Προς το περιεχόμενο

[INFO] Project-Linux και παλιο hardware...


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχετε ενα παλιο laptop( <2001) η παλιο pc?θελετε να το χρησιμοποιειτε για καθημερινες απλες εργασιες,να το βγαλετε απτην σκονη ή για εκπαιδευση στο linux...?Τοτε ισως σας ενδιαφερει η περιπτωση μου.

 

No.1 Το Hardware

 

Εχω ενα laptop του 1998 το οποιο ειχε προεγκατεστημενα windows 98.Πιο αναλυτικα

 

Μοντελο: Τoshiba satellite 2140cds

Cpu: Amd-k6 2 450 Mhz (ειναι 586)

Ram: 160 mb sdram (ειχε 32 και προσθεσα ακομα ενα 128αρι module)

Video: S3 virge/MX 2 mb

Oθονη: 12.1" 800χ600

Σκληρος: 4gb

 

Το laptop δεν ειχε απο μονο του ethernet αλλα ειχε δυο pcmcia (16-bit)slots οποτε αγορασα εναν FPC-0106TX PCMCIA Card Bus Adapter.(Αναγνωριζεται αμεσα απτον kernel)

 

Επισης εχει μια usb 1.1 (φυσικα) οποτε αγορασα αλλη μια pcmcia καρτουλα με δυο usb 2.0 θυρες Equip USB 2.0 CardBus(και αυτη αναγνωριζεται αμεσα απτον kernel)

 

No.2 Το λειτουργικο

 

α)Windows 95-98 (ΑΚΥΡΟ)

β)Windows 2000 workstation sp4 (Καλα για αρχη αλλα απο ενα σημειο και μετα ΣΕΡΝΕΤΑΙ ακομα και με απενεργοποιηση services και καποια tweaks)

γ)GNU/Linux (εδω ειμαστε :-))

 

Οκ.Αρχικα δοκιμασα διαφορες διανομες οπως...

 

α)Puppy Linux (Μετριες επιδοσεις-υπερβολικη χρηση επεξεργαστη γενικα στην χρηση)

β)Deli Linux (Για 5-6 προγραμματα που προσφερει παρα πολυ καλες επιδοσεις ΑΛΛΑ περιορσιμος σε software-ευκολια εγκαταστασης τους.)

γ)DSL Linux (Ιδια με Deli Linux)

δ)Slackware (Μεγαλη χρηση ram)

ε)Arch Linux (686 no support για κατω απο 686)

ζ)Gentoo (Και μονο οτι δουλευει κανοντας compile τα παντα ΑΚΥΡΟ!!Εκτος αν θελετε να τον καψετε)

η)Ubuntu 8.04- Minimal-net Install.(Μεγαλη χρηση ram -ολο swap ητανε το ατιμο....με το boot και τα 100 mb ηταν ηδη πιασμενα)

θ)Debian Lenny Minimal-net Install.(Eδω ειμαστε παλι...Πολυ χαμηλη χρηση cpu-ram -ας μην ξεχναμε οτι ολα ειναι 386 optimised)

 

No.3 Εγκατασταση

 

Κατεβασα το λειτουργικο απο εδω http://cdimage.debian.org/debian-cd/5.0.6/i386/iso-cd/debian-506-i386-netinst.iso (περιπου 175 mb) το καιω και μπουταρω.

ΠΡΟΣΟΧΗ Στο σημειο που θα ρωτησει το τι πακετα-σετ πακετων θελουμε να εγκαταστησουμε(Desktop enviroment,essentials κ.α) δεν επιλεγουμε ΤΙΠΟΤΑ.Ετσι μετα απτην εγκατασταση του grub κανουμε reboot απτον σκληρο και εχουμε ενα πολυ minimal(περιπου 400 mb) λειτουργικο.(boot περιπου 44 sec).Idle 0-1.7% Cpu και περιπου 10mb ram πιασμενα.

 

Χρησιμοποιειτε ext2 ή καποιο μή Journaling file system.To αντιθετο ΤΡΩΕΙ CPU!!!

 

 

No.4 Παραμετροποιηση

 

Πριν εγκαταστησουμε οποιοδηποτε προγραμμα καλο θα ηταν να το κανουμε με τον aptitude(aptitude install "ονομα πακετου" και aptitude remove "ονομα πακετου") για πολλους λογους,κυριως γιατι οταν κανουμε remove ενα πακετο και οι εξαρτησεις του δεν χρησιμοποιουνται απο αλλα πακετα ο aptitude θα τις αφαιρεσει απο default-4gb σκληρος πρεπει να υπαρχει λιγο house-keeping :lol::lol:

 

SUDO APTITUDE INSTALL NANO (text editor για κονσολα αλλιως δεν κανουμε τιποτα..)

 

Στον grub (/boot/grub/menu.list)μπορουμε να προσθεσουμε vga=788 ή vga=799 ωστε να εχουμε την αναλογη αναλυση και frame buffer support εξω απ'τον Χ (tty).Το 788 ειναι 800x600 16bit ενω το 799 ειναι 800x600 24bit.Αναλογα με την αναλυση που επιθυμουμε βαζουμε τα αναλογα...Aναλυτικα http://www.pendrivelinux.com/vga-boot-modes-to-set-screen-resolution/

 

(Το παραπανω βημα ειναι βασικο προκειμενου να μπορουμε να δουμε videos χωρις Χ)

 

Φυσικα κανουμε aptitude install sudo και προσθετoυμε τον εαυτο μας στο /etc/sudoers

 

Για εγκατασταση και χρηση της καρτας ηχου βαζουμε aptitude install alsa-base alsa-utils και μετα τρεχουμε την εντολη alsaconf για να βρει την καρτα μας.

 

Τωρα επιλογη προγραμματων...

 

Περιπτωση α) Αν εχετε λιγοτερα απο 64 mb ram τοτε απλα ξεχναμε τον Χ και desktop environments-window managers.Αλλα και παλι μπορουν να γινουν ανετα(αναλογα με την πειρα του καθενος βεβαια και την ορεξη για διαβασμα) καποιες απ'τις καθημερινες εργασιες ΟΠΩΣ:

 

1.FILE BROWSING MC (sudo aptitude install mc).Επισης εχει και επιλογες ωστε να βλεπουμε και να κανουμε edit αρχεια ,να βλεπουμε man pages καθως και να εκτελουμε εντολες σε διαφορα αρχεια.(με f2 εμφανιζεται το menu επιλογων..)

2.WEB BROWSING Links2 (sudo aptitude install links2) και τον τρεχουμε με την παραμετρο -g(links2 -g).Φυσικα μην περιμενετε javascript και διαφορα να δουλέουν αλλα τα βασικα τα κανει...και τα κανει καλα.Αρκει να τον συνηθισεις λιγο.

3.MP3 PLAYING MOC ή Mplayer(sudo aptitude install moc mplayer)τον MOC τον εκτελουμε με την εντολη mocp και ειναι πολυ απλος και βολικος στην χρηση του.

4.VIDEO PLAYING Mplayer(sudo aptitude install mplayer).Eφοσον εχουμε ορισει μια αναλυση και υποστηριξη του frame buffer του πυρηνα(vga="νουμερο") τοτε μπορουμε να δουμε ανετα βιντεο σε κονσολα με την χρηση του mplayer(mplayer -vo fbdev ονομα αρχειου...ή και χωρις την προηγουμενη παραμετρο το βρικσει μονο του..)

Η ακομα πιο απλα ανοιγουμε τον mc κανουμε browse σε καποιο video παταμε f2 και επιλεγουμε "do something with the current file" και δινουμε mplayer.Πιο απλα δεν γινεται.Man mplayer για περισσοτερες επιλογες.

5.CHAT centericq (sudo aptitude install centericq).Επισης υπαρχει και ο gtmess.

6.IMAGE VIEWER ZGV (sudo aptitude install zgv).Fullscreen image browser viewer.Τον τρεχουμε με την εντολη zgv -z(man zgv για λεπτομερειες.)

7.TORRENTS rTorrent (sudo aptitude install rtorrent) Man rtorrent

8.SYSTEM UTILITIES Htop---> task manager+resource monitor,yacpi--->θερμοκρασιες,μπαταρια,fans..,df -h-->για να βλεπουμε ποσο χωρο εχουμε στον δισκο και γενικα στα mounted file systems

 

 

Περιπτωση β) Αν εχετε 128 mb ram και πανω ειστε αρχηγοι.

 

sudo aptitude install xterm xserver-xorg xinit xfonts-base xfonts-75dpi msttcorefonts icewm icewm-themes menu fbpanel

Ρυθμιση του X με sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg.

 

Μπορειτε να χρησιμοποιησετε ολα οσα ειπαμε στην περιπτωση α) ΣΥΝ τον Χ και εναν ελαφρυ window manager.Στην περιπτωση μου χρησιμοποιησα icewm με μια πολυ ωραια μπαρουλα για launcher στο κατω μερος της οθονης (fbpanel).Για web browsing εδω προτεινω παλι τον links2 αλλα αν εχετε λιγο ακομα δυναμη σε επεξεργαστη βαλτε τον epiphany-browser(δουλευει και με cpu σαν και την δικη μου αλλα σε τετοια περιπτωση ΚΛΕΙΣΤΕ JAVA,JAVASCRIPT απ'τις επιλογες.Smplayer για gui του mplayer(ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ αν δεν θελετε να ψαχνετε μια ωρα για το πως θα δειτε ελληνικους υποτιτλους..),gparted για διαχειριση partitions και emesene για chat.Για file browsing αν δεν σας κανει ο mc σε X τοτε προτιμηστε τον emelfm που ειναι παναλαφρος...

Επισης θα ρωτησει κανεις μα καλα πως θα παιξεις με αυτον τον επεξεργαστη ενα dvdrip...?? H απαντηση ειναι στο manual page του mplayer.Aν ανοιξω ας πουμε τον mplayer με τις εξης παραμετρους gmplayer -vo fbdev -lavdopts lowres=1 ή ακομα καλυτερα gmplayer -vfm ffmpeg -lavdopts lowres=1:fast:skiploopfilter=all

τοτε οτι αρχειο και να ανοιξω θα παιξει στην μιση αναλυση χρησιμοποιωντας περιπου 40% λιγοτερη χρηση cpu..και λογω κωλοφαρδιας σε 800x600 δεν χανεις σχεδον τιποτε!!!!Τωρα video της ταξης mpg μικρων mb παιζουν ανετα και χωρις την μιση αναλυση...

Aκομη ελαφρυς text editor με gui ειναι ο nedit.

 

Για το τι θα ξεκιναει με την εκτελεση του X (startx) φτιαξτε το ~/.xinitrc και βαλτε εκει οτι θελετε..π.χ εγω εχω:

 

fbpanel &

uxterm &

icewm-session

 

 

ΑΥΤΑ...:-):-)

 

Το αποτελεσμα....με φαντασια και τρελα ΛΟΛ

 

 

200901260937351024x768szi7.png

 

20100302201736800x600sc.png

 

epiphany με 4 tabs,xmms,vlc,pcmanfm και htop.

 

2scr.png

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=tX0z1Cpt4Dc[/ame]

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=qdDBKd3cinw[/ame]

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=Oz8xg4PK03Q[/ame]

Kαι στο τελος μην ξεχνατε οτι κανετε να καθαριζετε!!!!!:P:p

 

SUDO APT-GET CLEAN

 

(Tα εγραψα οσο πιο user friendly μπορουσα...!:-))

 

Feel free to comment!!!

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντα κοιτούσα την υπογραφή σου και έλεγα απο μέσα μου "Μπράβο το παλικάρι που δεν το πέταξε το laptopaki στα σκουπίδια".

Μπράβο για το στήσιμο σου και για τον χρόνο που διέθεσες να φτιάξεις τον οδηγό.

 

Debian netinstall είναι πραγματικά η καλύτερη επιλογή για τέτοιο hardware.

 

Ποοοο αυτό το mc μου θύμησε εποχές DOS...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε πολύ για τον κατατοπιστικότατο οδηγό :)

Έχω ένα παλιο pc στο οποίο μάλλον και θα πειραματιστώ...

Τρομερά newb friendly...

Thnx :)

 

A.. και εκθέτεις με το sshot γνωστό μέλος του φόρουμ μας :P Edit Καλύτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλός ο οδηγός σου. έχω ένα celeron @800mhz me 384mb ram, και του έχω xubuntu αλλά μου φαίνεται βαρύ...

 

 

θα δοκιμάσω το σαββατοκύριακο , και πιστεύω να δω διαφορά.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε tritonas00

πολύ ωραίος οδηγός !

 

"συγχωρεμένες" όλες σου οι "αμαρτίες"

ακόμα και η απόρριψη του puppy ! :mrgreen:

.

 

κατι τετοια κανει ο παλιοΒalmerII:-D και τον παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλός ο οδηγός σου. έχω ένα celeron @800mhz me 384mb ram, και του έχω xubuntu αλλά μου φαίνεται βαρύ...

 

 

θα δοκιμάσω το σαββατοκύριακο , και πιστεύω να δω διαφορά.:-)

 

Πιστεψε με θα δεις.Aκομη και με τον xfce που το μηχανημα που λες τον σηκωνει ανετοτατα!Αλλα για full γκαζια τοτε icewm.Περιμενουμε νεα!!!!

 

Ευχαριστω παιδια για τα καλα λογια!!!Πιστευω πως τετοια παλια μηχανακια αποτελουν τελειο εκπαιδευτικο εργαλειο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πεις ότι με το nlite θα έφτιαχνες ένα cd XP που θα ήταν το ίδιο γρήγορο και το ίδιο μικρό σε μέγεθος;

Αν ναι τότε μη το πεις,το πα εγώ :P

 

tritonas00 μπράβο για τον οδηγό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Θα πεις ότι με το nlite θα έφτιαχνες ένα cd XP που θα ήταν το ίδιο γρήγορο και το ίδιο μικρό σε μέγεθος;

Αν ναι τότε μη το πεις,το πα εγώ :P

 

Yποψην το εχω δοκιμασει...αλλα η s3virge/mx δεν υποστηριζεται απο xp και πανω και δεν υπαρχουν drivers!!!Καλοο??Αnyway του εσκιζε τον επεξεργαστη...

 

tritonas00 μπράβο για τον οδηγό

 

Ευχαριστω..!

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα...

 

Βρηκα ενα παρομοιο laptop με αυτο του tritonas00, και επειδη δεν εχω σκοπο να αναβαθμησω τη μνημη για οποιοδηποτε λογο, αποφασισα να το κανω παιχνιδομηχανη! Εχει και τον ιδανικο αριθμο usb θυρων ωστε να συνδεσω χειριστηρια για διπλο!

 

Χαρακτηριστικα

- AMD cpu 400Mhz

- 32MB ram

- 4,3 GB σκληρο, αρκετο για παρα παρα πολλα roms

- 2MB vga, ικανοτατη για 2d σε 800*600

- 2 usb θυρες για τα χειριστηρια

- μια χαλασμενη οθονη, που χαλασε τα σχεδια που ειχα για να το κανω portable, γιαυτο την εβγαλα.

 

Η διαδικασια γνωστη, εγκατασταση debian stable 5 (γιατι δεν ειμαστε για bug hunting σε τετοιο mission critical pc!)χωρις γραφικο περιβαλλον και απο εκει και μετα βλεπουμε.

 

Τι εχω καταφερει ως τωρα:

- εγκατασταση διαφορων πακετων απο το internet μεσω του speedtouch 536v6 που εχω και ο πυρηνας το βλεπει με την μια μεσω της usb!

- εγκατασταση και ρυθμιση xmame και zsnes πανω απ' ολα!

- ξεκινημα σε 800*600 απο τον framebuffer του πυρηνα

- σωστο τερματισμο του συστηματος πατωντας ctrl+alt+del

- ξεκινημα του xmame με

>xmame /path/to/rom.zip

και παιχνιδι.

- ξεκινημα του zsnes και παιχνιδι.

- pastebinit για να στελνω οτι περιεργο λαμβανω στο pastebin.com και να μπορω να το ψαξω online.

 

Τι θελω να καταφερω και δεν μπορω, αρα ζηταω βοηθεια

- "γραφικο" περιβαλλον για το xmame

Επειδη δεν γινεται να θυμαμαι τα ονοματα ολων των roms ωστε να τα τρεχω με την παραπανω εντολη, θελω ενα gui. Εστω το advancemenu που το παρεχει το debian multimedia, το οποιο και εγκατεστησα. Δεν ανοιγει ομως εντος του framebuffer βγαζοντας καποιο περιεργο σφαλμα. Μπορω με καποιο τροπο να εχω γραφικο περιβαλλον σαν αυτο του geexbox ή του tinycore, δηλαδη με χρηση του busybox?

- (επεκταση του παραπανω) Βρηκα ενα frontend για το xmame, το cxmame που ειναι σε ncurses, το οποιο πακεταρισα και εγκατεστησα.

Αλλα δεν μου ανοιγει κανενα rom, παρολο που τα βλεπει ολα, και δεν βγαζει και σφαλμα! Το προγραμμα δουλευει κανονικα ομως.

 

Το... "δοκαρι και αουτ"

Χαλασα το zsnes! Ενω στην αρχη επαιζε κανονικα μεσα στο framebuffer, αλλα με μαυρα πλαισια γυρω γυρω, ειχα τη μεγαλη ιδεα να του αλλαξω την αναλυση σε 800*600 με καποια παραμετρο που εχει. Τι το θελα? Απο τοτε δεν ξαναξακινησε το zsnes λεγοντας οτι δεν μπορει να βρει το ποντικι! Δοκιμασα να σβησω τον ~/.zsnes φακελο, αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα.

 

Οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...