Προς το περιεχόμενο

1 ετος φωτος ισουται με..


fullon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο λεω και εγω..

 

αρα.. για να διανυσω 1 ετος φωτος .. ποσο χρονο ,σε γηινη μετρηση, θα μου παρει.. λιγοτερο απο 1 ετος?

 

1 γήινο έτος αν τρέχεις με την ταχύτητα του φωτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Tι μπρος και πίσω ρε παιδιά, το μεγάλο breakthrough θα γίνει όταν καταφέρουμε να μετακινηθούμε δεξιά κι αριστερά στο χρόνο. Αμέσως μετά θα πρέπει να λύσουμε και το σημαντικό πρόβλημα του πως δείχνουμε προς τα κει.

 

Το δύσκολο στο δεξιά - αριστερά είναι ότι επειδή κινείσαι πολύ γρήγορα είναι εύκολο να σου φύγει στη στροφή και μετά να βρεθείς εκτός χρόνου κάτι που γενικά δεν είναι καλό.

 

Ο μόνος τρόπος να ξαναμπείς μέσα στο χρόνο είναι πάλι μέσω infinite improbability drive ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα έπαιρνε δυο σελίδες για να γίνει απολύτως κατανοητό τι είναι έτος φωτός και τι μετράει ομολογώ ότι με εξέπληξε αν φανταστεί κανείς ότι πρώτη αναφορά γίνεται στην πρώτη γυμνασίου.

 

Γι' αυτό το insomnia δεν το βαριέσαι ποτέ:-)

 

Είδα αυτό το thread το πρωί πριν πάω στη σχολή. Τότε, έβαλα ένα στοίχημα με τον εαυτό μου. Αν δεν έχει φτάσει τα 20 τουλάχιστον ποστ, θα διαγράψω όλο το φάκελο με τα mp3 μου.

 

Μόλις γύρισα, και ευτυχώς βλέπω ότι θα συνεχίσω να κρατάω μουσική στο δίσκο μου.

 

Μέχρι στιγμής έχουμε συμφωνήσει μόνο στο πόσο μπροστά γυρίσαμε τα ρολόγια την Κυριακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μέχρι στιγμής έχουμε συμφωνήσει μόνο στο πόσο μπροστά γυρίσαμε τα ρολόγια την Κυριακή.

 

Εγώ το γύρισα μισή ώρα και δεν θα ξανασχοληθώ με αυτό το ζήτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 360.000 που το βρήκες???

Η ταχήτητα του φωτός είναι 3*(10^8)m/sec = 300.000 km/sec.

 

Περίπου...

 

The speed of light in an ideal vacuum is an important physical constant usually written as c, with a value of 299,792,458 metres per second.

 

 

Είμαι σπαστικός το ξέρω. Δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα wormholes τι να πουμε. εκει δλδ η ταχυτητα του φωτος μεγαλωνει? ξερουμε ποσο μπορει να φτανει? γιαυτο και λενε οτι (θεωρητικα) αν μπουμε σε μια μαυρη τρυπα , λογω της υψηλης ταχυτητας μπορουμε να ταξιδεψουμε στον χωροχρονο ?

 

Δεν ξέρω για τις σκουληκότρυπες, αλλά μπορώ να σου πω μερικά πράγματα για μία άλλη μεγάλη κατηγορία τρυπών: Τις σκυλότρυπες. Εκεί λαμβάνουν χώρα εκπληκτικά χωροχρονικά φαινόμενα που δε μπορούν να περιγραφούν με τους νόμους της κλασσικής Φυσικής. Όπως σωματίδια αιθανόλης και μεθανόλης (γνωστά και ως μπομπόνια) που ρέουν προς όλες τις κατευθύνσεις με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός, διαστολή του χρόνου που αντιλαμβάνονται κυρίως μεταλλάδες παρατηρητές και άλλα τέτοια τραγικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου απορία είναι πως θα φαίνεται ο κόσμος αν σταματούσε ο χρόνος.

Σ'αυτή τη περίπτωση θα σταμάταγαν τα πάντα, που σημαίνει (θεωρητικά πάντα) πως τα φωτόνια που πέφτουν στο μάτι σου και σου δείνουν την αίσθηση της όρασης δεν θα κινούντε ώστε να ανανεώνεται η οπτική σου. Με λίγα λόγια θα βλέπεις σκοτάδι. Άρα πως μπορεί και βλέπει ο Χίρο Νακαμούρα όταν σταματάει τον χρόνο?

 

Σοβαρά, πως γένειν αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου απορία είναι πως θα φαίνεται ο κόσμος αν σταματούσε ο χρόνος.

Σ'αυτή τη περίπτωση θα σταμάταγαν τα πάντα, που σημαίνει (θεωρητικά πάντα) πως τα φωτόνια που πέφτουν στο μάτι σου και σου δείνουν την αίσθηση της όρασης δεν θα κινούντε ώστε να ανανεώνεται η οπτική σου. Με λίγα λόγια θα βλέπεις σκοτάδι. Άρα πως μπορεί και βλέπει ο Χίρο Νακαμούρα όταν σταματάει τον χρόνο?

 

Σοβαρά, πως γένειν αυτό?

 

Δηλαδή εσύ έχεις την εντύπωση πως αυτός βλέπει??:lol::lol::lol:

551502355_cd3f33ea3d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...