Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πω και εγω την εμπειρια μου.

Καποτε ειχα εναν πονο στο κεφαλι και μου ειχαν πει οτι επαιζε να ειναι ιγμοριτιδα και πηγα σε εναν ωρλ συμβεβλημενο με την ιδιωτικη ασφαλεια μου.

Αυτος αφου με εξετασε και τελοσπαντων βρηκαμε την λυση για τον πονο μου ειπε οτι εχω θεοστραβο διαφραγμα και οτι θα πρεπει να μπω χειρουργειο.

Εγω πραγματι ενιωθα οτι δεν αναπνεω σωστα αλλα αν καπνιζεις 2 πακετα τσιγαρα και εχεις και αλλεργικο ασθμα δεν μπορεις να περιμενεις και πολλα....

Μου ειπε λοιπον να τον παρω για να κανονισουμε το χειρουργειο αλλα εγω δεν πηρα ποτε....

Μετα λοιπον απο κανα δυο χρονια παω σε εναν ωρλ στην γειτονια μου για εναν ελεγχο στα αυτια και αφου τελειωσαμε την εξεταση θυμηθηκα τα λεγομενα του προηγουμενου ιατρου και του ειπα να μου ριξει μια ματια στο διαφραγμα.

Αυτος μου ειπε λοιπον οτι το διαφραγμα μου ειναι μια χαρα!!!

Ο τσαρλατος λοιπον που πηγα την πρωτη φορα θα με εβαζε μεσα,θα με ανοιγε χωρις λογο για να τσεπωσει τα φραγκα της εγχειρησης!

Απο τοτε λοιπον πηρα το μαθημα μου και αν καποιος γιατρος μου λεει για χειρουργεια και γενικως επιπονες θεραπειες παντα και μια δευτερη γνωμη παιδια γιατι υπαρχουν πολλα λαμογια σε αυτην τη χωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ομως οι περισσοτεροι κανουν μαζι και ρινοπλαστικη γιατι βολευει φαντασου οτι γνωρισα στο ιατριο που πηγαινα για αλλαγες κτλ περιπου 7-8 ατομα και ολοι είχαμε κανει και πλαστικη μαζι, που σκεφτεσε να την κανεις αν σε εξωτερικο γιατρο κανε και πλαστικη αν την κανεις σε νοσοκομειο κτλ κανε μονο διαφραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίδες και γω μπαίνω για διάφραγμα την πέμπτη...Είχα πρόβλημα απο τα 15 μου και μετά,απλά φέτος μετά απο ξύλο μιας και είμαι και νταης :rolleyes: το διαφραγμα μου στραβωσε στο φουλ..Απλά θέλω να ρωτήσω,αν δεν εχουμε καλο διάφραγμα,αρα και καλή αναπνοή υπάρχει περίπτωση να μας βαράει αρνητικά στην ψυχολογία?γιατί τελευταία έχω συνέχεια κακές σκέψεις μαζί με ζαλάδες και νιώθω το κεφάλι μου να υπολειτουργεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες και γω μπαίνω για διάφραγμα την πέμπτη...Είχα πρόβλημα απο τα 15 μου και μετά,απλά φέτος μετά απο ξύλο μιας και είμαι και νταης :rolleyes: το διαφραγμα μου στραβωσε στο φουλ..Απλά θέλω να ρωτήσω,αν δεν εχουμε καλο διάφραγμα,αρα και καλή αναπνοή υπάρχει περίπτωση να μας βαράει αρνητικά στην ψυχολογία?γιατί τελευταία έχω συνέχεια κακές σκέψεις μαζί με ζαλάδες και νιώθω το κεφάλι μου να υπολειτουργεί..

Πιθανο αλλα μπορει να ειναι απ το ξυλο μιας και εισαι και νταης :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θέλω να ρωτήσω,αν δεν εχουμε καλο διάφραγμα,αρα και καλή αναπνοή υπάρχει περίπτωση να μας βαράει αρνητικά στην ψυχολογία?γιατί τελευταία έχω συνέχεια κακές σκέψεις μαζί με ζαλάδες και νιώθω το κεφάλι μου να υπολειτουργεί..

 

Ισχύει. Δεν αναπνέεις σωστά στον ύπνο σου και ο οργανισμός κουράζεται μιας και ο εγκέφαλος μένει μεγάλα διαστήματα δίχως οξυγόνο. Αν επιπλέον ροχαλίζεις ενώ έχεις και άπνοιες, υπάρχει πιθανότητα να τα κακαρώσεις στον ύπνο σου γιατί παράλληλα κουράζεται κ η καρδιά.

 

Το χειρότερο που μπορεί να σου τύχει είναι αν συντρέχουν όλα τα παραπάνω, να ξυπνήσεις ένα κλικ πριν ψοφήσεις, με μόνιμες βλάβες στον οργανισμό σου (τύφλωση, κώφωση κλπ)

 

Και ναι ΔΕΝ είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Όποιος έχει προβλήματα στον ύπνο που σχετίζονται με την αναπνοή του, απλά δεν πρέπει να τα αγνοεί. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ αλάνι μου για τις πληροφορίες..Αύριο αιματολογικές,ακτινογραφία θώρακα και μεθαύριο μπαίνω χειρουργείο για διάφραγμα!Αντε να δούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά,

 

σήμερα πήγα σε ΩΡΛ επειδή μπουκώνει η μύτη μου χωρίς να είμαι κρυωμένος, και μου είπε πως έχω τρύπα στο διάφραγμα. Στην διευκρινιστική ερώτηση "δηλαδή;" μου απάντησε "τρύπα ρε παιδάκι μου, σφυρίζει ο αέρας" κάνοντας την χαρακτηριστική κίνηση "γύρω-γύρω" μπροστά από την μύτη.

 

Μου είπε πως είναι κάτι για το οποίο υπάρχει επέμβαση αλλά δεν κάνει και πολλά και δεν ήξερε να μου πει από τι προκλήθηκε. Στο internet δεν βρήκα και πολλά. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω; Ή να πάω και σε δεύτερο γιατρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

 

σήμερα πήγα σε ΩΡΛ επειδή μπουκώνει η μύτη μου χωρίς να είμαι κρυωμένος, και μου είπε πως έχω τρύπα στο διάφραγμα. Στην διευκρινιστική ερώτηση "δηλαδή;" μου απάντησε "τρύπα ρε παιδάκι μου, σφυρίζει ο αέρας" κάνοντας την χαρακτηριστική κίνηση "γύρω-γύρω" μπροστά από την μύτη.

 

Μου είπε πως είναι κάτι για το οποίο υπάρχει επέμβαση αλλά δεν κάνει και πολλά και δεν ήξερε να μου πει από τι προκλήθηκε. Στο internet δεν βρήκα και πολλά. Ξέρει κανείς τίποτα παραπάνω; Ή να πάω και σε δεύτερο γιατρό;

 

καλα επειδη δεν ειναι κανα σωληνάκι να το αλλαξεις, ουτε κανα σκασμενο λαστιχο να το πας σε κανα βουλκανιζατερ , πανε σε ενα σοβαρο ανθρωπο να σε εξετασει και ασε τον παρκαδορο που εκανε κουμαντο μπροστα απο τη μυτη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μου απάντησε "τρύπα ρε παιδάκι μου, σφυρίζει ο αέρας" κάνοντας την χαρακτηριστική κίνηση "γύρω-γύρω" μπροστά από την μύτη.

...υπάρχει επέμβαση αλλά δεν κάνει και πολλά

...δεν ήξερε να μου πει από τι προκλήθηκε.

 

 

Ή να πάω και σε δεύτερο γιατρό;

 

Μα γιατί; Εξαιρετικός επιστήμονας ακούγεται ο πρώτος, θα τον εμπιστευόμουνα με κλειστά μάτια. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...