Προς το περιεχόμενο

Εξετάσεις GMAT (βιβλία,εμπειρίες,απόψεις)


Jimmy_BlinD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Έχω ψάξει αρκετά για βιβλία GMAT και όλοι λένε πως τα καλύτερα είναι τα Kaplan 800 αλλά τι έκδοση? (η τελευταία είναι 2007-2008). Επίσης The Official Guide to the GMAT,Cracking the GMAT (Princeton Review) , Manhattan Review: Turbocharge Your GMAT, Arco Essay Book και άλλα.

 

Έχει κανείς κάποια πρόσφατη σχετικά εμπειρία με το exam αυτό ? γιατί ακούγεται πως είναι αρκετά δύσκολο. Έστω να μας πει κανείς που πρέπει σύμφωνα με τη γνώμη του να δώσουμε προσοχή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω για το GRE, οπότε δεν έχω άμεση εμπειρία με το GMAT. Πάντως, το GRE το θέλουν κυρίως σε πολυτεχνειακές σχολές, οπότε τους νοιάζει κυρίως το μαθηματικό κομμάτι, γι αυτό και εγώ πήγα χωρίς προετοιμασία και πήρα τα @@ μου στο verbal, αλλά πήγα πολύ καλα στο Math (800/800).

 

Βέβαια να ξέρεις ότι το GMAT το ζητάνε πολύ για διάφορες σχολές και δίνουν όντως βαρύτητα, οπότε ένα καλό σκορ στο GMAT είναι λόγος εισαγωγής σε πανεπιστήμιο, και ένα κακό σκορ λόγος απόρριψης, ανεξάρτητα με τους βαθμούς σου και τις συστατικές σου. Γι αυτό θα σου πρότεινα να κάνεις σωστή προετοιμασία, ίσως και σε κάποιο φροντιστήριο (αν είσαι διατεθιμένος να δώσεις κανα 1000άρικο). Μπορείς να βρεις στο νετ για τα φροντιστήρια. Επίσης, μπορείς να βρεις στο νετ και για τα βιβλία, και με λίγο ψάξιμο, ίσως και τα ίδια τα βιβλία. Άμα θες links, στείλε πμ, δεν μπορώ να πω περισσότερα για τα βιβλία εδώ. Όλα είναι καλά, και εγώ για το GRE τα αντίστοιχα είχα βρει, και ροφανώς δεν διάβασα κανένα από αυτά, διότι τι να διαβάσω σε 1 εβδομάδα. Πάντως το format του διαγωνισματος μπορεί να αλλάζει από έτος σε έτοσ, οπότε καλό είναι να βρεις τις τελευταίες εκδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα δώσει το 2003, συνεπώς δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει από τότε.

Αυτό που θυμάμαι είναι πως όντως το μαθηματικό κομμάτι είναι εύκολο (αρκεί φυσικά να γνωρίζεις την αγγλική ορολογία) το δύκολο όμως είναι το Verbal.Εξειδικευμένη ορολογία, πολλές λεπτομέρειες στην γραμματική.

Για μένα το καλύτερο είναι να πας σε κάποιο φροντιστήριο, όπου πέρα από τα βασικά να σου δώσουν να κάνεις πολλά τέστ..με τη συνεχή εξάσκηση πιστεύω θα τα καταφέρεις, αρκεί την ημέρα των εξετάσεων να έχεις καθαρό μυαλό(ρεντ μπουλ, σεξ προηγούμενο βράδυ, να έχεις δει το νεο επεισόδιο LOST, δεν ξέρω, όπωε την βρίσκει ο καθένας αρκεί να είνα καθαρό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, απότ έχω ακούσει στο GMAT ζητάνε κυρίως γραμματική, οπότε άμα είσαι καλός στην γραμματική και εξασκημένος στα Αγγλικά, είναι εύκολο να γράψεις καλό σκορ. Στο GRE σε αντίθεση, δεν ενδιαφέρονται για την γραμματική, τους νοιάζει το λεξιλόγιο, όχι όμως ορολογίες κλπ, απλά πολύ δύσκολες λέξεις που σε καμία περίπτωση δεν χρησιμοποιούνται σε καθημερινή βάση. Κοινώς, θες πολυ κ@λοφαρδία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα δώσει το 2003, συνεπώς δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει από τότε.

Αυτό που θυμάμαι είναι πως όντως το μαθηματικό κομμάτι είναι εύκολο (αρκεί φυσικά να γνωρίζεις την αγγλική ορολογία) το δύκολο όμως είναι το Verbal.Εξειδικευμένη ορολογία, πολλές λεπτομέρειες στην γραμματική.

Για μένα το καλύτερο είναι να πας σε κάποιο φροντιστήριο, όπου πέρα από τα βασικά να σου δώσουν να κάνεις πολλά τέστ..με τη συνεχή εξάσκηση πιστεύω θα τα καταφέρεις, αρκεί την ημέρα των εξετάσεων να έχεις καθαρό μυαλό(ρεντ μπουλ, σεξ προηγούμενο βράδυ, να έχεις δει το νεο επεισόδιο LOST, δεν ξέρω, όπωε την βρίσκει ο καθένας αρκεί να είνα καθαρό :)

 

για τα μαθηματικά είναι το πρόβλημα.γεωμετρία έχω να πιάσω απο το 2002!! δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα. Βέβαια με μια καλή επανάληψη όλα γίνονται. Στη γραμματική είμαι αρκετά καλός.τώρα για το εξειδικευμένο λεξιλόγιο όλο και κατι θα υπάρχει άγνωστο.. αυτό που σκέφτομαι είναι να ξεκινήσω μόνος και μετά να παω σε ένα φροντιστήριο για κανα μάθημα και τα τεστ προσομοίωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Verbal το λεξιλόγιο πραγματικά είναι δύσκολο (στο Reading) αλλά μη νομίζεις ότι παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο. Το νόημα να πιάνεις και τη λογική / τα επιχειρήματα του συγγραφέα. Τόσο το critical reasoning (που το θεωρώ το πιο έυκολο από τα 3) όσο και το sentence correction του Verbal δεν στηρίζονται στο λεξιλόγιο. Το πρώτο περισσότερο αν καταλαβαίνει κάποιος ένα νόημα/έννοια/επιχείρημα/κατάσταση και το δεύτερο είναι καθαρά γραμματική/συντακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή και εγώ έχω αρχίσει να προετοιμάζομαι για GMAT θα σας παραθέσω ότι γνωρίζω για το exam για όσους ενδιαφέρονται.

Λοιπόν το GMAT καταρχάς κοστίζει 250 δολάρια. Πληρώνεις μόνο με πιστωτική κάρτα.

Η εξέταση διαρκεί 3,5 ώρες και έχω ακούσει ότι είναι αρκετά κουραστική. Το τεστ είναι computerized που σημαίνει ότι το δίνεις σε υπολογιστή.

Δίνουν 75 λεπτά για ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής πάνω σε Μαθηματικά (Quantitative part), 75 λεπτά για ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής πάνω στο Λεκτικό μέρος (Verbal part), και 2 εργασίες 30 λεπτών η καθεμία (Analytical Writing Assessment).

Η πρώτη εργασία έχει σαν έργο το να αναλύσεις ένα γενικότερο θέμα και να πεις την άποψή σου, η δεύτερη το να αναλύσεις ένα επιχείρημα και να το ενισχύσεις ή να το καταρρίψεις.

 

Το Μαθηματικό μέρος έχει ως ενότητες την επίλυση προβλημάτων και την επάρκεια δεδομένων, και αποτελείται από 37 ερωτήσεις.

Το Λεκτικό μέρος του GMAT έχει ως ενότητες την διόρθωση προτάσεων, την κατανόηση κειμένων και τον κριτικό συλλογισμό, και είναι 41 ερωτήσεις.

 

Για να γραφτείς στο GMAT μπαίνεις στο http://www.mba.com (άλλες καλές ιστοσελίδες είναι το http://www.gmac.com και το http://www.pearsonvue.com) Μπορείς ακόμα να εγγραφείς παίρνοντας τηλέφωνο στο 00441618557219.

 

Όσον αφορά το τεστ αυτό καθεαυτό. Όπως είπα πριν γίνεται σε υπολογιστή. Βλέπεις κάθε φορά μια ερώτηση. Δεν μπορείς να προχωρήσεις αν δεν την έχεις απαντήσει. Δεν μπορείς να γυρίσεις πίσω σε κάποια ερώτηση να την αλλάξεις, αν άλλαξες γνώμη. Έχεις τον χρόνο αν θες να φαίνεται στο πάνω μέρος της οθόνης.

Ακόμη μια συμβουλή. Αν τύχει και δεν ξέρεις κάτι, μην το αφήσεις αναπάντητο, βάλε κάτι στην τύχη. Το να μην απαντήσεις μια ερώτηση το μετράνε ως χειρότερο από το να το απαντήσεις έστω και λάθος.

 

Όσον αφορά την δυσκολία των ερωτήσεων. Στην αρχή θα σου εμφανιστεί μια ερώτηση μέτριας δυσκολίας. Αν την απαντήσεις σωστά το τεστ θα σου εμφανίσει μια πιο δύσκολη ερώτηση. Αν την απαντήσεις λάθος θα σου εμφανίσει μια πιο έυκολη ερώτηση για να προσαρμοστείς στο τεστ. Φυσικά και δεν θα σου λέει αν απάντησες κάτι σωστά ή λάθος εκείνη την ώρα, αλλά μην κάτσεις να ψάχνεσαι αν δεις ότι η επόμενη ερώτηση είναι πιο εύκολη και λες ότι "Ωχ, απάντησα λάθος την προηγούμενη".

Το τεστ λοιπόν προσαρμόζεται ανάλογα με το πως τα πας. Όσο συνεχίζεις να απαντάς σωστά, οι ερωτήσεις θα γίνονται ολοένα και πιο δύσκολες. Αλλά πρέπει να ξέρεις ότι οι πιο δύσκολες ερωτήσεις βαθμολογούνται με μεγαλύτερο βαθμό αν τις απαντήσεις σωστά. Αν τις απαντήσεις λάθος αυτό δεν θα έχει και μεγάλο αντίκτυπο στο σκορ σου.

 

Τέλος να πω ότι το τεστ το βαθμολογεί ένας βαθμολογητής αλλά και ένα πρόγραμμα υπολογιστή που λέγεται e-rater. Αν οι δύο βαθμολογίες, αυτή του ανθρώπου και του λογισμικού δεν συμφωνούν τότε καλούν και δεύτερο βαθμολογητή. Το σκορ σου το μαθαίνεις μόλις τελειώσεις. Και στο στέλνουν και με το ταχυδρομείο κάποιες μέρες αργότερα. Εκτός από το τελικό σκορ σου θα σου έχουν και ένα ποσοστό για το πόσο καλύτερα τα πήγες από τους υπόλοιπους που έδιναν στην ίδια εξέταση με εσένα. Π.χ. είσαι καλύτερος από το 55% όσων έδωσαν σήμερα.

 

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

Επεξ/σία από lostinrainbows
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες. αν θες πες μας και τι υλικά χρησιμοποιείς για την προετοιμασία σου (βιβλία,cd) ή ποια θεωρείς καλύτερα για μια αρκετά καλή προετοιμασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No problem.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το GMAT Premier Program 2009 Edition από την Kaplan.

Το οποίο άκουσα ότι είναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο. Πάντως ισχυρίζονται ότι είναι το νούμερο 1 best seller για το GMAT. Έχει και cd με πρόγραμμα που σε βάζει στο νόημα των εξετάσεων οπότε μπορείς να κάνεις πρακτική και στο σπίτι. Έχει 4 τεστ. Το βιβλίο έχει 6, και σου δίνει και πρόσβαση σε online υλικό. Το βιβλίο είναι 655 σελίδες και καλύπτει τα πάντα. Έχει και συμβουλές και στρατηγικές. Το αγόρασα στα 37 ευρώ.

Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχουν πιο καλά αλλά αυτό σε σχέση με τα άλλα που βρήκα στο βιβλιοπωλείο ήταν το καλύτερο.

Βρήκα άλλο ένα καλό από Princeton Review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
χιλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες. αν θες πες μας και τι υλικά χρησιμοποιείς για την προετοιμασία σου (βιβλία,cd) ή ποια θεωρείς καλύτερα για μια αρκετά καλή προετοιμασία

 

Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά με εξεταστικές/πρακτική κλπ το ξέχασα τελείως.

Πήγα να σου απαντήσω μια μέρα αλλά κόλλησε το pc και το ξέχασα μετά.

Λοιπόν, εαν δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα GMAT προτείνω για βιβλίο το GMAT Premier Program 2009 Edition της Kaplan.

Νομίζω η Kaplan όχι μόνο βγάζει τα καλύτερα, αλλά και τα πληρέστερα βοηθήματα.

Άλλες εκδοτικές μπορεί να έχουν μαθηματικό μέρος μέσα, άλλες όχι, άλλες να έχουν cd και άλλες όχι. Η Kaplan στην νέα έκδοση τουλάχιστον τα έχει όλα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αίσχος ρε παιδιά! Όλο εξετάσεις , δίδακτρα και εξέταστρα για ''δηθεν'' μεταπτυχιακά.

Λες και τα μεταπτυχιακά που δεν ζητούν GMAT είναι χαμηλότερου επιπέδου.

Εγώ προσωπικά δεν θα επελεγα μεταπτυχιακό πρόγραμμα που απαιτεί GMAT, αγγλικά μόνο του Cambridge , δείκτη νοημοσύνης 100 και αρτηριακή πίεση 12 :lol:

Είναι υποκριτικό και γελοίο συνάμα. Και εν τέλει αυθαίρετο. :-(΄

Μια φροντιστηριακή βιομηχανία στημένη και ραμμένη στα μέτρα κάποιων πανεπιστημίων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά με εξεταστικές/πρακτική κλπ το ξέχασα τελείως.

Πήγα να σου απαντήσω μια μέρα αλλά κόλλησε το pc και το ξέχασα μετά.

Λοιπόν, εαν δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα GMAT προτείνω για βιβλίο το GMAT Premier Program 2009 Edition της Kaplan.

Νομίζω η Kaplan όχι μόνο βγάζει τα καλύτερα, αλλά και τα πληρέστερα βοηθήματα.

Άλλες εκδοτικές μπορεί να έχουν μαθηματικό μέρος μέσα, άλλες όχι, άλλες να έχουν cd και άλλες όχι. Η Kaplan στην νέα έκδοση τουλάχιστον τα έχει όλα μέσα.

 

το συγκεκριμένο βιβλίο στις κριτικές του amazon.com έχει πολλές αρνητικές κρητικές λόγω πολλών μαθηματικών λαθών και οι περισσότεροι δεν ήταν ευχαριστημένοι. Ενδεικτικά το αναφέρω χωρίς να το έχω το βιβλιαράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω "τρέξει" τα test του Kaplan και μόνοπς μου και όταν είχα κάνει στοπ παρελθόν μια προετοιμασία. Κατά γενική ομοπλογία είναι αρκετά δύσκολα και θέλω να πιστεύω πολύ πιο δύσκολα από τοπ πραγματικό GMAT. (εγώ δεν προλαβαίνω καν όλες τις ερωτήσεις). Σε τεστ με βαθμολογούν ~700 και στο kaplan ~620. Θυμάμαι στη προετοιμασία μας έλεγαν να περιμένουμε περίπου 50 πόντους πάνω από αυτό ποπυ που σου βγάζει το kaplan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν από λίγες ώρες έδωσα το GMAT. Τελικά το πραγματικό τεστ έχει μια άλλη αίσθηση. Ενώ καθώς έκανα το τέστ είχα την εντύπωση ότι τα έχω κάνει μούσκεμα (και ειδικά στο Verbal στο οποίο΄για ελάχιστες απαντήσεις μου ήμουν σίγουρος) πήρα ένα αρκετά καλό σκορ (720 - Quant : 49 - Verbal : 39). Τελικά όντως παίζει πολύ μικρό ρόλο το πόσες ερωτήσεις έχεις κάνει λάθος αλλά περισσότερο το πόσες δύσκολες έχεις απαντήσει σωστά ώστε να σε ανεβάσει επίπεδο όπου ακόμα κι αν έχεις αρκετές λάθος ερωτήσεις το σκορ σου θα είναι καλό. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν μαθαίνεις καν πόσες ερωτήσεις απάντησες σωστά και πόσες λάθος.

 

Επίσης όσον αφορά στα βίβλια και τεστ που κυκλοφορούν το kaplan, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου φαίνεται να σου δίνει συστηματικά μικρότερο σκορ από αυτό που "πραγματικά μπορείς να πάρεις". Όπως ήταν αναμενόμενο τις πιο καλές προσσεγίσης του τελικού αποτελέσματος τις είχα από το επίσημο πρόγραμμα εξάσκησης GMATPREP στο οποίο έπαιρνα 690-740.

 

Το άλλο συμπέρασμά μου είναι ότι η εξαντλητική προετοιμασία δε βοηθάει καθόλου καθώς στο Quat. πρέπει να "το έχεις" και στο Verbal απλά πρέπει να κέρεις καλά αγγλικά (πέρα από κοινή λογική) τα οποία δε μαθαίνονται σε 1-2 μήνες. Έτσι ναι έχει νόημα να κάτσεις να διαβάσεις μερικά "SOS" του GMAT αλλά ο τελικός σου βαθμός δε θα απέχει πάρα πολύ από τα αρχικά σου diagnostics.

 

ΥΓ : Ξέρει κανείς τι είναι το "mode" στη στατιστική. Σε μια ερώτηση έλεγε ότι δίνονται 5 αριθμοί οι οποίοι έχουν μόνο "one mode", ο διάμεσος (median) είναι το 12 κλπ κλπ, και ρώταγε κατι. Τι είναι το "mode" σε μια σειρά αριθμών ? (εννοείται την απαάντησα στην τύχη).

 

Άκυρο, το βρήκα που αλλού στο wikipedia. Όποιος είναι να δώσει ας θυμάται αυτόν τον όρο. Εγώ πρώτη φορά τον διάβασα εκεί.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...