Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια επειδη απασχολει και μενα αυτο το θεμα εχει δοκιμασει κανεις αυτη την τεχνικη?

 

http://www.slc-method.gr/

 

να μας πει εντυπωσεις και τι παιζει γιατι εχω διαβασει απο 2 γιατρους στις σελιδες τους τα παρακατω

 

http://kolliasrhinoplasty.gr/?page_id=588

 

Με την χρήση των Laser ή ακόμη και με τις ραδιοσυχνότητες (υπερήχους) μπορεί να επιλυθούν μικρά προβλήματα που αφορούν στο μπροστινό χόνδρινο τμήμα του ρινικού διαφράγματος.  Προβλήματα που αφορούν τις οστέϊνες οπίσθιες και κάτω περιοχές και  αποτελούν την πλειοψηφία των περιπτώσεων, δεν μπορούν να επιλυθούν με τις ανωτέρω τεχνικές.

 

 

 

σκεφτομαι αν οντως δε γινεται με laser να κανω μονο τις κογχες. ειχα παει σε γιατρο και μου ειπε εχω και διαφραγμα και κογχες και αν τα κανω και τα δυο θα δω βελτιωση μεχρι και 50%.

 

εχω χρονια ρινιτιδα το οποιο μπορει να προκαλεσε υπερπλασια στις κογχες οπως εχει τυχει να διαβασω. οτι πληροφοριες δωσετε καλο ειναι. ευχαριστω
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά ειμαι απο Θεσσαλονίκη μου είπαν για επέμβαση.. Κανεθς απο Θεσσαλονίκη που έκανε;;

Καλημέρα κι από μένα, τον τελευταίο καιρό με κόμπλαρε ένας φίλος μου γιατί μου έλεγε ότι μιλάω λες και είμαι μπουκωμένος όλη την ώρα. Έτσι λοιπόν, αφού δέχτηκα την -ακόμα περισσότερο πλέον- ατελή μου φύση είπα να ψαχτώ και λίγο. Είδα ότι μπορεί να οφείλεται στο διάφραγμα και αφού ένωσα όλα τα κομμάτια παζλ (ροχαλητό, αναπνοή από την μύτη, υπνικές άπνοιες, πονοκέφαλοι, έλλειψη ξεκουράσης) κατάλαβα ότι ένα ραντεβού με ΩΡΛ θα ήταν σωτήριο. Πήγα λοιπόν σε έναν εδώ στη Θεσσαλονίκη και μου είπε πως έχω πολύ στραβό διάφραγμα. Αφού του λέω ''Τόσο στραβό είναι πια γιατρέ?'' κι αυτός μου κλείνει το αριστερό ρουθούνι και μου λέει "Πάρε αναπνοή" και δεν μπορούσα να αντλήσω ούτε λίγο οξυγόνο. Από το αριστερό ρουθούνι αναπνέω ''κανονικά'' μα αν κλείσω το στόμα και πάρω 2-3 αναπνοές από την μύτη νιώθω μετά ότι έχω ανάγκη από οξυγόνο, λες και δεν φτάνει αυτό που ήδη αντλώ, και αναπνέω από το στόμα.

Σκέφτομαι λοιπόν να απαλλαγώ once and for all από αυτό το μαρτύριο και να γίνω άνθρωπος. Α, να προσθέσω ότι μου έιπε πως έχω και κρεατάκια αλλά και υπερτροφικές αμυγδαλές και μου κλείνουν περισσότερο την αναπνευστική οδό. Μου είπε λοιπόν ότι καλά θα είναι να αφαιρέσω και τα τρία αυτά προβλήματα, 3 σε 1 η εγχείρηση δηλαδή. Φαντάζεστε λοιπόν πως ήμουν όταν πήγαινα για τρέξιμο. Απορώ πως έβγαζα 4km, νόμιζα ότι θα σωριαστώ μετά!

Μου ζήτησε 1500Ε για αυτόν μόνο για την 3σε1 + αναισθησιολόγο 200Ε + κλινική. Παρόλο που πήγα μέσω ΕΟΠΠΥ για την εξέταση, είπε ότι είναι ιδιωτικός και μόνο η κλινική μπορεί να είναι φθηνότερη λόγω ασφάλειας. Η άλλη λύση είναι το ''Γεννηματάς'', που θα είναι δωρεάν γιατί καλύπτεται από το ΙΚΑ, ωστόσο δεν έχω πάει εκεί για έλεγχο. Θα ήθελα να μου πείτε εμπειρίες από το συγκεκριμένο νοσοκομείο, αλλά κυρίως ονόματα χειρούργων από πετυχημένες επεμβάσεις. Επιπλέον, θέλω να μάθω αν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο κάνουν και ρινοπλαστική μαζί γιατί έχω κι έναν μικρό ύβο και ήθελα να μάθω αν μπορεί να ενταχθεί στην επέμβαση και είναι δωρεάν. Όπως καταλάβατε είμαι για απόσυρση, αλλά τι να κάνουμε, ό,τι μπορεί να διορθωθεί, ντεφ' να γίνει που λέει και η γιαγιά.

Λέω να την κάνω Οκτώβρη αφού τελειώσει η εξεταστική, αλλιώς τώρα, τέλη Ιουλίου. Όσον αφορά τα κρεατάκια, είχα ξανακάνει σε ηλικία 7 ετών αλλά ξαναβγήκαν τα άτιμα with a vengeance! Στο Γεννηματά είχα κάνει την επέμβαση τότε μου είπε η μάνα (κακός οιωνός? αχαχαχαχ)

Νομίζω αυτά τα λίγα ήθελα. Αν μου απαντήσει κανένας Χριστιανός, θα είναι θαύμα! Και φυσικά, θα παραθέσω την εμπειρία μου όταν γίνει!

Καλημέρα.. Έκανες τελικά στο "Γεννηματας"; Δωσε μ πληροφορίες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ειδα σημερα γιατρο για θεμα απνοιας και στραβου διαφραγματος. και μου ειπε οτι καλο θα ειναι να συνδειαστει και με σταφυλεκτομη για καλυτερα αποτελεσματα στην αναπνοη. Γνωριζει κανεις εαν και κατα ποσο κρινεται απαραιτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους,

εδω και δυο-δυομιση χρονια ταλαιπωρουμαι με στραβο διαφραγμα και την Πεμπτη που μας ερχεται 3/3/2016 κανονισα να κανω την επεμβαση στην Ευρωκλινικη Αμπελοκηπων. 

Δεν μπορω να πω πως ψυχολογικα ειμαι ετοιμος ακομα για την επεμβαση, αλλα τον τελευταιο καιρο τα προβληματα που μου δημιουργει το διαφραγμα ειναι πολλα... Κακος υπνος, δεν ξεκουραζομαι καθολου ακομα και αν κοιμηθω 12 ωρες, λαχανιαζω οταν ανεβαινω σκαλες, σταματησα τον αθλητισμο γιατι στα 15' προπονησης εβγαινα off απο αναπνοη και αντοχη, δεν μπορω να ευχαριστηθω φαγητο καθως αναπνεω συνεχεια απο το στομα και δεν μπορω να φαω καλα, ουτε νερο δεν μπορω να πιω γιατι νιωθω οτι θα σκασω αν δεν παρω ανασα απο το στομα. Μερικες φορες βεβαια ειναι καλυτερη η κατασταση και αναπνεω καπως απο την μυτη...
Εχω την αισθηση που μου προκαλειται και αεροφαγια λογω της κακης αναπνοης απο το στομα, καθως φουσκωνω και εχω τυμπανισμο σχεδον συνεχως, ειτε φαω ειτε οχι! 

Εχω δει δυο γιατρους και τελικα επελεξα τον εναν ο οποιος εχει χειρουργησει και τον πατερα μου για ιγμοριο καποια χρονια πριν και υπαρχει εμπιστοσυνη απο την οικογενεια μου προς το προσωπο του.

Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι και μονο που ακουω χειρουργειο και ολικη ναρκωση, αγχωνομαι και δεν μπορω να βρω την δυναμη για την Πεμπτη που μας ερχεται, αλλα ξερω πως ειναι κατι που πρεπει να γινει και ελπιζω να βελτιωσει την ποιοτητα ζωης μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω κάνει εγώ την εγχείριση.

 

Θα σε ναρκώσουν και δεν θα καταλάβεις τίποτα.

 

Όταν θα ξυπνήσεις δεν θα πονάς απλώς θα δυσκολεύεσαι στην αναπνοή γιατί δεν θα μπορείς να αναπνέεις από την μύτη λόγω επιδέσμων.

Την επόμενη ημέρα σου βγάζουν τις γάζες και μετά για λίγες ημέρες θα νιώθεις αρκετά ταλαιπωρημένος και εξανλτημένος.

 

Μην αγχώνεσαι και μην φοβάσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Έχω στραβό διάφραγμα αλλά δεν ξέρω αν είναι το μόνο θέμα που έχω στη μύτη διότι έχω και κάποια παραπάνω συμπτώματα. Ποια εξέταση ζητάω για να ελεγχθούν όλα ώστε να τα κάνω μία και καλή; Διότι όποτε πάω ο καθένας μου λέει άλλα ντ άλλων. Αυτό είναι και το τίμημα που πληρώνεις άμα πας σε δημόσια στα οποία είσαι ασφαλισμένος άλλωστε...

 

Επίσης, ξέρει κάποιος κάποιο έμπιστο δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα όπου γίνονται αυτές οι επεμβάσεις, ώστε να μπορεί να μου το καλύψει και η ασφάλεια (ΙΚΑ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω κάνει εγώ την εγχείριση.

 

Θα σε ναρκώσουν και δεν θα καταλάβεις τίποτα.

 

Όταν θα ξυπνήσεις δεν θα πονάς απλώς θα δυσκολεύεσαι στην αναπνοή γιατί δεν θα μπορείς να αναπνέεις από την μύτη λόγω επιδέσμων.

Την επόμενη ημέρα σου βγάζουν τις γάζες και μετά για λίγες ημέρες θα νιώθεις αρκετά ταλαιπωρημένος και εξανλτημένος.

 

Μην αγχώνεσαι και μην φοβάσαι.

Θα μείνω δύο βράδια στο νοσοκομείο όπως με πληροφορησε ο γιατρός... Κυρίως το μετά φοβάμαι πως θα είναι η ανάρρωση γιατί η αλήθεια είναι πως δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Έχω στραβό διάφραγμα αλλά δεν ξέρω αν είναι το μόνο θέμα που έχω στη μύτη διότι έχω και κάποια παραπάνω συμπτώματα. Ποια εξέταση ζητάω για να ελεγχθούν όλα ώστε να τα κάνω μία και καλή; Διότι όποτε πάω ο καθένας μου λέει άλλα ντ άλλων. Αυτό είναι και το τίμημα που πληρώνεις άμα πας σε δημόσια στα οποία είσαι ασφαλισμένος άλλωστε...

 

Επίσης, ξέρει κάποιος κάποιο έμπιστο δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα όπου γίνονται αυτές οι επεμβάσεις, ώστε να μπορεί να μου το καλύψει και η ασφάλεια (ΙΚΑ);

 

Αμα εισαι δημοσιος φιλε πως θα γινει. Θελεις εναν καλο ΩΡΛ να σε διαγνωσει. Εγω πηγα σε μια, μου ειπε οτι περα απο ευθειαση διαφραγματος, θελω κογχοτομη, διενεξη πλαινων τοιχοματων και σταφυλεκτομη. Αυτη τη παπαρια που κρεμεται στο φαρυγγα γιατι πλαδαρευει με το καιρο οσο αναπνεεις απο στομα και κλεινει το φαρυγγα και περναει κατω λιγοτερος αερας.

 

Τωρα σε δημοσιο πρεπει να ψαξεις να βρεις καποιο αξιοπιστο ιατρο γνωστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και από μένα. Εγώ έκανα την επεμβαση πριν 3 εβδομάδες στο Θριασιο Νοσοκομείο μετά από σύσταση γνωστού γιατρού. Ο γιατρός ήταν ο κ. Καλλιτσης. Η επέμβαση είχε διάρκεια 3 ώρες περίπου μαζί με την προετοιμασία. Έγινε ολική ανακατασκευή του διαφραγματος

Καθώς είχα σπασμένη μύτη σε 3 σημεία και έγινε και καυτηριασμος στις κογχες. Πονος ιδιαίτερος δεν υπήρχε αν δεν ακουμπας την μύτη. Το δύσκολο για μένα ήταν πως δεν μπορούσα να κοιμηθώ με βουλωμενη την μύτη. Και μέχρι να μου βγάλουν τον πωματισμο ήταν μια κόλαση. Κοιμάσαι για 10 λεπτά και ξυπνάς. Και έτσι όλη νύχτα. Τα φλεματα και το αιμα κατεβαίνει στο λαιμό και συνέχεια προσπαθείς να τον καθαρίζεις. Τώρα μετά από 3 εβδομάδες αρχίζω να παρατηρώ βελτίωση στην αναπνοη αν και η μύτη είναι λιγάκι βουλωμενη ακόμη. Ο γιατρός μου απαγορεψε να κάνω πλυσεις μόνο αλοιφη μου είπε να βάζω. Την Πέμπτη θα πάω να αφαιρέσω και τα ραμματα. Τον συγκεκριμένο γιατρό πάντως τον προτείνω με 100. Είναι άριστος γιατρός και άνθρωπος. .. σπάνιο πράγμα πλέον. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω περισσότερες λεπτομέρειες. Πονος μόνο κατά την αφαίρεση του πωματισμου υπήρχε αν και για κάποια δευτερόλεπτα. Δυσφορια όταν σου καθαρίζει την μύτη. Και μια ελαφριά Δυσφορια όταν μου έβγαλε τους εσωτερικούς ναρθηκες. Σε γενικές γραμμές δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Ο γιατρός μου είπε πως η ουσιαστική βελτίωση θα φανεί πολύ αργότερα δηλαδή περίπου στους 3 με 6 μηνες. Θα συνεχίσω να ενημερώνω για ότι νεότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...