Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω και εγω κατι...εντελως φιλικα!
Φοβασαι μην γιονουμε πολλοι σε αυτο το επαγγελμα..

Ειχα ολη την καλη διαθεση να ρωτησω..δεν ξερω αν γωνριζεις απο πρργραμματισμο η απο wd αλλα το υφος σου...μην κανεις αυτο,μην κανεις το αλλο γιατι ολα τσαμπα,ακομα και τα λευτα που θα δωσω....και το μονο που θα καταφερω ειναι ενα τηλ μιας κοπελας....

Ο σποπος της ερωτησης μου στοχευει σε αυτους που ασχολουνται ειδη!Θελω την δικη τους γνωμη πανω σε αυτα που ρωταω και οχι κατι αλλο...αν μπορω αστο να το ξερω μονο εγω..

αν εχεις εμπηρια πανω σε αυτα που ρωτησα καλος,συννεχισει να ποσταρεις εδω...αν οχι μην κανεις την κοπο να ξαναγραψεις μυνημα...

Γιατι μονο καλο δεν μου  κανεις αυτην την στιγμη!
Τζαμπα χαραμιζω τον χρονο μου γραφωντας!

Αν εχεις κατι να πεις για τις ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ μου καλοδεχουμενο.....αλλιως αστο καλυτερ...

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 χρόνο αργότερα...

1)Πχ αν παω web designer

απο που θα διαβαζω για νεες πλατφορμες κλπ??

 

2)εσειες τι θα μου προτεινατε??

Ποιο θα ηταν το καλυτερο για το μελλον??

 

3)ο τεχνικος κινητης τηλεφωνιαςκαι τηλεπικοινωνιων θελει εντατικη ενασχοληση σαν τον web designer??

 

4)δηλαδη οσοι πανε πληροφορικη δεν εχουν χρονο για αλλα πραγματα??(προσπαθω να καταλαβω τον ογκο των πληροφοριων)

 

 

Αν θελεις κατι που να εχει εξελιξη και να βγαλεις και κανα φραγκο ασχολησου με κατι πολυπλοκο, παρε πιστοποιησεις cisco, αγορασε καποιο παλιο switch ή ip τηλεφωνικο κεντρο και ξεκινα το διαβασμα, βαλτα στην πραξη και κυνηγα το και επαγγελματικα, επισης γενικα ασχολησου με δικτυα υπολογιστων, μαθε να στηνεις ms windows servers, unix servers. mail exchange servers, sql servers, μαθε καλα καποια εμπορικα προγραμματα μεγαλης εταιρειας π.χ. entersoft, softone και γενικα μην περιμενεις με ενα κατσαβιδι και με φορματ να βγαλεις λεφτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thread_Necromancy_3038.jpg

 

Ελα μωρε, μπορει να τα διαβασει και καποιος καινουριος που να ενδιαφερεται να κανει καριερα, ετσι και αλλιως υπαρχει και crossover thread και θα ερθει συντομα νεο κοροιδο και απο εδω να διαβασει, οπως και εγω, ουτε που ειδα την ημερομηνια, τι εγινε ουτε ενας δεν θελει να γινει τεχνικος υπολογιστων το 2016; Το 2014 βγηκε ο τελευταιος στην Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το πρώτο ποστ λέει πολλές αλήθειες για κάποιον που έχει δουλέψει έστω λίγο καιρό για να καταλάβει.

 

Τώρα το ότι ο Τεχνικός Η/Υ δεν είναι κάτι συγκεκριμένο και ότι αν δεν πιστοποιηθείς σε κάτι συγκεκριμένο δεν υπάρχει και νόημα,δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει στην Ελλάδα.Εκτός αν πεις όπως ειπώθηκε ότι εγώ αναλαμβάνω επισκευές της ταδε μάρκας που αν κάνεις κάτι τέτοιο έχεις πεθάνει της πείνας και δεν το ξέρεις.Τώρα αν μιλάμε για προγραμματισμό ή κάτι πιο συκγκεριμένο τα πράγματα είναι πιο απλά.Ξέρω να κάνω αυτό ή το άλλο και τέλος.Θα σε πάρει αυτός που θέλει να κάνεις αυτό που ξέρεις και στην ουσία αυτό που θέλει και αυτός.Ο εργοδότης πάντα θέλει να πάρει κάποιον που ξέρει τα περισσότερα αλλά ίσως να μην δίνει βάση ότι δουλεύει πάνω σε κάτι πιο συγκεκριμένο και ότι ίσως θα ήταν καλύτερο αν έπαιρνε κάποιον που ήξερε πολύ καλά αυτό το ένα που ενδιαφέρει τον εργοδότη τελικά.

 

Πολλά τα θέματα και τα προβλήματα,περιστατικά να γελάς από τα νεύρα σου και να κλαις από τα γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το πρώτο ποστ λέει πολλές αλήθειες για κάποιον που έχει δουλέψει έστω λίγο καιρό για να καταλάβει.

 

Τώρα το ότι ο Τεχνικός Η/Υ δεν είναι κάτι συγκεκριμένο και ότι αν δεν πιστοποιηθείς σε κάτι συγκεκριμένο δεν υπάρχει και νόημα,δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει στην Ελλάδα.Εκτός αν πεις όπως ειπώθηκε ότι εγώ αναλαμβάνω επισκευές της ταδε μάρκας που αν κάνεις κάτι τέτοιο έχεις πεθάνει της πείνας και δεν το ξέρεις.Τώρα αν μιλάμε για προγραμματισμό ή κάτι πιο συκγκεριμένο τα πράγματα είναι πιο απλά.Ξέρω να κάνω αυτό ή το άλλο και τέλος.Θα σε πάρει αυτός που θέλει να κάνεις αυτό που ξέρεις και στην ουσία αυτό που θέλει και αυτός.Ο εργοδότης πάντα θέλει να πάρει κάποιον που ξέρει τα περισσότερα αλλά ίσως να μην δίνει βάση ότι δουλεύει πάνω σε κάτι πιο συγκεκριμένο και ότι ίσως θα ήταν καλύτερο αν έπαιρνε κάποιον που ήξερε πολύ καλά αυτό το ένα που ενδιαφέρει τον εργοδότη τελικά.

 

Πολλά τα θέματα και τα προβλήματα,περιστατικά να γελάς από τα νεύρα σου και να κλαις από τα γέλια.

Thread_necromancy.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγω τα δικά μου.

Απο το μακρινό 1999 με έπιασε η μούρλα με τα pc και τα ηλεκτρονικά. Πραγματικά όποτε έπιανα μηχάνημα την έβρισκα. Σπούδασα το αντικείμενο και το 2004 έπιασα πρώτη φορά δουλειά χωρίς εργασιακή εμπειρία πριν.εννοω με ένσημα. Μέχρι τέλος Φλεβάρη το επάγγελμα μου ηταν αυτο. Το καλό όμως είναι ότι ολα αυτά τα 12 χρόνια δεν έμεινα στο κατσαβίδι και στο μαστοριλικι. Σε όλες μου τις δουλειές μου άρεσε να μαθαίνω και να πειραματίζομαι και με αλλα πράγματα . Δίκτυα δομημένη καλωδίωση web design , δορυφορικά και αλλα. Κανένα βιβλίο και καμία σχολή δεν μου έμαθε αυτά που ξερω σημερα. Το επάγγελμα μας βασίζεται στην πρακτική και στην θέληση. Σημερα μετά απο 12 χρόνια έπιασα δουλειά σε μια εταιρεία στην οποία πέραν των τεχνικών θεμάτων που ασχολούμαι έτσι και αλλιώς , η κυρία μου δουλειά είναι το στήσιμο και η διαχείριση ενός eshop και ενός site . Ο πειραματισμός και η πρακτική που έκανα κατα καιρούς πάνω σε αυτά τα πράγματα με βοήθησε όχι να βρω αλλα να μείνω σε αυτη τη νέα δουλειά. Έχω βέβαια και τα μαστοριλικια μου τα οποία δεν τα αφήνω αλλα...

Το κακό είναι ότι τα χρήματα είναι λιγότερα απο αυτά που ξεκίνησα πριν απο 12 χρόνια . Ας είναι καλα τα μνημόνια.

600 ευρώ καθαρά το 2004 χωρίς παιδιά σκυλιά γατιά και χωρίς υποχρεώσεις αλλα και χωρίς εμπειρία

586 βγαίνει τωρα με 12 χρόνια προϋπηρεσία , 2 παιδιά υποχρεώσεις και φυσικά αρκετές πολλές γνωσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγω τα δικά μου.

Απο το μακρινό 1999 με έπιασε η μούρλα με τα pc και τα ηλεκτρονικά. Πραγματικά όποτε έπιανα μηχάνημα την έβρισκα. Σπούδασα το αντικείμενο και το 2004 έπιασα πρώτη φορά δουλειά χωρίς εργασιακή εμπειρία πριν.εννοω με ένσημα. Μέχρι τέλος Φλεβάρη το επάγγελμα μου ηταν αυτο. Το καλό όμως είναι ότι ολα αυτά τα 12 χρόνια δεν έμεινα στο κατσαβίδι και στο μαστοριλικι. Σε όλες μου τις δουλειές μου άρεσε να μαθαίνω και να πειραματίζομαι και με αλλα πράγματα . Δίκτυα δομημένη καλωδίωση web design , δορυφορικά και αλλα. Κανένα βιβλίο και καμία σχολή δεν μου έμαθε αυτά που ξερω σημερα. Το επάγγελμα μας βασίζεται στην πρακτική και στην θέληση. Σημερα μετά απο 12 χρόνια έπιασα δουλειά σε μια εταιρεία στην οποία πέραν των τεχνικών θεμάτων που ασχολούμαι έτσι και αλλιώς , η κυρία μου δουλειά είναι το στήσιμο και η διαχείριση ενός eshop και ενός site . Ο πειραματισμός και η πρακτική που έκανα κατα καιρούς πάνω σε αυτά τα πράγματα με βοήθησε όχι να βρω αλλα να μείνω σε αυτη τη νέα δουλειά. Έχω βέβαια και τα μαστοριλικια μου τα οποία δεν τα αφήνω αλλα...Το κακό είναι ότι τα χρήματα είναι λιγότερα απο αυτά που ξεκίνησα πριν απο 12 χρόνια . Ας είναι καλα τα μνημόνια.

600 ευρώ καθαρά το 2004 χωρίς παιδιά σκυλιά γατιά και χωρίς υποχρεώσεις αλλα και χωρίς εμπειρία

586 βγαίνει τωρα με 12 χρόνια προϋπηρεσία , 2 παιδιά υποχρεώσεις και φυσικά αρκετές πολλές γνωσεις

 

τι να πει κανείς...σκοτώνουν την αγορά με τα μνημόνιά τους... εγώ ποτέ δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά παρόλο που έχω κάποιες γνώσεις (C++,microsoft office/word/excel/power point,visual basic.net,Pascal αυτά ολοκληρωμένα και HTML,CSS,PHP ημιτελείς -κάνα σεμιναριακι από coursera) επειδή δεν είναι τόσο σαν αντικείμενο που με "τραβάει" (αν και έχει κανείς πολλές προοπτικές άμα ασχοληθεί) όμως ,όπως έγιναν τα πράματα λέω πάλι καλά που δεν επέλεξα να ασχοληθώ επαγγελματικά...φίλος μου που δουλεύει ως τεχνικός Η/Υ (σε μαγαζί) βγάζει 600€ και σκοτώνεται στη δουλειά..ένας άλλος γνωστός μου τα μισά,και δουλεύει στη τεχνική υποστήριξη στο Πλαίσιο...πιστεύω πως η δεκαετια του '90 ήταν για τους υπολογιστές και τους τεχνικούς Η/Υ η καλύτερη...η δεκαετία του 2000 επειδή έγιναν όλα πιο μαζικά διαδομένα,ηταν οι καλύτερες αμοιβές...τώρα που έχουν πέσει τόσο οι τιμές στα προϊόντα σου λέει ο άλλος "σιγά μη δώσω 100€ στον τεχνικό για να μου φτιάξει αυτή τη βλάβη,με τα ίδια λεφτά αγοράζω μεταχειρισμένο λάπτοπ και κάνω τη δουλειά μου" .....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 χρόνια και κάτι εργασιακής εμπειρίας στον χώρο αυτό θα σας πω κι εγώ την δική μου γνώμη. Με τα λεφτά που παίρνω και την δουλειά που ρίχνω, δύο επιλογές μου έχουν μείνει.

1) Ασχολούμαι με τα χωράφια του πατέρα μου (ευτυχώς έβαλε άλλες 150 ρίζες ελιές γιατί με βλέπει ότι δε την παλεύω)

2) Βρίσκω μια πρωινή δουλειά άσχετη με αυτό, κάνω αυτά τα 3-4 που θα θέλουν και θα πληρώνομαι και θα φτιάχνω κανά pc και όλα τα άλλα που ξέρω στον ελεύθερο χρόνο μου σαν 2η δουλειά αλλά με τις δικές μου προϋποθέσεις χωρίς να χρειάζεται να μαθαίνω κάθε μέρα 1000 διαφορετικά πράγματα.

 

Συνοψίζοντας θα σας πω ότι το αγαπάω τόσο πολύ το επάγγελμα μου αλλά κάτι με έκανε να το μισήσω. Δε ξέρω αν πχ είναι τα λεφτά (μαύρα χάλια), το αφεντικό (ασχολίαστος) ή κάτι άλλο (είναι τόσα πολλά που μπορώ να γράψω)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...