Προς το περιεχόμενο

Ποιο laptop από τα παρακάτω να επιλέξω;


evgenia-87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφερομαι να αγοράσω laptop και μπορω να διαθέσω γύεω στα 1000 ευρώ έχω καταλήξει σε κάποια μοντέλα θα ήθελα ομως την γνώμη σας.Κυρίωσ με ενδιαφερει να είναι αθόρυβο και αξιοπιστό δηλαδή να μην έχουν εμφανιστει ελλατώματα σε αντίστοιχα μοντέλα!Εχω βρει ένα acer ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.906661) και ένα hp ( http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900443 ) αλλα θα ήθελα να μου προεινετε αν γνωρίζετε και ένα toshiba με ανάλογα χαρακτηριστικά. επισης τι θα λέγατε για τον Dell LatitudeTM E5500; ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας.

 

 

παιδιά παιδιά ιδεα!!μετα απο πολλές προτάσεισ σας (ευχαριστω πολύ) καταλήγω σε toshiba και φυσικά αναπροσδιορίζω τιμή 1000-1300 ευρώ! λοιπόν toshiba cosmioF50 ή Toshiba Satellite X200-25G!!σημαντική λεπτομέρεια θέλω να αντικαταστήσω desktop οπότε φαντάζεστε τι τηα τραβήξει δεν με συμφερει να εχει 17';;;;περιμένω γνώμες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κοιταξε, το laptop ειναι λιγο δυστροπο σε σχεση με τα desktop. Γι'αυτο καλυτερα προτιμησε κατι σε Toshiba που ειναι αξιοπιστη. Αλλα, για να βρεις κατι σε αυτα τα χρηματα (~1000 ευρω), δεν θα ειναι αντιστοιχο σε hardware με τα δυο που αναφερεις. Για καποιο αντιστοιχο, ή μαλλον αρκετα καλυτερο απο αυτα τα δυο θα πρεπει να πας στη σειρα Qosmio που ξεκινανε, οπως βλεπω στο skroutz, απο τα 1200 ευρω.

Το Acer δινει 1 χρονο εγγυηση και ολοι ξερουν οτι δεν φημιζονται για την αξιοπιστια τους. Τα Toshiba στο Πλαισιο εχουν 3 χρονια και συνεννοεισαι κατευθειαν με αυτους και οχι με αντιπροσωπιες κλπ.

Αυτη ειναι η αποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω. Σε ποια μοντελα αναφερεσαι?

 

Μακρια απ το συγκεκριμενο hp

 

Λεω τα Acer γενικα, δεν εχω δουλεψει οποιο μοντελο κυκλοφορει man.

Αν ησουν αναμεσα στο Acer με 1 χρονο εγγυηση στα 1000 ευρω και στο Toshiba Qosmio F50 ,που ειναι και καλυτεροαπο το acer, με 3 χρονια εγγυηση και οτι συνεπαγεται το ονομα Toshiba με τιμες απο 1200 ευρω (1300 στο πλαισιο), τι θα επαιρνες?

 

Ψαξε λιγο Google για laptop reliability και θα δεις οτι δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι το εβγαλες απο το μυαλο σου, απλα σου λεω οτι απο το 5920 κ μετα βγαινουν διαμαντια τα ασερακια.. κ οσο για το τοσιμπα που λες ειναι οντως καλυτερο(αν καποιος δεν εχει προβλημα για την 15,4 οθονη) αλλα κοστιζει 1200-1300 ενω τα ασερακια ξεκινουν απο 750..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ, συμφωνω μαζι σου. Τα acer ισως εχουν τις χαμηλοτερες τιμες στις κατηγοριες που παιζουν.

Αλλα ειναι λιγο κολλημα η εγγυηση και η φημη που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγενία για τι χρήση θέλεις το λαπτοπ?? Παιχνίδια, δουλειά, κάτι άλλο?? Έχεις κάποια ιδιαίτερη απαίτηση (κάρτα γραφικών, αυτονομία πχ?)

 

Σε κάθε περίπτωση κοίταξε κάτι με 3ετή εγγύηση...Νο offense στο παιδί επάνω που πρότεινε acer, αλλά έχοντας υπάρξει κάτοχος και έχοντας δει μπόλικα από φίλους/γνωστούς/συνάδελφους που παρασύρθηκαν και τα πήραν για την χαμηλή τιμή τους θα τα απέφευγα οπωσδήποτε...Άλλο τι γίνεται στον ένα μήνα που έχεις το λάπτοπ, άλλο στον 1 χρόνο, άλλο στα 3...Προσωπική γνωμη και εμπειρία...

 

Το latitude το έχω, πολύ καλό κατασκευαστικά, ξεκούραστο και η εγγύηση της dell είναι εξαιρετική αν πάθει κάτι.

 

 

Επίσης δες το lenovo r61

 

http://www.skroutz.gr/s/62240/Lenovo-R61.html

 

Το ΑΠΟΛΥΤΟ value for money...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Lenovo που προτίνει η Draculina είναι το απόλυτο value for money όπως γράφει στις 15,4'' και το HP 8710w (KE192EA) το αντίστοιχο στις 17''.

 

Αυτή την εποχή δεν κοιτάς τίποτε άλλο αν αυτά τα δύο καλύπτουν τις ανάγκες σου...που ιδικά για το δεύτερο είναι ελάχιστοι αυτοί που θα έχουν περισσότερες από αυτές που μπορεί να καλύψει το συγκεκριμένο φορητό.

 

Το R61 πάντως είναι η μοναδική επιλογή για όποιον θέλει ποιοτικό και γρήγορο φορητό σε χαμηλό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα να δω τον toshiba cosmo F 50 και πραγματικα μ'αρεσε πολυ εννοείται πωσ τα δινω τα 1300 για αυτό το μοντέλο!Γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα για toshiba και την αξιοπιστία τουσ οπότε μάλλον εκεί καταλήγω . Αναφορικά με την χρηση που θέλω να του κάνω το βασικό είναι ότι θα αντικαταστήσει desktop (θα υπάρχουν συχνές μετακομίσεις) οπότε θέλω ένα και καλό που θα μου βγάλει μια 3ετία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να δινεις τοσα για κοιτα και αυτο. Αλλη κατηγορια......

http://www.skroutz.gr/s/54644/HP-EliteBook-8530p-FU456EA.html

και ολα τα σχετικα μοντελα

ειναι αξιοπιστα , στοιβαρα και ποιοτικοτατα

η σειρα qosmio ειναι πολυ πλαστικουρα και εφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινε τα λιγο ρε man. Θα αντικαταστησει desktop λεει. Εσυ δηλαδη αν εδινες τοσα λεφτα θα προτιμουσες το ΗΡ επειδη το Toshiba δεν εχει καλα πλαστικα (που και παλι διαφωνω". To HP απλα εχει καλυτερο επεξεργαστη, τιποτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί μακρια από το συγκεκριμένο hp?

 

 

-----Προστέθηκε 6/2/2009 στις 08 : 49 : 29-----

 

 

να δινεις τοσα για κοιτα και αυτο. Αλλη κατηγορια......

http://www.skroutz.gr/s/54644/HP-EliteBook-8530p-FU456EA.html

και ολα τα σχετικα μοντελα

ειναι αξιοπιστα , στοιβαρα και ποιοτικοτατα

η σειρα qosmio ειναι πολυ πλαστικουρα και εφε

 

 

 

Κοίτα μιλάς για πλαστικούρα από προσωπική εμπειρία εχεισ ακούσει ότι το μοντέλο έχει ευαίσθητα υλικά; ή το λες λόγω εμφάνισης γιατί λόγω σχεδίου λογικό είναι φαίνεται λίγο φευγάτο!

 

 

-----Προστέθηκε 6/2/2009 στις 09 : 21 : 34-----

 

 

παιδιά παιδιά ιδεα!!μετα απο πολλές προτάσεισ σας (ευχαριστω πολύ) καταλήγω σε toshiba και φυσικά αναπροσδιορίζω τιμή 1000-1300 ευρώ! λοιπόν toshiba cosmioF50 ή Toshiba Satellite X200-25G!!σημαντική λεπτομέρεια θέλω να αντικαταστήσω desktop οπότε φαντάζεστε τι θα τραβήξει δεν με συμφερει να εχει 17';;;;περιμένω γνώμες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο ειναι πολυ καλα. Το Qosmio εχει καλυτερα χαρακτηριστικα (επεξεργαστη, καρτα γραφικων, σκληρο) αλλα μικροτερη οθονη. Γι'αυτο δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη. Μην φανταστεις οτι διαφερουν πολυ στην αποδοση ομως, ενα-δυο κλικ πιο κατω το Satellite. Αυτη τη στιγμη σου γραφω απο 15αρι laptop και δεν νιωθω οτι κανω συμβιβασμους. Αν θελεις πανε σε ενα Πλαισιο να τα δεις απο κοντα για να αποφασισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστά αλλα τελικά τα κοιταξα καλύτερα και το Qosmio έχει centrino 2 ενώ το Satellite όχι.αποφασίστηκε λοιπόν την άλλη βδομάδα το παίρνω !ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...