Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τι τεχνικός Η/Υ και μ@λ@κιες λέμε τώρα... Πιτσιρικάδες που πάνε λύκειο ξέρουν και συρναμολογούνε PC πλέον.

 

Αν αποκαλούνται Τεχνικοί όλοι αυτοι που κάνουν βόλτες στα σπίτια και κάνουν format καήκαμε.

 

Φίλε aledjo έχεις μαγαζί δικό σου?? Είσαι υπάλληλος κάποιας εταιρίας??

 

Νομίζω πως όχι. Εεε πως θα σε σεβαστεί ο άλλος!!!!!!

 

Επειδή κάποιος τελείωσε ένα ΙΕΚ δεν σημαίνει ότι έγινε και αρχηγός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

@liopyr ποια στοιχειωδη λες? ΔΕΝ υπαρχουν στοιχειωδη! αν τυχει και δε ξερεις κατι παραπερα θα βρεθει καποιος αλλος που τα ξερει και θα σε απολυσει το βοςς και θα παρει εκεινον.

οσο για το delivery, θελω να πω οτι οταν εγω πηγενοφερνω το pc απο το σπιτι στο μαγαζι και αναποδα τοτε τι ειμαι?

οταν ο πελατης θελει μελανι και του το παω τι ειμαι?

οταν χρειαστει μια καρτα γραφικων που δεν υπαρχει στο μαγαζι και πας στον προμηθευτη να το παρεις για να το δωσεις στο πελατης διοτι ΔΕ μπορει να το καθηστερησεις γιατι υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια. παει ο πελατης στο πλαισιο η το eshop και το περνει επιτοπου.

εξαλλου "Ζηκος" ημουν αλλα οχι μονο εγω αλλα και ολοι οσοι εχουν κανει αυτη τη δουλεια γιατι αν τελειωσεις τη δουλεια που εχεις τοτε κανενα βοςς δε μπορει να σε βλεπει να καθεσαι!

θα σου βρει και αλλες δουλειες να κανεις..... "δηλαδη τι? θα σε πληρωνω για να καθεσαι?"

 

Ρε συ aledjo, στο ειπα ξανα πριν.

Θιγεις 10 διαφορετικα θεματα σε μια προταση. Ξεκαθαρισε πρωτα στο μυαολο σου τι προβληματα εχεις, να τα συζητησουμε μπας και βγαλουμε καποια ακρη.

Σε ενοχλει το επαγγελμα γιατι:

 

  • Σου τρωει πολλες ωρες?
  • Ειναι λιγα τα λεφτα?
  • Σε κανει delivery?
  • Σε κανει να νιωθεις αδικημενο απεναντι σε ενα επαγγελματια delivery?
  • Σε κανει προμηθευτη-κουβαλητη μελανιων?
  • Σε ενοχλουν οι πελατες επειδη ειναι ασχετοι με το αντικειμενο και περιμενουν απο εσενα να κανεις παπαδες?
  • Σε ενοχλει το boss σου επειδη σε εχει κανει μπακαλογατο?
  • Πολυ η βενζινη?
  • Κακοι οι οδηγοι στην Ελλαδα και κινδυνευεις?
  • Αγχος-ψυχολογικα-πτυχια-διαρκης ενημερωση?

 

Πανω -κατω αυτα εχεις θιξει ως τωρα, και το καθενα εχει διαφορετικη απαντηση, καποια μαλιστα μπορει να εξελιχθουν σε τεραστια κουβεντα.

Ελπιζω να καταλαβες ποσο δυσκολο μου ειναι να σου απαντησω σε ολα αυτα, και συγχρονως να εστιασω σε ενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liopyr ναι οντως λεω ολα αυτα.

φαντασου σε τι σημειο εχω φτασει.

 

λοιπον τα προβληματα μου ειναι ολα αυτα που λες και συ.

 

και δε νομιζω να λεω κατι παραλογο..... ολοι λιγο πολυ αυτα περνανε.

 

αν θες ανελυσε ενα απ'ολα αυτα.

 

 

-----Προστέθηκε 8/2/2009 στις 01 : 42 : 09-----

 

 

Ρε παιδιά τι τεχνικός Η/Υ και μ@λ@κιες λέμε τώρα... Πιτσιρικάδες που πάνε λύκειο ξέρουν και συρναμολογούνε PC πλέον.

 

Αν αποκαλούνται Τεχνικοί όλοι αυτοι που κάνουν βόλτες στα σπίτια και κάνουν format καήκαμε.

 

Φίλε aledjo έχεις μαγαζί δικό σου?? Είσαι υπάλληλος κάποιας εταιρίας??

 

Νομίζω πως όχι. Εεε πως θα σε σεβαστεί ο άλλος!!!!!!

 

Επειδή κάποιος τελείωσε ένα ΙΕΚ δεν σημαίνει ότι έγινε και αρχηγός.

 

τι λες? διαβασες το πρωτο μεγαλο ποστ?

 

 

-----Προστέθηκε 8/2/2009 στις 01 : 47 : 07-----

 

 

και κατι αλλο που δεν εχει πει κανεις σε ολα αυτα τα ποστ, για το θεμα hardware-software και τα προβληματα που υπαρχουν αλλα λυσεις δεν υπαρχουν και μονο προβληματα παραμενουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Stratos2004 α γεια σου!

 

αν συκγρινουμε τον ογκο πληροφοριων που εχει στο μυαλο του ο "τεχνικος η/υ" με αλλα επαγγελματα θα επρεπε να ξεκιναγε ο μισθος απο 2000 ευρω.

αλλες δουλειες χρειαζονται να ξερεις 5 πραγματα και με αυτα τα 5 πραγματα δουλευεις....

 

Ε οχι κ ετσι ρε παιδες...

 

Βασικα με το κειμενο σου συμφωνω σε ολα (μια που ουτε επιχειρηματα εχω για να σε αντικρουσω, ουτε εχω καποιο λιγο να μη σε πιστεψω) εκτος απο ενα κομματι.

 

Σε οποιοδηποτε ''πνευματικη εργασια'' γιατι στην ουσια και το επαγγελμα του τεχνικου η/υ εκει ανηκει, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ χρονος προεργασιας, ειτε εισαι ιατρος, καθηγητης, δικηγορος η τραπεζικος. Ετσι ειναι και κανεις δεν θα στον πληρωσει αυτο το χρονο που εσυ νομιζεις οτι ''χανεις''- αλλα ουσιαστικα ειναι απαραιτητος για να ανταπεξελθεις στις δυσκολιες του επαγγελματος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε οχι κ ετσι ρε παιδες...

 

Βασικα με το κειμενο σου συμφωνω σε ολα (μια που ουτε επιχειρηματα εχω για να σε αντικρουσω, ουτε εχω καποιο λιγο να μη σε πιστεψω) εκτος απο ενα κομματι.

 

Σε οποιοδηποτε ''πνευματικη εργασια'' γιατι στην ουσια και το επαγγελμα του τεχνικου η/υ εκει ανηκει, ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ χρονος προεργασιας, ειτε εισαι ιατρος, καθηγητης, δικηγορος η τραπεζικος. Ετσι ειναι και κανεις δεν θα στον πληρωσει αυτο το χρονο που εσυ νομιζεις οτι ''χανεις''- αλλα ουσιαστικα ειναι απαραιτητος για να ανταπεξελθεις στις δυσκολιες του επαγγελματος σου.

 

 

 

κανεις λαθος.

αφου ειναι ετσι για να μη παω να γινω delivery που δε θελει προεργασια?

 

οι γιατροι, καθηγητες, δικηγοροι κτλ περνουν πιο πολλα λεφτα απο μενα. γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην γινεις delivery? Γινε αν σε βολευει. Το delivery ειναι ομως μια ''χειρωνακτικη'' εργασια, ο τεχνικος η/υ χρησιμοποιει τις γνωσεις του αρα ειναι ''πνευματικη'' η εργασια που κανει.

 

Ξαναλεω σε ολες τις πνευματικες εργασιες χρειαζεται ενασχοληση καθημερινη, εκτος ωραριου (και σε μερικες χειρωνακτικες)

 

Τωρα γιατι παιρνουν πιο πολλα λεφτα απο σενα τα συγκεκριμενα επαγγελματα, εχει να κανει με τις γνωσεις που εχουν(πολυ περισσοτερες), την αναγκη που εχει η κοινωνια η ο εργοδοτης γι αυτους (ενας καλος νομικος δεν εχει την ιδια σημασια για εναν εργοδοτη απο εναν ανειδικευτο τεχνικο) και την ευθυνη που φερουν σ αυτα τα επαγγελματα(ευθυνη προυποθετει γνωσεις-αρα κοπο, σπουδες, πτυχια, εμπειρια-αρα μεγαλος μισθος λογω μεγαλης εξειδικευσης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβως κανω λαθος? Δεν λεω κατι σχετικο με το επαγγελμα του τεχνικου η/υ για να κανω λαθος λογω του οτι δεν εχω ασχοληθει!!

 

Σου μιλαω για τα επαγγελματα που απαιτουν πνευματικη διαργασια και εκει δεν νομιζω να κανω λαθος. Η αν κανω θα χαρω ν ακουσω επιχειρηματα!

 

Παντως κ γω πιστευω πως μαλλον δεν εχει μελλον το επαγγελμα που κανεις λογω του χαμηλου βαθμου εξειδικευσης και της πληθωρας των τεχνικων..ισως θα μπορουσες να γινεις πωλητης καπου, ετσι ωστε και με η/υ να ασχολεισαι και να μην σε τρεχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω aledjo με σενα μιας κ εχω περασει απο αυτο το επαγγελμα.. αλλα!

 

κανεις λαθος.

αφου ειναι ετσι για να μη παω να γινω delivery που δε θελει προεργασια?

 

οι γιατροι, καθηγητες, δικηγοροι κτλ περνουν πιο πολλα λεφτα απο μενα. γιατι?

 

Οι γιατροι,δικηγοροι εχουν λιώσει σε μεταπτυχιακα-master-διαβασμα που γινεται ο ποπος επιπεδος με το συμπαθειο.. οχι οτι δεν ειναι επιστημη κ ο τομεας της πληροφορικης, αλλα τι θα προτιμουσες, να σου χαλαγε το pc ή να χες αδυναμη καρδια?? you get the point.

 

Ο δικηγορος δε μπορει να θυμαται ολο το Αστικο-Εργατικο-Ναυτικο δικαιο, θα ανατρεξει καποια στιγμη! θα αναθεωρησει οταν αλλαξει επισης ενας νομος. Αρα ξοδευει κ αυτος τον ελευθερο κ μη χρονο του στο να βρει τη λυση του προβληματος του πελατη..

 

Ο γιατρος το ιδιο: Σεμιναρια-εξειδικευση, διαβασμα ολη μερα. Ειναι τυχαιο νομιζεις που σπουδαζουν 10 χρονια? Λογικο να παρουν τοσα λεφτα για μια επισκεψη.. θα κανουν αποσβεση! Τωρα γιατι ειναι επισης λογικο να παρεις εσυ, εγω, ο Χ,Ψ,Ζ ειναι ίσως επειδη ειμαστε σε πολυ γενικο τομεα (ολα τα σφαζω-ολα τα μαχαιρωνω) οποτε τα λεφτα ειναι standar! Αμα εισαι σε τομεα εξειδικευμενο, θελει δε θελει θα σε πληρωσει αμυδρα ο πελατης-αφεντικο.

 

Μη βλεπουμε ομως μονοπλευρα το προβλημα δηλ. απ τη μερια του τεχνικου. Εχω δει 65αρη να δουλευει σε οικοδομη κ τον λυπηθηκε η ψυχη μου.. τι να πει κ αυτος για εργασιακα δικαιωματα? όπως κ για deliverά 50 χρονων (που φαινεται να ναι το αχτι σου, μιας κ το κανεις, αλλα δεν εισαι, ουτε πληρωνεσαι γι αυτο) εχω δει.. κ αυτο δειχνει σε τι οικονομικη κατασταση βρισκεται η χωρα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβως κανω λαθος? Δεν λεω κατι σχετικο με το επαγγελμα του τεχνικου η/υ για να κανω λαθος λογω του οτι δεν εχω ασχοληθει!!

 

Σου μιλαω για τα επαγγελματα που απαιτουν πνευματικη διαργασια και εκει δεν νομιζω να κανω λαθος. Η αν κανω θα χαρω ν ακουσω επιχειρηματα!

 

Παντως κ γω πιστευω πως μαλλον δεν εχει μελλον το επαγγελμα που κανεις λογω του χαμηλου βαθμου εξειδικευσης και της πληθωρας των τεχνικων..ισως θα μπορουσες να γινεις πωλητης καπου, ετσι ωστε και με η/υ να ασχολεισαι και να μην σε τρεχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω aledjo με σενα μιας κ εχω περασει απο αυτο το επαγγελμα.. αλλα!

 

 

 

Οι γιατροι,δικηγοροι εχουν λιώσει σε μεταπτυχιακα-master-διαβασμα που γινεται ο ποπος επιπεδος με το συμπαθειο.. οχι οτι δεν ειναι επιστημη κ ο τομεας της πληροφορικης, αλλα τι θα προτιμουσες, να σου χαλαγε το pc ή να χες αδυναμη καρδια?? you get the point.

 

Ο δικηγορος δε μπορει να θυμαται ολο το Αστικο-Εργατικο-Ναυτικο δικαιο, θα ανατρεξει καποια στιγμη! θα αναθεωρησει οταν αλλαξει επισης ενας νομος. Αρα ξοδευει κ αυτος τον ελευθερο κ μη χρονο του στο να βρει τη λυση του προβληματος του πελατη..

 

Ο γιατρος το ιδιο: Σεμιναρια-εξειδικευση, διαβασμα ολη μερα. Ειναι τυχαιο νομιζεις που σπουδαζουν 10 χρονια? Λογικο να παρουν τοσα λεφτα για μια επισκεψη.. θα κανουν αποσβεση! Τωρα γιατι ειναι επισης λογικο να παρεις εσυ, εγω, ο Χ,Ψ,Ζ ειναι ίσως επειδη ειμαστε σε πολυ γενικο τομεα (ολα τα σφαζω-ολα τα μαχαιρωνω) οποτε τα λεφτα ειναι standar! Αμα εισαι σε τομεα εξειδικευμενο, θελει δε θελει θα σε πληρωσει αμυδρα ο πελατης-αφεντικο.

 

Μη βλεπουμε ομως μονοπλευρα το προβλημα δηλ. απ τη μερια του τεχνικου. Εχω δει 65αρη να δουλευει σε οικοδομη κ τον λυπηθηκε η ψυχη μου.. τι να πει κ αυτος για εργασιακα δικαιωματα? όπως κ για deliverά 50 χρονων (που φαινεται να ναι το αχτι σου, μιας κ το κανεις, αλλα δεν εισαι, ουτε πληρωνεσαι γι αυτο) εχω δει.. κ αυτο δειχνει σε τι οικονομικη κατασταση βρισκεται η χωρα!

 

προς θεου! δε συγκρινω το επαγγελμα του τεχνικου η/υ με γιατρο ή δικηγορο.

καμια σχεση.

ο γιατρος και ο δικηγορος περνει πολλα λεφτα γιατι το αξιζει!

 

ΟΜΩΣ ο τεχνικος περνει οσα λεφτα του αξιζουν?

εδω εχω σπαστει εγω πολυ!

πρωτον αυτο και δευτερο οτι ΔΕ μπορεις να εισαι σιγουρος με τους υπολογιστες οτι θα κανεις σωστη δουλεια γιατι υπαρχουν προβληματα χωρις λυσεις!

 

οσο για delivera, δεν εχω σκοπο να το κανω αλλα με πνιγει το δικιο μου!

 

 

-----Προστέθηκε 8/2/2009 στις 02 : 51 : 41-----

 

 

Που ακριβως κανω λαθος? Δεν λεω κατι σχετικο με το επαγγελμα του τεχνικου η/υ για να κανω λαθος λογω του οτι δεν εχω ασχοληθει!!

 

Σου μιλαω για τα επαγγελματα που απαιτουν πνευματικη διαργασια και εκει δεν νομιζω να κανω λαθος. Η αν κανω θα χαρω ν ακουσω επιχειρηματα!

 

Παντως κ γω πιστευω πως μαλλον δεν εχει μελλον το επαγγελμα που κανεις λογω του χαμηλου βαθμου εξειδικευσης και της πληθωρας των τεχνικων..ισως θα μπορουσες να γινεις πωλητης καπου, ετσι ωστε και με η/υ να ασχολεισαι και να μην σε τρεχουν

 

θελω να πω οτι αφου απαιτητε τοσο πολυ χρονο για ενημερωση κτλ, να υπαρχει και η αναλογη αμοιβη!

δε γινεται να περνω τα ιδια με λεφτα με καποιον που δε κανει τιποτα απ'ολα αυτα που κανω εγω.

 

λογικο δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και ειναι λογικο και μακαρι να τα παιρνες!

 

Απλα (δυστυχως) οι αμοιβες δεν καθοριζονται παντα απο το ποιος κανει περισσοτερα, ποιος ειναι χρησιμος και ποιος καθεται, αλλα απο αλλους παραγοντες.

 

Σε αντιθετη περιπτωση εγω ξερω 300 ανθρωπους που αυτη τη στιγμη θα ψωμολυσσουσαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια τι το συζηταμε, στην Ελλαδα που να βρεις κ το δικιο σου..

 

παντως aledjo, αν μενεις Αθηνα, θα σε συμβουλευα να επαιρνες μερος σε καμια προκυρηξη για ΔΑΕΜ. Δε θυμαμαι τι σημαινει, παντως ειναι τεχνικοι Υ/Η του Δημου Αθηναιων μονο, κ γενικα θα χεις να ασχολεισαι μονο με προβληματα μηδενικα πιστεψε με, σε pc των ΚΕΠ.. Ψαξτο! Να σου φυγει αυτο το βαρος ρε παιδι μου. Γιατι αν περιμενουμε γενικα στο Ελλαντα δικαιοσυνη, μονο αυτη δε θα βρουμε! Επισης μια ενναλακτικη ειναι να ψαχτεις με δικτυα σε linux, τομεας που δε θα χαθεις! Κ θα πληρωνεσαι καλα,κ κυριως για τις ωρες που θα δουλεψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O aledjo εχει δικιο στο εξης (που ισως δεν το δινει σωστα να το καταλαβουμε) :

Ενας πολ μηχανικος, διαβασε, σπουδασε, και καποια στιγμη "πουλαει" τη γνωση του.

Ενας γιατρος , διαβασε, σπουδασε, και καποια στιγμη "πουλαει" τη γνωση του.

Ενας δικηγορος, διαβασε, σπουδασε, και καποια στιγμη "πουλαει" τη γνωση του.

Κλπ κλπ κλπ.

Ενας τεχνικος Η/Υ επειδη, δυστυχως δεν υπαρχει νομικο πλαισιο, και ουτε καποιο πανεπιστημιο-σχολη, που να βγαζει τεχνικους με χαρτι, ο τεχνικος λοιπον αυτος, τα περισσοτερα τα εμαθε στον προσωπικο του χρονο, και μεσα απο την κα@λα του, με αποτελεσμα, αν παει για δουλεια σε μια αλυσιδα η σε ενα σχετικα μεγαλο καταστημα, θα πληρωθει (μιας κι ετσι ειναι ο νομος οτι πληρωνεσαι με βαση τα πτυχια), με το ελαχιστο μιας και αυτα που εμαθε δεν τα εχει κατοχυρωμενα με καποιο πτυχιο, οποτε θα παρει το βασικο.Απο την αλλη αν αποφασισει να κανει ενα μικρο συνοικιακο μαγαζακι με επισκευες και μεσα απο αυτες, καποιες πωλησεις μιας καρτας γραφικων, η ενος σκληρου κλπ), εκει παλι (απο προσωπικη πειρα που πονεσε πολυ), θα αντιμετωπισει πελατες που θα θεωρουν τα 30 η τα 40ευρω υπερβολικο ποσο σε σχεση με τα ιδια που θα πληρωσουν χαμογελωντας σε καποιο υπερκαταστημα (εκει η γνωση ειναι δεδομενη, παλι βεβαια απο καποιον ιδιο, που τον πελατη δεν τον ενδιαφερει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αγοράζω απο σούπερμαρκετ και ο μπακάλης απο mediamarket, εκεί είναι το πρόβλημα.

 

α ναι. και η έλλειψη εξασφάλισης εργασιακών δικαιωμάτων και η έλλειψη επαγγελματικού επιμελητιρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...