Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 μέρες μετά την επέμβαση. Η μύτη δεν έχει στρώσει ακόμη, αλλά είναι φανερό ότι πάει προς το καλύτερο. Καταρχήν και τα δύο ρουθούνια συμπεριφέρονται το ίδιο. Όταν ο γιατρός μου την καθαρίζει (έχω κάνει 4 επισκέψεις στο γιατρό και προβλέπονται και άλλες) αναπνέω και από τα δύο ρουθούνια σαν άλλος άνθρωπος. Μερικές φορές καταφέρνω και μόνος μου να την καθαρίσω με δυνατό φύσημα. Ωστόσο στο ενδιάμεσο η μύτη "γεμίζει" με αποτέλεσμα να μην είναι πάντα εύκολη η αναπνοή. Ο γιατρός είπε ότι χρειάζονται 3 εβδομάδες για να κλείσουν οι πληγές και άλλες τρεις εβδομάδες για να ηρεμήσει η περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μονο που εχω να πω ειναι οτι αν και εχει περασει μολις μια βδομαδα απο την εγχειρηση που εκανα στο διαφραγμα, αναπνεω για πρωτη φορα στην ζωη μου και απο τα δυο ρουθουνια και την ημερα και την νυχτα. Δεν λεω οτι ειναι μια απλη διαδικασια, καθε αλλο, απλα πραγματικα πιστευω οτι αν υπαρχουν ανθρωποι σαν και μενα που ταλαιπωρουνται απο αλλεργιες, ιγμοριτιδες και συναφι ειναι η καλυτερη λυση και αυτο προερχεται απο ενα ατομο που εχει φαει τις αντιβιωσεις με το κουταλι!!!Η εγχειρηση αυτη καθε αυτη δεν ποναει καθολου, η αναρρωση ειναι το δυσκολο στην ολη υποθεση και κυριως η πρωτη βδομαδα μεχρι τον καθαρισμο. Μια νυχτα περασα στο νοσοκομειο και την επομενη μερα μου εβγαλαν το ταμπον και το σωληνακι που ειχα σε καθε ρουθουνι(δεν πονεσα καθολου) και με στειλαν σπιτι μου. Αν με ρωτησει κανεις πια ηταν η πιο επιπονη στιγμη στην ολη διαδικασια θα ελεγα ο καθαρισμος που μου εκαναν 6 μερες μετα οπου εκει πραγματικα πονεσα αλλα για δευτερολεπτα. Ωστοσο ακομη και μετα τον καθαρισμο η διαφορα ηταν αισθητη στην αναπνοη μου και ο γιατρος μου ειπε οτι αυτη ολο και θα καλυτερευει.

 

Αλλεργια και ηγμοριτιδα πως βοηθουνται απο την επεμβαση? Οι αλλεργιες ειδικα δλδ.

 

Οταν λετε δευτερολεπτα, δλδ ποσο κραταει η αφαιρεση των γαζων? Ο πονος ειναι μια και εξω? Δεν συνεχιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλεργια και ηγμοριτιδα πως βοηθουνται απο την επεμβαση? Οι αλλεργιες ειδικα δλδ.

 

Οταν λετε δευτερολεπτα, δλδ ποσο κραταει η αφαιρεση των γαζων? Ο πονος ειναι μια και εξω? Δεν συνεχιζει?

 

Όσοι έχουν αλλεργία πρέπει να πάνε και σε αλλιεργολόγο , να κάνουν τεστ σε τι είναι αλλεργικοί και να αρχίσουν ανοσοθεραπεία. Δεν αρκεί η επέμβαση φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 μέρες μετά την επέμβαση. Η μύτη δεν έχει στρώσει ακόμη, αλλά είναι φανερό ότι πάει προς το καλύτερο. Καταρχήν και τα δύο ρουθούνια συμπεριφέρονται το ίδιο. Όταν ο γιατρός μου την καθαρίζει (έχω κάνει 4 επισκέψεις στο γιατρό και προβλέπονται και άλλες) αναπνέω και από τα δύο ρουθούνια σαν άλλος άνθρωπος. Μερικές φορές καταφέρνω και μόνος μου να την καθαρίσω με δυνατό φύσημα. Ωστόσο στο ενδιάμεσο η μύτη "γεμίζει" με αποτέλεσμα να μην είναι πάντα εύκολη η αναπνοή. Ο γιατρός είπε ότι χρειάζονται 3 εβδομάδες για να κλείσουν οι πληγές και άλλες τρεις εβδομάδες για να ηρεμήσει η περιοχή.

 

Ρίξε μια ματιά για ένα προϊόν το Sinus Rinse™ Nasal Wash, που χρησιμοποιώ και έγραψα παλαιότερα.

 

κάτω από την μέση της σελίδας.

http://www.insomnia.gr/topic/276418-στραβο-διαφραγμα/page__st__100__p__2868872

 

προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ.

Δεν έχω κάνει εγχείρηση. Το σκέφτομαι σοβαρά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλεργια και ηγμοριτιδα πως βοηθουνται απο την επεμβαση? Οι αλλεργιες ειδικα δλδ.

 

Οταν λετε δευτερολεπτα, δλδ ποσο κραταει η αφαιρεση των γαζων? Ο πονος ειναι μια και εξω? Δεν συνεχιζει?

 

Δες http://www.hellasorl.gr/ViewShopStaticPage.aspx?ValueId=3045

 

Η αφαίερση γαζών σε μένα κράτησε 1 λεπτό περίπου ανά ρουθούνι. Ο πόνος ήταν μερικά δευτερόλεπτα και φυσικά στιγμιαίος, αφού βγουν οι γάζες δεν υπάρχει κανένας πόνος.

 

Ρίξε μια ματιά για ένα προϊόν το Sinus Rinse™ Nasal Wash, που χρησιμοποιώ και έγραψα παλαιότερα.

 

κάτω από την μέση της σελίδας.

http://www.insomnia.gr/topic/276418-στραβο-διαφραγμα/page__st__100__p__2868872

 

προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ.

Δεν έχω κάνει εγχείρηση. Το σκέφτομαι σοβαρά όμως.

 

Ευχαριστώ. Ο γιατρός μού είπε να μην κάνω πλύσεις μετεγχειρητικά (μολονότι απότι διάβασα οι περισσότεροι γιατροί συνιστούν πλύσεις). Μου είπε ότι ο οργανισμός μπορεί να τα καταφέρει καλύτερα μόνος του να αποβάλει τις όποιες εκκρίσεις. Επιπλέον, με βλέπει πολύ τακτικά (τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα) και καθαρίζει μόνος του ό,τι κρίνει απαραίτο (btw, χωρίς χρέωση!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έχουν περάσει σήμερα ακριβώς 6 εβδομάδες από την εγχείρηση. Οι πρώτες τρεις εβδομάδες πέρασαν με τη μύτη τον περισσότερο καιρό βουλωμένη, ενώ οι επόμενες τρεις εβδομάδες πέρασαν με την μύτη σε σχετικά καλή κατάσταση (ειδικά η τελευταία). Υπάρχει απίστευτο συνάχι, το οποίο έχει ηρεμήσει μόνο τις τελευταίες λίγες μέρες. Όταν καθαρίζω τη μύτη (δυνατό φύσημα) γίνεται αρκετά καλή, αλλά σύντομα ξανακλείνει. Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζεται από το γεγονός ότι είμαστε στο καταχείμωνο με τη θερμοκρασία συνεχώς κοντά στο μηδέν, οπότε το συνάχι ίσως δεν έχει να κάνει μόνο με την εγχείρηση. Πάντως τις τελευταίες 2 εβδομάδες κοιμάμαι αρκετά καλά με αναπνοή από τη μύτη (να΄ναι καλά τα καλοριφέρ).

 

Στην τελευταία επίσκεψη που έκανα στο γιατρό πριν λίγες μέρες μου είπε ότι η κατάσταση πάει πολύ καλά, ενώ θα τον ξαναδώ (μάλλον για τελευταία φορά) σε 15-20 μέρες. Η εντύπωσή μου πάντως είναι ότι η αναπνοή θα είναι πολύ καλύτερη από πριν την εγχείρηση, αλλά χρειάζεται ακόμη λίγος καιρός για να δούμε πού θα καταλήξει αυτή η ιστορία. Μάλιστα το ρουθούνι που ήταν κλειστό φαίνεται να έχει γίνει καλύτερο από αυτό που ήταν ανοικτό πριν την εγχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μύτη μου είναι μονίμως βουλωμένη.

Κάποιες φορές περνάει ελάχιστος αέρας,

το 10% π.χ. απότι θα έπρεπε κανονικά,

αλλά συνήθως είναι και τα 2 ρουθούνια τελείως βουλωμένα.

 

Η κατάσταση από παλιά ήταν άσχημη αλλά το τελευταίο διάστημα,

2-3 μήνες π.χ. έχει χειροτερέψει πολύ. Πλέον είναι αδύνατο να αναπνεύσω

από την μύτη με ό,τι προβλήματα συνεπάγεται αυτό. (αυπνία, πονοκεφάλους κτλ.)

 

Για να μπορέσω να κοιμηθώ τα βράδια και επειδή δεν αντέχω άλλο, άρχισα τις τελευταίες

2 βδομάδες να χρησιμοποιώ αποσυμφορητικά μύτης (Dexa, Ronal, Otrivin κτλ.) και η διαφορά είναι τεράστια, νιώθω άλλος άνθρωπος, αμέσως ανοίγει η μύτη και μπορώ να αναπνεύσω

κανονικά.

 

Βέβαια, αυτό δεν είναι λύση, πάντα τα χρησιμοποιούσα αυτά μόνο όταν ήταν απολύτως απαραίτητα, δηλαδή 1-2 φορές τον χρόνο για 4-5 μέρες μάξιμουμ σε περίπτωση κρυολογήματος.

 

Πώς έφτασε η κατάσταση σ' αυτό το σημείο;

Θέλω να πω δεν είναι επειδή έκανα υπερβολική χρήση των σπρέι ή κάτι άλλο.

Και τί είναι από την στιγμή που με το σπρέι αμέσως ανοίγει η μύτη και αναπνέω;

Μπορεί να είναι στραβό διάφραγμα ή είναι κάτι άλλο, κόγχες π.χ.;

Παίζει να θέλει εγχείριση η περίπτωση ή ένας καυτηριασμός κόγχεων θα με σώσει;

 

Απλά καμιά ιδέα θέλω να ακούσω αν έχει κανείς εμπειρία,

μην αρχίσουμε τα "εδώ είναι φόρουμ, ό,τι σου πει ο γιατρός σου" κτλ.

Εννοούνται αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε με τα σπρέι γιατί αν τα χρησιμοποιείς πάνω από κάποιες ημέρες αρχίζεις να έχεις μόνιμα προβλήματα.

Πήγαινε σε έναν ΩΡΛ. Θα σου κάνει ή laser/κόγχες ή διάφραγμα ανάλογα με το πόσο στραβό είναι το διάφραγμα και το ποσοστό του αέρα που διαπερνά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μηπως μπορει να μου συστησει κανεις γιατρο στην θεσσαλονικη για εγχειριση στο διαφραγμα σε ιδιωτικη η δημοσια αρκει να ναι καλος!!!!! στειλτε μου pm... ευχαριστω :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε στο Ιπποκράτειο, στα εξωτερικά ιατρεία (ΩΡΛ). Μια γνωστή μου την εγχείρησαν εντός μηνός (το φθινόπωρο που μας πέρασε) και χωρίς να πληρώσει ούτε ένα ευρώ. Το αποτέλεσμα καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει επεμβαση για στραβο διαφραγμα αλλα δυστυχως δεν ειδα καμια βελτιωση διοτι εχω αλλεργικη ρινιτιδα.με την συγκεκριμενη επέμβαση δεν διορθώνεται το πρόβλημα της αλλεργίας.οι περισσοτεροι Ω.Ρ.Λ. εχουν το στραβο διαφραγμα σαν ''ψωμοτυρι'' οποτε θελει πολυ καλο ψαξιμο.να παιρνεισ 2-3 γνωμες κι αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος να μην την κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει επεμβαση για στραβο διαφραγμα αλλα δυστυχως δεν ειδα καμια βελτιωση διοτι εχω αλλεργικη ρινιτιδα.με την συγκεκριμενη επέμβαση δεν διορθώνεται το πρόβλημα της αλλεργίας.οι περισσοτεροι Ω.Ρ.Λ. εχουν το στραβο διαφραγμα σαν ''ψωμοτυρι'' οποτε θελει πολυ καλο ψαξιμο.να παιρνεισ 2-3 γνωμες κι αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος να μην την κανεις.

 

Κόγχες έκανες εκτός από στραβό διάφραγμα ; Ναι εννοείται ότι όσοι έχουμε αλλεργική ρινίτιδα πρέπει να πάμε και σε αλλεργιολόγο γιατι οι κόγχες μπορεί να ξαναμεγαλώσουν και να δημιουργηθεί εκ νέου πρόβλημα στην αναπνοή . Έχω πάει σε διαφορετικούς γιατρούς , όλοι λέγανε για τις κόγχες και αλλεργιολόγο και ανοσοθεραπεία πώς λέγεται , στο στραβό διάφραγμα οι απόψεις ήταν διάφορες , έχω λίγο , έχω πολύ στραβό διάφραγμα , αφού μπαίνεις για κόγχες κάνε και διάφραγμα , κάνε μόνο κόγχες κ.ο.κ. . Προς το παρόν δεν έχω κάνει τίποτα γιατί είμαι ανασφάλιστη . Το χειμώνα λέω να μπω για κόγχες και παράλληλα να δω τι θα κάνω με τις αλλεργίες.

 

Έχει μπει και η άνοιξη και δεν ξέρω τι να κάνω , δε θέλω να πάρω αντισταμινικά αλλά δε νομίζω να την παλεύσω χωρίς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα καυτηριασμο στις κογχες και διαφραγμα ταυτόχρονα αλλα αν μου ειχε εξηγησει ο γιατρος απτην αρχή για την αλλεργία δεν θα έκανα την επέμβαση.μου είπε απλά οτι έχω στραβό διάφραγμα και οτι πρέπει να το φτιάξω αν θέλω να αναπνέω καλύτερα.δεν το έψαξα κι εγώ.οι πιο πολλοί κοιτανε μόνο την τσέπη τους.αυτό κατάλαβα.τώρα θα αρχίσουν πάλι τα προβλήματα και ειδικά το καλοκαίρι.όντως δεν παλεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράγιο εύχομαι μόνο! Είναι πολύ κοινό πρόβλημα στην Ελλάδα το στραβό διάφραγμα, λογικά λόγω γονιδίων. Έχω κι εγώ και θέλω as soon as possible να κάνω το χειρουργείο. Στην οικογένειά μου έχουν γίνει ήδη 2 παρόμοιες εγχειρήσεις, Είναι μια λεπτή επέμβαση αλλά κοινή πλέον, οπότε αν ήδη έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό/χειρουργό σου, μη φοβάσαι. Ο πόνος είναι κυρίως στη μύτη (προφανώς) και στη βάση της. Δεν εχω ιατρικές γνώσεις όπως καταλαβαίνεις αλλά στα λέω από τις εμπειρίες των δικών μου ανθρώπων.

Αν μπορέσεις πάντως να το κάνεις αρχές καλοκαιριού ή Μάιο, θα 'ναι μια πολύ καλή εποχή διότι όπως λογικά και ο γιατρός σου θα σου πει, με το μπάνιο στη θάλασσα κάνεις εξαιρετικές πλύσεις και καυτηριασμό στη μύτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...