Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και μιαμιση μερα παντως που το χω σταματησει, αρχισε κιολας να με γδερνει η λαιμος μου, να φυσαω την μυτη μου, να φτερνιζομαι κτλ. Θα προσπαθησω αλλες 2 μερες χωρις σπρευ και θεραπεια, και αν δω οτι παω για καταρροη θα ξαναρχισω το σπρευ. Ειναι ισως ενα ημιμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι σημαντικό που ανακάλυψα: η λοραταδίνη και η δεσλοραταδίνη θέλουν αρκετές ώρες για να απορροφηθούν, άρα και -λογικά- να δράσουν. Άρχισα λοιπόν να παίρνω το Clarityne μου κάθε βράδυ, αντί για κάθε πρωί όπως συνήθιζα. Αποτέλεσμα; Η αλλεργία ξέχασε που μένω.

 

Επίσης πήρα και το Dexa-Rhinaspray N, ρηνικό σπρέι με κορτικοστεροειδή, για τις πιο δύσκολες μέρες. Αλλά ακόμα δε το έχω χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dexa-Rhinaspray είναι θαυματουργό, αλλά ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ σπρέι. Το έπαιρνα πέρυσι για 2-3 μήνες (λόγω δουλειάς κάθε πρωί) και τον Ιούνιο άρχισε να μου ματώνει η μύτη, συνεχώς. Είδα και έπαθα. Συν ότι η κορτιζόνη που πήρα ΣΙΓΟΥΡΑ μου έκανε ζημιά. Παλιά, έπαιρνα Clarytin-D, αλλο κακό φάρμακο. Μου διέλυσε τον οργανισμό.

 

Τελικά βρήκα την υγεια μου με τα Aerius. Παίρνεις ένα τη μέρα και ηρεμείς. ΟΚ, δεν κρατάει 24 ώρες, αλλά κάνει δουλειά.

Emadine κολλύριο για τα μάτια και ορό για τη μύτη Fisiomer (με θαλασσινό νερό).

 

Πίκρα οι Ανοιξιάτικες αλλεργίες πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Dexa-Rhinaspray είναι θαυματουργό, αλλά ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ σπρέι. Το έπαιρνα πέρυσι για 2-3 μήνες (λόγω δουλειάς κάθε πρωί) και τον Ιούνιο άρχισε να μου ματώνει η μύτη, συνεχώς. Είδα και έπαθα. Συν ότι η κορτιζόνη που πήρα ΣΙΓΟΥΡΑ μου έκανε ζημιά. Παλιά, έπαιρνα Clarytin-D, αλλο κακό φάρμακο. Μου διέλυσε τον οργανισμό.

 

Τελικά βρήκα την υγεια μου με τα Aerius. Παίρνεις ένα τη μέρα και ηρεμείς. ΟΚ, δεν κρατάει 24 ώρες, αλλά κάνει δουλειά.

Emadine κολλύριο για τα μάτια και ορό για τη μύτη Fisiomer (με θαλασσινό νερό).

 

Πίκρα οι Ανοιξιάτικες αλλεργίες πάντως!

 

 

οπως ειπες το dexa καλο αλλαμακρια οσο γινεται και οχι για πολυ καιρο λογω κορτιζονης.και γενικα ολα αυτα μετα απο χρονια χρηση σκιζουν λιγο την μυτη να το πω πλαγιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καθε χρονο εχω προβλημα στο να υπολογιζω ποτε θα ξεκινησουν τα συμπτωματα. Μεχρι τωρα δεν ειχα παρει καποιο σπρευ και σημερα τρεχει ασταματητα η μυη μου. Αν ξεκινησω απο σημερα το σπρευ θα κανει δουλεια, η επειδη ειμαι προσβεβλημενος θα πρεπει να παρω και αντι-ισταμινικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικότερο είναι τα αντίσταμινικά,έχω αλλεργική ρινίτιδα από παιδί και ένας μακκακας ωριλάς τότε του ικα μου εδινε χαπια κορτιζόνης

Υπάρχουν πολλά aerius,xozal,zirtec,kestine κλπ.

Εγώ έχω καλή ανταπόκριση στο xozal.

Φίλος που πήγε σε αλλεργιολόγο για απευαισθητοποίηση του είπε με το κυπαρισσι δε γίνεται τίποτα και του έδωσε aerius και spray avamys.

Αν δε κάνεις θεραπεία κινδυνευεις να αποκτήσεις πολυποδες απο όσο γνωρίζω.

Κάθε χρόνο τα ίδια αλλα τι να κάνεις 3 μήνες το πολύ και μετά ησυχάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανεις απευεσθητοποιηση αποκτας πολυποδες? Πρωτη φορα το ακουω.. Εγω απλα καθε χρονο παιρνω aurid σπρευ απλα για να καταπολεμω τα συμπτωματα, γιατι στα μερη που ειμαι εχω αρκετη ενοχληση και δεν σταματαει η μυτη μου με τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω ξαναγραψει καπου εχω προβλημα αλλεργιων περιπου 17 χρονια σε σημειο να παθαινω και αλλεργικο ασθμα και να πηγαινω σε αλλεργιολογο αν διμηνο - τριμηνο χρονια τωρα(πολυ καλο ιατρειο εχει το λαικο νοσοκομειο ειναι ολα τα παιδια διαμαντια αν και αλλαζουν οι γιατροι ακολουθειται η ιδια τακτικη οποτε μαλλον ο διευθυντης του τμηματος και υποδιευθυντες και οι υπολοιποι να δινουν κατευθυνσεις στους νεους που ερχονται).

Λοιπον εγω εχω αλλεργιες ολο το χρονο με εξαρση την ανοιξη η αν βρεθω σε περιβαλλον που εχει σκονη....μουχλα κ.τ.λ εχω κανει τα τεστ αλλεργιας πολλες φορες και δεν εχουν δειξει οτι κατι με πειραζει σημαντικα(βρηκαν λιγο η κατσαριδα και η σκονη) δεν ειναι δυνατον να βαλουν τα παντα για να βρουν τι σε πειραζει....!

Εχω παρει ολα τα χαπια που εχουν βγει τα τελευταια χρονια και καταληξαμε στο ΧΟΖΑΛ γιατι εχει τις λειγοτερες παρενεργειες(αλλα μου εφερναν αυπνια αλλα μου εφερναν ξηροστομια κ.τ.λ) και οποτε δεν με καλυπτει(συνηθως για κανενα μηνα που υπαρχει εξαρση) παιρνω απο την μυτη pulmicort nasal spray αλλα μονο για λιγο διαστημα γιατι εχει κορτιζονη αλλα αυτο το σπρευ με καλυπτει πολυ.

Μου εμφανιστηκε αποτομα η αλλεργια και απο οτι μου ειπαν σε πολλους συμβαινει αυτο αλλα το χειροτερο ειναι οτι τα νεα παιδακια αυξανοντε συνεχως(που εχουν αλλεργιες)και μαλλον φταιει η ατμοσφαιρα η διατροφη κ.τ.λ.Κατακορυφη αυξηση τα τελευταια χρονια.

Οσοι εχετε αλλεργιες προσπαθειστε να ζειτε σε σπιτι οσο το δυνατον πιο καθαρο χωρις χαλια...πατακια κ.τ.λ με βιβλιοθηκες που τουλαχιστον εχουν πορτες με τζαμια να αποφευγοντε πολλα μικροπραγματα που μαζευουν σκονη....οση εχουν την οικονομικη ανεση να φερνουν ενα συνεργειο(ανα χρονο) που να καθαριζει στο σαλονι και στο κρεββατι τα ακαρεα κ.τ.λ.Δυστυχως και τα ζωα που λατρευω δεν ειναι οτι το καλυτερο(περισσοτερο με ενοχλει η γατα εμενα....).

Υπομονη στους πασχοντες σκεφτειται οτι αλλοι το ζουν αυτο το λουκι ολο το χρονο και οτι αλλοι ανθρωποι υποφερουν απο αλλα πραγματα πιο σοβαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα μια θεραπεία απ ευαισθητοποίησης στα 16 και ΓΙΑ περίπου 2 χρόνια. Τώρα δεν ξέρω αν θα το έκανα. Είχα πολύ αλλεργία και τουλάχιστον 4ΜΉΝΕΣ κάθε χρόνο και ΔΕ με έπιανε τίποτα. Έπαιρνα δύο διαφορετικά αντισταμινικα και δύο σπρέι κ πάλι χάλια ήμουν. Ε η όλη θεραπεία πήγε πολύ καλύτερα από ότι περίμενα. Ήταν κάθε πρωί κάτι σταγόνες πανακριβές που τότε όμως τισ καλύπτέ η ασφάλεια μασ κατα 90%

 

Ε στο χρόνο πάνω ήμουν πολύ καλά με ένα μόνο αντισταμινικο και την δεύτερη χρόνια με ένα χάπι μια φορά την βδομάδα περίπου οπότε δηλαδή είχα ενοχλήσεις. Στα 2μίση χρόνια σταμάτησα την θεραπεία από μόνος μου λόγω χρημάτων ενώ έπρεπε να την κάνω το ελάχιστο 3 χρόνια και να ξανάκάνω τα τεστ. Εγώ απλά σταμάτησα.

 

4 χρόνια μετά και η αλλεργία μου είναι το 10% αυτής που ήταν πριν τή θεραπεία. Κανένα χάπι κανένα σπρέι. Μόνο που και που καμία σταγόνα στα μάτια όταν είναι να παμε πχ χωριό σε φύση κτλ είναι οι vispring συνήθως. Δεν είναι καν για αλλεργία.

 

Απλά η υπομένεισ τα συμπτώματα και ΓΙΑ μένα ήταν υποβιβασμενη ποιότητα ζωής όλο αυτό, η παίρνεις φάρμακα που πάλι δε σε καλύπτουν τελεία η ψάχνεις θεραπεία. Εγώ αν είχα το θέμα τώρα θα δείνα μια ευκαιρία στους ομοιοπαθητικός ΚΑΘΏΣ και τα φάρμακα τους είναι φτηνά.

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φέτος με τσάκωσε και μένα η αλλεργία της άνοιξης πρώτη φορά στην ζωή μου!

η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα πως μπορεί να σε πιάσει έτσι στα καλά καθούμενα.. νόμιζα πως όσοι την έχουν, την είχαν απο γεννησιμιού..

btw ευτυχώς που υπάρχουν τα αντισταμινικά κλπ. και σώζεται η κατάσταση γιατί δεν υποφέρεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανεις απευεσθητοποιηση αποκτας πολυποδες? Πρωτη φορα το ακουω.. Εγω απλα καθε χρονο παιρνω aurid σπρευ απλα για να καταπολεμω τα συμπτωματα, γιατι στα μερη που ειμαι εχω αρκετη ενοχληση και δεν σταματαει η μυτη μου με τπτ.

Αν δε κάνεις θεραπεία με αντίσταμινικά και σπρέυ αποκτάς πολύποδες.

Λάθος κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...