Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Σε Χαπακια ειναι ολα τα αντι-ισταμινικα (Aerius και δεν ξερω γω ποια αλλα)? Αυτα σε τι βοηθαν αν τα περνας σε συνδυασμο με το σπρευ?

 

-Τα σπρευ τι διαφορες εχουν μεταξυ τους (Aurid-Pulmicort,κτλ)? Δλδ με ποια κριτηρια σου συνιστα αυτο που σου αντιστοιχει ο αλλεργιολογος?

 

Διαβαζα για τις διαφορες μεθοδους αντιμετωπισης αλλαεργιων. Αυτην που περιγραφη το παλικαρι με τους μεταλλικους σωληνες ειναι η Meridian Stress Assessment απο το παρακατω λινκ?

 

http://www.allergyescape.com/allergy-testing.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

-Σε Χαπακια ειναι ολα τα αντι-ισταμινικα (Aerius και δεν ξερω γω ποια αλλα)? Αυτα σε τι βοηθαν αν τα περνας σε συνδυασμο με το σπρευ?

 

-Τα σπρευ τι διαφορες εχουν μεταξυ τους (Aurid-Pulmicort,κτλ)? Δλδ με ποια κριτηρια σου συνιστα αυτο που σου αντιστοιχει ο αλλεργιολογος?

 

Διαβαζα για τις διαφορες μεθοδους αντιμετωπισης αλλαεργιων. Αυτην που περιγραφη το παλικαρι με τους μεταλλικους σωληνες ειναι η Meridian Stress Assessment απο το παρακατω λινκ?

 

http://www.allergyes...gy-testing.html

 

Υφίσταται αντισταμινικό σε σιρόπι,όπως το Claritin.Απο εκεί και πέρα,η χρήση σπρέι-inhalers εξαρτάται απο την σοβαρότητα της κατάστασης και που ακριβώς θέλει να στοχεύσει το γιατρός/πώς θέλει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα.Για παράδειγμα το Aerolin ειναι βρόγχοδιασταλτικό και όπως υπαινίσσεται απο το όνομα,δουλειά του είναι να "ανοίξει" τους βρόγχους βελτιώνοντας την κυκλοφορία του αέρα.Το Flixotide/Flixotide Discus είναι κορτιζονούχα inhaler (αν θυμάμαι καλά) και στοχεύει στο ίδιο πρόβλημα-αλλεργία,άλλα με διαφορετικό τρόπο

 

disclaimer:Μην αρχίσετε να δοκιμάζετε φάρμακα φόρα παρτίδα επειδή τα είδατε εδώ!Ρωτήστε τον γιατρό σας,δουλειά του είναι άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

disclaimer:Μην αρχίσετε να δοκιμάζετε φάρμακα φόρα παρτίδα επειδή τα είδατε εδώ!Ρωτήστε τον γιατρό σας,δουλειά του είναι άλλωστε.

 

Καλα ναι εννοειται, εδω περα γραφουμε και διαβαζουμε απλα για να περνουμε μια βασικη ενημερωση.

 

Επισης το μπανιο πως βοηθαει στην αλλεργια? Αν βρεχει και εχει υγρασια, παλι βοηθαει? Οι συνθηκες αυτες βοηθανε δλδ στο να μην μεταφερθουν οι ουσιες που ενοχλουν στο ρινικο μας συστημα?

 

Και κατι τελευταιο. Η δραση των σπραυ που επιτυγχανεται? Δλδ σε ποιο σημειο αποραφαται και ξεκινα η δραση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το μπανιο πως βοηθαει στην αλλεργια? Αν βρεχει και εχει υγρασια, παλι βοηθαει? Οι συνθηκες αυτες βοηθανε δλδ στο να μην μεταφερθουν οι ουσιες που ενοχλουν στο ρινικο μας συστημα?

 

Και κατι τελευταιο. Η δραση των σπραυ που επιτυγχανεται? Δλδ σε ποιο σημειο αποραφαται και ξεκινα η δραση του?

 

Δέν μπορώ να πώ με σιγουριά σχετικά με τα μπάνια.Δέν το έχω ψάξει ούτε έχω ρωτήσει των γιατρό μου,άλλα φαντάζομαι οτι είναι διάφορες μεταβλητές που μας επηρεάζουν.Μπορεί να είναι το μικροκλίμα της ευρύτερης περιοχής που δέν αφήνει τις ίδιες ποσότητες αλλεργιογόνων στον αέρα,μπορεί να είναι το ιώδιο του θαλασσινού νερού,μπορεί ακόμα και το ίδιο το νερό που καθαρίζει το σώμα μας (γιατι και ένα απλό ντούζ,βοηθάει).

Η βροχή βοηθά ώς ένα βαθμό στο να καθαρίσει η ατμόσφαιρα απο τα υπάρχοντα σωματίδια,όπως την γύρη που είχαμε αυτές τις μέρες.Βέβαια η ίδια βροχή ενδέχεται να κάνει χειρότερα τα πράγματα,μεταφέροντας σκόνη πχ. απο Σαχάρα.Προσωπικά μέχρι πρίν μια 10ετία είχα πρόβλημα με φτάρνισμα και καταρροή, στις απότομες αλλαγές του καιρού.

 

Τα σπρέι δρούν τοπικά,αναλόγως την εφαρμογή τους.Το Pulmicort Nasal πχ. είναι σε μορφή ρινικού εκνεφώματος και αντιμετωπίζει την ρινική συμφόρηση.Το αντίστοιχο φάρμακο σε μορφή inhaler (turbuhaler) και παρεμφερή φάρμακα (Symbiocort,Flixotide),είναι εισπνεόμενα και στοχεύουν στην μείωση και αντιμετώπιση των συμπτωμάτων του βρογχικού άσθματος,αποτέλεσμα αλλεργικής αντίδρασης.

 

Τέλος τα αντισταμινικά που λαμβάνουμε απο το στόμα,είτε σάν χάπι είτε σάν σιροπι,έχουν πιο πολύ γενικό χαρακτήρα και στοχεύουν στην μείωση των συμπτωμάτων της εποχικής αλλεργίας.Πχ. το Zirtek μπορεί να το δώσει ο οφθαλμίατρος,παράλληλα με κολλύρια,για να αντιμετωπίσει την αλλεργική επιπεφυκίτιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το σπρευ παντως δεν ειναι και ιαση, παροτι το βαζω που και που τρεχει καμμια μυτουλα και τριβω και κανα ματι. Σημερα το πρωι το βαλα κανονικα, 2 ψεκασμους ανα ρουθουνι, και το μεσημερι που ημουν βολτα με μηχανακι, αρχιζε να τρεχει η μυτη μου και να τσουζουν και ματια. Επειτα οταν γυρισα σπιτι εστρωσα καπως.

 

Οποτε Μαλλον περισσοτερο για αναλγυτικο μου κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φετος οπως ειπα και προηγουμενως, το ξεκινησα νωρις το σπρευ (Aurid) για να προλαβω τα συμπτωματα (Αρχες Απριλη), και μου ειπε ο γιατρος να το παιρνω για κανα μηνα (οπως ειπε και περσυ, αλλα περσυ το ξεκινησα μεσα Μαιου). Εγω λοιπον το παιρνα για 1μιση μηνα μεχρι σχεδον να τελιωσει, αλλα τη νπροηγουμενη βδομαδα το σταμτησα. Δεν προλαβε να περασα μια βδομαδα καλα-καλα και αρχισα συμπτωματα. Σημερα ξυπνησα με μπουκωμενο το φαρυγγα και εχω πλακωθει στις ροχαλες το φυσημα το τσουξιμο της μυτης, κτλ...

 

Οποτε ξαναρχιζω το σπρευ μεχρι να μου τελιωσει? Δεν εχει μεινει και πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα ένα τηλέφωνο στον αλλεργιολόγοι.Κάποια σκευάσματα δέν προσφέρονται για μακροχρόνια χρήση και ενδεχομένως να δημιουργήσουν πιο πολλά προβλήματα απ όσα λύνουν.

Πχ.Παίρνω κολλύριο με κορτιζόνη (Disparsadron) για 15 ημέρες και μετά αλλάζω σε μή κορτιζονούχο (Opatanol).Το δεύτερο μπορώ να το χρησιμοποιώ για μήνες χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα,το θέμα είναι οτι ο ερεθισμός επιστρέφει.Δυστυχώς εκεί θα πρέπει να κάνει υπομονή για ένα Χ διάστημα πρίν πάω πάλι πίσω στο κορτιζονούχο σκεύασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια Καλημερα...

Μεχρι τα 26 δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα με αλλεργιες και τα λοιπα...

Πριν 2 χρονια ξαφνικα Απριλιος μηνας αν θυμαμαι καλα και ενω ταξιδευα για Αθηνα μου μπουκωνει η μυτη.... Απο τοτε σιγα σιγα τα συμπτωματα επιδεινωθηκαν ... πριν ενα χρονο αρχισε και λιγο φτερνισμα και τα ματια κοκκινα,τα τελευταια 2 χρονια με κανα otrivin και κανα χαρτομαντηλο γινοταν δουλεια φετος τα πραγματα χειροτερεψαν την τελευταια βδομαδα (τον απριλιο δεν ειχα προβλημα) εχω αντονη φαγουρα στα ματια φτερνισμα αλλα το συμαντικοτερο προβλημα ειναι η μπουκομενη μυτη με το otrivin κατι γινετε αλλα δε ειναι για συνεχεια ... ετσι σημερα πηρα το πρωτο χαπακι aerius.

Απλα εχω κατι αποριες.

Γινεται εκει που δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα να απεκτησα αλλεργια στα 27 ???

Εσεις που εχετε καποια αλλεργια σας πιανει μονο την ανοιξη ???(απριλιο - μαιο)

Εμενα ολο τον χρονο καποια μερα μπορει να με πιασει μια φαγουρα στα ματια ή να ξυπνησω το πρωι και να με πιασει κανα φτερνισμα (αλλα πολυ πιο ηπια) βεβαια την τελευταια βδομαδα ειμαι συνεχεια με κοκκινα ματαια και μπουκομενη μυτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα εχω κατι αποριες.

Γινεται εκει που δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα να απεκτησα αλλεργια στα 27 ???

Δυστυχώς γίνεται.

 

Εσεις που εχετε καποια αλλεργια σας πιανει μονο την ανοιξη ???(απριλιο - μαιο)

 

Απρίλιο - Μάιο απλά δεν παλεύεται. Τους υπόλοιπους μήνες της άνοιξης και του καλοκαιριού είμαι πιο χαλαρά. Φθινόπωρο - χειμώνα κανένα σύμπτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαπου ακουσα οτι πεζει ρολο και η διατροφη πχ ακουσα οτι αν αποφυγεις τα κρεατα και τα γαλακτομικα βλεπεις βελτιωση ... ακομη καπου διαβασα οτι βοηθαει και vit C ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισα ισα που ειχα ξεκινησει και centrum απο οταν σταματησα το φαρμακο, αλλα ειχα την ενυπωση οτι μαλλον χειροτερα το κανει το θεμα. Σκεφτηκα πως Ισως οι βιταμινες να βοηθουν το οργανισμο να καταπομελησει πειρσσοτερο τις δηθεν ουσες που θεωρει παθογονες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαπου ακουσα οτι πεζει ρολο και η διατροφη πχ ακουσα οτι αν αποφυγεις τα κρεατα και τα γαλακτομικα βλεπεις βελτιωση ... ακομη καπου διαβασα οτι βοηθαει και vit C ...

 

Δυστυχως αν και δεν εχω ιδεα απο ιατρικα, απο δικη μου εμπειρια επισης η βιταμινη c επιβαρυνει την αλλεργια μου.Το μονο δεδομενο απο διατροφες,ροφηματα και αλλα τετοια ειναι το οτι η μπυρα εξαλειφει τα συμπτωματα μου.Ισως καποιος ιατρος να μπορουσε να μας το εξηγησει.Φυσικα δεν ειναι λυση αυτη, ουτε την προτεινω προς θεου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Την Τριτη τρελλαθηκα στην καταροη και τα φτερνασιματα και πηρα επιτελους τον γιατρο και μου ειπε να συνεχισω την αγωγη για κανα μηνα ακομα. Με τις απροσμενες βροχες μου ειπε εχει επιδεινωθει η κατασταση και ετσι οπως παει ο καιρος γενικοτερα, θα εχουμε ανοξη μεχρι μεσα Ιουλιου.

 

Επισης παιρνω και ενα Sol Physiomer που σου φυσαει νερο της θαλασσας μεσα στο ρινικο καναλι. Δεν ξερω αν το παιρνω σωστα, αλλα νιωθω κανονικοτατα οπως αμα πιω νερο καταλαθος απο την θαλασσας. Αυτο το περιεργο ξινισμα/τσουξιμο και το νερο κατεβαινει κατω στον φαρυγγα και το φτυνω απο το στομα. Ειναι φυσιολογικο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...