Προς το περιεχόμενο

ρυθμιση microsoft outlook 2007 me yahoo.gr..??


ALXIOA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν παραμετροποιήσεις το Outlook για να κάνει το παρακάτω που έγραψα:

θα πρέπει να ψάξεις στο Outlook για επιλογή που να καθορίζει ότι δε θα σβήνει από τον server τα mails που κατεβάζει.

 

και δεν παίρνεις τακτικό backup των e-mails σου (τα e-mails είναι προσωπικά δεδομένα όπως και όλα τα υπόλοιπα που κρατάμε στον Η/Υ μας, άρα χρήζουν κανονικά ανάγκης backup), τότε ναι, με την πρώτη στραβή θα τα χάσεις τα e-mails...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αυτην την επιλογη Πρόσβαση σε Web & POP [Ρυθμίσεις POP].... τουλαχιστον απο το ΥΑΗΟΟ μπορω να την αλλαξω και να την κανω οπως πριν...??δηλ να την απενεργοποιησω...θα στειλω ολα τα μαιλ μου απο το outlook σε αλλον λογαριασμο yahoo και μετα απο τον αλλον λογαριασμο θα τα ξαναστειλω ολα σε μενα....και θα απενεργοποιησω τον λογαριασμο του outlook

μαλλον παλι μπελα εβαλα στο κεφαλι μου....!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, κι εγώ τώρα βλέπω ότι στο Yahoo δε με αφήνει να απενεργοποιήσω το POP3!

 

Αλλά, αντί να κάνεις το παραπάνω που λες με 2ο λογαριασμό Yahoo, γιατί δεν απενεργοποιείς απλά από το Outlook αυτό που σου είπα και να κάνεις forward τα e-mails στο εαυτό σου; Το ξέρεις φαντάζομαι ότι γίνεται να στείλεις e-mail στον εαυτό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Thunderbird υπάρχει λύση με χρήση ενός add-on. Αν είναι τόσο μεγάλη ανάγκη να τα επαναφέρεις άθικτα στο Yahoo, θα πρέπει να τα κάνεις export από το Outlook, να στήσεις Thunderbird και λογαριασμό για το Yahoo account σου, να κάνεις import τα exported e-mails και να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο του link που δίνω παραπάνω...
Χμμμ καλή ιδέα αυτό. Το έχεις δοκιμάσει γίνεται αυτο χωρίς να αλλάξει κάτι;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ καλή ιδέα αυτό. Το έχεις δοκιμάσει γίνεται αυτο χωρίς να αλλάξει κάτι;

 

και πως θα το κανω αυτο ρε παιδια...??δωστε μου σας παρακαλω αν ειναι ευκολο σαφης οδηγιες..!!και αν ειναι και στα ελληνικα ακομα καλυτερα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα το κανω αυτο ρε παιδια...??δωστε μου σας παρακαλω αν ειναι ευκολο σαφης οδηγιες..!!και αν ειναι και στα ελληνικα ακομα καλυτερα...!!!

Για να κάνεις export(εξαγωγή) από outlook πας 1.αρχείο-εισαγωγηεξαγωγη και επιλέγεις στην λιστα που βγάζει επιλέγεις 2.εξαγωγή δεδομένων για χρησιμοποίηση από άλλο πρόγραμμα. 3. Επιλέγεις την μορφή του export σου.Δηλαδή σε τι αρχείο θα σώσεις τα email σου. Αυτό να το κάνεις συχνά γιατί όπως είπε και ο Parsifal είναι σημαντικά δεδομένα.

Μετά επιλέγεις τον φάκελο που έχει email σου και ορίστε.

 

Εγκατέστησε το thundebird. Και κάνε αντίστοιχα εισαγωγή. Εδω sorry αλλά δεν το έχω εγκατεστήμενο αυτή τη στιγμή και δεν θυμάμε ακριβώς το βήματα αλλά είναι της ίδιας φιλοσοφίας. Δες και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ καλή ιδέα αυτό. Το έχεις δοκιμάσει γίνεται αυτο χωρίς να αλλάξει κάτι;

 

Ναι, το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν με επιτυχία.

 

 

ALXIOA, δεν είναι δύσκολη η διαδικασία, απαιτεί μερικά λεπτά από τον χρόνο σου. Διάβασε το Thunderbird 2 HOWTO στο Insomnia Wiki για να στήσεις στα γρήγορα τον Thunderbird και να σετάρεις το Yahoo account σου. Στη συνέχεια, κάνεις import τα e-mails, περνάς το add-on και ακολουθείς τις (λιγοστές και απλές) οδηγίες που αναφέρονται εδώ: http://kb.mozillazine.org/How_do_I_put_messages_back_on_the_POP3_server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα τις σωστεσ ρυθμισεισ στο Thunderbird ...το ελενξα και στελνει και παιρνει κανονικα τα μαιλ μου...

πως ομως θα περασω τα μαιλ μου απο το outlook sto Thunderbird...??kai to add on...πως θα το περασω και που θα το βρω για να το περασω...

αυτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ομως θα περασω τα μαιλ μου απο το outlook sto Thunderbird...??

 

Στον Thunderbird: Tools > Import... > Mail και κλικ στο Next > Outlook και κλικ στο Next

 

 

kai to add on...πως θα το περασω

 

Thunderbird 2 HOWTO, ενότητα 4. Οι πληροφορίες είναι εκεί, μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια συνεχώς!

 

 

και που θα το βρω για να το περασω...

 

Ομοίως. Σε αυτό το MozillaZine article που ανέφερα ήδη 2 φορές:

>http://kb.mozillazine.org/How_do_I_put_messages_back_on_the_POP3_server?

υπάρχει link προς το απαραίτητο Mailredirect add-on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθησα αυτην την διαδιακασια αλλα δεν μου εμφανιζει κανενα μην στον φακελο των εισερχομενων...

Στον Thunderbird: Tools > Import... > Mail και κλικ στο Next > Outlook και κλικ στο Next

συγνωμη αν σας κουρασα....

 

δεν μου εμφανιζει κανενα εισερχομενο μηνυμα το Thunderbird: απο το Outlook ...τι μποορει να φταει...??ενω στο Outlook βλεπω κανονικα 73 εισερχομενα μηνυματα μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κατά την εγκατάσταση του Thunderbird ορίστηκε αυτός ως default εφαρμογή για τον χειρισμό e-mails; Αν ναι, θα πρέπει να επιστρέψεις στο Outlook και να ξαναορίσεις αυτό ως default e-mail client των Windows για να πιάσει το import. Εδώ εξηγεί γιατί συμβαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου και παλι δεν γινεται τπτ.....ορισα σαν default e-mail το Outlook αλλα και παλι δεν μπορει να κανει εισαγωγη το εισερχομενων μην το Thunderbird ....τι αλλο μπορει να φταιει...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω και Outlook για να βοηθήσω παραπάνω, γμτ.

 

Δοκίμασες να κάνεις το άλλο που λέει στο link που έδωσα στο #27; Δηλαδή:

 

If some of the messages aren't imported correctly a common workaround is to import the messages into Outlook Express, and then import the messages from Outlook Express into Thunderbird.

 

έμμεσα, με χρήση του Outlook Express...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να μου πει που ακριβως στον σκληρο δισκο αποθηκευονται τα εισερχομενα μηνυματα του outlook...??την διαδρομη αρχειου εννοω γιατι δεν μπορω να την βρω....

 

parsifal help...sos..sos...εφτασα μια ανασα πριν απο το τελος...εκανα ολα τα βηματα που μου ειπες...κατεβασα το Mail Redirect ακολουθησα κατα γραμμα οτι ελεγε η σελιδα δηλ αυτο

y4m6nb0u88ly9sd6uepa_thumb.jpg

 

αλλα τωρα εχω κολλησει στο δευτερο σκελος ...δεν το καταλαβαινω...μπορεισ να με βοηθησεις σε παρακαλω..??

πως θα μεταφερω τα μαιλ μου απο το Thunderbird ξανα πισω στο yahoo...??θελω οδηγιες αν γινεται στα ελληνικα...

 

10000 ευχαριστω...(απο το πρωι παιδευομαι...)

 

εκει στο

To uninstall Mail Redirect extension follow this steps:

 

in Thunderbird go to Tools -> Extensions

find Mail Redirect extension on the list and select it

click "Uninstall"

restart Thunderbird

εδω εχω κολλησει...δες και αυτο μηπως βοηθησει...

83hs5ms6hodwi6cwt5f1_thumb.jpg

 

ακυρο...νομιζω το βρηκα.....!!!!yeeeessssss

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...