Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και από μένα.μέχρι πριν από λίγα χρόνια είχα προβλημα και εγώ με το διάφραγμα.το ένα ρουθούνι δεν έπαιρνε πο΄τε αέρα και το άλλο μία χαρά. επίσης όλο το χρόνο η μύτη είχε τεράστια ευαισθησία και συνεχως ήταν βουλωμένη. υπήρχαν μέρες που μπορούσα να πάρω ανάσα , από το ένα πάντα ρουθούνι αλλά όταν με έπιανε συνάχι για περίπου 11 μήνες με ταλαιπωρούσε. φυσικά έχω αλλεργική ρινίτιδα η οποία είναι η ένοχη για πολλά δεινά του αναπνευστικού.εν ολίγοις αφού έγινε εξέταση ενδελεχής με ενδοσκόπιο το συμπέρασμα ήταν εκτός από στραβό διάφραγμα , πολύποδες και στα δύο ρουθούνια,στο ένα ήταν ακριβώς ας πούμε στον αεραγωγό ενώ οι άλλοι ήταν σε σημεία που δεν εμπόδιζαν.επίσης ένας άλλος συνήθης ύποπτος ήταν και οι υπερτραφείς κόγχες . το κουλό ήταν πως δε με εμπόδιζε στην αερόβια άσκηση ούτε ροχάλιζα.τέλος πάντων κάνω την επέμβαση , ίσιωμα διαφράγματος , αφαίρεση πολύποδων (επώδυνο πολύ) ,και τέλος συρρίκνωση των κογχών με καυτηρίαση. για λιγο καιρό κανένα εξάμηνο είχα σχεδόν ηρεμήσει από βούλωμα και ο οργανισμός είχε λίγο φτιάξει όσον αφορά τη συχνότητα με το συνάχι. οι κόγχες όμως φυσικά και επανήλθαν αφού για μόνιμο αποτέλεσμα πρέπει να κάνει κάποιος ολική κογχοτομή και όχι απλώς συρρίκνωση. τέλος πάντων αφού έγινε και καλλιέργεια στους πολύποδες διαπιστώθηκε πως οι λόγοι είναι αλλεργικοί και όχι παθολογικοί ώστε να υπάρχει αποτελεσματική θεραπεία( τί πρωτότυπο να μην υπάρχει). εν ολίγοις παιδιά κοιτάχτε το λίγο περισσότερο γιατί τη μεγαλύτερη διαφορά την έκαναν οι αφαιρέσεις των πολυπόδων. δυστυχώς επανήλθαν και αυτοί και τωρα κάνω φαρμακευτική θεραπεία για τη συρρίκνωση τους. γενικώς ψάξτε το και σε άλλα αίτια. το διάφραγμα είναι μόνο ένα πρώτο βήμα. πήγα και στο σκούρα για μία γνώμη και μου ζήτησε 6.000 ευρώ για επέμβαση ξανά και ρινοπλαστική και όταν του ζήτησα εγγυήσεις για τη διάρκεια της επέμβασης ψιλοδαγκώθηκε. να σκεφτήτε το μέγεθος της καταστροφής στο δεξιό ρουθούνι δε μπορούσα ούτε καν να μυρίσω.ακόμα και μετά τη μερική απελευθέρωση του υπάρχει περίπτωση όπως μου είπαν οι γιατροί να μην επανέλθει πλήρως η όσφρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα κι από εμένα. Σχεδόν συμπλήρωσα 2 βδομάδες από την εγχείριση για σκολίωση ρινικού διαφράγματος. Η εγχείριση έγινε στο Ναυτικό Νοσοκομείο Αθηνών με έναν εξαιρετικό γιατρό. Δεν πόνεσα καθόλου μα καθόλου. Απλά η μούρη μου έγινε λες και με είχαν για σάκο του μποξ, διότι έκανα και ρινοπλαστική. Είχα σοβαρό πρόβλημε με την αναπνοή μου, ανέπνεα σχεδόν όλον τον χειμώνα από το στόμα, η μύτη μου μονίμως βουλωμένη, λαχάνιαζα με το παραμικρό. Η διάγνωση ήταν δυσμορφία ρινός και σκολίωση ρινικού διαφράγματος. Απ' ότι μού είπε ο γιατρός, είχανε πολλή δουλειά μ' εμένα μέσα στο χειρουργείο.

Το φρικτό της υπόθεσης είναι όταν σου βγάζουν τις γάζες από τη μύτη. Δεν είναι πόνος αυτό που νιώθεις, νιώθεις ότι σου βγάζουν τα σωθικά σου... Χάλια! Και ο καθαρισμός στη συνέχεια είναι εξίσου χάλια, σου χώνουν γάζες στα ρουθούνια (δεν φαντάζεστε πόση γάζα χωράει ένα ρουθούνι...) και μετά  με ένα ρουφηχτήρι ρουφάνε μύξες κλπ... Αυτό πονάει... Δεν ξέρω πόσες επισκέψεις θα κάνουμε ακόμα, πάντως η μύτη μου είναι πρησμένη, αν και εμφανώς καλυτερη από τη μύτη που είχα πριν! Επίσης οι μελανιές έχουν γίνει κιτρινοπράσινες και δεν τολμώ να βγω έξω με τέτοια φάτσα! Ο γιατρός είπε ότι θέλει ένα τρίμηνο για να υποχωρήσει πλήρως το πρήξιμο. Θέλει μεγάλη προσοχή μετά το χειρουργείο, να μην σηκώνω βάρη, μακριά από ζέστη και ήλιο, κρύα γεύματα και ροφήματα, για ένα μήνα όχι μπάνιο στη θάλασσα προς αποφυγή μολύνσεων και μετά μπάνιο σε καθαρή θάλασσα με πολλή προσοχή στον ήλιο. Καθόλου γυμναστική ή σωματική κόπωση. Συνεχείς πλύσεις με αλατόνερο (εγώ χρησιμοποιώ το Sinus Rinse της NeilMeD, απλά απίστευτο..). Συμπέρασμα? Αν έχετε πρόβλημα σοβαρό κάντε την επέμβαση. Τον αέρα που ανέπνευσα όταν μου έβγαλαν τις γάζες από τα ρουθούνια δεν τον έχω ξαναναπνεύσει ποτέ μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σας και απο μενα!

εδω και δυο χρονια ταλαιπωρουμαι απο πολυποδα στο δεξι μου ρουθουνι.δεν εχω καταλαβει αν ειναι πολυποδας ή οχι.2 γιατροι μου εχουν πει οτι η κογχη ειναι πολυποειδος εκφυλισμενη..κατι τετοιο..εχω βαλει διαφορα σπρει,(ντεξαρινα,πλουμικορτ,οτριβιν,και καποια αλλα φυτικα) καθως και αλοιφη bactroban.περυσι το Νοεμβρη εκανα καυτηριασμο στις κογχες γιατι ειχαν μεγαλωσει με αποτελεσμα η αναπνοη μου να εχει δυσκολεψει πολυ.δεν ειχα γευση.ειχα πονοκεφαλους,πονο μεσα στα ματια και μεσα στη μυτη κατι σουβλιες.μεχρι και το τελος Ιανουαριου (3 μηνες δηλαδη) πηγαινα καθε βδομαδα στο νοσοκομειο να μου καθαριζουν τις κρουστες.βαρεθηκα!!ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει αλλη λυση απο το χειρουργειο.εξαντλησαμε τα παντα μου ειπε..πρεπει να το κανεις..4 μερες ταλαιπωριας ειναι..αλλα εγω δεν το παιρνω αποφαση.με εβαλε να κανω και τεστ για αλεργιες να ξερουμε λεει την αιτια της καταστασης...τιποτα..ολα καθαρα..το μονο που με νευριαζει στην ολη κατασταση ειναι που μερες μερες με ποναει η μυτη..δεν ξερω γιατι..το ειχε αυτο κανενας αλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Διαφραγμα συνηθως γινεται με ρινοπλαστικη μαζι, αν εχεις καποιο αισθητικο θεμα με τη μυτη σου. Οσον αφορα τον υπνο, μετα την εγχειριση κ μολις ξεβουλωσει η μυτη απο τις μυξες κ τις εκκρισεις, στανταρ ειναι πολυ καλυτερα απο πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφραγμα συνηθως γινεται με ρινοπλαστικη μαζι, αν εχεις καποιο αισθητικο θεμα με τη μυτη σου. Οσον αφορα τον υπνο, μετα την εγχειριση κ μολις ξεβουλωσει η μυτη απο τις μυξες κ τις εκκρισεις, στανταρ ειναι πολυ καλυτερα απο πριν..

 

Βασικα θελω να διορθωσω διαφραγμα, και μιας και θα το κανω, λεω να κανω και ενα ισιωμα να ερθει στα ισα της. Οποτε 2 σε 1. Το θεμα ομως ειναι που απευθυνομαι για να γινει καλη δουλεια και στα 2 κομματια και να εχει συνολικο επιτυχημενο αποτελεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσουν έχουν ίσιώσει το διάφραγμα, υπάρχουν επιπτώσεις στον ύπνο, όπως αϋπνία, υπνηλία, κλπ.;

Πριν απο το χειρουργειο , ροχαλιζα και τριζανε τα τζαμια ,ξυπναγα ακομα και απο το ιδιο το ροχαλητο μου,η γυναικα μου ειχε πανω απο μια δεκαετια να κοιμηθει , κοιμομουνα 10 ωρες και σηκωνομουνα σαν να μην ειχα κοιμηθει ουτε μια ωρα ,μετα χειρουργειου σηκωνομαι πουπουλο,η γυναικα μου επιτελους κοιμαται ,ουτε αυπνιες ,ουτε υπνηλιες.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι επεμβάσεις ανόρθωσης μύτης (χωρίς στραβό διάφραγμα) καθαρά για αισθητικούς λόγους γίνονται αναίμακτα σήμερα δλδ χωρίς νυστέρι; Και αν ναι γνωρίζει κανείς κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα. χτες εκανα επεμβαση διαφραγματος και με λειζερ τισ κογχες. πηγαινωντας στο χειρουργειου δεν ειχα αγχος. και η ναρκωση ευκολη και αμμεση. μετα μολις ξυπνησα ημουν παρα πολυ ζαλισμενη και εκανα και εμετο. πονος στη μυτη καθολου (περιεργο). μου εβαλε ταμπονακια και γαζεσ απο πανς. το περιεργο ειναι οτι αφου δεν αναπνευω απο μυτη ολοσ ο πονοσ παει στον λαιμο. και ταυτοχρονα ειμαι και αρρωστη τωρα. φταρνιζομαι με τισ γαζεσ παρεα που ειναι αηδιαστικο. σημερα το πρωι βγηκα απο το νοσοκομειο και αυριο Σαββατο θα μου βγαλει τισ γαζες. δεν ειναι επιπονη επεμβαση αλλα απο οτι φενεται η ανναρωση θα ναι δυσκολη. εγω τωρα που εχω συναχι και λογικα θα εχω και μετα την αφαιρεση της γαζας τι θα κανω? να την φυσαω ελαφρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Επειδή είναι να κάνω κι εγώ την επέμβαση το επόμενο διάστημα (είτε σε κανα μήνα είιτε σε κανα 6μηνο, ακόμα δεν έχω καταλήξει)...

 

Μετεγχειρητικά, απαγορεύεται κάπνισμα-αλκοόλ-καφές; Κι αν ναι, για πόσο καιρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι επεμβάσεις ανόρθωσης μύτης (χωρίς στραβό διάφραγμα) καθαρά για αισθητικούς λόγους γίνονται αναίμακτα σήμερα δλδ χωρίς νυστέρι; Και αν ναι γνωρίζει κανείς κόστος;

 

 

Οχι, κανονικο χειρουργειο ειναι. Καποιοι κανουν μεθη αντι για ολικη που υποτιθεται συνερχεσαι πιο εύκολα, αλλα περα απο τον τροπο αναισθησιας η επεμβαση ειναι το ιδιο. Η διαφορα σημερα ειναι πως κανουν συνηθως κλειστου τυπου αντι για ανοιχτου που εκαναν παλια.

 

καλησπερα. χτες εκανα επεμβαση διαφραγματος και με λειζερ τισ κογχες. πηγαινωντας στο χειρουργειου δεν ειχα αγχος. και η ναρκωση ευκολη και αμμεση. μετα μολις ξυπνησα ημουν παρα πολυ ζαλισμενη και εκανα και εμετο. πονος στη μυτη καθολου (περιεργο). μου εβαλε ταμπονακια και γαζεσ απο πανς. το περιεργο ειναι οτι αφου δεν αναπνευω απο μυτη ολοσ ο πονοσ παει στον λαιμο. και ταυτοχρονα ειμαι και αρρωστη τωρα. φταρνιζομαι με τισ γαζεσ παρεα που ειναι αηδιαστικο. σημερα το πρωι βγηκα απο το νοσοκομειο και αυριο Σαββατο θα μου βγαλει τισ γαζες. δεν ειναι επιπονη επεμβαση αλλα απο οτι φενεται η ανναρωση θα ναι δυσκολη. εγω τωρα που εχω συναχι και λογικα θα εχω και μετα την αφαιρεση της γαζας τι θα κανω? να την φυσαω ελαφρα? 

 

Απαγορευεται φυσημα την πρωτη εβδομαδα (και παραπανω μη σου πω). Θα την καθαριζεις με ορο συχνα για να μην μπουκωνει και αμα σταζει θα εχεις μυξομαντιλα διπλα σου παντου.

 

 

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...

Επειδή είναι να κάνω κι εγώ την επέμβαση το επόμενο διάστημα (είτε σε κανα μήνα είιτε σε κανα 6μηνο, ακόμα δεν έχω καταλήξει)...

 

Μετεγχειρητικά, απαγορεύεται κάπνισμα-αλκοόλ-καφές; Κι αν ναι, για πόσο καιρό;

 

 

Καφε πινεις κανονικα. Καπνισμα καλο ειναι να αποφυγεις μεχρι να απορροφηθουν τα ραμματα και να υποχωρησει το πολυ πρηξιμο, καπου 2-3 εβομαδες. Αλκοόλ το ίδιο. Δεν κανουν κατι κακο (το καπνισμα σε καποιες περιπτωσεις μπορει να προκαλεσει νεκρωση ιστου αλλα σπανια) ομως θες να τα αποφυγεις γιατι ενισχυουν το πρηξιμο και την δυσκολια αναρρωσης. Δεν θα ξεπρηστεις τελειως για αρκετους μηνες και θα το δεις οτι καθε φορα που πινεις ή καπνίζεις πανω απο λιγο, θα νιωθεις ενα βαρος, το πρηξιμο θα μεγαλωνει, θα εχεις δυσπνοια κλπ κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καφε πινεις κανονικα. Καπνισμα καλο ειναι να αποφυγεις μεχρι να απορροφηθουν τα ραμματα και να υποχωρησει το πολυ πρηξιμο, καπου 2-3 εβομαδες. Αλκοόλ το ίδιο. Δεν κανουν κατι κακο (το καπνισμα σε καποιες περιπτωσεις μπορει να προκαλεσει νεκρωση ιστου αλλα σπανια) ομως θες να τα αποφυγεις γιατι ενισχυουν το πρηξιμο και την δυσκολια αναρρωσης. Δεν θα ξεπρηστεις τελειως για αρκετους μηνες και θα το δεις οτι καθε φορα που πινεις ή καπνίζεις πανω απο λιγο, θα νιωθεις ενα βαρος, το πρηξιμο θα μεγαλωνει, θα εχεις δυσπνοια κλπ κλπ.

 

Πφφφφφ μας γ@μησες με τα bold. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σε όλους σας!
ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει κάνει ρινοπλαστική !
μέτα την αφαίρεση του νάρθηκα έκανε μαλλάξεις στη μύτη ?και αν ναι! ας μου πως τις κάνεις!!
ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πριν μια βδομαδα εκανα ταυτοχρονα επεμβαση σε διαφραγμα και αφαιρεση αμυγδαλων.

Για τις αμυγδαλες ας μην τα πω καλυτερα αλλα για το διαφραμα θα πω τα εξης.

Δεν ενιωσα τιποτα μα τιποτα απολυτως.Ειχα ακουσει πολλα πριν την επεμβαση αλλα τιποτα δεν συγκρινοταν με την πραγματικοτητα.Πονος ελαχιστος,κυριως το λογικο "τραβηγμα" απο τα ραμματα στα ρουθουνια,μελανιασμα μηδενικο,απλα αρκετες μυξες και αιμα.Τις γαζες τις εβγαλα το επομενο πρωι.Τα ραμματα φυσικα ειναι ακομα στη μυτη μου αλλα δεν με ενοχλουν στο παραμικρο.Ας φυγουν οποτε θελουν.

Γενικα ηταν δυσκολη αποφαση να κανω αμυγδαλες και διαφραγμα μαζι αλλα αν και ο λαιμος με πεθαινει ακομα και τωρα που σας γραφω, η μυτη ειναι σε αριστη κατασταση!!!Οσοι εχετε θεμα με διαφραγμα,καντε το με κλειστα ματια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...