Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω ικα και οταν πηγα για εξεταση σε ωρλ μου εδωσε παραπεμπτικο για επεμβαση σε δημοσιο νοσοκομειο ,το οποιο ισχει για ενα ετος(τελικα δεν ειναι απαραιτητο)το ικα σε καλυπτει.στις 29 μπαινω στο λαικο για την επεμβαση,οτι αλλο χρειαστεις ρωτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σημερα μιλησα με τον γιατρο μου κ οταν παω για εξετασεις(19 του μηνα δλδ γιατι λογω εορτων φοβηθηκαν μηπως αργησουν τα αποτελεσματα)θα συζητησουμε για την πρωτη βδομαδα του γεναρη ωστε να κανω πρωτοχρονια σαν ανθρωπος.σε κρατανε μια μερα για εξετασεις,την επομενη π ειναι η επεμβαση κ την επομενη...μετα πηγαινεις ανα 2 νομιζω μερες για αλλαγεσ,για τα ραμματα κ τετοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια, ξερει κανεις ποσο κοστιζει μια τετοια επεμβαση?

Υποψιν οτι δεν καλυπτομαι απο καποιο δημοσιο ταμειο.

 

Εχω κανει μια υποτυπωδη ιδιωτικη ασφαλιση αλλα δεν νομιζω να με καλυπτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ένα χρόνο σε ιδιωτική στη Θεσσαλονίκη μου κόστισε 1300 ο γιατρός και ο αναισθησιολόγος και 300 η κλινική (η οποία πήρε άλλα 300 από το ταμείο μου).

Έχει περάσει ένας χρόνος, η εγχείρηση πήγε σχετικά καλά (αν και την περίμενα να πάει καλύτερα), το σίγουρο είναι ότι αφενός έχει αλλάξει πλήρως ο τρόπος λειτουργίας της μύτης και αφετέρου δεν έχω ξαναμοιμηθεί ποτέ με ανοικτό στόμα (ακόμη και όταν έχω λίγο συνάχι). Τέλος, ενώ πέρυσι το χειμώνα πριν κάνω την εγχείρηση είχα αρρωστήσει 3 φορές, έκτοτε δεν έχω αρρωστήσει καμία φορά.

Για όσους λοιπόν έχουν πραγματικό πρόβλημα διαγράφματος, να μην το αναβάλλουν, αξίζει τον κόπο και τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

 

Φιλε γιαννη, και γω καπως ετσι ειμαι. Δεν μπορω να κοιμηθω με κλειστο το στομα και πολλες φορες τη νυχτα μου τυχαινει να δυσκολευομαι να αναπνεω.

 

Zetoni, οταν λες "στα κρατικα νοσοκομεια ελαχιστα" μπορεις να πεις καποιο ποσο στο περιπου? Ή δεν ξερεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα . Ψιλο ξεθαβω το θεμα γιατι εφτασε η ωρα ....

 

Χθες βραδυ επειτα απο 2 1/2 εβδομαδες τρομερου πονου στα πλευρα και αφου με ζαλισαν η γυναικα μου και οι πεθερα μου κατεληξα στο Παπανικολαου . Λογω του δεν ξερω και εγω γιατι οταν αρχισε ο πονος ταυτοχρονα αρχισε και να κλεινει η φωνη μου να βραχνιαζει και να μπουκωνει η μυτη μου . Αποτελεσμα ? Για καλου και για κακου ακτινογραφια θωρακα και κεφαλιου . Τελικα εχω απο βαρος ή απο τραβηγμα ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΗ ΘΩΡΑΚΑΛΓΙΑ ( δεν εχω ιδεα μην με ρωτατε ) και περα απο 1 εβδομαδα αδεια που μου εδωσαν και απαγορευση του να σηκωνω βαρη και ξεκουραση μου ειπαν ο ΩΡΛ οτι το δεξι μου διαφραγμα ειναι κατα 99 % βουλωμενο και ειμαι απο τις περιπτωσεις που ΠΡΕΠΕΙ να κανω εγχειρηση διαφραγματος . Επειτα απο τους αρχικους πανικους 2 το βραδυ μεσα στο Παπανικολαου τι εγχειρηση και πρασινα αλογα λεει ο ποιητης ηρθα σπιτι και σημερα με καθαρο μυαλο σκεφτομαι να την κανω διοτι αναπνεω ΠΑΝΤΑ απο το στομα ολο τον χειμωνα ΠΑΝΤΑ ειμαι μπουκωμενος με χαρτομαντηλα στις τσεπες και το βραδυ φυσικα ασυζητηση κοιμαμε με ανοιχτο το στομα ( περιεργο δεν ροχαλιζω ) Γνωμες ; Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι ( 32 χρονων μαντραχαλος ) αλλα οσο και να πεις εγχειρηση ειναι ρε γμτ . Η λεξη ΠΡΕΠΕΙ δεν μου δινει βεβαια και πολλες επιλογες αλλα οσο και να πεις εχω αγχωθει . Σε ερωτηση μου ποτε ? μου ειπε ενταξει μην το κανεις αυριο πρωι αλλα ουτε και στα 50 σου ... Οποτε εχω περιπου 18 χρονια ακομα να το παρω αποφαση ... !!!! Περα απο την πλακα θελω γνωμες εμπειριες και γενικα τι πιστευετε ; Ισχυουν αυτα που λενε οτι μετα αναπνεεις εντελως διαφορετικα ; Οτι αλλαζει ως και η γευση σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα . Ψιλο ξεθαβω το θεμα γιατι εφτασε η ωρα ....

 

Χθες βραδυ επειτα απο 2 1/2 εβδομαδες τρομερου πονου στα πλευρα και αφου με ζαλισαν η γυναικα μου και οι πεθερα μου κατεληξα στο Παπανικολαου . Λογω του δεν ξερω και εγω γιατι οταν αρχισε ο πονος ταυτοχρονα αρχισε και να κλεινει η φωνη μου να βραχνιαζει και να μπουκωνει η μυτη μου . Αποτελεσμα ? Για καλου και για κακου ακτινογραφια θωρακα και κεφαλιου . Τελικα εχω απο βαρος ή απο τραβηγμα ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΗ ΘΩΡΑΚΑΛΓΙΑ ( δεν εχω ιδεα μην με ρωτατε ) και περα απο 1 εβδομαδα αδεια που μου εδωσαν και απαγορευση του να σηκωνω βαρη και ξεκουραση μου ειπαν ο ΩΡΛ οτι το δεξι μου διαφραγμα ειναι κατα 99 % βουλωμενο και ειμαι απο τις περιπτωσεις που ΠΡΕΠΕΙ να κανω εγχειρηση διαφραγματος . Επειτα απο τους αρχικους πανικους 2 το βραδυ μεσα στο Παπανικολαου τι εγχειρηση και πρασινα αλογα λεει ο ποιητης ηρθα σπιτι και σημερα με καθαρο μυαλο σκεφτομαι να την κανω διοτι αναπνεω ΠΑΝΤΑ απο το στομα ολο τον χειμωνα ΠΑΝΤΑ ειμαι μπουκωμενος με χαρτομαντηλα στις τσεπες και το βραδυ φυσικα ασυζητηση κοιμαμε με ανοιχτο το στομα ( περιεργο δεν ροχαλιζω ) Γνωμες ; Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι ( 32 χρονων μαντραχαλος ) αλλα οσο και να πεις εγχειρηση ειναι ρε γμτ . Η λεξη ΠΡΕΠΕΙ δεν μου δινει βεβαια και πολλες επιλογες αλλα οσο και να πεις εχω αγχωθει . Σε ερωτηση μου ποτε ? μου ειπε ενταξει μην το κανεις αυριο πρωι αλλα ουτε και στα 50 σου ... Οποτε εχω περιπου 18 χρονια ακομα να το παρω αποφαση ... !!!! Περα απο την πλακα θελω γνωμες εμπειριες και γενικα τι πιστευετε ; Ισχυουν αυτα που λενε οτι μετα αναπνεεις εντελως διαφορετικα ; Οτι αλλαζει ως και η γευση σου ;

 

 

Μην το σκέφτεσαι καν, κάν' το και θα αλλάξει η ζωή σου.

Εγχείριση ρουτίνας είναι, θα ταλαιπωρηθείς κανά μήνα αλλά μετά

θα λες γιατί το άργησα τόσο. Δεν χρειάζεται να φοβάσαι, απλά λίγη

υπομονή θα χρειαστεί να κάνεις.

 

Η διαφορά θα είναι τεράστια, ειδικά αν έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα όσο περιγράφεις.

Γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει να αναπνέεις μόνο από το στόμα, πραγματικά μην το σκέφτεσαι καν, απλά πάνε κάν' το, δεν είναι τίποτα τρομερό.

 

Αν διαβάσεις και παλιότερα ποστς από άτομα που κάνανε την εγχείριση, όλοι το ίδιο λένε,

αλλάζει η ζωή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Φιλε Βαγγελη εγω μολις το εκανα πριν 4 μερες αλλα απ οτι διαβαζω θελεις κανα 6μηνο για να πεις οτι θα επανελθει 100%...

Βεβαια σε ολο αυτο το διαστημα μεχρι να κλεισεις 6 μηνες μερα με την ημερα θα βλεπεις καλυτερευση αλλα απανταω στο ποτε θα δεις τα τελικα αποτελεσματα!

 

Αυτο που θελω να ρωτησω εγω ειναι 2 πραγματα:

1. αν γνωριζετε τον ΩΡΛ του Μετροπολιταν Γκιωνη Χρηστο και αν ναι ποια τα σχολια σας?

2. σε ποσους απο εσας κατα την διορθωση/αφαιρεση διαφραγματος σας δωσανε σουβενιρ τα κομματια που αφαιρεθηκαν?

 

Αυτο που με πανικοβαλλει με τα 'σουβενιρ' ειναι τελικα αν ο γιατρος ο δικος μου ειναι της σχολης 'βγαλτο να παει στο διαολο' και τελικα ειμαι χωρις διαφραγμα τωρα που σημαινει οτι σε μερικα χρονια θα εχω μυτουλα κορακιου και φυσικα παλι δυσκολια στην αναπνοη...

 

Γνωριζει κανεις τιποτις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω προβλημα με την αναπνοη αλλα δεν ξερω τι ειναι...Λετε να εχω και εγω..Οταν κοιμαμαι πολλες φορες βουλωνει το ενα μου ρουθουνι αλλα το πρωι μετα απο λιγα λεπτα ειμαι ενταξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια εκανα αυτην την εγχειρηση μαζι με ρινοπλαστικη (καμπουρα και λιγο το κοκκαλο μπροστα) πριν 8-9 μέρες , στην περιπτωση μου δεν πόνεσα καθολου και η επεμβαση ηταν ανωδυνη για εμενα ειχα κατι θεματακια βεβαια αλλα ολα ήταν στο μετενεγχειρητικο σταδιο πχ ημουν σε ξενοδοχειο 8 μερες καθως δεν μπορουσα να βγω με τετοια μουτρα! :mrgreen: επισεις το δυσκολο είναι οτι γενικα τις πρωτες μερες θα ανοιγει η μυτη σας , θα πρεπει να αλλαζετε γάζες να βαζετε αλοιφες , η μυτη σας θα ειναι σαν μελιτζανα , θα ειστε και πρησμενοι λες και σας εδερναν 4 μερες θα πονανε λιιγο τα δοντια σας δηλ 2-3 μερες σουπιτσες κτλ , προσωπικα δεν πονεσα καθολου περιμενα τριςχειροτερο πονο , ομως προτεινω να επιλεξετε κορυφαιο πλαστικο-ωριλα γιατι υπαρχει ενα 5-10 % που δεν πετυχενει η επεμβαση (πλαστικη ) με αποτελεσμα η δευτερη φορα να ειναι πολυ ποιο δυσκολη γιατι καταστρεφονται χονδροι κτλ οπωτε η πείρα πληρωνεται αδρα οπως καταλαβατε επισεις μακρυα απο νοσοκομεια η γνωμη μου πηγαινετε σε καποια καλη κλινικη .

οποιος θελει πληροφορίες πολυ ευχαριστως να βοηθισω σε ότι μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καταρχήν σε αυτές τις περιπτώσεις ισχύει ότι λέει ο γιατρός. Με 99% κλειστό διάγραφμα δεν έχεις και πολλές επιλογές είναι η αλήθεια. Αν αντέχεις, πάρε 1-2 ακόμη γνώμες από άλλους ΩΡΛάδες. Εγώ δεν είχα τόσο κλειστό διάγραγμα, ανέπνεα από τη μύτη και δεν ροχάλιζα, αλλά το μισόκλειστο διάγραγμα το χειμώνα είχε ως αποτέλεσμα να καταλήγω με αντιβίωση 2-3 φορές το χρόνο. Δεν θα ξεχάσω ότι το Νοέμβριο του 2010, λίγο πριν πάρω απόφαση να κάνω την εγχείρηση, είχα πάρει 3 φορές αντιβίωση. Από τη στιγμή που έκανα την εγχείρηση (12/2010), δεν έχω ξαναπάρει αντιβίωση (με εξαίρεση τη μετεγχειρητική).

 

Εν κατακλείδι, η δική μου γνώμη: Το να αναπνέεις από τη μύτη και όχι από το στόμα είναι άκρως σημαντικό. Εάν αυτό δεν συμβαίνει, πρέπει να αντιμετωπίζεται άμεσα. Πέρα λοιπόν από το τι σου λένε οι γιατροί, εσύ ο ίδιος γνωρίζεις τι συμβαίνει με την αναπνοή σου.

 

 

καλησπερα . Ψιλο ξεθαβω το θεμα γιατι εφτασε η ωρα ....

 

Χθες βραδυ επειτα απο 2 1/2 εβδομαδες τρομερου πονου στα πλευρα και αφου με ζαλισαν η γυναικα μου και οι πεθερα μου κατεληξα στο Παπανικολαου . Λογω του δεν ξερω και εγω γιατι οταν αρχισε ο πονος ταυτοχρονα αρχισε και να κλεινει η φωνη μου να βραχνιαζει και να μπουκωνει η μυτη μου . Αποτελεσμα ? Για καλου και για κακου ακτινογραφια θωρακα και κεφαλιου . Τελικα εχω απο βαρος ή απο τραβηγμα ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΗ ΘΩΡΑΚΑΛΓΙΑ ( δεν εχω ιδεα μην με ρωτατε ) και περα απο 1 εβδομαδα αδεια που μου εδωσαν και απαγορευση του να σηκωνω βαρη και ξεκουραση μου ειπαν ο ΩΡΛ οτι το δεξι μου διαφραγμα ειναι κατα 99 % βουλωμενο και ειμαι απο τις περιπτωσεις που ΠΡΕΠΕΙ να κανω εγχειρηση διαφραγματος . Επειτα απο τους αρχικους πανικους 2 το βραδυ μεσα στο Παπανικολαου τι εγχειρηση και πρασινα αλογα λεει ο ποιητης ηρθα σπιτι και σημερα με καθαρο μυαλο σκεφτομαι να την κανω διοτι αναπνεω ΠΑΝΤΑ απο το στομα ολο τον χειμωνα ΠΑΝΤΑ ειμαι μπουκωμενος με χαρτομαντηλα στις τσεπες και το βραδυ φυσικα ασυζητηση κοιμαμε με ανοιχτο το στομα ( περιεργο δεν ροχαλιζω ) Γνωμες ; Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι ( 32 χρονων μαντραχαλος ) αλλα οσο και να πεις εγχειρηση ειναι ρε γμτ . Η λεξη ΠΡΕΠΕΙ δεν μου δινει βεβαια και πολλες επιλογες αλλα οσο και να πεις εχω αγχωθει . Σε ερωτηση μου ποτε ? μου ειπε ενταξει μην το κανεις αυριο πρωι αλλα ουτε και στα 50 σου ... Οποτε εχω περιπου 18 χρονια ακομα να το παρω αποφαση ... !!!! Περα απο την πλακα θελω γνωμες εμπειριες και γενικα τι πιστευετε ; Ισχυουν αυτα που λενε οτι μετα αναπνεεις εντελως διαφορετικα ; Οτι αλλαζει ως και η γευση σου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...