Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τεχνικος Η/Υ ενα αποτυχημενο επαγγελμα

 

 

Ειναι ενα topic που σκεφτομαι καιρο να κανω...

Θελω να πω για το επαγγελμα του τεχνικου Η/Υ το οποιο εχω κανει για περιπου μισο χρονο και αποφαφισα να ΜΗ το ξανακανω.

θα εξηγησω το γιατι πηρα αυτη την αποφαση και γιατι το λεω αποτυχημενο επαγγελμα.

ΔΕΝ εχω σκοπο να πεισω κανεναν να συμφωνησει μαζι μου, αντιθετος ειμαι ανοιχτος να ακουσω αποψεις μηπως και γω σκεφτομαι λαθος.

(στα αστερακια * ειναι συντομευσεις που αντιστοιχουν σε επεγηξησεις στο τελος του κειμενου)

 

τι ειναι λοιπον τεχνικος η/υ?

ειναι μια ερωτηση που ακομα και γω δε μπορω να απαντησω. αν ξερει καποιος ας απαντησει.

τι ειναι ενας τεχνικος η/υ για το αφεντικο?

καποιος που τα ξερει ολα, τα κανει ολα, και ποτε δε λεει οχι.

 

1)----------ΣΑΝ επαγγελμα--------

ετσι οπως οι περισσοτεροι το εχουν στο μυαλο τους *, ειναι ο ανθρωπος ο οποιος τα ξερει ολα μα ολα, απο τεχνικα θεματα μεχρι προγραμματα! οποιαδηποτε λεπτομερια περιμενουν τα τη ξερουμε. αντιδρανε οταν βλεπουν οτι ο τεχνικος κολαει σε μερικα σημεια, εστω και software θεματα και σκεφτονται παντα **. εχουν εξαιρετικες απαιτησεις γιατι * αλλα δε βλεπουν το λογο να πληρωσουν καλα διοτι ***. Αυτα απο τη πλευρα του πελατη. Παμε τωρα απο τη μερια του αφεντικου. Το αφεντικο μας πληρωνει για να τα ξερουμε ολα. δεν εχει σημασια αν αυτος τα ξερει η οχι αλλα μας πληρωνει για τα ξερουμε εμεις. ΔΕ τον νοιαζει με ποιο τροπο θα τα μαθουμε αλλα να γινει η δουλεια ΣΤΙΣ ωρες που πληρωνει και γρηγορα μαλιστα. θελω να πω με αυτο οτι στα περισοτερα επαγγελματα η δουλεια που πληρωνεται ειναι οσο δουλευεις και οσο μαθαινεις. πληρωνεσαι για 8 ωρες, 8 ωρες θα κατσεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο αυτο! σωστα? τις υπολοιπες 16 ωρες εγω θελω να κοιμαμαι! μπορω? εχω αυτο το δικαιωμα? σε αυτη τη δουλεια οχι. γιατι πολυ απλα στις 8 ωρες κανεις αυτα που εμαθες τις υπολοιπες ωρες που ασχοληθηκες σπιτι σου εστω για το χομπυ σου ΑΛΛΑ ποτε κανεις δε θα στις πληρωσει!. καποτε ειχα γραψει ενα τοπικ για τις γρηγορες δουλειες οπως πχ delivery. ο delivery λοιπον περνει ακριβως τα ιδια λεφτα με μενα αλλα κοιμαται 16 ωρες.... κατι που εγω δε

μπορω να το κανω. εξελιξη? ποια εξελιξη? ειχα συναδελφους ετων 40 και ειχα φτασει με δυσκολια τα 1000-1100 ευρω. αυτος ειναι ο στοχος και η εξελιξη? σε ερωτηση που τους εκανα γιατι συνεχιζουν αυτη τη δουλεια η απαντηση ηταν οτι δε ξερουν κατι αλλο να κανουν και δε βρισκουν αλλου δουλεια. Οποιαδηποτε άλλη δουλεια που ξερω, όταν ο εργαζομενος ασχολειτε με το αντικειμενο και εκτος δουλειας δηλαδη σπιτι του, πληρωνεται αμυδρα! Ο μαθηματικος μαθενει από το 1-10 και τελος. Παει κανει μαθημα και περνει οσα αντιστιχουν! Δε θα γυριζει σπιτι να μαθει καινουργια μαθηματικα απλος ετοιμαζει το μαθημα για την άλλη μερα και γι’αυτό περνει λεφτα. Τις ωρες που χανω εγω για να βρω κατι που ΔΕ με ενδιαφερει δηλαδη δε θα το εκανα για το χομπυ μου, ποιος θα μου τις πληρωσει? Ειτε είναι προγραματα ειτε είναι hardware. Για σεμιναρια ή μαθηματα εντος ή εκτος ωραριου για οτιδηποτε θεματα, ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ. Μα λογικο είναι αφου για τοοοσα πραγματα που βγαινουν κάθε μερα, θα επρεπε να αφιερωσουν 2 ωρες κάθε μερα για σεμιναρια. Κατι που δε συμφερει το αφεντικο. Θα εχετε δει στα μεγαλα μαγαζια όπως πλαισιο κτλ ότι δεν εχουν το ιδιο προσωπικο συνεχεια. Πηγεντε σημερα, δειτε ποιοι δουλεουν και ξαναπηγεντε μετα από τα μερικους μηνες, δε θα είναι οι ιδιοι! Ξερετε γιατι? Εκτεταλευονται το χρονο των ΠΑΙΔΙΩΝ που από χομπυ ασχολουνται σπιτι τους και μαθενουν αυτά που ξερουν οσα ξερουν, γι’αυτό ολοι είναι νεαρης ηλικιας. Μετα από καιρο κουραζονται και φευγουν μονοι τους και περιμενουν στη σειρα αλλα 100 παιδια που αγαπανε τους υπολογιστες. Είναι αναλωσιμοι…. Εκτος από αυτό εγω το λεω και αποτυχημενο επαγγελμα από την αποψη ότι δε θα υπαρχει μετα από μερικα χρονια. τα τηλεορασαδικα που ειχαμε σε κάθε γειτονια καποτε, χαλαγε η τηλεοραση crt και τη πηγεναμε στο μαστορα να τη φτιαξει. Τωρα όλα αυτά εχουν κλεισει γιατι 1) δε συμφερει να τη φτιαξεις, περνεις καινουργια με 100 ευρω. 2) πεθανανε οι crt και υπαρχουν οι tft, που αν χαλασει πολύ απλα είναι μεσα στην εγγυηση και την αλλαζουν χωρις πολλα πολλα και χασιμο χρονου. Στους υπολογιστες δε μπορει κανεις ποτε να τα ξερει όλα γιατι υπαρχουν 1000 εταιριες και η κάθε εταιρια βγαζει 1000 μοντελα κάθε χρονο. Από την άλλη εγω μπορω να πουλησω τρελα να πω ότι ειδικευομαι μονο σε μια εταιρια όπως πχ motherboard ASUS. Είναι τρελο να το πω αυτό? Πως υπαρχουν τα nokia clubs που ειδικευονται μονο σε νοκια κινητα, ετσι και γω γουσταρω μονο τις ASUS. Μπορει κανεις να το πει αυτό? Αν το πει θα τον παρουν με τις πετρες! «ΚΥΡΙΕ αφεντικο εχεις 100 μοντελα και μαρκες. Εγω ΔΕ τα ξερω όλα αυτά ουτε ειμαι υποχρεωμενος να τα ξερω». Αν το πει κανεις αυτό την άλλη μερα είναι ανεργος. Ολοι οι εργαζομεοι τρωγονται μεταξυ τους αλλα κανεις δε βγαινει μπροστα να τα πει.

 

2)-----------ΣΑΝ δουλεια---------

Εδώ είναι το χειροτερο κοματι γιατι πολύ απλα ΔΕΝ υπαρχει 100% λυση για όλα τα προβληματα. Ας ξεκινησουμε με το hardware κομματι. Οσοι εχουν ασχοληθει με υπολογιστες, ξερουν ότι ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δε μπορουν να ξερουν αν ο υπολογιστης αυριο θα δουλευει. Μπορεις να παρεις ένα καινουργιο υπολογιστη, να πας σπιτι σου και να δουλευει. Αυριο όμως να ΜΗΝ ανοιγει ΚΑΝ. Τι κανεις? βριζεις το μαγαζι που το πηρες, περνεις τηλεφωνο να ερθει τεχνικος να το φτιαξει. Παει ο τεχνικος και βλεπει ότι εχει προβλημα το τροφοδοτικο και θελει αλλαγη. Κανει την αλλαγη και φευγει απληρωτος γιατι είναι μεσα στην εγγυηση ε? και σας λεω ποιος φταιει και ποιος την πληρωνει? Σκεφτητε ότι ενας τεχνικος αφιερωσε χρονο, βενζινα και ακουσε τα γαμοσταυριδια από τον πελατη για να κερδισει τι? Απολυτος τιποτα, ουτε ο τεχνικος ουτε το αφεντικο. Και τι εφταιγε? Σιγα μωρε ένα τραφοδοτικο. Εδώ ο καθενας μπορει να πει οτιδηποτε. Μπορει να εφταιγε επειδη ηταν του 10ευρου. Ελα όμως που εχω πετυχει και ακριβα μοντελα και από το κουτι τους να μη δουλευουν καν. Ειχα παει καποτε να αλλαξω τροφοδοτικο σε πελατη και δε δουλευε ουτε με το καινουργιο. Δε σκεφτηκα ότι μπορει να φταιει το καινουργιο όμως και εψαχνα τα υπολοιπα. Αφου εχασα μπολικη ωρα το πηρα πισω στο service και το αλλαξα. Το θεμα εδώ όμως είναι ότι πηγα, εχασα χρονο και βενζινη, ξαναγυρισα το εφτιαξα και το ξαναπηγα. Αποτελεσματα όλο αυτό 3-4 ωρες με μηδεν κερδος αφου ειπαμε είναι στην εγγυηση. Αυτό που θελω να πω ότι ΔΕΝ εχει κερδος αυτό το επαγγελμα αφου υπαρχουν τα μεγαλα μαγαζια όπως πλαισιο και eshop που για να κανουν αυτό που ειπα με το τροφοδοτικο ΔΕ χανουν λεφτα γιατι πολύ απλα τα βγαζουν από αλλου! Ενας μαγαζατορας όμως όπως ο τηλεορασας? Η δουλεια του τεχνικου σε μικρα μαγαζια είναι ότι χειροτερο διοτι ποτε μα ποτε δε θα δουλεψει 8ωρο! Ο λογος είναι αυτος που ειπα. Αν τυχει ένα τετοιο όπως το τροφοδοτικο τοτε η δουλεια παει 3 ωρες πισω και για υπερωριες ουτε λογος! Θελετε να παμε στα ακομα πιο βαρια να δειτε τη ευθυνη εχει ο τεχνικος και ποσο αγχος για τη δουλεια του? Ποσοι από εσας εδώ εχουν καψει τον υπολογιστη τους μονο και μονο επειδη εφταιγε το τροφοδοτικο? Και να σας πω το χειροτερο? Ο σκληρος δισκος! Για καφε πελατη και ειδικοτερα επαγγελματια αξιζει όσο τιποτα άλλο. Ποιος εχει την ευθυνη για το σκληρο δισκο του πελατη? Εχετε σκεφτει ποσες ωρες δουλειας εχει ριξει ο πελατης του video club για να περασει τις ταινιες? Ή ο λογιστης ή οτιδηποτε άλλο. Παω σε έναν δικηγορο πελατη να αλλαξω το τροφοδοτικο του γιατι εκανε θορυβο λεει. Ειχε μιλησει με το βοςς και συμφωνησανε να αλλαξουμε τροφοδοτικο. Παω το αλλαζω αλλα και παλι δε του αρεσε ο θορυβος. Αυτό όμως δεν είναι τιποτα. Ειδα ότι ΔΕ δουλευε το DVDRW! Για καποιο λογο ειχε καει…. Αντε παλι πισω και ξανα από την αρχη. Χρονος βενζινα για το τιποτα (συν ότι τα ακουσα από το βοςς) αλλα παλι καλα που δεν ηταν τιποτα πιο σοβαρο. Ειχα γραψει σε ένα άλλο τοπικ για μια ιστορια παρομοια που ερχεται ενας πελατης και μιλαει στο βοςς ότι ηθελε να αλλαξει τροφοδοτικο. Το εκανε μονος του το βοςς και όταν το αλλαξε καικε ο σκληρος δισκος! Εκει βγηκα εξω και εκλεγα από τα γελια. Τη ευθυνη λοιπον μπορει να εχει ενας τεχνικος? Αν αυτό τυχενε σε μενα και όχι στο βοςς τι θα μου ελεγε?

Παντος το βοςς ακομα τρεχει με αυτόν γιατι ειχε πολυτιμα αρχεια…..

Θελετε και άλλες ιστοριες? Τι να πρωτοπω? Για μνημες? Για καρτες γραφικων? Για modem? Tvtuner? Ενας πελατης μας ελεγε ότι του βγαζει μπλε οθονη μια φορα τη βδομαδα! Αντε να το βρεις τι φταιει. Ποσες ωρες θα ασχοληθεις? Και τι λεφτα θα παρεις? Θελετε και αλλα τραγικα? ΤΟ ιντενετ! Εχει κλεισει σπιτι και μαγαζια! “δε μου μπαινει στο ιντερνετ”! αντε τρεξε να βρεις τι φταιει…. Και αν βρεις? *** Από την άλλη μπορει να φταιει το modem, μπορει να φταιει ο ISP αλλα δε καταλαβενουν γιατι *. Θελετε να σας πω για τα ασυρματα δυκτια? «Δε μου μπαινει στο ιντερνετ,» ασχετα αν είναι 100 μετρα από το σπιτι του **, «απόσυνδεεται συνεχεια», οσοι εχουν ασχοληθει με ασυρματα θα εχουν δει ότι το καμια φορα και ειδικα σε μαπα μηχανηματα το σημα ποτε δεν είναι σταθερο ασε που αποσυνδεονται συνεχεια αλλα *. Ακομα και σε σταθερα δυκτια εχω δει ακυρα να μην ενεργοποιειται η καρτα δυκτιου μαζι με τα windows επειδη ετσι του ηρθε! Αντε τρεξε επειδη είναι *. Ολοι οι * ζητανε ένα μηχανημα το οποιο να κανεις κλικ και παντα να γινεται το ιδιο πραγμα. Σαν το κινητο τηλεφωνο ένα πραμα. Πατας το κουμπι 1 και εμφανιζεται το 1 στην οθονη. Τελος. *

 

3)---------Software------

Εδώ είναι ένα κεφαλαιο αποκλειστικα για κλαματα! Μη ξεχνατε ότι για να δουλεψει μια συσκευη θελει και drivers. Ε λοιπον ποσοι από σας ειχαν προβλημα με driver στον υπολογιστη τους? Σχεδον ολοι. Πχ. Εμενα στο λαπτοπ με τους τελευταιους drivers δε πιανει καλα το ασυρματο ενώ με τους παλιους πιανει καλυτερα. Αν ηταν λαπτοπ πελατη πως θα το βρησκατε αυτό? Ασυμβατοτητες, δε δουλεουν όλα τα mouse σε όλα τα pc. Και 1002 αλλα. Από προγραμματα δεν είναι να ασχοληθει κανεις με πελατες **. Από πού να αρχισω? «αυτό το εικονιδιο ΔΕ το εχει το δικο μου ενώ ****! Φτιαξτο!» «το κουμπι αυτό στο outlook δε το εχει ενώ το ειχε εχθες!» «το μενου είναι πιο μικρο από του μητσου». Θελετε να προχωρησω? Αλλα ειπαμε *. Η αλλή πλακα είναι όταν λενε «πες μου τι παταω για να κατεβασω ταινιες όπως ο μητσος**!» αντε να του εξηγησεις και αν δε καταλαβενει θα σε βρισει! Ασχετα που δεν είναι μεσα στις υποχρεωσεις του τεχνικου. Εγω δε ξερω το torrent ουτε θελω να το μαθω. Ας το πει αυτό καποιος σε αφεντικο…. Το χειροτερο είναι να μη δουλευει καποιο προγραμα και οποιδηποτε λογο και να χρειαζεται format! Ε εκει τα βλεπεις όλα! Ποσα λεφτα να παρεις για ένα formataki μωρε? Σιγα…. Κατσε κανε format σε ένα pc, back up, βρες drivers και να μην υπαρχει το μοντελο στο ιντερνετ και τα προβληματα να συναντησεις στη πορεια… και δε φτανει μονο αυτό αλλα θα πας σπιτι του πελατη, να εγκαταστεις εκτυπωτη και ότι άλλο εχει και θα σου πει στο τελος μετα από τοοοσες ωρες: εκεινο το προγραμα που είναι? Εγω δε τα ειχα ετσι? Εγω παταγα αυτό και εβγαζε αυτο, **. Ποσα λεφτα πρεπει να παρει δηλαδη? Όχι τιποτα άλλο αλλα βλεπω ποστ που θαβουν τους τεχνικους η/υ λεγοντας ότι περνουν πολλα λεφτα. Εβεβαια κυριοι τι θα κανουμε? Αν θελουμε 6 ωρες ένα pc ποσα θα παρουμε? Όχι τιποτα άλλο αλλα μεσα σε αυτές τις 6 ωρες πρεπει να κανεις πραγματα για το οποια εχει ιδρωσει για να τα μαθεις αλλα τo κυριοτερο είναι ότι ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΓΙΝΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ PC…. Οποιαδηποτε άλλη δουλεια ξερεις ποση ωρα χρειαζεσαι για να το κανει αυτό, τι θα χρειαστεις και αν δε παει κατι καλα ξερεις τι φταιει γιατι ασχολησε μονο με αυτό το ειδος. Πχ. Ερχεται ο καλοριφερτζης φερνει αυτά που χρειαζονται και τα βαζει. Τελος. Ξερει ποση ωρα θα κανει, ποσα λεφτα θα παρει, αν ένα καλοριφερ δε παει σωστα ξερει τι φταιει και αλλαζει αυτό που φταιει γιατι ποσα πραγματα μπορουν να φταινε? 1?2?4?5? στο pc μπορει να φταιει ακομα και το mouse και να μην αναβει το pc… αντε βρες το. Πες ότι εκανες φορματ σε pc που ΔΕ το ξερεις. Το λεω αυτό γιατι ολοι οσοι κανουν format σπιτι τους, τους φαινεται απλη υποθεση γιατι το εχουν ολη μερα μαζι του και ξερουν τη χρειαζεται, πιους drivers, πιο προγραμα βαλανε τελευταιο και τους εκανε προβλημα κτλ κτλ. Παρε ένα ξενο που το βλεπει πρωτη φορα και δε ξερεις πως αντιδραει….

 

 

 

*Εντελως Ασχετοι ανθρωποι με το αντικειμενο (ΑΛΛΑ ο κυριος στοχος για τη δουλεια αυτη αλλιως αν ηξεραν δε θα ειχαν καμια αναγκη)

** Εγω πληρωνω και θελω να γινει αυτο που θελω εγω.

***Σιγα ρε φιλε, 5 κλικ εκανες σε 2 λεπτα και θελεις τοσα λεφτα?

**** Του Μητσου το κανει!

 

Όλα αυτά προκαλουν αγχος, πονοκεφαλους και τρεξιμο χωρις κανενα κερδος.

Πριν από αυτό ημουν dj, σταματησα για να κανω μια πρωινη ανθρωπινη δουλεια αλλα δουλευα μεχρι τις 8-9 το βραδυ. Σταματησα για ολους αυτους τους λογους που αναφερω και θα ξαναγυρισω στη παλια μου δουλεια. Τουλαχιστον σαν dj ξερω ότι θα παρω τοσα λεφτα για τοσες ωρες + ότι οι dj περνουν ποιο πολλα λεφτα από τις σερβιτορες για το λογο που είπα πιο πανω. Οι σερβιτορες δουλεουν 8 ωρες μετα 16 ωρες κοιμουνται. Ο dj πρεπει να ψαξει για τραγουδια…. Αλλα αυτό ουτε οι σερβιτορες δε το καταλαβενουν.

 

 

Η δουλεια του τεχνικου Η/Υ θα σβησει! Όλα θα βγαινουν compact και οτιδηποτε χαλασει θα πηγενει προς αλλαγη ολοκληρο.

Μονο δασκαλος θα υπαρχει για τη χρηση κτλ... πχ word

 

Αυτά που γραφω είναι το 1/10 από αυτά που θελω να γραψω αλλα κουραστηκα. Θα συνεχισω σιγα σιγα.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν επαιρνες εσυ το 30ε την ωρα?ποσο παει η επισκεψη σε σπιτι...θα τα γραφες ολα αυτα?

κ τωρα εχουν εγγυησεις 1-2 χρονια κ οτι χαλαει το αλλαζεις...

τα service τν.ναι μπορει να κλεισουν αλλα αυτα που εχουν κ δορυφορικα κ ηλεκτρολογικα οχι...

δεν ανεφερες καθολου τις πουστιες που κανουν οι τεχνικοι στα σπιτια...

-αν μια εργασια ηθελε 5 λεπτα ανετα γινετε κ μιση ωρα...

-στα φορματ ποτε δεν θα πατησουν quick format αλλα full,παιζει κ μετα να κανουν κ -defragment λεγοντας τους οτι με αυτο θα πηγαινει πιο γρηγορα μετα...

-ή που εντελως τυχαια χαλανε πραγματα που ηταν μια χαρα με το που ερθει ο τεχνικος...

 

http://www.dotnetzone.gr/cs/blogs/zaxarias/default.aspx

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε aledjo έχω να πω κάτι με το οποίο πιστεύω πως θα συμφωνήσεις:

Το επάγγελμα "Τεχνικός Η/Υ" πολύ απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Είναι κάτι αντίστοιχο του μάστορα που τρέχει από δω και από κει κάνοντας μερεμέτια.

Αν κάποιος δεν εξειδικευτεί σε κάτι πιο συγκεκριμένο, δεν υπάρχει φως...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aledjo ανέβηκες πολύ στην υπόληψή μου.

Και σε ένα μεγάλο ποσοστό συμφωνώ μαζί σου.

 

 

Και νόμιζα πως μόνο το νουμι είχες στο μυαλό σου. :P

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry παιδια αλλα φανταστητε να τα εγραφα ολα αυτα που ηθελα...

πως αλλιως να το γραψω για χορεσει?

οτι μπορουσα εκανα.

λιγη υπομονη και μπορειτε να διαβασετε

 

 

-----Προστέθηκε 7/2/2009 στις 08 : 11 : 41-----

 

 

Και νόμιζα πως μόνο το νουμι είχες στο μυαλό σου. :P

 

γιατι νομιζεις οτι ξαναγυρναω στη παλια μου δουλεια dj? μονο για τους λογους που γραφω παραπανω? :devil:

 

 

-----Προστέθηκε 7/2/2009 στις 08 : 40 : 38-----

 

 

αν επαιρνες εσυ το 30ε την ωρα?ποσο παει η επισκεψη σε σπιτι...θα τα γραφες ολα αυτα?

κ τωρα εχουν εγγυησεις 1-2 χρονια κ οτι χαλαει το αλλαζεις...

τα service τν.ναι μπορει να κλεισουν αλλα αυτα που εχουν κ δορυφορικα κ ηλεκτρολογικα οχι...

δεν ανεφερες καθολου τις πουστιες που κανουν οι τεχνικοι στα σπιτια...

-αν μια εργασια ηθελε 5 λεπτα ανετα γινετε κ μιση ωρα...

-στα φορματ ποτε δεν θα πατησουν quick format αλλα full,παιζει κ μετα να κανουν κ -defragment λεγοντας τους οτι με αυτο θα πηγαινει πιο γρηγορα μετα...

-ή που εντελως τυχαια χαλανε πραγματα που ηταν μια χαρα με το που ερθει ο τεχνικος...

 

 

1) για να τα λες ολα αυτα δειχνεις οτι δεν εχεις καμια επαφη με το επαγγελμα

2) πουστιες? αχαχαχα θελει αναλυση αυτο που λες και αν τα ακουσεις δε σ'αρεσει. παντος δεν εχει καμια σχεση με αυτα που λες εσυ. πχ. format ποτε δε γινεται στο σπιτι. (εκτος απο μερικους που ειναι καμμενοι)

3) 30 ευρω την ωρα? την επισκεψη? ποιος στα ειπε ολα αυτα?

 

καλα θα ηταν αν περναμε 30 ευρω την ωρα με ολα αυτα που κανουμε, ακομα και η babysiter πιο πολλα περνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1, respect!!!! Δεν έχω καμία σχέση με το επάγγελμα αλλά το έπαιξα λίγο "τεχνικός"( κάτι updates, drivers, check για ιούς και τα σχετικά, μόνο software δηλαδή) σε ένα μεσοδιάστημα μέχρι να φέρω τεχνικούς σωστούς στο μαγαζί μου. Τα είδα όλα, πέρα του πόσο βαρετό και κουραστικό είναι να τα κάνει όλα αυτά σε πόσα pc, όλο ασυμβατότητες και δε συμμαζεύεται,μιλάμε για πολλές ώρες... Ευτυχώς γλίτωσα thanks στους καινούργιους τεχνικούς που είναι πάρα πολλοί σωστοί και ενημερωμένοι:-D:-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aledjo κατανοώ απόλυτα τα περισσότερα από αυτά που γράφεις, αλλά κάνεις ένα τεράστιο λάθος.

Τα περισσότερα προβλήματα δεν στα δημιουργεί η συγκεκριμένη δουλειά, (τα μειονεκτήματά της είναι γνωστά), αλλά το boss...

Μήπως αντί να αλλάξεις δουλειά και να ξαναγυρίσεις νύχτα, να δοκίμαζες να αλλάξεις εργοδότη?

 

;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kage αυτα που δειχνεις ειναι απο μεγαλες εταιριες και εξηγησα παραπανω το φαινομενο αυτο. δε τους νοιαζει αν αργησει να γινει η δουλεια γιατι βγαζουν λεφτα απο αλλου.

και δω που τα λεμε και αυτοι βλακειες γραφουν, δε γινονται αυτα.

εχεις παρει να ερθουν σπιτι σου να σου κανουν format?

 

 

-----Προστέθηκε 7/2/2009 στις 09 : 21 : 34-----

 

 

aledjo κατανοώ απόλυτα τα περισσότερα από αυτά που γράφεις, αλλά κάνεις ένα τεράστιο λάθος.

Τα περισσότερα προβλήματα δεν στα δημιουργεί η συγκεκριμένη δουλειά, (τα μειονεκτήματά της είναι γνωστά), αλλά το boss...

Μήπως αντί να αλλάξεις δουλειά και να ξαναγυρίσεις νύχτα, να δοκίμαζες να αλλάξεις εργοδότη?

 

;)

 

δε ξερω αλλα εκει που δουλευα ηρθαν και ατομα απο το πλαισιο που ειχαν παρετηθει.... :X

 

επισης οντως φταιει το βοςς αλλα σκεφτηκα ακομα και να γινω εγω βοςς αλλα αυτο ειναι ακομα χειροτερο!

σκεψου, οταν το eshop πουλαει pc με 300 ευρω, εγω τι θα πουλησω? πως θα καληψω εξοδα?

για να γινει ενα pc των 300 ευρω, εκτος απο τα υλικα χρειαζονται, χρονος και ατομο για το κανει.

με 300 ευρω λοιπον δε γινεται να καληψω το χρονο μου και το χρονο που θα πληρωσω τον τεχνικο για να το κανει. ΔΕ βγαινει, δε συμφερει.

ουτε το eshop και πλαισιο συμφερει ΑΛΛΑ δε περιμενουν απο κει να βγαλουν λεφτα.

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ εχουν service στα μαγαζια γιατι δε μπορουν να κανουν αλλιως.

κερδιζουν απο τις πωλησεις κτλ κτλ οπως το media market που κανει μονο πωλησεις.

 

εχετε δει καμια εταιρια που να λεει οτι κανει αποκλιστικα και μονο service? φυσικα και οχι.

αλλωστε ολα τα μαγαζια που υπαρχουν στις γειτονιες, σιγα σιγα κλεινουν ή γινονται U ή οτιδηποτε αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δε ξερω αλλα εκει που δουλευα ηρθαν και ατομα απο το πλαισιο που ειχαν παρετηθει.... :X

Δεν εννοούσα να φύγεις από το κακό και να πας στο χειρότερο. :-)

επισης οντως φταιει το βοςς αλλα σκεφτηκα ακομα και να γινω εγω βοςς αλλα αυτο ειναι ακομα χειροτερο!

σκεψου, οταν το eshop πουλαει pc με 300 ευρω, εγω τι θα πουλησω? πως θα καληψω εξοδα?

για να γινει ενα pc των 300 ευρω, εκτος απο τα υλικα χρειαζονται, χρονος και ατομο για το κανει.

με 300 ευρω λοιπον δε γινεται να καληψω το χρονο μου και το χρονο που θα πληρωσω τον τεχνικο για να το κανει. ΔΕ βγαινει, δε συμφερει.

ουτε το eshop και πλαισιο συμφερει ΑΛΛΑ δε περιμενουν απο κει να βγαλουν λεφτα.

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ εχουν service στα μαγαζια γιατι δε μπορουν να κανουν αλλιως.

κερδιζουν απο τις πωλησεις κτλ κτλ οπως το media market που κανει μονο πωλησεις.

 

Σύμφωνοι, αλλά πλέον δεν θίγεις το επάγγελμα του τεχνικού αλλά του ιδιοκτήτη μικρομάγαζου και τον γνωστό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν όλοι με τον ανταγωνισμό των μεγαλοκαρχαρίων.

εχετε δει καμια εταιρια που να λεει οτι κανει αποκλιστικα και μονο service? φυσικα και οχι.

αλλωστε ολα τα μαγαζια που υπαρχουν στις γειτονιες, σιγα σιγα κλεινουν ή γινονται U ή οτιδηποτε αλλο...

 

Το ίδιο και εδώ. Άλλο τεχνικός, άλλο εταιρία, με έδρα-μαγαζί κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liopyr μα αυτα τα 2 ειναι αλυσιδα. το ενα φερνει το αλλο... οσο αφορα τον ανταγωνισμο κτλ. αφου δε μπορει να παει καλα το μαγαζι, τοσο το χειροτερο για τον εργαζομενο.

αλλα εκτος απο αυτο το προβλημα και και ενα δευτερο μεγαλο προβλημα οπως περιγραφω με τη δουλεια οτι δε μπορει να γινει σωστη δουλεια λογω hardware, software κτλ κτλ

 

οποτε δεν υπαρχει κανενα πλεονεκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες "ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ" που εργαζεται για "μεγαλοκαρχαριες" .....ΔΕΝ υπαρχει .!!!!!!! Γιατι? Πολυ απλο.....ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΠΟΤΕ μα ποτε την εργασια του....αλλα και τις γνωσεις που παρεχει στην εκαστοτε εταιρια που εργαζεται.....

 

Πολυ θα ρωτησετε τωρα .....Τεχνικος Η/Υ εντελει που υπαρχει , τι κανει , κτλ κτλ ??????

 

Εργαζομαι μονος μου δεξια αριστερα περνοντας "ψωμι" απο "ατασταλειες" των "Τεχνικων Η/Υ" που κυκλοφορανε κατα μυριαδες μεσα στο αντικειμενο ( με πρωτια αυτων που αυτο-αποκαλουνται Τεχνικοι και εχουν "βαπτιστει" ετσι γιατι συμφερει καποιους μεγαλους να ταιζουν αυτην την ειδικοτητα με 700€ ). Στα ερωτηματα λοιπον που παραθετω παραπανω ....μεχρι και σημερα ......ψαχνω και εγω τις απαντησεις.....

 

Βλεπετε η "εικονα" του "Τεχνικου Η/Υ" πρεπει να "φιλτραρετε" στο στυλ Γιατρου-Δικηγορου κτλ κτλ αλλα η εργασια του ακολουθαει τις τιμολογησεις των "μεγαλων".....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Stratos2004 α γεια σου!

 

αν συκγρινουμε τον ογκο πληροφοριων που εχει στο μυαλο του ο "τεχνικος η/υ" με αλλα επαγγελματα θα επρεπε να ξεκιναγε ο μισθος απο 2000 ευρω.

αλλες δουλειες χρειαζονται να ξερεις 5 πραγματα και με αυτα τα 5 πραγματα δουλευεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...