Προς το περιεχόμενο

Κουρδιστο Πορτοκαλι


p_under

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει να εχει ξαναγινει (μαλλον σιγουρα εχει ξαναγινει topic γι'αυτη την ταινια) αλλα εγω την εχω δει μονο μια φορα κ με εχει συγκλονισει...Ειναι παρα πολυ μπροστα κατα την γνωμη μου ακομα κ σημερα ..Θα ηθελα μερικα σχολεια..

 

666 δημοτικο ανω κυψελης:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

nikos bruin πρεπει να εισαι απο αυτους που μολις βγηκε το καινουριο rambo ετρεξες σε cinema.Με αυτα που λες πιστευω οτι ή 1ον) δεν παρακολουθεις ταινιες απλα βλεπεις ή 2ον) εχεις δει τοσες ''αμερικανιες'' που η διαφορετικοτητα των ταινιων αυτων σε ξενερωνει!

Ουτε εμενα μου αρεσε το eyes wide shut αλλα δεν μπορω να μην αναγνωρισω την ποιοτητα της ταινιας και ποσο μαλλον του σκηνοθετη που εχει ψηφιστει μεσα στο top 5 των καλυτερων σκηνοθετων ever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moλις το κατεβασα και του εριξα μια ματια...

Στην αρχη δειχνει τη παρεα να επιτιθεται σε ενα ζητιανο, μετα να βιαζει μια χυμωδη κοπελα με μουσικη υποκρουση Ροσινι(!) Αυτο ο φιλος Disqualified το λεει συγκλονιστικη αρχη? Δεν ειμαστε καλα μου φαινεται :lol:

 

Kαι στο υπολοιπο που εριξα μια ματια μαλλον περι μαυρης κωμωδιας απ οτι καταλαβα προκειται αλλα πολυ κακογουστης. Δε καταλαβαινω τι ιδιαιτερα νοηματα μπορει να κρυβει αυτη η ηλιθια ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moλις το κατεβασα και του εριξα μια ματια...

Στην αρχη δειχνει τη παρεα να επιτιθεται σε ενα ζητιανο, μετα να βιαζει μια χυμωδη κοπελα με μουσικη υποκρουση Ροσινι(!) Αυτο ο φιλος Disqualified το λεει συγκλονιστικη αρχη? Δεν ειμαστε καλα μου φαινεται :lol:

 

Kαι στο υπολοιπο που εριξα μια ματια μαλλον περι μαυρης κωμωδιας απ οτι καταλαβα προκειται αλλα πολυ κακογουστης. Δε καταλαβαινω τι ιδιαιτερα νοηματα μπορει να κρυβει αυτη η ηλιθια ταινια.

 

φιλε εισαι πολυ λαθος κ δεν μπορεις να ριξεις μια ματια σε τετοια ταινια...Πραγματικα εισια λιγος γοα να ριξεις απλα μια ματια κ να καταλαβεις ...οπως κ εγω αλλοστε...Δες κατι αλλο αστο κ ο vantam καλος ειναι ......Μιλαμε για σκηνοθετες οπως Κισλοφσκι κ αλλους δεν μιλαμε για αμερικανιες που ενας με ενα πιστολι σκοτωνει 2000 ατομα αλλα κ δεν μιλαμε για χολυγουντ...Δες κ αλλη μια μαπα μαλλον μια πατατα....Η ΤΑΙΝΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ

 

: 4 ΜΗΝΕΣ, 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ, 2 ΜΕΡΕΣ.. ΑΥΤΟΣ ειναι ο τιτλος... Α δες κ λιγο τον Eνοικο...

 

 

-----Προστέθηκε 21/12/2008 στις 04 : 59 : 59-----

 

 

δεν επρεπε να το κανω αυτο το topic γιατι πολλοι δεν ξερουν (δεν εχω τιποτα με τα παιιδα απλα δεν ξερουν,δεν ειναι κακο...) κ βγαινουν λαθος συμπερασματα κ παραπληροφορηση....Aυτα απο εμενα...Οσοι ξερουν ας δουν τον Δεκαλογο κ το Vertigo... Ευχαριστω.....

 

 

.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε παιδιά, τι ασχολείστε, είναι δυνατόν; Όταν το επίπεδο κριτικής είναι του τύπου "α, είναι αυτό που γίνεται αυτό; Ε, και τι έγινε, σαχλαμάρα", τι συζητάτε δηλαδή;

 

"Α, είναι αυτός ο χρήστης που έχει στο τέλος του nick του κάτι κάθετες παύλες; ____; Τις έχω δει. Δεν έχουν λόγο που υπάρχουν, είναι άχρηστες. Απορώ πώς μπορεί σε κάποιον να αρέσουν αυτά που γράφει."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε παιδιά, τι ασχολείστε, είναι δυνατόν; Όταν το επίπεδο κριτικής είναι του τύπου "α, είναι αυτό που γίνεται αυτό; Ε, και τι έγινε, σαχλαμάρα", τι συζητάτε δηλαδή;

 

"Α, είναι αυτός ο χρήστης που έχει στο τέλος του nick του κάτι κάθετες παύλες; ____; Τις έχω δει. Δεν έχουν λόγο που υπάρχουν, είναι άχρηστες. Απορώ πώς μπορεί σε κάποιον να αρέσουν αυτά που γράφει."

 

ναι φιλε εχεις δικιο δεν το σκεφτηκα οτι μπορει να επερνε τετοια τροπη το θεμα..Καλυτερα αν μην πω τιποτα αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη δειχνει τη παρεα να επιτιθεται σε ενα ζητιανο, μετα να βιαζει μια χυμωδη κοπελα με μουσικη υποκρουση Ροσινι(!) Αυτο ο φιλος Disqualified το λεει συγκλονιστικη αρχη? Δεν ειμαστε καλα μου φαινεται :lol:

 

 

lol...απο αυτα που ειπες κανενα δεν ειναι η πρωτη σκηνη της ταινιας, παει γ...... και αυτο το topic...δεν υπαρχει λογος να γινει καποια περαιτερω σοβαρη συζητηση παρα μονο flame γι αυτους που εχουν ορεξη...θα παρακολουθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εισαι πολυ λαθος κ δεν μπορεις να ριξεις μια ματια σε τετοια ταινια...Πραγματικα εισια λιγος γοα να ριξεις απλα μια ματια κ να καταλαβεις ...

Oxι φιλε μου, εσυ εισαι λαθος. Ειμαι κινηματογραφοφιλος και γνωστης του χωρου εδω και πολλα χρονια. Αυτο με κανει να ξεχωριζω τις πραγματικα καλες ταινιες απο τις πατατες. Αλλο ομως ειναι το θεμα. Δεν μπορεις να βριζεις κοσμο και να τους λες "λιγους" επειδη δεν αρεσει σε ολους η "ταινιαρα" σου.

Πιστεψε με, ελαχιστοι ειναι αυτοι που συγκινουνται βλέποντας μια ηλιθια παρεα χουλιγκανων να εγκληματει, η οποια δηθεν περιεχει πολλα μυνηματα... Πολλες φορες ρωτησα ΠΟΥ ειναι αυτα τα μυνηματα χωρις να λαβω απαντηση...

 

δεν επρεπε να το κανω αυτο το topic γιατι πολλοι δεν ξερουν (δεν εχω τιποτα με τα παιιδα απλα δεν ξερουν,δεν ειναι κακο...) κ βγαινουν λαθος συμπερασματα κ παραπληροφορηση....Aυτα απο εμενα...Οσοι ξερουν ας δουν τον Δεκαλογο κ το Vertigo... Ευχαριστω.....

Σωστα. Και ποιοι ειναι αυτοι που ξερουν?....

Καλα, πρεπει καποιος να "ξερει" για να του αρεσει ή να μην του αρεσει μια ταινια? Αν ειναι δυνατον δηλαδη:-)

 

Αντε κι αλλη φορα οταν κανεις ενα topic να εισαι προετοιμασμενος να ακους και την αντιθετη αποψη. Ζητησες κουβεντα για τη ταινια αυτη κι εγω ημουν ο πρωτος(και ο μονος) που προσφερθηκα να την κανω. Αλλα το να με βριζεις επειδη δεν τη δεχομαι ως αριστουργημα ειναι απαραδεκτο:shifty:

 

"Α, είναι αυτός ο χρήστης που έχει στο τέλος του nick του κάτι κάθετες παύλες; ____; Τις έχω δει. Δεν έχουν λόγο που υπάρχουν, είναι άχρηστες. Απορώ πώς μπορεί σε κάποιον να αρέσουν αυτά που γράφει."

 

Για ποιον τα λες αυτα?:confused:

Γιατι εχεις εισαγωγικα? Υποθετω οτι δεν εννοεις εμενα γιατι εγω δεν εχω καθετες αλλα οριζοντιες γραμμες...

(εβαλα 3 οριζοντιες γραμμες γιατι τα αλλα "george" ηταν ηδη πιασμενα:lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χω ηδη γραψει μιλαει για τον κουρδιστο ανθρωπο, το ατομο χωρις προσωπικη θεληση που ενεργει οπως ενεργει για χαρη των αλλων.

Παντως αν ησουν γνωστης του χωρου και κινηματογραφοφιλος θα ειχες ηδη δει την ταινια τουλαχιστον 3 φορες και θα το χες ψαξει πιο πολυ, δε θα ρωταγες για δηθεν κρυφα νοηματα και δε θα την κατεβαζες μολις χθες για να "ριξεις μια ματια". Ενταξει σε θεμα γουστου παω πασο αλλα να μη λεμε και ο,τι θελουμε...

 

Αυτα και δεν γραφω αλλο στο θεμα δεν εχει νοημα πλεον...κακως που εγραψα κι αυτο κι οτι γρσφω το γραφω εντελως φιλικα χωρις κανενα ιδιαιτερο υφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ νομιζεις οτι οι γνωστες του κιν/φου ειναι υποχρεωμενοι να δουν 3 φορες μια τετοια απωθητικη ταινια?

Οι πατατες φιλε μου ειναι για τα σκουπιδια, οχι για να τις ξαναβλεπεις.

 

Ειναι λογικο να ρωταω για "κρυφα νοηματα" απ τη στιμη που καποιοι υπονοουν οτι υπαρχουν.

Την κατεβασα παλι, οπως ειπα, γιατι την ειχα δει πριν πολλα χρονια και δεν θυμομουν. Εξαλλου μιλησες για καποια συγκλονιστικη εναρξη, που οπως διαπιστωσα καθε αλλο παρα τετοια ηταν.

Το να βλεπεις 4 αηδιαστικους χουλιγκανους να επιτιθενται σε ζητιανους, να βιαζουν και να τα σπανε μόνο αποστροφη σου προκαλει. Το ολο υφος απ οτι ειδα ειναι σχιζοφρενικο, ασοβαρο, χωρις ειρμο και σε παραπεμπει σε φρενοκομειο. Αν θες να δεις φρενοκομειο με ποιοτητα θα δεις πχ. Τη Φωλια του Κουκου, οχι τετοιες αντιαισθητικες αηδιες.

Προφανως ο Κιουμπρικ ρισκαρε να βγαλει μια τετοια βλακεια ελπιζοντας να κανει ντορο και να "πιασει". Και τα καταφερε, αν σκεφτεις οτι καθομαστε και τη συζηταμε μετα απο τοσα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κανένας από σας που τη θεωρείτε καλή ταινία δεν έδωσε ούτε ένα λόγο! Μήπως κάποιος σας είπε ότι είναι καλή και το κατεβάσατε αμάσητο;

 

Τη δεκαετίες του 1950-60 είχαν μεγάλες ελπίδες για την ψυχανάλυση. Οι κλαψιάρηδες που φοβούνται οτιδήποτε, πίστευαν τότε ότι θα φτάσουμε σύντομα σε σημείο να επανα-προγραμματίζουμε τον άνθρωπο. Αυτή η σαχλαμάρα είναι το "βαθύ νόημα". Τίποτα άλλο δεν έχει η ταινία. Και 3 και 10 φορές να τη δείτε δεν έχει τίποτα άλλο. Μια μπαρούφα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ νομιζεις οτι οι γνωστες του κιν/φου ειναι υποχρεωμενοι να δουν 3 φορες μια τετοια απωθητικη ταινια?

Οι πατατες φιλε μου ειναι για τα σκουπιδια, οχι για να τις ξαναβλεπεις.

 

Ειναι λογικο να ρωταω για "κρυφα νοηματα" απ τη στιμη που καποιοι υπονοουν οτι υπαρχουν.

Την κατεβασα παλι, οπως ειπα, γιατι την ειχα δει πριν πολλα χρονια και δεν θυμομουν. Εξαλλου μιλησες για καποια συγκλονιστικη εναρξη, που οπως διαπιστωσα καθε αλλο παρα τετοια ηταν.

Το να βλεπεις 4 αηδιαστικους χουλιγκανους να επιτιθενται σε ζητιανους, να βιαζουν και να τα σπανε μόνο αποστροφη σου προκαλει. Το ολο υφος απ οτι ειδα ειναι σχιζοφρενικο, ασοβαρο, χωρις ειρμο και σε παραπεμπει σε φρενοκομειο. Αν θες να δεις φρενοκομειο με ποιοτητα θα δεις πχ. Τη Φωλια του Κουκου, οχι τετοιες αντιαισθητικες αηδιες.

Προφανως ο Κιουμπρικ ρισκαρε να βγαλει μια τετοια βλακεια ελπιζοντας να κανει ντορο και να "πιασει". Και τα καταφερε, αν σκεφτεις οτι καθομαστε και τη συζηταμε μετα απο τοσα χρονια.

 

George δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις "πατάτα" μία ταινία που κατά γενική ομολογία είναι αριστούργημα.

Μπορείς να πεις μέχρι και "δεν μου αρέσει" αν το θεωρείς αντιαισθητικό.

Να λάβεις μία απάντηση " οκ, γούστο σου", και να τελειώσει εκεί το θέμα.

 

Το να αποκαλείς την συγκεκριμένη ταινία "πατάτα" είναι τουλάχιστον προκλητικό.

 

Η ταινία δεν έχει κρυφά νοήματα, αυτά που θέλει να περάσει τα περνάει φανερώτατα.

Το να τα χαρακτηρίζεις ασόβαρα και χωρίς ειρμό, δεν υποβαθμίζεις την ταινία, αλλά το επίπεδό σου σαν θεατής.

 

 

okie, let's flame now!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...