τρενο διαπιστωνεις οτι το μισο ειναι αδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Και επισης πολλοι μου εχουν πει οτι μπηκαν χωρις εισητηριο σε "full" τρενο την τελευταια στιγμη και ηταν αδειο.

Για να μην μιλησω για τιε εξυπναδες στο ιντερσιτι που σου λενε "Λυπαμαι...ειναι γεματο..μονο πρωτη θεση" αλλα οταν πια μπεις στο τρενο διαπιστωνεις οτι το μισο ειναι αδειο.

 

Συγνώμη αλλά επειδή χρησιμοποιώ τραίνο εδώ και 25 χρόνια και από συζητήσεις μου με εργαζόμενους στον ΟΣΕ,

ξέρω ότι θέση βγάζεις υποχρεωτικά με intercity ειδάλλως δεν σου κόβουν εισιτήριο ,

θέση δεν είναι απαραίτητο να βγάλεις για να μπείς σε τραίνο που χαρακτηρίζεται ως τοπικό - προαστιακός ή τα κοινωνικά τραίνα (2 την ημέρα) που κινούνται ακόμη και σε απεργίες.

Επίσης πολλοί κάνουν τηλεφωνικές κρατήσεις (το τελευταίο καιρό ειδικά) ή κλείνουν θέση από τα κεντρικά και στη συνέχεια το ακυρώνουν ή το μετατρέπουν σε open. Έχω αρκετούς γνωστούς πάντως που σε κρίσιμες περιόδους (Χριστούγεννα Πασχα κλπ) κλείνουν θέση στον ΟΣΕ και ταυτόχρονα άμα βρουν με λεωφορείο πάνε με αυτό και ακυρώνουν ή μετατρέπουν το εισιτήριό τους...

 

Χωρίς να θέλω να θίξω τους γνωστούς σου ... κάτι τέτοιο δεν μου έχει τύχει. Να βρεις μερικές ξέμπαρκες θέσεις λόγω ακυρώσεων το καταλαβαίνω αλλά να σου πούνε ότι είναι πλήρες και να το βρεις "άδειο" ....?

 

Πάντως για τόσο μεγάλη διαδρομή προσωπικά θα προτιμούσα το τραίνο που μπορείς να ξεπιαστείς και λίγο (κάνεις καμιά βόλτα), έχει καταπληκτική θέα σε κάποια σημεία της διαδρομής και είναι και φθηνότερο. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που έχει μια σχετική συνέπεια στα δρομολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...