Προς το περιεχόμενο

Ποιο laptop από τα παρακάτω να επιλέξω;


evgenia-87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...

Μια απορια μονο. Γιατι στα laptop βαζουν Quadro? Με ποια αλλη ισοδυναμει η συξκεκριμενη καρτα? Ξερει κανεις?

 

Εχει quadro ,γιατι ειναι επαγγελματικο φορητο κ κανει κ για cad εφαρμογες κλπ.

H quadro fx3600m ειναι ουσιαστικα μια nVidia 8800m κ εχουν κ ιδιες επιδοσεις κ στα παιχνιδια.

 

Eδω ενδεικτικα οι επιδοσεις της:

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ το qosmio θα αγόραζα πάντως λόγω εμπιστοσύνης στην toshiba και λόγω καλύτερης σχεδίασης.Και όποιος λέει για φτηνή πλαστικούρα απλά ας πάει να το δεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To qosmio σε σχεση με το hp compaq 8710w εχει:

1) μικροτερη οθονη

2) παρολο την μικροτερη οθονη, εχει μεγαλυτερο παχος(ψιλο μπαουλο ειναι, απο τα πιο χοντρα λαπτοπ που κυκλοφορουν), ιδιο βαθος κ ελαχιστα μικροτερο μηκος, αρα δεν κερδιζει καποιος ιδιαιτερα σε φορητοτητα

3) μικροτερη αυτονομια

4) πιο αργο επεξεργαστη

5) λιγο πιο αργη καρτα γραφικων

6) οθονη με μικροτερη-στριμοκωλη αναλυση (το hp εχει αναλυση 1680x1050)

7) μικροτερη εγγυηση (2 χρονια εναντι 3)

8) χειροτερο πληκτρολογιο κ touchpad (το compaq 8710w εχει μαλιστα κ touchpad κ touchpoint)

9) ερχεται με τα πετσοκομμενα vista home premium 32 bit, ενω το compaq ερχεται με τα ακριβοτερα κ πιο πληρη vista business 32 κ 64bit(διαλεγεις εσυ κατα την πρωτη εκκινηση τι θελεις. Μαλιστα με τα 64bit θα εκμεταλλευεται φουλ κ τα 4 gb ram αν του βαλεις, σε αντιθεση με το qosmio που λογω 32bit λειτουργικου δεν θα εκμεταλλευεται κ τα 4GB ram αν του βαλεις)

10) στο compaq σου δινουν δωρεαν κ τα xp pro μαζι με ολους τους απαραιτητους drivers

11) το compaq εχει εξαιρετικη κατασκευη με καλα υλικα( το μαγνησιο) κ μεγαλη αντοχη . (κ τα qosmio εχουν σχετικα ανεβασμενη ποιοτητα κατασκευης, δεν ειναι σαν τα απλα γυαλιστερα-φανταχτερα satellite)

 

 

Απο πλεονεκτηματα το qosmio εχει οτι εχει esata, καμερα, καλυτερα ηχεια κ μεγαλυτερο σκληρο δισκο.(μονο που το compaq εχει πιο γρηγορο σκληρο δισκο στις 7200 στροφες, ασε που με 70 ευρω βαζεις κ στο compaq μεγαλυτερο σκληρο δισκο κ ακομα πιο γρηγορο.Φυσικα με 20 ευρω βαζεις πολυ ευκολα χωρις να χανεται η εγγυηση αλλα 2 GB Ram για να παει στα 4 GB Ram το compaq, που οπως ειπαμε λογω 64bit λειτουργικου θα τα εκμεταλλευεται ολα, σε αντιθεση με το qosmio που αν του βαλεις 4gb δεν θα τα εκμεταλλευεται κ τα 4GB)

 

 

Επισης το qosmio ειναι κ 400 ευρω ακριβοτερο.. (πχ με αυτα τα λεφτα παιρνεις κ ενα netbook ή ενα 15.4" φθηνο-ελαφρυ φορητο για τις μετακινησεις σου)

 

Αρα σε σχεση με το hp compaq 8710w των 895 ευρω, το qosmio ειναι κακη αγορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο δεν λέω σίγουρα είναι πολύ καλύτερο και μου το είχαν προτείνει και σε μένα αλλά εκτός του ότι ήθελα 15άρα οθόνη δεν άκουσα και τα καλύτερα λόγια για τα ΗΡ.Κι έτσι αγόρασα με 899 ευρώ το Toshiba Satellite A300-1GN.

Απο χαρακτηριστικά είναι διαμάντι πάντως το ΗΡ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο δεν λέω σίγουρα είναι πολύ καλύτερο και μου το είχαν προτείνει και σε μένα αλλά εκτός του ότι ήθελα 15άρα οθόνη δεν άκουσα και τα καλύτερα λόγια για τα ΗΡ.Κι έτσι αγόρασα με 899 ευρώ το Toshiba Satellite A300-1GN.

Απο χαρακτηριστικά είναι διαμάντι πάντως το ΗΡ.

 

Εδώ μέσα θα ακούσεις πολλούς να λένε τα πάντα για όλες τις εταιρείες λόγω της προσωπικής τους πείρας( πράγμα αξιοσέβαστο).Όλοι όμως, για όλες τις εταιρείες, θα έχουν ακούσει ή διαβάσει κάτι για κάποιες σειρές μοντέλων που είχαν πρόβλημα. Το ζήτημα είναι να επιλέξεις την εταιρεία και το μοντέλο με τα λιγότερα προβλήματα. Όπως επίσης να γίνει επιτέλους ξεκάθαρο πως άλλο οι επαγγελματικές σειρές lap top και άλλες οι σειρές που απευθύνονται περισσότερο σε άτομα που θέλουν το lap top για διασκέδαση. Τέλος η καλύτερη γνώμη κατ'εμε για να πάρεις την τελική σου απόφαση είναι να ρωτήσεις κάποιον τεχικό που ασχολείται με αυτά οπότε μπορεί να σε καθοδηγήσει καλύτερα καθώς κ να δεις εσύ ο ίδιος προσωπικά το lap top που σε ενδιαφέρει για να έχεις προσωπική γνώμη όσον αφορά την οθόνη,την ανάλυση της κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To qosmio σε σχεση με το hp compaq 8710w εχει:

1) μικροτερη οθονη

2) παρολο την μικροτερη οθονη, εχει μεγαλυτερο παχος(ψιλο μπαουλο ειναι, απο τα πιο χοντρα λαπτοπ που κυκλοφορουν), ιδιο βαθος κ ελαχιστα μικροτερο μηκος, αρα δεν κερδιζει καποιος ιδιαιτερα σε φορητοτητα

3) μικροτερη αυτονομια

4) πιο αργο επεξεργαστη

5) λιγο πιο αργη καρτα γραφικων

6) οθονη με μικροτερη-στριμοκωλη αναλυση (το hp εχει αναλυση 1680x1050)

7) μικροτερη εγγυηση (2 χρονια εναντι 3)

8) χειροτερο πληκτρολογιο κ touchpad (το compaq 8710w εχει μαλιστα κ touchpad κ touchpoint)

9) ερχεται με τα πετσοκομμενα vista home premium 32 bit, ενω το compaq ερχεται με τα ακριβοτερα κ πιο πληρη vista business 32 κ 64bit(διαλεγεις εσυ κατα την πρωτη εκκινηση τι θελεις. Μαλιστα με τα 64bit θα εκμεταλλευεται φουλ κ τα 4 gb ram αν του βαλεις, σε αντιθεση με το qosmio που λογω 32bit λειτουργικου δεν θα εκμεταλλευεται κ τα 4GB ram αν του βαλεις)

10) στο compaq σου δινουν δωρεαν κ τα xp pro μαζι με ολους τους απαραιτητους drivers

11) το compaq εχει εξαιρετικη κατασκευη με καλα υλικα( το μαγνησιο) κ μεγαλη αντοχη . (κ τα qosmio εχουν σχετικα ανεβασμενη ποιοτητα κατασκευης, δεν ειναι σαν τα απλα γυαλιστερα-φανταχτερα satellite)

 

 

Απο πλεονεκτηματα το qosmio εχει οτι εχει esata, καμερα, καλυτερα ηχεια κ μεγαλυτερο σκληρο δισκο.(μονο που το compaq εχει πιο γρηγορο σκληρο δισκο στις 7200 στροφες, ασε που με 70 ευρω βαζεις κ στο compaq μεγαλυτερο σκληρο δισκο κ ακομα πιο γρηγορο.Φυσικα με 20 ευρω βαζεις πολυ ευκολα χωρις να χανεται η εγγυηση αλλα 2 GB Ram για να παει στα 4 GB Ram το compaq, που οπως ειπαμε λογω 64bit λειτουργικου θα τα εκμεταλλευεται ολα, σε αντιθεση με το qosmio που αν του βαλεις 4gb δεν θα τα εκμεταλλευεται κ τα 4GB)

 

 

Επισης το qosmio ειναι κ 400 ευρω ακριβοτερο.. (πχ με αυτα τα λεφτα παιρνεις κ ενα netbook ή ενα 15.4" φθηνο-ελαφρυ φορητο για τις μετακινησεις σου)

 

Αρα σε σχεση με το hp compaq 8710w των 895 ευρω, το qosmio ειναι κακη αγορα..

 

αυτο με τα 64bit που λεσ υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισω προβλημα με ασυμβατοτητες hardware η software ( προγραμματα, παιχνιδια κλπ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα 64bit που λεσ υπαρχει περιπτωση να αντιμετωπισω προβλημα με ασυμβατοτητες hardware η software ( προγραμματα, παιχνιδια κλπ?)

 

 

Οχι, αλλα για να σε καθησυχασω, σου δινουν κ 32bit λειτουργικο...

Στην πρωτη εκκινηση διαλεγεις εκδοση.

Αν το μετανιωσεις, βαζεις το restore dvd κ επανερχεσαι στην αρχικη κατασταση οπυ διαλεγεις το 32bit .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραδέχομαι φρεναρατε την αγορα υπολογιστη πρωτον γιατι υπολογίζω την γνωμη σας κ δευτερον γιατι 1000 + ευρώ δεν δινονται χωρις σκέψη!!Για να ανακεφαλαιωσουμε(ελπίζω να μην σας ζαλισα) είχα καταλήξει στον toshiba qosmio F50 μετά από προτάσεις σας ομως είδα ότι πολλοί με κετευθύνετε σε hp! Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου προτιμώ να επενδύσω σε ποιότητα κ οτιδήποτε έχει να κάνει με αισθητική και εφέ δεν με αφορά!¨οπως ξαναείπα θα αντικαταστήσω desktop και επειδή λόγω δουλειάς θα μετακινούμαι συχνά το laptop θα είναι η μόνη μου παρέα! αναφορικά με τον hp 8710w το ότι δεν έχει esata δεν τον καθιστα πιο αργο? Συγκριτικά με HP NB 8530p T9400 τι θα μου λεγατε? βαικά πιστευα οτι διαθέτοντας ένα ποσό από 1000-1300 ευρώ θα ΄΄ηταν εύκολο να μου πουν ότι αυτά κ αυτά είναι τα καλύτερα μοντέλα σε αυτή την τιμή διάλεξε! ¨Οσο πιο πολύ κοιτάω τόσο μπερδεύομαι κ πολύ απλά δεν μπορώ να καταλήξω! please..με αυτά τα λεφτά προσπαθώντας να εξασφαλίσετε όσο πιο συγχρονα χαρακτηριστικά μπορείτε στο pc σας τι θα αγοράζατε??

 

και πάλι σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία δεν έχουν μόνο τα χαρακτηριστικά αλλά λαι η ποιότητα κατασκευής. Το hp υπερτερεί!Όπως ακούς από τους περισσότερους είναι ότι πιο ποιοτικό έχει να επιδείξει η hp οπότε νομίω πως είναι μια καλή ποιότητα κατασκευής.Τα πλεονεκτήματα του έναντι του toshiba τα διάβασες πιο πάνω. Όσο για το e-sata σημασία για μένα έχει να δεις κάτι που θα σε εξυπηρετήσει στην καθημερινότητα σου... Να στο θέσω διαφορετικά: όλα σχεδόν τα lap top έχουν card reader πάνω αλλά ένα πολύ μικρό ποσοστό είναι αυτό όντως το χρησιμοποιούν... πιστεύω να σε βοήθησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγενία και πάλι 8710.

 

Το 8530 είναι επίσης πολύ καλό αλλά προσφορά σαν το 8710 θα περάσει καιρός για να ξαναεμφανιστεί παρόλο την οικονομική κατρακύλα που υπάρχει. Και μιλάμε για 400 ευρώ διαφορά στην τιμή με τις επιδόσεις πάλι υπέρ του 8710 (λόγο δίσκου στις 7200 στροφές κυρίως).

 

Το esata για το οποίο ρωτάς είναι ένας τύπος σύνδεσης εξωτερικών σκληρών δίσκων που προσφέρει πολύ καλύτερες ταχύτητες από ότι το ευρέως διαδεδομένο usb 2.0. To ότι δεν έχει νομίζω θα πρέπει να σε αφήνει αδιάφορη και σε κάθε περίπτωση είναι άσχετο με τις επιδόσεις του συστήματος. Σε ενδιαφέρει μόνο αν σποπεύεις να μεταφέρεις συχνά πολύ μεγάλου μεγέθους αρχεία σε εξωτερικούς δίσκους που έχουν συνδεση esata. Ξεφεύγουμε νομίζω...

 

Μην ταλαιπωρήσε άδικα. ΗΡ 8710 δαγκωτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγενία και πάλι 8710.

 

Το 8530 είναι επίσης πολύ καλό αλλά προσφορά σαν το 8710 θα περάσει καιρός για να ξαναεμφανιστεί παρόλο την οικονομική κατρακύλα που υπάρχει. Και μιλάμε για 400 ευρώ διαφορά στην τιμή με τις επιδόσεις πάλι υπέρ του 8710 (λόγο δίσκου στις 7200 στροφές κυρίως).

 

Το esata για το οποίο ρωτάς είναι ένας τύπος σύνδεσης εξωτερικών σκληρών δίσκων που προσφέρει πολύ καλύτερες ταχύτητες από ότι το ευρέως διαδεδομένο usb 2.0. To ότι δεν έχει νομίζω θα πρέπει να σε αφήνει αδιάφορη και σε κάθε περίπτωση είναι άσχετο με τις επιδόσεις του συστήματος. Σε ενδιαφέρει μόνο αν σποπεύεις να μεταφέρεις συχνά πολύ μεγάλου μεγέθους αρχεία σε εξωτερικούς δίσκους που έχουν συνδεση esata. Ξεφεύγουμε νομίζω...

 

Μην ταλαιπωρήσε άδικα. ΗΡ 8710 δαγκωτό!

 

βασικά όλα μου τα αρχεία είναι σε εξωτερικό αλλα σκεψου ότι δούλευει χωρις να αυτοκτονήσω από τη βαρεμάρα μου συνδεδεμένο με usb 1οπότε δίνω δίκιο!!την προσφορα την προλαβαινω?? thanks thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι μπορεί να ακουστώ παράξενος αλλά πήγα σήμερα να το κλείσω και τελικά την τελευταία πραγματικά στιγμή έκανα πίσω. Δέν ήξερα αν θα μπορούσε να τρέχει παιχνίδια με άνεση. 'Αν θα μπορούσε κάποιος που το έχει να μας πεί πώς συμπεριφέρεται στο World Of Warcraft καθώς και σε λίγο ποιό απαιτητικά παιχνίδια. Ξερω έχει επαγγελματικό προσανατολισμό αλλά είναι κρίμα να μην σηκώνει και ένα παιχνιδάκι έτσι για χαλάρωμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι μπορεί να ακουστώ παράξενος αλλά πήγα σήμερα να το κλείσω και τελικά την τελευταία πραγματικά στιγμή έκανα πίσω. Δέν ήξερα αν θα μπορούσε να τρέχει παιχνίδια με άνεση. 'Αν θα μπορούσε κάποιος που το έχει να μας πεί πώς συμπεριφέρεται στο World Of Warcraft καθώς και σε λίγο ποιό απαιτητικά παιχνίδια. Ξερω έχει επαγγελματικό προσαναλοτισμό αλλά είναι κρίμα να μην σηκώνει και ένα παιχνιδάκι έτσι για χαλάρωμα ...

 

 

Το hp compaq 8710w των 895 ευρω εχει καρτα γραφικων την nVidia Quadro fx3600m .

Oυσιαστικα ειναι μια nVidia 8800m gts(το ιδιο τσιπ ακριβως δηλαδη!) με καποιες εξτρα επαγγελματικες δυνατοτητες για 3d επαγγελματικες εφαρμογες τυπου maya, 3dstudio max κλπ.

 

Φυσικα στα παιχνιδια εχει ακριβως ιδιες επιδοσεις με την nVidia 8800m gts, μιας κ φορανε το ιδιο τσιπ ακριβως..

 

Εδω ενδεκτικα μπορεις να δεις τις επιδοσεις της στο 3dmark06:

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Graphics-Cards-Benchmark-List.844.0.html

 

(εχει πανω απο 8000 marks στο 3dmark06, δηλαδη 60% πιο γρηγορη απο μια nVidia 9600m gt)

 

 

Επισης εδω μπορεις να δεις τις επιδοσεις της σε παιχνιδια:

http://www.notebookcheck.net/Computer-Games-on-Laptop-Graphic-Cards.13849.0.html

 

Πχ στο Crysis εχει πανω απο 50% επιδοσεις απο οτι μια nVidia 9600m gt.

 

 

 

Οποτε καταλαβαινεις οτι το world of warcraft το εχει χαλαρα, ενω στα λεφτα του δεν παιζει να βρεις πιο δυνατο λαπτοπ.

Εχει περιπου τις διπλασιες επιδοσεις σε παιχνιδια απο λαπτοπ των ιδιων χρηματων κ για να βρεις τις επιδοσεις του πρεπει να πας σε λαπτοπ των 1300+ ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι το hp compaq 8710w ειναι καταπληκτικο και σ'αυτην την τιμη ειναι η μονη λυση που υπαρχει για 17αρι.

Εμενα μου ηρθε σημερα και σε γενικες γραμμες ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος.

Αυριο θα γραψω πιο αναλυτικα καποια πραγματακια καθως και για ενα θεματακι που υπαρχει με την οθονη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...