Προς το περιεχόμενο

Ποιο laptop από τα παρακάτω να επιλέξω;


evgenia-87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
σωστά αλλα τελικά τα κοιταξα καλύτερα και το Qosmio έχει centrino 2 ενώ το Satellite όχι.αποφασίστηκε λοιπόν την άλλη βδομάδα το παίρνω !ευχαριστώ πολύ

 

 

Ευγενία νομίζω ότι κάνεις λάθος.

 

Σύγκρινες το Qosmio με το ΗΡ 8710?

 

Το Qosmio δεν αξίζει για κανέναν λόγο τα παραπάνω 450(!) ευρώ που ζητάει. Μάλιστα αν σκεφτείς ότι κάποια χρήματα από τη διαφορά μπορείς να τα διαθέσεις για την αγορά έξτρα μνήμης και ενος εξωτερικού δίσκου για να έχεις άφθονο χώρο για υλικό τότε η ζυγαριά γέρνει ακόμα περισσότερο υπέρ του 8710.

 

Πάμε να δεις:

 

CPU: P8400 < T9300

 

RAM: 3GB < 4GB (to HP έχει ένα κανό slot που βάζεις με 20 ευρώ πανεύκολα 2GB μνήμης)

 

HDD: 320GB 5400rpm < 200GB 7200rpm + 640GB εξωτερικός με 80 ευρώ για τις ταινείες, μουσική κτλ

 

VGA: 9700M GTS > FX 3600M (αν και το notebookcheck.net δίνει καλύτερα benchmark για την 3600Μ)

 

Monitor (ανάλυση): 1280x800 γυαλιστερού τύπου < 1680x1050 ματ

 

Και ποιότητα κατασκευής σαφώς υπέρ του ΗΡ.

 

Με συνολικό κόστος ~1010 ευρώ θα έχεις ποιοτικότερο και ταχύτερο μηχάνημα, με ματ οθόνη και 520GB περισσότερα για να αποθηκεύεις ότι θέλεις.

 

Αν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι το Qosmio αξίζει τα παραπάνω 350 ευρώ τότε "I'll rest my case".

 

Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τα 3 μου αρεσει πολυ το hp περισσοτερο παρολο που μου αρεσει και τοacer αρα πολυ παρολο που σε τετοια λεφτα και σε toshiba Που γιρευεις το QOSMIO το εχει ενας φιλος μου και ειναι τρομερο, τελειο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι γιατί ειμαι Γιάννενα και περιμένω να το πάρουν γονεις από Λάρισα και να μου το φέρουν!!μολις το παρω θα γράψω αμέσως εντυπώσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 παρε το hp

2 α ρε τιμημενα Γιαννενα. Καποτε σπουδαζα εκει!!!! τα καλυτερα φοιτητικα χρονια. μολος, ταυλι, μαντζατο (τωρα δεν υπαρχει πια). α ρε γιαννενα. να περνασ καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 παρε το hp

2 α ρε τιμημενα Γιαννενα. Καποτε σπουδαζα εκει!!!! τα καλυτερα φοιτητικα χρονια. μολος, ταυλι, μαντζατο (τωρα δεν υπαρχει πια). α ρε γιαννενα. να περνασ καλα.

 

1 οντως τελεια τα Γιαννενα!!!!

2 η αδερφη μου θα παρει το HP Pavilion dv5-1160ev Entertainment Notebook PC (FW710EA) γι'αυτό ελεγα να μην πάρω και εγω hp αλλά δεν ισχυρίζομαι ότι έχετε αδικο μπορει να είναι όντωσ καλύτερο έχει καλύτερο επεξεργαστή ! τι να πώ πάνω που καταλήγω με μαζετε σε σκέψεις! απλά έχω την υποψία ότι το άλλο έχει καλύτερο σύστημα ήχου και με ενδιαφέρει αυτό!!please εσείς που ξερετε συγκρίνετε λίγο με toshiba cosmio f50 108.

ευχαριστω

 

 

-----Προστέθηκε 11/2/2009 στις 11 : 25 : 30-----

 

 

Ευγενία νομίζω ότι κάνεις λάθος.

 

Σύγκρινες το Qosmio με το ΗΡ 8710?

 

Το Qosmio δεν αξίζει για κανέναν λόγο τα παραπάνω 450(!) ευρώ που ζητάει. Μάλιστα αν σκεφτείς ότι κάποια χρήματα από τη διαφορά μπορείς να τα διαθέσεις για την αγορά έξτρα μνήμης και ενος εξωτερικού δίσκου για να έχεις άφθονο χώρο για υλικό τότε η ζυγαριά γέρνει ακόμα περισσότερο υπέρ του 8710.

 

Πάμε να δεις:

 

CPU: P8400 < T9300

 

RAM: 3GB < 4GB (to HP έχει ένα κανό slot που βάζεις με 20 ευρώ πανεύκολα 2GB μνήμης)

 

HDD: 320GB 5400rpm < 200GB 7200rpm + 640GB εξωτερικός με 80 ευρώ για τις ταινείες, μουσική κτλ

 

VGA: 9700M GTS > FX 3600M (αν και το notebookcheck.net δίνει καλύτερα benchmark για την 3600Μ)

 

Monitor (ανάλυση): 1280x800 γυαλιστερού τύπου < 1680x1050 ματ

 

Και ποιότητα κατασκευής σαφώς υπέρ του ΗΡ.

 

Με συνολικό κόστος ~1010 ευρώ θα έχεις ποιοτικότερο και ταχύτερο μηχάνημα, με ματ οθόνη και 520GB περισσότερα για να αποθηκεύεις ότι θέλεις.

 

Αν εξακολουθείς να πιστεύεις ότι το Qosmio αξίζει τα παραπάνω 350 ευρώ τότε "I'll rest my case".

 

Φιλικά.

 

γιατί πουθενά δεν μπορώ να τον δω και λέει ότι αποσύρθηκε.Τι θα μου έλεγες για τον HP Pavilion dv5-1160ev Entertainment Notebook PC (FW710EA);δεν έχω κόλλημα με toshiba αν μου αρέσει ένα hp στα 1300 μαλιστα αλλά που είναι ένα site με τα καινουργια μοντέλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε το 8710w.

Μονο οτι ειναι απο μαγνησιο, εχει 3 χρονια εγγυηση απο τη μανα του, εχει σοβαροτερο λειτουργικο, σου δινουν δωρεαν κ τα xp αν θελεις, εχει κορυφαια οθονη κ καρτα γραφικων, θα επρεπε να σε ειχε ηδη πεισει..

 

Τα αλλα φαινονται σαν παιχνιδιακια μπροστα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα και είναι τζάμι , μηντο χάσετε !!:devil:

 

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1142&v_Item=8257'>http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1142&v_Item=8257

 

 

-----Προστέθηκε 12/2/2009 στις 03 : 27 : 01-----

 

 

Γνωρίζει κανείς αν το παραπάνω HP 8710w (KE192EA) το φέρνουν τα mediamarkt ;

 

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1142&v_Item=8257

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα και είναι τζάμι , μηντο χάσετε !!:devil:

 

http://www.msystems.gr/v_products.asp?v_Cat=1142&v_Item=8257

 

Κορυφη φαινεται και σε τρομερη τιμη. 17αρα και 7200 δισκος και παρα πολυ καλος επεξεργαστης και και και...

Μια απορια μονο. Γιατι στα laptop βαζουν Quadro? Με ποια αλλη ισοδυναμει η συξκεκριμενη καρτα? Ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σε αυτο το qosmio αναφερεστε?http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1194941&HYNOTEBOOKMEGETHOSOTHONIS=17%2c0++inches&Manufacturer=Toshiba&category=69977907&catalog=21

 

 

-----Προστέθηκε 12/2/2009 στις 04 : 47 : 16-----

 

 

παντως εαν λετε για αυτο το pc πιστευω πως δεν αξοιζει τα λεφτα του!μην σε ξεγελαει η εμφανιση!ειμαι με τον michalis2610 και με το hp 8710!γλιτωνεις πολλα λεφτα και δευτερον παιρνεις εξωτερικο και βαζεις και μια ακομη 2 ram αν και πιστευω δεν θα την χρειαστεις!

αποψη μου και συμβουλη μην βιαστεις!

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...