Προς το περιεχόμενο

Μειωμένη οραση-Μυωπία


Krokodilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες.

 

Εγω έχω στο δεξί 0.75 και δεν βλέπω ούτε τo 5 από το 1.5 μέτρο. Λέτε να αυξήθηκε;

 

εγω για να δω το 5 πρεπει να ειμαι 20 εκ απο την οθονη μετα καθαριζουν και τα υπολοιπα

 

τι ηλικια εχεις;

 

 

-----Προστέθηκε 4/2/2009 στις 09 : 20 : 32-----

 

 

Εγω που τα βλεπω ολα θολα περα απο τα 40cm να παω σε οφθαλμο-τετοιο;

 

ναι να πας γτ δεν ειναι λογικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Aααααα μη βάζετε τέτοιες εικόνες ρε σεις, δε θα πάρω ποτέ την απόφαση να κάνω την επέμβαση. Πάντως εγώ έχω πολύ μυωπία για να σας παρηγορήσω. Ξέρω μόνο ένα άτομο με μεγαλύτερη μυωπία από μένα:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aααααα μη βάζετε τέτοιες εικόνες ρε σεις, δε θα πάρω ποτέ την απόφαση να κάνω την επέμβαση. Πάντως εγώ έχω πολύ μυωπία για να σας παρηγορήσω. Ξέρω μόνο ένα άτομο με μεγαλύτερη μυωπία από μένα:lol::lol:

 

για πες ετσι να παμε μια κοντρα:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αφήνεις την μυωπία χωρίς γυαλιά (και τον πιθανό αστιγματισμό), φυσικό είναι να χειροτερεύει με πιο γρήγορους ρυθμούς απ' ότι αν είχες γυαλιά.

 

Εγώ μετά το 2.5 που έβαλα 18 ετών, το ένα μάτι πριν απο δύο χρόνια (κάθε δύο χρόνια έλεγχος) έχει πέσει στο 2.25 και το άλλο έχει πάει 2.65 (ετών 30).

Θα δούμε την επόμενη εβδομάδα πως πάμε.

 

Σχετικά με την επέμβαση, καλό θα ήταν να συμβουλευτείς πρώτα ειδικούς και όχι τσαρλατάνους. Και να δοκιμάσεις φακούς για μια περίοδο μηνών πριν απόφασίσεις.

 

Αν τα μάτια σου στεγνώνουν με τους φακούς, ξέχνα την επέμβαση και πάρε ένα καλό ζευγάρι γυαλιά. Γιατί όχι επέμβαση; Γιατί θα αισθάνεσαι ότι έχεις άμμο στο μάτι για το υπόλοιπο της ζωής σου. Δεν αξήζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
εγω για να δω το 5 πρεπει να ειμαι 20 εκ απο την οθονη μετα καθαριζουν και τα υπολοιπα

 

τι ηλικια εχεις;

 

Είμαι 12.5 χρονών (νιάνιαρο). Πήγα τελικά στον οφθαλμίατρο λίγες μέρες πριν και έχει αυξηθεί σε 1.00 και 1.25. Έτσι όπως πάω θα αποφοιτήσω από το Λύκειο με 9 στο καθένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 12.5 χρονών (νιάνιαρο). Πήγα τελικά στον οφθαλμίατρο λίγες μέρες πριν και έχει αυξηθεί σε 1.00 και 1.25. Έτσι όπως πάω θα αποφοιτήσω από το Λύκειο με 9 στο καθένα

 

δεν ειναι και τοσο τραγικο θα βλεπεις απο 25 εκ την οθονη... εγω ειχα 1,50 στην τεταρτη δημοτικου:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν προκειται για κατι αλλο εκτος απο netbook, ειναι τραγικο :fear::fear:

 

Εμενα μου σπαω τα νευρα οταν θελω να ειμαι ξαπλα στο κρεβατι (γυρισμενος στο πλάι, με το κεφαλι στο μαξιλαρι) εχοντας λαπτοπ γυρισμενο κι αυτο στο πλάι και πρεπει να το εχω μες στα μουτρα μου για να δω.

(και γυαλια δε παιζει να φοραω οταν ακουμπαει το κεφαλι στο μαξιλαρι :P )

 

Παντως εγω εχω 2,5 στο ενα ματι και 3,5 στο αλλο, σταθερα εδω και 3-4 χρονια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται για κατι αλλο εκτος απο netbook, ειναι τραγικο :fear::fear:

 

Εμενα μου σπαω τα νευρα οταν θελω να ειμαι ξαπλα στο κρεβατι (γυρισμενος στο πλάι, με το κεφαλι στο μαξιλαρι) εχοντας λαπτοπ γυρισμενο κι αυτο στο πλάι και πρεπει να το εχω μες στα μουτρα μου για να δω.

(και γυαλια δε παιζει να φοραω οταν ακουμπαει το κεφαλι στο μαξιλαρι :P )

 

Παντως εγω εχω 2,5 στο ενα ματι και 3,5 στο αλλο, σταθερα εδω και 3-4 χρονια :P

 

pfffff τπτ δεν εχεις. οντως αυτο με το μαξιλαρι ειναι σπαστικο:lol: αμα διαβαζεις βιβλιο θα ηταν λιγοτερο γτ μπορεις να το κρατας στα χερια ανασκελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι μπορεις, αλλα αν ειναι κανας τομος 500 σελιδες μετα απο μιση ωρα σου εχουν φυγει τα χερια (αντικαθιστας τα βαρακια ετσι :P )

 

Μα δεν ειπα γω οτι εχω πολυ (καλα πολυ ειναι αλλα τεσπα), απλα με ενοχλει η διαφορά του ενος βαθμου στα 2 ματια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ε μονο στο offtopic the spirit lives on, στα άλλα ακομα υπερτερει το username :P

 

 

εγω παντως μετακινουμαι βλεποντας ηχους:-D

 

Χμ, δε μετακινεισαι δηλαδη με υπερδιαγαλαξιωμενη αντιδιαστρεβλωτικη ραβδο!!!??

Τωρα πεφτω απο τις μουλωχτες ονειρωξεις μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μονο στο offtopic the spirit lives on, στα άλλα ακομα υπερτερει το username :P

 

 

 

 

Χμ, δε μετακινεισαι δηλαδη με υπερδιαγαλαξιωμενη αντιδιαστρεβλωτικη ραβδο!!!??

Τωρα πεφτω απο τις μουλωχτες ονειρωξεις μου :P

 

μετα το προσφατο update σε million_voices1.12 και κατι κρυσταλλους διλιθιου που αγορασα κοψοχρονια παιζω πλεον ΚΑΙ σε ταχυτητες δινης:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προκειται για κατι αλλο εκτος απο netbook, ειναι τραγικο :fear::fear:

 

Εμενα μου σπαω τα νευρα οταν θελω να ειμαι ξαπλα στο κρεβατι (γυρισμενος στο πλάι, με το κεφαλι στο μαξιλαρι) εχοντας λαπτοπ γυρισμενο κι αυτο στο πλάι και πρεπει να το εχω μες στα μουτρα μου για να δω.

(και γυαλια δε παιζει να φοραω οταν ακουμπαει το κεφαλι στο μαξιλαρι :P )

 

Παντως εγω εχω 2,5 στο ενα ματι και 3,5 στο αλλο, σταθερα εδω και 3-4 χρονια :P

 

Είναι λιγάκι σπαστικό με το λαπτοπ δίπλα από το κρεβάτι*, αλλά τουλάχιστον με 2.50 και στα δύο μάτια, μπορώ και διαβάζω άνετα βιβλία χωρίς γυαλιά.

 

*Που σημαίνει ότι έχω κάνει μεγένθυνση την οθόνη και μέχρι οι γείτονες βλέπουν τι γράφει η οθόνη. χαχα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με την μυωπια ειναι οτι οταν πουρεψεις δεν χρειαζεσαι γυαλια για την πρεσβυωπια:-D

Krokodilos πηγαινε στον γιατρο να δης τα ματια σου.

(Και εγω του συνδικατου ειμαι πολλααα χρονια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...