Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να φανταστω πως περα απο μενα ειστε και εσεις αρκετοι που ταλαπιωρειστε με αυτην την αλλεργια της ανοιξης. Το προβλημα για μενα ειναι πως λογω της δουλειας μου πρεπει να ερχομαι σε επαφη με εξωτερικους χωρους που ενδεχομενως να υπαρχει καποια βλαστηση, παρουσια γυρης και τα συναφη. Τις προαλλες αναγκαστηκα να διασχισω κατι χορταρια και ξεκινησε ενα σερι 10-15 φτερνισματων, εκλεισε ο λαιμος μου, πρηστικαν τα ματια μου, και βουλωσαν και τα αυτια μου!

 

Εννοειται πως θα κλεισω αμεσα ραντεβου με αλλεργιολογο για να δουμε πως εχει η κατασταση αλλα πολυ φοβαμαι πως θα με χαπακωσει, και δεν τα μπορω καθολου τα φαρμακα. Θελω να διατηρω το οργανισμο καθαρο, τουλαχιστον απο πλευρας φαρμακων. Ειμαι της αποψης πως ποτε δεν ξερεις την παρενεργειες μπορουν να σου προξενησουν και ποια αλλη παθηση μπορει να εμφανιστει απο το πουθενα.

 

Γενικα εσεις πως το αντιμετωπιζεται το ζητημα, τι ειδους προληψη υπαρχει, πως μπορεις να το περιορισεις το ζητημα?

 

Περιμενω τις αποψεις σας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και εγω ειμαι όπως πως πολύ άλλοι αλλα φετος δεν με εποιασε πολύ

αυτα που πέρνω αν μου αρχισει η αλεργία εναι το pulmicort (για την μυτη πολύ καλό)

και κανω γαργαρες το βραδύ με χελαξεν όταν αρχιζει να μου πονάει ο λεμός απο την συσόρευση των μιξών γιατι μου προκαλει πυρετό και ετσι το πολαβένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρέπει ντε και καλά να κινείσαι έξω, ή θα κυκλοφορείς με μάσκα στόματος-μύτης, ή θα χαπακωθείς. Κατά πάσα πιθανότητα απλά αντιισταμινικά θα σου χορηγήσει, δεν είναι και τίποτα τραγικό. Νομίζω υπάρχουν και κάποια κορτιζονούχα ρινικά spray αλλά δεν είμαι βέβαιος αν υπάρχουν Ελλάδα και πόσο θα κοστίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα και υπάρχουν και τα κορτιζονούχα spray, αλλά για "χαλαρές" καταστάσεις δεν τα δίνουν τόσο εύκολα (και καλά κάνουν). Από εκεί και πέρα, όσο μπορείς να αντέξεις χωρίς χάπια, αφού δε θες να παίρνεις, και άμα βλέπεις τα σκούρα χαπάκι.

Οι τελευταίες γενιές αντιισταμινικών δεν έχουν την κλασσική παρενέργεια της υπνηλίας.

Δοκίμασε και πλύσεις στη μύτη/μάτια με φυσιολογικό ορό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εστι Μασκα στοματος μυτης? Κατευθειαν οπως βλεπεις προετρεξα στην μη φαρμακευτικη λυση. Παντως ναι μου ειναι αναποφευκτο το να κινουμε σε εξωτερικους χωρους οσο ανεπιθυμητο και αν ειανι αυτο.

 

Αυτο για την μυτη που αναφερθηκε πιο πανω, τι κανει σταματα την καταρροη? Επισης οι γαργαρες σταματανε τα φλεματα? Δεν ξερω αν εχω συνδυασει την αλλεργια και με καποια ιωση που πιθανων να επανεφερε ο αργανισμος μου, αλλα το πρωι που ξυπναω εχω εντονο βηχα και φλεμματα. Και μια νυχτα ειχα αρχισει να ανεβαζω και λιγη θερμοκρασια.

 

Ειναι περιεργη αυτη η περιοδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετά από χρόνια ταλαιπωρίας κατέληξα σε ένα σκεύασμα το οποίο πραγματικά έχει αποτέλεσμα και δε μου προκαλεί υπνηλία.

 

Να μην κάνουμε και διαφήμιση, αλλά αν πάς στο γιατρό σου (πλευμονολόγο-αλλεργιολόγο) σίγουρα θα σου βρεί μια αξιοπρεπή λύση. Ούτε κορτιζόνη ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατα και υπάρχουν και τα κορτιζονούχα spray, αλλά για "χαλαρές" καταστάσεις δεν τα δίνουν τόσο εύκολα (και καλά κάνουν). Από εκεί και πέρα, όσο μπορείς να αντέξεις χωρίς χάπια, αφού δε θες να παίρνεις, και άμα βλέπεις τα σκούρα χαπάκι.

Οι τελευταίες γενιές αντιισταμινικών δεν έχουν την κλασσική παρενέργεια της υπνηλίας.

Δοκίμασε και πλύσεις στη μύτη/μάτια με φυσιολογικό ορό.

 

+1

Εγώ παλιά που έπαιρνα Ζιρτεκ, έλιωνα. Τώρα με Aerius δεν έχω υπνηλία,και παίρνω

1 κάθε 2 μέρες και όχι 2 την ημέρα που είναι η νορμάλ δόση.Η δοσολογία που θα σου δώσει ο γιατρός λογικά θα σε υπερκαλύπτει,οπότε θα μπορείς να την μειώνεις ανάλογα με την εκθεσή σου στους αλλεργιογόνους παράγοντες.Μην κολλάς με τα φάρμακα,θα σε γλυτώσουν από πολύ ταλαιπωρία.Εγώ τουλάχιστον δε βλέπω άλλη λύση από τη στιγμή που πρέπει να δουλεύεις έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστω πως περα απο μενα ειστε και εσεις αρκετοι που ταλαπιωρειστε με αυτην την αλλεργια της ανοιξης. Το προβλημα για μενα ειναι πως λογω της δουλειας μου πρεπει να ερχομαι σε επαφη με εξωτερικους χωρους που ενδεχομενως να υπαρχει καποια βλαστηση, παρουσια γυρης και τα συναφη. Τις προαλλες αναγκαστηκα να διασχισω κατι χορταρια και ξεκινησε ενα σερι 10-15 φτερνισματων, εκλεισε ο λαιμος μου, πρηστικαν τα ματια μου, και βουλωσαν και τα αυτια μου!

 

Εννοειται πως θα κλεισω αμεσα ραντεβου με αλλεργιολογο για να δουμε πως εχει η κατασταση αλλα πολυ φοβαμαι πως θα με χαπακωσει, και δεν τα μπορω καθολου τα φαρμακα. Θελω να διατηρω το οργανισμο καθαρο, τουλαχιστον απο πλευρας φαρμακων. Ειμαι της αποψης πως ποτε δεν ξερεις την παρενεργειες μπορουν να σου προξενησουν και ποια αλλη παθηση μπορει να εμφανιστει απο το πουθενα.

 

Γενικα εσεις πως το αντιμετωπιζεται το ζητημα, τι ειδους προληψη υπαρχει, πως μπορεις να το περιορισεις το ζητημα?

 

Περιμενω τις αποψεις σας!

 

Γιατροσόφι δικό μου.Vibrocyl - S ρινική γέλη.Βοηθάει αρκετά και δε χρειάζεσαι χαπάκωμα.Αν θυμάμαι καλά είναι κ μή κορτιζονούχα... To aerius είναι σίγουρο οτι δεν προκαλεί υπνηλία;Γιατί είναι ο λόγος που έχω να πάρω αντισταμινικά εδώ και 10 χρόνια.Εμένα περισσότερο αρχίζει αυτή τη περίοδο(άρχισε ήδη) και με σκίζει στο φτέρνισμα (έφτασα και 25 σερί πέρισυ) ,με φαγουρίζει τρελά στη μύτη και νιώθω σαν να με πάτησε τρένο μόλις σταματήσω να φτερνίζομαι κ τα μάτια έχουν κοκκινίσει.Όλα αυτά περιορίζονται με τη χρήση του gel κατά ένα 80%.Το κακό είναι οτι δε μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου και να το χρησιμοποιώ μόλις στεγνώσει στη μέση της μέρας.Πάντως συμπάσχων φίλε μην το ψειρίζεις το θέμα με τα φάρμακα.Είναι απαραίτητα σε τέτοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγγύηση το Aerius, αυτό έχω να πω μόνο. Δεν έχει παρενέργειες κι ελαφρύνει την κατάστασή σου μια χαρά (εγώ επειδή έχω πολύ ελαφριά μορφή παίρνω ένα που και που, άμα τύχει να με πιάσει και ηρεμώ για μέρες).

Απέφυγε οπωσδήποτε να μαστουρώνεις επανειλημμένα με ρινικά σπρέι, διότι αν σου γίνει συνήθειο έχει επιπτώσεις μακροπρόθεσμα.

 

Πάντως μη βλέπεις τα φάρμακα ως "όχι" γιατί θα σε ανακουφίσουν. Μπορείς απλά να το επισημάνεις στο γιατρό για να μη σε φορτώσει με τίποτα περίεργο (ξέρουν οι γιατροί από αυτά και μπορούν να σου προτείνουν κλιμακούμενες λύσεις άμα θέλουν).

 

Υ.Γ. Πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπε ο De@th L0rd. Ουσιαστικά εμποδίζει την εισπνεόμενη σκόνη να έρθει σε επαφή με κάποια περιοχή έστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Aerius δε φέρνει υπνηλία, αλλά σ' εμένα δεν έκανε και απολύτως τίποτα. Σα καραμελίτσα, είτε το έπαιρνα είτε όχι. Οπότε είμαι επιφυλακτικός στο να το συστήσω σε κάποιον.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ Clarityne, ένα κάθε μέρα. Και ΝΑΙ, προκαλλεί υπνηλία. Αλλά τι να κάνουμε; Αν το παίρνεις βράδυ, 1 ώρα πριν την πέσεις, η παρενέργεια ίσως αποδειχθεί και χρήσιμη πάντως. :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Clarityne D εμένα μου προκαλεί (προκαλούσε σωστότερα) υπνηλία όταν έπαιρνα το πρώτο, άντε δεύτερο (τη σεζόν εννοείται). Και αν. Ίσως είναι θέμα οργανισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εστι Μασκα στοματος μυτης? Κατευθειαν οπως βλεπεις προετρεξα στην μη φαρμακευτικη λυση. Παντως ναι μου ειναι αναποφευκτο το να κινουμε σε εξωτερικους χωρους οσο ανεπιθυμητο και αν ειανι αυτο.

olg.JPG

 

Air-filtering face masks ή allergy masks λαϊκιστί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν με πιανει τπτ ρε παιδια. παλια επαιρνα τα ζιρτεκ, μετα οταν βγηκαν τα αεριους μου εδωσε απ αυτα ο γιατρος αλλα δεν επιαναν. μετα απλα αλλαξα χωρα και ηρεμισα. προπερσυ που ειχε κατι καλες μερες που εδωσε κατι βλακεις ξυλοκατι ηταν το ονομα. περισι μου εδωσε estivan lyo. αυτα ειναι καλα. με το που τα παρω στρωνω. απο σπρει μυτης παντα επαιρνα το nasonex. αν και τα τελευταια χρονια δεν λειτουργει πια καλα. γενικως οσο η αλλεργια περιοριζεται στο ανωτερο αναπνευστηκο σου δινουν αντισταμινικα. οταν περασει στο κατωτερο και αρχισουν οι κρισεις ασθματος σε πλακωνουν στην κορτιζονη και σε στελνουν σε ειδικο γιατρο για αλλεργιες. βεβαια αυτο μπορει να μην γινει και ποτε. απο 7 χρονων αλλεργικια κι ακομα ειμαι οκ. οποτε παω στον παθολογο μου για χαπια με κερναει ενα στο γραφειο του και μου δινει και την συνταγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...