Προς το περιεχόμενο

Μειωμένη οραση-Μυωπία


Krokodilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλο με την μυωπια ειναι οτι οταν πουρεψεις δεν χρειαζεσαι γυαλια για την πρεσβυωπια:-D
Μού κάνει εντύπωση αυτό.Κάπου είδα ότι μπορεί να εμφανιστεί στον οποιοδήποτε.

Οπότε, κατά πόσο ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ειναι πολυ καλη η εγχειρηση με laser.

Για παραδειγμα μια φίλη αφου εκανε laser και εβλεπε τέλεια, ξαφνικα μετα απο 3 χρονια έχασε τελειως το φως της απο το ένα ματι. Το άλλο κρατάει γερά ακομα.

Οι γιατροι της ειπανε οτι κακως της εκανε ο γιατρος laser γιατι έχει πολυ λεπτα.....(αγγεια?...δεν θυμαμαι)....και ετσι πηρε τον πουλο.

Επίσης σε γνωστή μας (παλι γυναικα), γιατρός της ειπε να ΜΗΝ κανει laser για τον ιδιο λόγο. Πηρε και δευτερη γνωμη και της ειπαν το ιδιο.

Αυτο που θελω να πω δεν ειναι οτι ειναι κακο το laser αλλα προσεξτε σε τι γιατρους πηγαίνετε και πάρτε γνώμες και απο άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δλδ τώρα βλέπει μόνο απ'το ένα; :(

 

Ναι!και δεν κανω καθολου πλακα και ουτε παραπληροφορω. Δεν εχω κανενα λογο.

Γενικα υπαρχουν γιατροι που ειναι για σκοτωμα.

Εχω την ξαδερφη μου που ειναι ειδικευομενη σε δημοσιο πανεπιστημιακο νοσοκομειο και μου εχει πει για απιστευτους ασχετους που ειναι και διευθυντες τμηματων. Προσφατα μαλιστα ειχαν φερει εναν με εγκεφαλικο που ηταν φως φαναρι το τι είχε παθει και ο προισταμενος γιατρος ελεγε οτι δεν ειχε παθει τπτ παρολο που επεμενε η ξαδερφη μου να του κανουν αξονικη. Μετα απο 2 μέρες και αφου έφυγε ο γιατρος, η ξαδερφη μου του εκανε ‘παρανομα‘ αξονικη χωρις να τον ενημερωσει και φυσικα ειχε εγκεφαλικο. Μιλαμε για βλακες που παιζουν με ζωες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μού κάνει εντύπωση αυτό.Κάπου είδα ότι μπορεί να εμφανιστεί στον οποιοδήποτε.

Οπότε, κατά πόσο ισχύει?

 

δεν ισχυει αυτο....

η γιαγια μου φοραει 2 ζευγαρια γυαλια

(ενναλαξ, οχι το ενα πανω στο αλλο)

ενα για να βλεπει κοντα κ ενα για μακρυα

 

Λοιπον ειμαι 48 χρονων στην τριτη δημοτικου ο δασκαλος μου ειπε να πω στην μαμα μου να με παει οφθαλμιατρο εκτοτε φοραω γυαλια γνωματευση μυωπια.

Σταματησε να ανεβαινει γυρω στα 20(ισως και παραπανω δεν θυμαμαι καλα:mrgreen:)τελικες τιμες 5-6 μυωπια και 0.75-1.50 αστιγματισμος εξαρταται το ματι!

Εδω και λιγα χρονια με κυριευει η πρεσβυωπια διαβαζω περιοδικα χωρις γυαλια πολυ ωραια και οτι λεπτομερεια θελω να δω βγαζω τα γυαλια και πλησιαζω στα 10-15cm.Στον υπολογιστη κανονικα με γυαλια.Οσο για το laser καποτε μια εξαιρετικη οφθαλμιατρος μου συνεστησε να το αποφυγω γιατι αδυνατιζει τα ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και λιγα χρονια με κυριευει η πρεσβυωπια διαβαζω περιοδικα χωρις γυαλια πολυ ωραια και οτι λεπτομερεια θελω να δω βγαζω τα γυαλια και πλησιαζω στα 10-15cm.Στον υπολογιστη κανονικα με γυαλια.
Με μπέρδεψες.

Διαβάζεις χωρίς γυαλιά και μόλις πλησιάσεις στα 10 εκ.τα βγάζεις? =ρ

Επίσης στην πρεσβυωπία ,η πάθηση υπαγορεύει την ανάγκη γυαλιών για κοντινές αποστάσεις,πράγμα το οποίο κάνεις όταν κάθεσαι στο pc.

Άρα πού κολλάει γενικά η μυωπία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπέρδεψες.

Διαβάζεις χωρίς γυαλιά και μόλις πλησιάσεις στα 10 εκ.τα βγάζεις? =ρ

Επίσης στην πρεσβυωπία ,η πάθηση υπαγορεύει την ανάγκη γυαλιών για κοντινές αποστάσεις,πράγμα το οποίο κάνεις όταν κάθεσαι στο pc.

Άρα πού κολλάει γενικά η μυωπία?

 

Διαβαζω και βλεπω χωρις γυαλια καλα στα 10-15 εκ. Στον υπολογιστη με γυαλια στα 55-70 εκ.

Οταν λεω γυαλια εννοω της μυωπιας δεν εχω αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το μάτι, αλλά συνήθως η πρεσβυωπιά λόγω ηλικίας, δεν εμφανίζεται.

 

Σχετικά με laser, εγώ δεν μπορώ να κάνω γιατί απλά εχω να επιλέξω μεταξύ

α) Γυαλιά.

β) Ξηρά μάτια και την αίσθηση ότι έχουν άμμο μέσα τους. (Για το υπόλοιπο της ζωής).

 

Δεν νομίζω να χωρά αμφιβολία τι έχω επιλέξει παρά την γκρίνια της συζύγου.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με laser, εγώ δεν μπορώ να κάνω γιατί απλά εχω να επιλέξω μεταξύ

α) Γυαλιά.

β) Ξηρά μάτια και την αίσθηση ότι έχουν άμμο μέσα τους. (Για το υπόλοιπο της ζωής).

 

Δεν νομίζω να χωρά αμφιβολία τι έχω επιλέξει παρά την γκρίνια της συζύγου.......

 

το β) ? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

λοιπόν,

Πήγα σήμερα σε ενα μαγαζί στην θεσσαλονίκη να πάρω φακούς διότι είχε πολύ καλές τιμές... Ρώτησα την καμπυλότητα τους και μου είπε ότι δεν έχουν...:confused: Στο κουτί τους δεν έγραφε καμπυλότητα, και η υπεύθυνη μου είπε οτι ποτέ κανένας πελάτης δεν είχε πρόβλημα με αυτούς, είναι σουηδικοί φακοί άριστης ποιότητας όπως μου είπε...επίσης λέει προσαρμόζονται σε όλα τα ματια κ τις καμπυλότητες ...:whistle: Τι παίζει με αυτούς τους φακούς? Να τους πάρω ή οχι... Έχει αγοράσει κάποιος απο εσάς κάτι παρόμοιο...???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Domenico:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως οι καινούριοι ημίσκληροι και οι μαλακοί φακοί δεν έχουν στάνταρ καμπυλότητα αλλά είναι adaptive.

 

μακάρι να είναι όπως τα λες... Κι η υπεύθυνη αυτό μου είπε, ότι φορμάρουν στο μάτι ανάλογα με την καμπυλότητα του καθενός αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο... :fear:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!!:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

digging and digging.. sorry που το ξεθάβω αλλά..

 

σκέφτομαι εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια να κάνω τη laser-o-εγχείριση..

Δεν έχω πάρει γνώμες απο γιατρούς, πέρα απο μια φορά που το ψιλοσυζήτησα με μια οφθαλμίατρο πριν 6-7 χρόνια και μου είχε πεί οτι δεν μπορεί να εγγυηθεί (και λογικό είναι) οτι σε 20-30 χρόνια δε παρουσιάσει κάτι..

Αλλά απο τότε σίγουρα θα χουν προοδεύσει.

 

Ένας φίλος που έκανε μου είπε οτι είναι το καλύτερο πράγμα που έκανε στη ζωή του (τρόπος του λέγειν). Με προβλημάτισε όμως αυτό με την αίσθηση άμμου στο μάτι..

Οταν είμαι με φακούς ξεραίνονται αλλα νομίζω μετα απο αρκετή ώρα..

Οταν είμαι με γυαλιά όλα καλά (απλώς τα σπάω..) και γενικά σε μερικές φάσεις δε τα μπορώ καθόλου.. (πχ εκεί στο κρεββάτι που λέγαμε στο πλάϊ)..

 

btw.. σας τρώω :-ρ αριστερό 8.75, δεξί 6.75 και κανα 1-1,25 αστιγματισμό στο καθ' ένα..

με το αριστερό να είναι γενικά και το πιο ευαίσθητο.. είχα κάνει μια μικρο επέμβαση για χαλάζιο σ' αυτό.

 

Δίλημμα :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις τα γκαφρά, κάντο χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Η γνιέκαμ έκανε την επέμβαση πριν κάνα μήνα. Είχε κάπου ένα τάληρο μυωπία σε κάθε μάτι. Είναι τρισευτυχισμένη και απορεί "γιατί δεν το έκανα τόσα χρόνια ο μαλάκας...".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...