Προς το περιεχόμενο

Ποιο laptop από τα παρακάτω να επιλέξω;


evgenia-87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για ένα Laptop με καλή κάρτα γραφικών μου έχει κινήσει την περιέργεια το συγκεκριμένο μοντέλο(το 8710w).Υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει με παιχνίδια τελευταίας τεχνολογίας(πχ Crysis,Far Cry 2,GTA IV κα) ώστε να μας πει ο ίδιος τις εντυπώσεις τους.Και κάτι ακόμα....Πως γίνεται να είναι πιό φθηνά τα Laptop(όπως το 8710w) με κάρτες γραφικών Quadro από μοντέλα που έχουν πολύ δυνατές κάρτες γραφικών,που είναι όμως κατώτερες από τις Quardo, και θεωρούνται gaming laptop;Δηλαδή με λίγα λόγια αν είναι τοσο καλή η Quadro FX 3600 Μ για παιχνίδια τότε το συγκεκριμένο μοντέλο θα μπορούσε άνετα να χαρακτηριστεί και ως gaming laptop,αλλά σε μισή τιμή από τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ρε παιδιά επειδή και εγώ ενδιαφέρομαι για ένα Laptop με καλή κάρτα γραφικών μου έχει κινήσει την περιέργεια το συγκεκριμένο μοντέλο(το 8710w).Υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει με παιχνίδια τελευταίας τεχνολογίας(πχ Crysis,Far Cry 2,GTA IV κα) ώστε να μας πει ο ίδιος τις εντυπώσεις τους.Και κάτι ακόμα....Πως γίνεται να είναι πιό φθηνά τα Laptop(όπως το 8710w) με κάρτες γραφικών Quadro από μοντέλα που έχουν πολύ δυνατές κάρτες γραφικών,που είναι όμως κατώτερες από τις Quardo, και θεωρούνται gaming laptop;Δηλαδή με λίγα λόγια αν είναι τοσο καλή η Quadro FX 3600 Μ για παιχνίδια τότε το συγκεκριμένο μοντέλο θα μπορούσε άνετα να χαρακτηριστεί και ως gaming laptop,αλλά σε μισή τιμή από τα υπόλοιπα.

 

Μην σε ξεγελαει η τιμη..

Προκειται για εξαιρετικη προσφορα, που την εβαλαν απλα επειδη εχει βγει ο αντικαταστατης του..

Σκεψου οτι το αυτο μοντελο τον Ιουλιο που μας περασε εκανε γυρω στα 2500 ευρω!

 

Περι gaming laptops:

ανεκαθεν τα επαγγελματικα φορητα με δυνατες καρτες γραφικων ηταν εξαιρετικα στα παιχνιδια κ μπορουσαν ανετα να χαρακτηριστουν gaming laptops. Ισως λιγο σε ηχεια να υστερουν σε σχεση με τα gaming laptops, αλλα σε επιδοσεις δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα οπως ειδες.

 

Τωρα λογω της συγκεκριμενης προσφορας , βλεπουμε ενα λαπτοπ με κορυφαια quadro καρτα να κοστιζει τοσο λιγο.

Αν δεν ηταν η προσφορα τα λαπτοπ με δυνατες quadro καρτες κοστιζουν περιπου οσο τα gaming laptops, αλλα ο κοσμος δεν τα προτιμα γιατι θελει λαμπιονια κ οχι ποιοτητα..

 

 

Τωρα για την συγκεκριμενη καρτα γραφικων ειδες κ πιο πανω τις επιδοσεις της..

Εδω μπορεις να δεις το review ενος dell precision που φοραει παρομοια καρτα γραφικων κ εχουν κανει αναλυτικες μετρησεις κ σε παιχνιδια:

 

http://www.notebookcheck.net/Update-Review-Dell-Precision-M6300-FX-3600M-Notebook.10709.0.html

 

Although the M6300 is not designed as gaming notebook, the powerful hardware inspires to test current games. The 3D Mark benchmark test by Futuremark already hints on a good gaming performance. This notebook achieved 8236 points in the 3D Mark 2006 benchmark test, which attests that this notebook has a good performance. Even more because it is still close to the Alienware m15x, which achieved 9217 points. Nevertheless, it cannot keep up with powerful SLI video solutions, which are, e.g., inside the Deviltech 8000 DTX.

 

Directly comparing results of the 3D benchmarks of the two reviewed Dell Precision M6300 models, the performance increase by the upgrade from Quadro FX1600 to FX 3600M graphics card gets apparent. Of course also the more powerful CPU has especially an impact in older benchmarks.

 

We checked a number of games on the M6300, this is the summary:

The performance of the classical ego shooter, Doom 3, is due to brilliant OpenGL performance excellent. 167.3 fps with ultra details are note-worthy. The performance of the test sample was similarly good in the DirectX 9 shooter FEAR, where it achieved good 103 fps even with maximum CPU and GPU presets.

 

The performance of Crysis by EA games and other current challenges was of particular interest. This notebook achieved 31 fps respectively 29.0 fps in the GPU and CPU benchmark tests at a resolution of 1024x768 and on high details. In practice, when we started to run the demo we observed a frame rate of 30 to 40 pictures per second. Therewith Crysis is playable. However, we have to mention that it is to be expected that the frame rate will drop later in the game when its demands on graphical performance increases. So, you might need to reduce the detail level.

 

The ego shooter Unreal Tournament 3 is no problem for the M6300. Even with a resolution of 1680x1050 pixels the observed frame rate was in between 58 and 62 fps. Just with maximum resolution the frame rate slightly decreased to 48-61 fps. (Each test was run with a detail level of 3/6).

 

The test sample achieved very good result in World in Conflict. This notebook has even with maximum resolution and high details, i.e., DirectX 10 effects, a passable and playable performance of 30-40 fps when we checked a real game with the map 'seaside'.

Finally we tried Call of Duty 4, another very popular game. The M6300 has an excellent performance up to a resolution of 1280x800 pixels with deactivated anti-aliasing and activated effects. In general this game stays playable up to maximum resolution, but, some short performance drops are to be expected.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Haha μη με βρίσεις αλλά μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με τον Belial!Ενώ είχα κανονικά συμπληρώσει την φόρμα παραγγελίας για compaq 8710w σε πολύ καλή τιμή τελευταία στιγμή σκάλωσα και λειτουργώντας πολύ αυθόρμητα παρήγγειλα τον acer aspire 6935G-944G32BN με 1200 ευρώ!( http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1222376&Manufacturer=Acer&category=69977907&catalog=21)

Ημουν εξαιρετικά τυχερή στο θέμα εγγύηση καθώς έχω χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση 3 ετή εγγύηση!!Τα χαρακτηριστικά του μου φαίνονται πολύ καλά !!!.Εχω επίγνωση της εταιρίας acer καθώς είχα προηγουμένως acer αλλά από ότι άκουσα από πολλούς η ποιότητα κατασκευής έχει βελτιωθεί κατα πολύ !!Θα το έχω στα χέρια μου 28-29 /02 και θα σας πω τις παρατηρήσεις μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις κάτι πιο αργό, πιό βαρύ (παρότι έχει μικρότερη οθόνη) και με πολύ χειρότερη ποιότητα κατασκευής πληρώνοντας 300 ευρώ παραπάνω.

 

Ειλικιρινά Ευγενία είναι μακράν η χειρότερη επιλογή που θα μπορούσες να κάνεις...μακράν.

 

Γιατί κολλάς στην αγορά του ΗΡ? Τι δε σε πείθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Haha μη με βρίσεις αλλά μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με τον Belial!Ενώ είχα κανονικά συμπληρώσει την φόρμα παραγγελίας για compaq 8710w σε πολύ καλή τιμή τελευταία στιγμή σκάλωσα και λειτουργώντας πολύ αυθόρμητα παρήγγειλα τον acer aspire 6935G-944G32BN με 1200 ευρώ!( http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1222376&Manufacturer=Acer&category=69977907&catalog=21)

Ημουν εξαιρετικά τυχερή στο θέμα εγγύηση καθώς έχω χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση 3 ετή εγγύηση!!Τα χαρακτηριστικά του μου φαίνονται πολύ καλά !!!.Εχω επίγνωση της εταιρίας acer καθώς είχα προηγουμένως acer αλλά από ότι άκουσα από πολλούς η ποιότητα κατασκευής έχει βελτιωθεί κατα πολύ !!Θα το έχω στα χέρια μου 28-29 /02 και θα σας πω τις παρατηρήσεις μου!!

 

Κριμα...

 

Το hp εχει:

Καλυτερη καρτα γραφικων(50% πιο γρηγορη απο του acer),

λεπτοτερο κ δεν ειναι χοντρο σαν μπαουλο,

μεγαλυτερη αυτονομια,

ιδιο σχεδον βαρος παρολο την μεγαλυτερη οθονη,

ιδιο μηκος κ πλατος παρολο την μεγαλυτερη οθονη ,

καλυτερη ποιοτητα κατασκευης,

μαγνησιο αντι για πλαστικουρα,

καλυτερο πληκτρολογιο

καλυτερο touchpad, καθως κ υπαρξη touchpoint,

windows vista business(κ οχι τα πετσοκομμενα home premium) 32 κ 64it (διαλεγεις εσυ κατα την πρωτη εκκινηση τι θελεις. Μαλιστα με τα 64bit θα εκμεταλλευεται φουλ κ τα 4 gb ram αν του βαλεις, σε αντιθεση με το qosmio που λογω 32bit λειτουργικου δεν θα εκμεταλλευεται κ τα 4GB ram αν του βαλεις.) Επισης δινει δωρεαν κ τα xp pro μαζι με ολους τους απαραιτητους drivers,

σοβαροτερο service,

φθηνοτερη τιμη...

 

Συγκεκριμενα για τις διαστασεις του acer 16" σε σχεση με το 17" hp compaq:

ιδιο βαθος,

μεγαλυτερο παχος κατα 20% (43 χιλιοστα παχος, ειναι μπαουλο. Αλλωστε πρεπει να ειναι απο τα πιο χοντρα φορητα)

μικροτερο πλατος κατα 2-3%

 

και ολα αυτα παρολο την μικροτερη οθονη. Μονο οι μηχανικοι της acer μπορουσαν να κταφερουν κατι τετοιο.(λαπτοπ με μικροτερη οθονη αλλα ιδιες ή μεγαλυτερες διαστασεις)

 

Μακαρι να μπορεις να αλλαξεις την παραγγελια σου.

 

 

Μαλιστα με τα παραπανω χρηματα που εδωσες, μπορουσες να ειχες παρει το καλυτερο hp compaq μαζι με ενα netbook 10" ή ενα φθηνο 15.4" λαπτοπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωω γιατι ρε συ Ευγενια?

Μα καλα μετα απο ολα αυτα που διαβασες τί δε σ'επεισε για τον 8710w?

Αυτην τη στιγμη εγω ειμαι στην φαση του undervolting και απλως ενδεικτικα θα σας πω οτι με εργοστασιακες ρυθμισεις στα volts μετα απο 20 λεπτα με το orthos η θερμοκρασια της cpu ηταν 58C και αυτη τη στιγμη με κατι προχειρες αλλαγες στα volts η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 48C (μιλαμε παντα για full stress κατασταση).

Σε λιγες ωρες θα γραψω μερικα πραγματακια πιο αναλυτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωω γιατι ρε συ Ευγενια?

Μα καλα μετα απο ολα αυτα που διαβασες τί δε σ'επεισε για τον 8710w?

Αυτην τη στιγμη εγω ειμαι στην φαση του undervolting και απλως ενδεικτικα θα σας πω οτι με εργοστασιακες ρυθμισεις στα volts μετα απο 20 λεπτα με το orthos η θερμοκρασια της cpu ηταν 58C και αυτη τη στιγμη με κατι προχειρες αλλαγες στα volts η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 48C (μιλαμε παντα για full stress κατασταση).

Σε λιγες ωρες θα γραψω μερικα πραγματακια πιο αναλυτικα.

 

48 σε full load?

Αυτα ειναι!

Καλοριζικο!

 

Σκεψου οτι το λαπτοπ που πηρες 895 ευρω πριν 6-7 μηνες εκανε 2500 ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 σε full load?

Αυτα ειναι!

Καλοριζικο!

 

Σκεψου οτι το λαπτοπ που πηρες 895 ευρω πριν 6-7 μηνες εκανε 2500 ευρω!

 

Σ'ευχαριστω πολυ.

Καλα δεν το συζητω εχω μεινει μ@λ@κ@ς με τις θερμοκρασιες του.

Σε λιγη ωρα θα πουμε περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω πολυ.

Καλα δεν το συζητω εχω μεινει μ@λ@κ@ς με τις θερμοκρασιες του.

Σε λιγη ωρα θα πουμε περισσοτερα.

 

Τετοιες θερμοκρασιες ενω εχει τοσο καλη cpu κ κορυφαια-ενεργοβορα gpu ειναι αψογες, ειδικα αν αναλογιστεις οτι δεν ειναι χοντρο σαν μπαουλο κ οτι ειναι απο τα ελαφρυτερα 17αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Haha μη με βρίσεις αλλά μου συνέβη ακριβώς το ίδιο με τον Belial!Ενώ είχα κανονικά συμπληρώσει την φόρμα παραγγελίας για compaq 8710w σε πολύ καλή τιμή τελευταία στιγμή σκάλωσα και λειτουργώντας πολύ αυθόρμητα παρήγγειλα τον acer aspire 6935G-944G32BN με 1200 ευρώ!( http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1222376&Manufacturer=Acer&category=69977907&catalog=21)

 

Ευγενία καλορίζικο αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα πρέπει να συμφωνήσω με Haha και Μιχαλη. Το 8710w ήταν κελεπούρι καθώς συνδιάζε ποιότητα κατασκευής, φοβερά τεχνικά χαρακτηριστικά (ειδικά η κάρτα γραφικών) και πολύ χαμηλή τιμή. Δεν υπήρχε λόγος να διαθέσεις 300 επιπλέον ευρώ για να πάρεις το Acer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για τις θερμοκρασίες αλλά στο site που παραπέμπετε για το hp 8710 με μικρότερη κάρτα γραφικών αναπτύσει θερμοκρασίες 43 και 44 εξωτερικά (εσωτερικά φαντάσου τι γίνεται) και πάντα με την θερμοκρασία δωματίου στους 23,5c. Τώρα φανταστείτε καλοκαίρι και Quadro fx3600 τι πανηγύρια έχουν να γίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για τις θερμοκρασίες αλλά στο site που παραπέμπετε για το hp 8710 με μικρότερη κάρτα γραφικών αναπτύσει θερμοκρασίες 43 και 44 εξωτερικά (εσωτερικά φαντάσου τι γίνεται) και πάντα με την θερμοκρασία δωματίου στους 23,5c. Τώρα φανταστείτε καλοκαίρι και Quadro fx3600 τι πανηγύρια έχουν να γίνουν.

 

Αυτα ειναι σε full load κ θεωρουνται μαλιστα εξαιρετικες θερμοκρασιες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το σαββατοκύριακο παρέλαβα το laptop ( acer aspire 6935G-944G32BN)!!Σχεδιαστικα είναι πολύ όμορφο από ποιότητα κατασκευής θα έλεγα πολύ ικανοποιητικό.Από δυνατότητες φυσάει είναι αθόρυβο και έχει κάποιες γκατζετιές που έχουν πλάκα!Πέρα όμως από αυτά έχω κάποιες απορίες!1 Λόγω ανάλυσης έχει πολύ μικρά γράμματα και καλά τα εικονίδια αλλάζουν αλλά γενικα η περιήγηση στο internet είναι πολύ κουραστική!υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτο χωρίς να χαλάσω την ανάλυση?

2 δεν ασχολούμαι με παιχνίδια αλλά μου αρέσει το age of empires 3 θα έχω πρόβλημα αν το βάλω στα vista?3 γενικά για τα vista έχω ακούσει ότι δεν είναι συμβατά με όλα τα πραγμράμματα ισχύει? αν ναι ποιά θα πρέπει να προσέξω? να βάλω κανονικά το nero ? Σόρυ για την ασχετοσύνη μου αλλά έιχα πάντα windows xp! ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...