Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου είπαν οτι μαζί με το διάφραγμα, μελλοντικά καλό είναι να φύγουν καΙ οι υπερτροφικές μου αμυγδαλές. Για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα στην αναπνοή, γιαυτο ρώτησα. Περιμένω τον merkon να δω αν θα βελτιωθεί γιατι εχω μια γνωστή μου είπε δεν είδα διαφορά μην το κανεις, απάτη ενχείρηση.

Εγω λόγω των αμυγδαλών είχα κάνει εισαγωγή 4 φορές.Λεγόμενο "Απόστημα Αμυγδαλών".Ήταν επίπονη η διαδικασία και 3 φορές και την 4η φορά το πήρα απόφαση για αφαίρεση τους.Υπήρχε περίπτωση εαν το άφηνα να μου διημιουργήσε και άλλα προβλήματα.Ευτυχώς το πρόλαβα.Ωστοσο είναι εγχείρηση ρουτίνας.Πιο πολύ φόβο είχα λόγω χειρουργείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αύριο μπαίνω  για ενχείρηση διαφράγματος. Μεθαύριο πρωι που θα βγάλω τις γάζες (μια νύχτα μέσα) μπορώ να οδηγήσω 50 λεπτά αντε καμια ώρα εθνική οδο; ή θα είμαι χαλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα πόσο θα σε σακατέψουν. Εγώ δεν κοιμήθηκα καθόλου το βράδυ στο νοσοκομείο και είχα πάει για χειρουργείο άυπνη από νυχτερινή βάρδια. 'Οχι να οδηγήσω δεν μπορούσα, ούτε να ντυθώ. Έφυγα με το ρομπάκι του νοσοκομείου και τις παντόφλες μιας χρήσης. Εχω δει όμως και άτομο που κάπνιζε από την πρώτη μέρα οπότε δεν είναι τα ίδια σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχω στραβό διάφραγμα και το δεξί ρουθούνι δεν τραβάει καλά. Το πρόβλημά μου είναι οτι με πιάνει συχνά ιγμορίτιδα και τις τελευταίες 3 φορές μου τα έχει σκάσει πολύ δυνατά, με πονοκεφάλους, πυρετό μέχρι και 39, μύξα σε χρώμα κίτρινο και εξαιρετικά κολλόδες. Γενικά βάσανο φοβερό. Παλεύω εκεί με πλύσεις, βράζω ευκάλυπτο και τραβάω τζούρες, αντιβίωση, με μπατονέτα προκαλώ φτέρνισμα που βοηθάει να ξεβουλώσει και να πετάξει λίγο μύξα αλλα κρατάει για λίγα λεπτά.

 

Αν πάω και το ισιώσω θα σταματήσει αυτο το βάσανο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αύριο μπαίνω  για ενχείρηση διαφράγματος. Μεθαύριο πρωι που θα βγάλω τις γάζες (μια νύχτα μέσα) μπορώ να οδηγήσω 50 λεπτά αντε καμια ώρα εθνική οδο; ή θα είμαι χαλια;

Δεν θα μπορείς σίγουρα. Να είναι κάποιος μαζί σου και να οδηγήσει αυτός.

 

 

Ρε παιδιά έχω στραβό διάφραγμα και το δεξί ρουθούνι δεν τραβάει καλά. Το πρόβλημά μου είναι οτι με πιάνει συχνά ιγμορίτιδα και τις τελευταίες 3 φορές μου τα έχει σκάσει πολύ δυνατά, με πονοκεφάλους, πυρετό μέχρι και 39, μύξα σε χρώμα κίτρινο και εξαιρετικά κολλόδες. Γενικά βάσανο φοβερό. Παλεύω εκεί με πλύσεις, βράζω ευκάλυπτο και τραβάω τζούρες, αντιβίωση, με μπατονέτα προκαλώ φτέρνισμα που βοηθάει να ξεβουλώσει και να πετάξει λίγο μύξα αλλα κρατάει για λίγα λεπτά.

 

Αν πάω και το ισιώσω θα σταματήσει αυτο το βάσανο????

Πολύ πιθανόν να έχεις και αλλεργικό υπόστρωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 7 ωρες εκανα την επεμβαση, απο την κλινικη σας γραφω. Εχουν κAi wifi. Ειχα ζαλαδες και ταση για εμετο αλλα ειμαιμοκ τωρα. Πονο στην μυτη εχω αρκετο συνεχεια δακρυζω, δεν ξερω αν το παθατε και εσεις. Αισθανομαι καλα για να οδηγησω. Μαλλον θα το κανω. :)


Αυριο εννοειται οταν βγαλω τις γαζες


Να ευχαριστησω τον merkon και ολα τα υπολοιπα παιδια για την συμπαρασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 7 ωρες εκανα την επεμβαση, απο την κλινικη σας γραφω. Εχουν κAi wifi. Ειχα ζαλαδες και ταση για εμετο αλλα ειμαιμοκ τωρα. Πονο στην μυτη εχω αρκετο συνεχεια δακρυζω, δεν ξερω αν το παθατε και εσεις. Αισθανομαι καλα για να οδηγησω. Μαλλον θα το κανω. :)

Αυριο εννοειται οταν βγαλω τις γαζες

Να ευχαριστησω τον merkon και ολα τα υπολοιπα παιδια για την συμπαρασταση.

Kαλή ανάρρωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα καθόλου, μα καθόλου πόνο στην μύτη.

 

Δεςν μπορούσα σίγουρα να οδηγήσω τουλάχιστον μια εβδομάδα (απορώ πως μπορείς εσύ την επόμενη κιόλας).

 

Ένιωθα φουλλλλ εξαντλημένος τις πρώτες ημέρες.

 

Καλή ανάρρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα καθόλου, μα καθόλου πόνο στην μύτη.

 

Δεςν μπορούσα σίγουρα να οδηγήσω τουλάχιστον μια εβδομάδα (απορώ πως μπορείς εσύ την επόμενη κιόλας).

 

Ένιωθα φουλλλλ εξαντλημένος τις πρώτες ημέρες.

 

Καλή ανάρρωση

 

Οταν την κουνήσω πονάει πολύ. Ουτε το μπροστινό μέρος της μυτης οταν το ακουμπούσατε δεν πονούσε;

σήμερα μου έκανε καθαρισμό(με ειδικο μηχανημα κατι σαν σκουπα), απο τα αίματα και τις μύξες 24+ ώρες μετά την αφαίρεση των γαζών( σε αυτό το στάδιο είμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν την κουνήσω πονάει πολύ. Ουτε το μπροστινό μέρος της μυτης οταν το ακουμπούσατε δεν πονούσε;

σήμερα μου έκανε καθαρισμό(με ειδικο μηχανημα κατι σαν σκουπα), απο τα αίματα και τις μύξες 24+ ώρες μετά την αφαίρεση των γαζών( σε αυτό το στάδιο είμαι)

 

 

Φιλε Zerg13 καλη αναρρωση καταρχην! Ουτε εγω πονουσα καθολου, οταν λεμε καθολου, εννοουμε τιποτα! Δεν πονεσα λεπτο!

 

Εγω σημερα πηγα για δευτερη φορα μετα την εγχειρηση για καθαρισμο, ο γιατρος μου ειπε πως η μυτη μου ειναι παρα πολυ καθαρη και πολυ ανοιχτη (εβλεπα το ενδοσκοπιο να εξαφανιζεται κυριολεκτικα μεσα στην μυτη μου), τραβηξε με το ειδικο μηχανημα οπως λες και εσυ καποια ξεραμενα που υπηρχαν και μου ειπε πως σε λιγες μερες θα πεσουν τα ραμματα και αν τυχον νιωσω παλι πως εχω ξεραμενα μεσα στην μυτη μου να βαζω bepanthol και επειτα να κανω πλυση (οπως εκανα την πρωτη βδομαδα).

 

Διαφορα στην μυτη μου εχω δει, αλλα ο γιατρος ειπε πως θα χρειαστει ακομα καιρος μεχρι να αναρρωσει εντελως η μυτη και να μην δημιουργει ξεραμενα κομματια μεσα και ουσιαστικα να αναπνεω 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν την κουνήσω πονάει πολύ. Ουτε το μπροστινό μέρος της μυτης οταν το ακουμπούσατε δεν πονούσε;

σήμερα μου έκανε καθαρισμό(με ειδικο μηχανημα κατι σαν σκουπα), απο τα αίματα και τις μύξες 24+ ώρες μετά την αφαίρεση των γαζών( σε αυτό το στάδιο είμαι)

Εάν την ακουμπούσα την μύτη μου ΔΕΝ πόναγα. Εάν την πίεζα προφανώς και πόναγα. Αλλά απέφευγα να έρχομαι σε οποιαδήποτε επαφή μαζί της :)

 

Εγώ πήγα 2 φορές για καθαρισμό, πόναγα σχεδόν δάκρυζα με την διαδικασία αλλά μετά ένιωθα ότι έχει καθαρίσει η μύτη μου με ότι είχε μέσα.

 

Μετά από 8 μήνες, εγώ προσωπικά δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη διαφορά στην αναπονή μου, γιατί έχω και αλλεργικό υπόστρωμα (ή γιατί δεν πέτυχε η εγχείριση....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που την έκανα πριν 3 μήνες είχα έντονη ενόχληση στα μπροστινά δόντια. Κοινώς, περισσότερο με ενοχλούσαν τα δόντια, παρά η μύτη που δεν την άγγιζα επουδενί.

 

Αυτό για την καθαρή μύτη, πρέπει να το λένε όλοι σε όλους. Προφανώς τους το έχουν διδάξει σε κάποιο σεμινάριο, δεν εξηγείται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμενα,

 

Σήμερα το πρωι έκανα την επέμβαση διαφράγματος και κοψιμο κογχων στην κλινική ΙΑΣΩ στο Χολαργό. Μην σας τα πολυλογώ είχα κ εγω τα προβλήματα αναπνοής κ όσφρησης κ έβλεπα οτι χρόνο με το χρόνο χειροτέρευε το πρόβλημα οποτε πήρα την μεγάλη απόφαση. Επέλεξα την μέθοδο με κόψιμο γιατι πολλοί ειναι αυτοί που πιστεύουν οτι με καυτηριασμό ειναι μεγάλες οι πιθανότητες να επανέλθει το πρόβλημα. Να τονίσω πως την δικιά μου περίπτωση ήταν πολυ λιγο στραβό το διάφραγμα και οτι το μεγάλο πρόβλημα ηταν η υπερτροφία κογχων που είχα στη μύτη.

 

Την Δευτέρα έκανα τις κλασσικες προεγχειρητικες εξετάσεις και σήμερα το πρωι έκανα εισαγωγή στις έξι μισή το πρωι. Επτά μισή μπήκα χειρουργείο και φυσικά κάναμε ολική νάρκωση. Ήμουν κ εγω αγχωμένος αρκετές μέρες πριν αλλα κατάφερα να ειμαι αρκετά χαλαρός για την ωρα εκείνη. Απο την στιγμη που μου είπανε οτι είμαστε έτοιμοι και μου χορηγησανε την νάρκωση σε 2 δευτερόλεπτα είχα κοιμηθεί. Ξύπνησα κατά τις εννιά παρά εξαντλημένος αλλα χαρούμενος γιατι ήξερα οτι το δύσκολο πέρασε. Μετα για μερικές ώρες νιώθεις αδύναμος κ κοιμισμένος λόγω της ναρκωσης. Δεν πονάς καθολου μετα την επέμβαση απλα νιώθεις μια συνεχή ενόχληση με τα ταμπόν που εχει μέσα στη μύτη κ τα οποία θα τα αφαιρέσω σε δυο μέρες. Με κρατήσανε μέχρι τις δυο το μεσημερι και πήγα σπίτι μου.

 

Εξακολουθώ να μην πονάω καθολου αλλα η μυτη μου τρέχει συνέχεια αίμα και κυκλοφορώ πάντα με μια πετσέτα για να μην κάνω το σπίτι χάλια. Απο την μυτη δεν αναπνέω καθολου καθώς εχει κλείσει τελείως απο τα αίματα κ τα ταμπόν. Τα ταμπόν δεν ειναι γάζες αλλα με μαλάκια σιλικόνη για να γίνει εύκολη η αφαίρεση τους ( θα σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου τοτε ).

 

αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες να σας μεταφέρω για κατι pm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...