Προς το περιεχόμενο

Εξετάσεις GMAT (βιβλία,εμπειρίες,απόψεις)


Jimmy_BlinD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά για γέλια δεν είναι (συγκρινόμενο και με το TOEFL το οποίο όντως είναι για γέλια) αλλά με το CPE που έχεις δε νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλήμα.

 

Και το Quantitative Section δεν είναι και τόσο δύσκολο για κάποιον που έχει μια επαφή με τα μαθηματικά.

 

Το όλο θέμα στο GMAT είναι να μάθεις να αντιμετωπίζεις επιτυχώς τις παγίδες και να κάνεις σωστή διαχείριση του χρόνου σου. Εχώ παρατηρήσει για παράδειγμα, ότι ενώ κάποιες ερωτήσεις ξέρω να τις απαντήσω σωστά αν έχω αρκετό χρόνο, στον περιορισμένο χρόνο που δίνει το GMAT, τις απαντάω λάθος λόγω κακής εκτίμησης και παγιδών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σχετικά οι ασκήσεις μαθηματικών που έχει είναι εύκολες για επίπεδο πανεπιστημίου, με λίγο διάβασμα μπορείς να γράψεις πολύ καλά, τις περίμενα πιο παλούκια όπως κάτι ασκήσεις που κάνουμε στην φυσική ώρες ώρες :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει, όλα τα προβλήματα είναι φτιαγμένα για να λύνονται σε 1.5 με 2 λεπτά....Δε μπορεί να σου βάλει να λύσεις κάτι πολύ δύσκολο γιατί πολύ απλά δε θα το έλυνε κανείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@R_Barrichello (μια ζωή 2ος) : Δε μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να έχουν μέσα 8 βιβλία. Ίσως να το παρακάνουνε νιανιά μπας και πουλήσουν κανα βιβλίο παραπάνω. Προσωπικά θα σε συμβούλευα να μη περιμένεις να τελειώσεις 8 βιβλία πριν ξεκινήσεις να κάνεις test. Εγώ, είχα κάνει παλιά βέβαια μαθήματα, δε διάβασα κανένα βιβλίο αλλά ξεκίνησα κατευθείαν test. Η λογική είναι ότι στο τέλος κάθε test διαβάζεις τα λάθη σου (από τις επεξηγήσεις) και γλιτώνεις τον χρόνο που θα σπαταλούσες για να διαβάσεις πράγματα που ήδη ξέρεις και εξαιρετικά δύσκολα θα κάνεις λάθος.

 

Πιο πρόγραμμα/πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρει ?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 05:27 ----------

 

Ε εντάξει, όλα τα προβλήματα είναι φτιαγμένα για να λύνονται σε 1.5 με 2 λεπτά....Δε μπορεί να σου βάλει να λύσεις κάτι πολύ δύσκολο γιατί πολύ απλά δε θα το έλυνε κανείς!

 

Η λογική του CAT test είναι να βρει οποσδήποτε κάποιες ερωτήσεις που δε θα απαντήσεις ώστε να βει το ταβάνι σου. Το εξηγούσε πολύ καλά κάποιος σε ένα ξένο forum. Θα ψάω και θα το ποστάρω. Γενικά μπορείς να κάνεις αρκετά λάθη και να βγάλεις μεγάλο σκορ αρκεί τα λάθη αυτά να είναι σε εξαιρετικά δύσκολες ερωτήσεις. Στα παλιά "paper tests" αν έκανες 5-6 λάθος στο Quantitative έγραφες αρκετά κάτω από 700. Στα CAT μπορεί να κάνεις τις ίδιες λάθος και να έχεις πολύ πάνω από 700.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 05:34 ----------

 

Αυτό με το writing που λες μου έκανε εντύπωση. Από τη στιγμή που είναι προαιρετικό και δε μετρά στη βαθμολογία ποιός ο λόγος υπάρξής του...

 

Σκόρ στο Writting σου δίνουν αλλά ξεχωριστό. Το report σου θα λέει πχ

 

Quantitative : 49 (88%)

Verbal : 39 (87%)

-------------------------

Total : 720 (95%)

 

και ξεχωριστά

 

Analytical Writting : 5.0 (55%)

 

δηλαδή το σκορ σου στο AWA θα ανακοινωθεί στο πανεπιστήμιο που δηλώσεις και επαφύεται σε αυτό πως θα το ερμηνεύσει ή θα το προσμετρήσει στα θετικά της αίτησής σου. Αν πχ είχες 0 τι θα απαντούσες σε μια ερώτηση στη συνέντευξη "Βλέπω ότι έχετε εξαιρετικά χαμηλό σκορ στο AWA, γιατί νομίζεται ότι αυτό δε θα είναι εμπόδιο στις σπουδές σας" κλπ κλπ

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 05:43 ----------

 

Είναι σε επίπεδο proficiency ή advanced; Εγώ που έδωσα proficiency (και το πήρα φυσικά) και είμαι πολύ καλός στην γραμματική θα βρω εύκολο το verbal;

 

Όχι απαραίτητα. Και εγώ είχα πάρει το CPE (αρκετά παλιά βεβαια και με C) αλλά το Verbal δε το βρήκα "εύκολο".

 

Οι ερωτήσεις στο Verbal είναι 3 ειδών (Critical reasoning, Sentence correction και reading comprehension)

 

Αν μπορείς να διαβάσεις άνετα/γρήγορα ένα άρθρο από μια αγγλική εφημερίδα (όχι από καμιά στυλ Espresso) τότε μέσες-άκρες θα μπορείς να βγάλεις καλό σκορ αν και δεν είναι ακριβώς στο πνεύμα του RC του CPE)

 

Το Sentence correction είναι καθαρά γραμματική αλλά με εξαιρετικά λιγότερη ύλη από το CPE

 

Το Critical reasoning είναι ίσως κάπως πιο έυκολο από τα αλλα δύο αφού το μόνο που προυποθέται είναι κοινή λογική και γνώση 3-4 στάνταρ μορφών ερωτήσεων.

 

Εννοείται ότι όσο καλύτερα αγγλικά ξέρεις τόσο πιο εύκολο θα σου φανεί το Verbal αλλά κράτα κατα νου ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ test γνώσης αγγλικών.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 06:14 ----------

 

Το όλο θέμα στο GMAT είναι να μάθεις να αντιμετωπίζεις επιτυχώς τις παγίδες και να κάνεις σωστή διαχείριση του χρόνου σου.

 

Κλασσική/σπασιτκή παγίδα στην οποία συχνά έπεφτα όταν έκανα εξάσκηση.

 

"Κάτι κοστίζει 56 cents το κιλό και ο φόρος είναι 8 cents. Αν για κάθε 15 κιλά υπάρχουν πρόσθετά έξοδα τάδε cents μέχρι τα 1000 κιλά και 50% παραπάνω πρόσθετα έξοδα για πάνω από 1000, και βρέχει, και είναι Τετάρτη ... μπλα μπλα μπλα .... τότε πόσα δολλάρια θα γλίτωνες αν είχες πράσινο πουλόβερ."

 

και κλασσικά δεν πρόσεχες ότι ζητούσε σε δολλάρια και όχι σε cents και απαντούσες την φυτευτή λάθος απάντηση.

 

Όπως μας είχε πει και αυτός που μας έκανε μάθημα "Δίαβαζε την ερώτηση ΠΟΛΥ προσεκτικά, απάντα αυτό που σου ζητάει και όχι αυτό που νομίζεις με την πρώτη ματιά"

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@R_Barrichello (μια ζωή 2ος) : Δε μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να έχουν μέσα 8 βιβλία. Ίσως να το παρακάνουνε νιανιά μπας και πουλήσουν κανα βιβλίο παραπάνω. Προσωπικά θα σε συμβούλευα να μη περιμένεις να τελειώσεις 8 βιβλία πριν ξεκινήσεις να κάνεις test. Εγώ, είχα κάνει παλιά βέβαια μαθήματα, δε διάβασα κανένα βιβλίο αλλά ξεκίνησα κατευθείαν test. Η λογική είναι ότι στο τέλος κάθε test διαβάζεις τα λάθη σου (από τις επεξηγήσεις) και γλιτώνεις τον χρόνο που θα σπαταλούσες για να διαβάσεις πράγματα που ήδη ξέρεις και εξαιρετικά δύσκολα θα κάνεις λάθος.

Για το 2ος δε σχολιάζω :P

 

Στο θέμα μας τώρα, μη φανταστείς ότι είναι 8 τέρατα. Το καθένα έχει περίπου 100 σελίδες με εξαίρεση το Sentence Correction που είναι λίγο παραπάνω. Σίγουρα ο σκοπός τους είναι να πουλήσουν κανένα βιβλίο παραπάνω, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι τα βιβλία δεν είναι καλά. Τώρα για το αν είναι απαραίτητα, αυτό είναι στην κρίση του καθενός. Κάποιος που για παράδειγμα στοχεύει σε σκόρ περίπου 600, δε χρειάζεται να σπαταλήσει λεφτά για την αγορά τους. Πάντως και επειδή έχω διαβάσει και του Barron και του Kaplan τα θεωρητικά κομμάτια, μπορώ να πώ ότι πολλά από αυτά που εμφανίζονται μέσα στα βιβλία της Manhattan GMAT δεν εμφανίζονται στα προαναφερθέντα βιβλία. Αντίθετα, σχετικές ερωτήσεις υπάρχουν στον Official Guide. Προφανώς αυτές οι ερωτήσεις θα είναι από τις τελευταίες του GMAT και δεν ενδιαφέρουν όποιον δε στοχεύει σε σκορ >700 όπως ξεκαθάρισα από την αρχή!

 

Έχω ήδη κάνει διαγνωστικό και το μεγαλύτερο weakness το έχω στο Verbal Section. Τα μαθηματικά του μου φαίνονται βατά εώς εύκολα (έχω τελειώσει μηχανολόγος) εκτός από το κομμάτι με τις διαιρετότητες και τους consecutive integers για τα οποία οφείλω να ομολογήσω πως δε θυμόμουν τίποτα. Προφανώς όταν βλέπω κάτι στα βιβλία που είμαι σίγουρος ότι το ξέρω το προσπερνάω (βλ. λύση εξισώσεων - χαχα).

Ποιο πρόγραμμα/πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρει ?

Μιας και δεν κατέχω την απαιτούμενη εργασιακή εμπειρία για ένα MBA έχω προσανατολιστεί στα προγράμματα General ή International Management. Από αυτά που έχω κοιτάξει μέχρι τώρα με ενδιαφέρουν τα: LBS, LSE, RSM, Warwick, Manchester, City University με σειρά προτεραιότητας. Τα δύο πρώτα βέβαια είναι κάπως δύσκολοι στόχοι :o αλλά και τα υπόλοιπα είναι πολύ αξιόλογα.

 

Εσύ DrLo, για ποιά προγράμματα ενδιαφέρεσαι?

 

 

Η λογική του CAT test είναι να βρει οποσδήποτε κάποιες ερωτήσεις που δε θα απαντήσεις ώστε να βει το ταβάνι σου. Το εξηγούσε πολύ καλά κάποιος σε ένα ξένο forum. Θα ψάω και θα το ποστάρω. Γενικά μπορείς να κάνεις αρκετά λάθη και να βγάλεις μεγάλο σκορ αρκεί τα λάθη αυτά να είναι σε εξαιρετικά δύσκολες ερωτήσεις. Στα παλιά "paper tests" αν έκανες 5-6 λάθος στο Quantitative έγραφες αρκετά κάτω από 700. Στα CAT μπορεί να κάνεις τις ίδιες λάθος και να έχεις πολύ πάνω από 700.

Συμφωνώ με αυτό, απλά το point μου ήταν πως δε ήταν δυνατόν να σου βάλει να λύσεις μερική διαφορική εξίσωση ή επιφανειακό ολοκλήρωμα ή άλλα προβλήματα παρόμοιας δυσκολίας γιατί πολύ απλά κανείς δεν προλαβαίνει να τα λύσει αυτά σε 2 λεπτά. Τις ερωτήσεις που συνήθως δεν απαντάμε (οι δύσκολες) δεν σημαίνει πως δεν τις απαντάει κανείς. Τις απαντάει αυτός που παίρνει σκορ 800 ;). Αλλά και αυτός πρέπει να τις απαντήσει σε 2 λεπτά...

 

Δηλαδή το σκορ σου στο AWA θα ανακοινωθεί στο πανεπιστήμιο που δηλώσεις και επαφύεται σε αυτό πως θα το ερμηνεύσει ή θα το προσμετρήσει στα θετικά της αίτησής σου. Αν πχ είχες 0 τι θα απαντούσες σε μια ερώτηση στη συνέντευξη "Βλέπω ότι έχετε εξαιρετικά χαμηλό σκορ στο AWA, γιατί νομίζεται ότι αυτό δε θα είναι εμπόδιο στις σπουδές σας" κλπ κλπ

Στο AWA, εσυ που το έχεις δώσει κιόλας, πόσο καλή ανάλυση του θέματος πρέπει να κάνεις? Δεν είναι και πολύ εύκολα τα θέματα που βάζουν...Πες μας δυο λόγια παραπάνω μιας και είναι το κομμάτι που με τρομάζει περισσότερο από όλα...

 

Όχι απαραίτητα. Και εγώ είχα πάρει το CPE (αρκετά παλιά βεβαια και με C) αλλά το Verbal δε το βρήκα "εύκολο".

 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα δύσκολα Αγγλικά. Γενικώς βέβαια έχει αρκετά δύσκολο λεξιλόγιο και πολλές φορές εγώ τουλάχιστον έχω αρκετές άγνωστες λέξεις και πρέπει να καταλάβω τι παίζει από το context. Το πρόβλημα βέβαια είναι οτι για να απαντηθούν οι ερωτήσεις δεν αρκή η "ξερή" κατανόηση του κειμένου. Χρειάζεται και μια δόση κριτικής σκέψης. Μου έχει τύχει πολλές φορές, ενώ έχω καταλάβει πλήρως τι λέει το κείμενο να βρίσκομαι μπροστά σε μια ερώτηση για την οποία να είμαι απόλυτα διχασμένος ανάμεσα σε δύο απαντήσεις. Πρέπει σε πολλά σημεία να καταλάβεις, όπως λέμε στην καθομιλουμένη, "τι θέλει να πει ο ποιητής"!!

 

Όπως μας είχε πει και αυτός που μας έκανε μάθημα "Δίαβαζε την ερώτηση ΠΟΛΥ προσεκτικά, απάντα αυτό που σου ζητάει και όχι αυτό που νομίζεις με την πρώτη ματιά"

 

Κι εγώ την έχω πατήσει έτσι άπειρες φορές...Να ζητάει εκατοστά και να του απαντάω σε χιλιοστά, η να ζητάει βδομάδες και να του απαντάω σε μέρες...Μέσα στη βιασύνη είναι λάθη που γίνονται, γι' αυτό άλλωστε βρίσκονται οι παγίδες εκεί που βρίσκονται. Η μόνη λύση είναι να διαβάζεις τις ερωτήσεις προσεκτικά - λέξη λέξη, γιατι αυτά τα λάθη είναι αυτά που είναι πιο εύκολο να αποφύγεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Για το 2ος δε σχολιάζω :P

Και καλά κάνεις !

 

Έχω ήδη κάνει διαγνωστικό και το μεγαλύτερο weakness το έχω στο Verbal Section. Τα μαθηματικά του μου φαίνονται βατά εώς εύκολα (έχω τελειώσει μηχανολόγος) εκτός από το κομμάτι με τις διαιρετότητες και τους consecutive integers για τα οποία οφείλω να ομολογήσω πως δε θυμόμουν τίποτα. Προφανώς όταν βλέπω κάτι στα βιβλία που είμαι σίγουρος ότι το ξέρω το προσπερνάω (βλ. λύση εξισώσεων - χαχα).

 

 

Συνάδελφοι δηλαδή.

 

Μιας και δεν κατέχω την απαιτούμενη εργασιακή εμπειρία για ένα MBA έχω προσανατολιστεί στα προγράμματα General ή International Management. Από αυτά που έχω κοιτάξει μέχρι τώρα με ενδιαφέρουν τα: LBS, LSE, RSM, Warwick, Manchester, City University με σειρά προτεραιότητας. Τα δύο πρώτα βέβαια είναι κάπως δύσκολοι στόχοι :o αλλά και τα υπόλοιπα είναι πολύ αξιόλογα.

 

Εσύ DrLo, για ποιά προγράμματα ενδιαφέρεσαι?

 

Στο WBS εννοείς αυτό ?

 

Έκανα ΜΙΑ και ΜΟΝΟ ΜΙΑ αίτηση στο Warwick MBA. αν κάνεις αίτηση για Σεπτέμβρη μπορεί και να τα πούμε εκεί.

 

 

Περιμένω σε λίγες μέρες να κάνω και την τηλεφωνική συνέντευξη και όπως το κόβω έχω αρκετές πιθανότητες να πάω. Τελευταία αρχίζει και μου αρέσει η ιδέα του Cambridge

 

Συμφωνώ με αυτό, απλά το point μου ήταν πως δε ήταν δυνατόν να σου βάλει να λύσεις μερική διαφορική εξίσωση ή επιφανειακό ολοκλήρωμα ή άλλα προβλήματα παρόμοιας δυσκολίας γιατί πολύ απλά κανείς δεν προλαβαίνει να τα λύσει αυτά σε 2 λεπτά. Τις ερωτήσεις που συνήθως δεν απαντάμε (οι δύσκολες) δεν σημαίνει πως δεν τις απαντάει κανείς. Τις απαντάει αυτός που παίρνει σκορ 800 ;). Αλλά και αυτός πρέπει να τις απαντήσει σε 2 λεπτά...

Τέτοια πράγματα δεν παίζουν φυσικά στο ΜΒΑ και όπως ίσως εχεις καταλάβει ο τυπικός Μηχανολόγος Μηχανικός τα έχει ήδη ξεχάσει (αν τα έμαθε ποτέ) 15 μέρες μετά την εξεταστική (δε λέει να τα ξανακάνουμε στα γεράματα - τελείωσα το 2000).

 

Στο AWA, εσυ που το έχεις δώσει κιόλας, πόσο καλή ανάλυση του θέματος πρέπει να κάνεις? Δεν είναι και πολύ εύκολα τα θέματα που βάζουν...Πες μας δυο λόγια παραπάνω μιας και είναι το κομμάτι που με τρομάζει περισσότερο από όλα...

 

Και το AWA έχει κι αυτό την πεπατημένη του. πχ στο Analysis of an argument μας είχαν πει ότι πρέπει να αντικρούσεις το επιχείρημα και να δώσεις ~3 λόγους για τους οποίους το επιχείρημα είναι ελειπές. Γι το Analysis of an Issue μας είχαν πει ότι μπορείς να γράψεις Υπέρ-Κατά των δύο πλευρών αλλά σε κάποια βιλβία/site που είχα ρίξει μια ματιά έλεγε ότι θα πρέπει να πάρεις ΣΑΦΗ ΘΕΣΗ χρησιμοποιώντας μάλιστα πρώτο πρόσωπο (I think that, I strongly believe κλπ).

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν το θέμα είναι λίγο φλού δε μπορείς να βρεις γρήγορα επιχειρήματα που μπορούν να σταθούν στο μυαλό σου και καταφεύγεις σε αοριστολογίες κλπ.

Πχ όταν έδωσα εγώ τα θέματα ήταν (ελεύθερη μετάφραση από όσα θυμάμαι)

 

Analysis of an Issue : «Κάποιοι πιστεύουν ότι είναι καλύτερα να βρίσκουν λύσεις στα προβλήματα τους βασιζόμενοι στις δικές τους προηγούμενες εμπειρίες/γνώσεις ενώ κάποιοι προτιμούν τις συμβουλές τρίτων. Τι πιστεύετε εσείς …. Κλπ κλπ »

 

Στο οποίο αν και αναγκάστηκα να γράψω αρκετές παπαρολογίες νομίζω ότι τα πήγα αρκετά καλά. Το γενικό νόημα ήταν ότι αναπόφευκτα κάποιος θα πρέπει να επιζητεί συμβουλές άλλων καθώς αν δύσκολα μπορεί να αποκτήσει κανείς γνώσεις και εμπειρίες για να λύσει οποιοδήποτε πρόβλημα αλλά και αν ακόμα μπορούσε τότε δε θα ήταν δυνατό να έχει σημαντικά προβλήματα. Έβαλα και μια παρατήρηση ότι ναι μεν τα παραπάνω αλλά στη τελική ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις αποφάσεις του και ποιες συμβουλές να κρατήσει και ποιες όχι …. Και κάτι τέτοια τριτοδεσμήτικα.

 

Analysis of an argument : Εδώ δεν θυμάμαι καν ποιο ήταν το επιχείρημα και τώρα που το σκέφτομαι μάλλον το αντιμετώπισα λάθος, κάπως σαν Issue και αυτό. Από ότι θυμάμαι έλεγε ότι η πρόοδος σε μια επιχείρηση/οργανισμό έρχεται με συνεχή πρωτοπορία (Innovation το έλεγε, ούτε διαφήμιση στο e-shop να έκανε) κλπ κλπ

Ήταν όμως ένα επιχείρημα τόσο φλου και αόριστο που δύσκολα μπορούσες να το αντικρούσεις σημείο προς σημείο. Ήταν περισσότερο ευχολόγιο παρά επιχείρημα, οπότε άρχισα να γράφω γενικότητες και γέμιζα χώρο με παραδείγματα (θυμάμαι ανέφερα την Microsoft, την Dell, την Coca Cola και το Eurotunnel.

 

Τελικά πήρα 5.0 (55%). Ίσως να μπορούσα να είχα πάει και καλύτερα αλλά γενικά πιστεύω ότι αν ξέρεις σχετικά καλά αγγλικά και δεν έχεις πρόβλημα με την πληκτρολόγηση τότε δύσκολα γράφεις πιο κάτω. Έτσι όπως το βλέπω τώρα αν αυτά που έγραψα πήραν 5.0 / 6.0 τότε οι "πρότυπες εκθέσεις" που βλέεπεις στα βιβλία έπρεπε να πέρνουν 25.0 / 6.0 οπότε και κρατώντας στο νου ότι το AWA έχει συχνά μικρότερη σημασία μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα. Τώρα για LBS και LSE δε ξέρω ίσως να το σταθμίζουν πιο πολύ με δεδομένο τον ήδη υψηλό μέσο όρο όλων όσων κάνουν αίτηση για εκεί.

 

Το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα δύσκολα Αγγλικά. Γενικώς βέβαια έχει αρκετά δύσκολο λεξιλόγιο και πολλές φορές εγώ τουλάχιστον έχω αρκετές άγνωστες λέξεις και πρέπει να καταλάβω τι παίζει από το context. Το πρόβλημα βέβαια είναι οτι για να απαντηθούν οι ερωτήσεις δεν αρκή η "ξερή" κατανόηση του κειμένου. Χρειάζεται και μια δόση κριτικής σκέψης. Μου έχει τύχει πολλές φορές, ενώ έχω καταλάβει πλήρως τι λέει το κείμενο να βρίσκομαι μπροστά σε μια ερώτηση για την οποία να είμαι απόλυτα διχασμένος ανάμεσα σε δύο απαντήσεις. Πρέπει σε πολλά σημεία να καταλάβεις, όπως λέμε στην καθομιλουμένη, "τι θέλει να πει ο ποιητής"!!

 

Αυτά στην καλύτερη. Εγώ (κλασσικό πνεύμα αντιλογίας) συχνά διαφωνούσα και δυσκολευόμουνα να κατανοήσω την σωστή απάντηση και συνέχιζα να υποστηρίζω ότι άλλη ήταν η λογική του συγγραφέα και μετά την επεξήγηση του λάθους.

Κλπ

Το πιο σπαστικό ακόμα είναι αφού διαβάσεις το κείμενο να σε ρωτάει μετά … «εκεί που λέει το τάδε τι ακριβώς εννοεί» και να πρέπει να βρεις εκείνο το σημείο του κειμένου μέσα στο κατεβατό ξαναδιαβάζοντας αρκετό από το κείμενο.

 

Συν τα απίστευτα σπαστικά

 

Το στυλ του συγγραφέα είναι :

1. Υποστηρικτικό

2. Ελαφρά υποστηρικτικό

3. Αδιάφορο

4. Ειρωνικό

Κλπ κλπ

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο WBS εννοείς αυτό ?

 

Έκανα ΜΙΑ και ΜΟΝΟ ΜΙΑ αίτηση στο Warwick MBA. αν κάνεις αίτηση για Σεπτέμβρη μπορεί και να τα πούμε εκεί.

 

Περιμένω σε λίγες μέρες να κάνω και την τηλεφωνική συνέντευξη και όπως το κόβω έχω αρκετές πιθανότητες να πάω. Τελευταία αρχίζει και μου αρέσει η ιδέα του Cambridge

 

Yup, αυτό εννόω! Έχω ακούσει γενικώς πολύ καλά πράγματα για το Warwick, αν εξαιρέσεις την τοποθεσία του, που στην ουσία είναι ένα χωριό...

 

Εγώ θα κάνω αίτηση για το Σεπτέμβριο του 2010 καθώς τον Αύγουστο θα μπω στρατό. Θέλω να τελειώνω με αυτό για να μπορώ μετά να αποχαιρετήσω την Ελλάδα χωρίς να έχω αφήσει πίσω μου υποχρεώσεις.

 

Το Cambridge το έχω κοιτάξει κι εγώ, αλλά δεν έχει MSc Management. Έχω κοιτάξει και το Oxford αλλά μου φαίνεται πολύ θεωρητικό για τα γούστα μου...Γιατί δεν κοιτάς και από London Business School μεριά? Απ' όσο ξέρω, στα MBA είναι από τα καλύτερα παγκοσμίως.

 

Το πρόβλημα είναι ότι αν το θέμα είναι λίγο φλού δε μπορείς να βρεις γρήγορα επιχειρήματα που μπορούν να σταθούν στο μυαλό σου και καταφεύγεις σε αοριστολογίες κλπ.

 

Αυτός είναι κυρίως ο φόβος μου. Ότι το θέμα θα είναι αόριστο και θα καταφύγω σε μπαρουφολογίες. Αλλά απότι κατάλαβα μετράει πολύ το πως τα γράφεις, ίσως περισσότερο και από το τι γράφεις....Αφου τα διορθώνει και ο e-rater φαντάζομαι ότι έχει μεγαλύτερη σημασία να γράφεις δομημένα και σωστά.

 

Εσύ τι πιστεύεις ότι μετράει περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς και από London Business School μεριά? Απ' όσο ξέρω, στα MBA είναι από τα καλύτερα παγκοσμίως.

 

Οι λόγοι που με έκαναν διστακτικό για το LBS είναι :

 

The MBA is a full-time programme that runs for 15-21 months

 

Fees

The fee for a place on the MBA Programme starting in August 2009 is £45,500.

When researching the cost of the MBA Programme you should take into account the potential earning opportunities that students have while on the Programme:

MBA2009 summer internship salaries averaged £1,003 (US$1,980) per week for up to 12 weeks.

MBA2008s earned an average of £100-£300 per day for their Second Year Project (25-30 days duration).

 

Θα προτιμούσα 1 χρόνο κι αν είχα όρεξη όρεξη και τα ανάλογα χρήματα να συνέχιζα με 2ο χρόνο σε άλλο ίδρυμα του Λονδίνου. Γενικά το Λονδίνο το απέφυγα και για λόγους κόστους αλλά και γιατί προτισμούσα Campus Universities.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα παιδια.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με GMAT.μπορει καποιος να το δωσει εαν δεν εχει τελειωσει την σχολη του ακομα ή πρεπει να εχεις και το πτυχιο στο χερι;συγκεκριμενα ειμαι στο 3 ετος.

ζηταω συγγνωμη αν εχει απαντηθει καπου το ερωτημα και δεν το εχω προσεξει.

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με GMAT.μπορει καποιος να το δωσει εαν δεν εχει τελειωσει την σχολη του ακομα ή πρεπει να εχεις και το πτυχιο στο χερι;συγκεκριμενα ειμαι στο 3 ετος.

ζηταω συγγνωμη αν εχει απαντηθει καπου το ερωτημα και δεν το εχω προσεξει.

σας ευχαριστω

 

Το GMAT το οργανώνει/διενεργεί αμερικάνικη εατιρεία. Σκέψου το σαν κατι σαν το Lower. Σου ζητάνε κάτι για να το δώσεις ? Όχι φυσικά, το δίνει όποιος θέλει. Απλά επειδή χρηισμοποιείται σαν υποστηρικτικο σε αιτήσεις για μεταπτυχιακά προγράμματα (κυρίως οικονομικής κατεύθυνσης) δεν έχει νόημα αν δεν είναι να κάνεις αίτησης άμεσα (πολλά πανεπιστήμια έχουν όρι στο πόσο παλιά έδωσες το GMAT). Αν η σχολή σου είναι 5ετής νομίζω είναι πολύ νωρίς ακόμα. Αν είναι τετραετής και έχεις στο μυαλό σου κάποιο μεταπτυχιακό που μπορείς να το κάνεις αμέσως μετά τη σχολή (χωρίς προηγου΄μενη εργασιακή εμπειρία) τότε κάνε το να φέυγουν ένα-ένα, μη το αφήσεις τελευταία στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Σκέφτομαι να κάνω αιτήσεις για οικονιμικκα μεταπτυχιακά φέτος,αλλά θέλω να αποφύγω την προετοιμασία σε φροντιστήρια για το GMAT...Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω online

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:49 ----------

 

Σκέφοτμαι να κάνω αιτήσεις για οικονομικά μεταπτυχιακά φετος αλλά θέλω να αποφύγω την προετοιμασία σε φροντιστήριο για το GMAT. Υπάρχει κάποιο site που μπορώ να κατεβάσω κάποιο αξιόλογο βοήθημα online???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγάκι offtopic, αλλά ψάχνοντας (με αφορμή αυτό το τόπικ) για GMAT tests, έπεσα πάνω σε αυτό.

 

Στο 1ο κείμενο και συγκεκριμένα στη 4η ερώτηση, ποιά πιστεύετε οτι είναι η απάντηση; το ρωτάω αυτό γιατί πιστεύω οτι η απάντηση που δίνει το site είναι λάθος.

 

Η δική μου απάντηση:

 

 

C

 

 

sorry για το offtopic, συνεχίστε και καλή επιτυχία σε όσους το δίνουν.

 

 

SPOIL-EDIT

 

 

αν η απάντηση Β, με τον ορο "genes" αναφέρετε στα γονίδια των ιών και την ανταλλαγή αυτών μεταξύ τους, τότε καταλαβαίνω γιατί η απάντηση του site είναι αυτή, αλλά αν εννοεί τα γονίδια του γουρουνιού, τότε είναι λάθος. anyway πιστεύω πως νοηματικά - αν και πιο απλοϊκή στη διατύπωση - η απάντηση C είναι πιο κατατοπιστική με τη γενικότερη εικόνα του κειμένου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

θα μπορουσε καποιος να μου πει σε ποια βιβλιοπωλεια μπορω να βρω τα βιβλια kaplan για το gmat? γιατι σε οσα μεγαλα online βιβλιοπωλεια εψαξα δεν υπαρχουν πια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάστε ρε past paper τεστ από τον καιρό που δίνανε gmat σε χαρτί. Είναι τα πιο αντιπροσωπευτικά εγω τα είχα βρεί μια φορά και ένα καιρο στο Texas που έδωσα το gmat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...