Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δε κάνεις θεραπεία με αντίσταμινικά και σπρέυ αποκτάς πολύποδες.

Λάθος κατάλαβες.

 

Α ενταξει πες το ετσι. Τα σπρευ και τα χαπια παντως δεν ειναι θεραπεια (δεν γιατρευουν/βελτιωνουν την παθηση), απλα καταπολεμουν τα συμπτωματα. Εκει μπερδευτηκα. Αντιθετως η απευασθητοποιηση ειναι μια μορφη θεραπειας, που μαθαινει τον οργανισμο να αντιμετωπιζει καλυτερα ολες τις αλλεργιογονες ουσιες που εχει αδυναμια.

 

 

Εγώ

έκανα μια θεραπεία απ ευαισθητοποίησης στα 16 και ΓΙΑ περίπου 2 χρόνια.

Τώρα δεν ξέρω αν θα το έκανα. Είχα πολύ αλλεργία και τουλάχιστον 4ΜΉΝΕΣ

κάθε χρόνο και ΔΕ με έπιανε τίποτα. Έπαιρνα δύο διαφορετικά

αντισταμινικα και δύο σπρέι κ πάλι χάλια ήμουν. Ε η όλη θεραπεία πήγε

πολύ καλύτερα από ότι περίμενα. Ήταν κάθε πρωί κάτι σταγόνες πανακριβές

που τότε όμως τισ καλύπτέ η ασφάλεια μασ κατα 90%

 

Ε στο χρόνο

πάνω ήμουν πολύ καλά με ένα μόνο αντισταμινικο και την δεύτερη χρόνια με

ένα χάπι μια φορά την βδομάδα περίπου οπότε δηλαδή είχα ενοχλήσεις. Στα

2μίση χρόνια σταμάτησα την θεραπεία από μόνος μου λόγω χρημάτων ενώ

έπρεπε να την κάνω το ελάχιστο 3 χρόνια και να ξανάκάνω τα τεστ. Εγώ

απλά σταμάτησα.

 

4 χρόνια μετά και η αλλεργία μου είναι το 10%

αυτής που ήταν πριν τή θεραπεία. Κανένα χάπι κανένα σπρέι. Μόνο που και

που καμία σταγόνα στα μάτια όταν είναι να παμε πχ χωριό σε φύση κτλ

είναι οι vispring συνήθως. Δεν είναι καν για αλλεργία.

 

Απλά η

υπομένεισ τα συμπτώματα και ΓΙΑ μένα ήταν υποβιβασμενη ποιότητα ζωής όλο

αυτό, η παίρνεις φάρμακα που πάλι δε σε καλύπτουν τελεία η ψάχνεις

θεραπεία. Εγώ αν είχα το θέμα τώρα θα δείνα μια ευκαιρία στους

ομοιοπαθητικός ΚΑΘΏΣ και τα φάρμακα τους είναι φτηνά.

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

 

Η θεραπεια απευεσθητποιησης τι περιλαμβανει? Οταν λες οτι τωρα δεν θα το εκανες τι εννοεις, Ειναι επιπονο και ζορικο? Η και παλι λογω χρηματων εννοεις δεν θα το κανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η θεραπεια απευαισθητοποιησης πιανει μονο σε ατομα που εχουν αλλεργια σε 1 πραμα αντε το πολυ δυο. ακομα ομως και σε αυτη την περιπτωση το ποσοστο επιτυχιας ειναι μικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα με χάπια σπρέυ και αποφεύγεις τα χειρότερα,μετά από πολλά χρόνια συμβίωσης με την αλλεργία αποφάσισα να μη μπλέξω με την απευαισθητοποίηση για τους λόγους που ανέφεραν οι παντελις και εύα,

εύα η αλλεργία σου χειμωνιάτικα ίσως εξηγείται από την αφρικάνικη σκόνη που φέρνουν οι νοτιάδες και εγώ το παθαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά αντιμετωπίζεις τα συμπτώματα με χάπια σπρέυ και αποφεύγεις τα χειρότερα,μετά από πολλά χρόνια συμβίωσης με την αλλεργία αποφάσισα να μη μπλέξω με την απευαισθητοποίηση για τους λόγους που ανέφεραν οι παντελις και εύα,

εύα η αλλεργία σου χειμωνιάτικα ίσως εξηγείται από την αφρικάνικη σκόνη που φέρνουν οι νοτιάδες και εγώ το παθαίνω.

 

αφρικη σκονη στο βελγιο; λιγο μακρια δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεραπεία ήταν με σταγόνες.

Και όχι δεν είχα αλλεργία σε ένα πράγμα, είχα αλλεργία σχεδόν σε όλες τις γύρες και έκανα διάφορα κοκτέιλ σταγόνων.

Το ένα έπιανε τα αγρωστώδη (νομίζω έτσι τα λέγαν), πεύκο, και 2-3 άλλα που επειδή ήταν συγγενικά με κάλυψαν και για άλλες γύρες.

 

Δηλαδή έκανες πχ πεύκο και σε κάλυπτε και για κάτι άλλο.

Ένα άλλο είχα σε χάπια που είχε μόνο τα ακάρεα (μεγάλο πρόβλημα καθώς πνιγόμουν κάθε βράδυ που πήγαινα για ύπνο)

και ένα τρίτο που έβαλα αργότερα που ήταν για ελιά και μόνο.

 

Δε θα το έκανα τώρα γιατί το κάθε σετ κόστιζε 320 ευρώ και ήταν για 2 μήνες.

Εγώ τότε έδινα το 10% συν κάποια έκπτωση που μου έκανε ο φαρμακοποιός γιατί τα έπαιρνα όλα από αυτών και πάλι έδινα 60++ το μήνα.

 

Τώρα η ασφάλεια μου δεν τα δικαιολογεί καν νομίζω οπότε δε θα το έκανα.

Τα έκοψα πριν την ώρα τους γιατί ξαφνικά έπρεπε να δίνω το 25% και θα ήθελα 150€ / μήνα οπότε δε με έπαιρνε.

 

Φυσικά αυτά που τα έπαιρνα σκέτα (πχ ακάρεα ένα μιξ μόνο για αυτά) διορθώθηκαν γρήγορα και μετά έκανα συντήρηση.

Στα άλλα τα έκοψα πριν τη συντήρηση. Παρόλα αυτά έχουν περάσει 4 χρόνια περίπου αν μετράω σωστά και είναι πάλι άνοιξη.

 

Και είμαι μια χαρά.

Πέρσι όλο το 5μηνο που είχα παλιά έντονες αλλεργίες ζήτημα να πήρα αντιισταμινικό 10 φορές.

Σταγόνες καμιά φορά για ερεθισμό, κοκκίνισμα κτλ και αυτό γιατί δε φορούσα γυαλιά ηλίου ενώ μάλλον θα βοηθούσαν...

 

Δεν είναι επίπονο. Η θεραπεία έβγαινε σε σταγόνες (πρωί νηστικός κάτω από την γλώσσα) και σε χάπια (πρωί νηστικός τα άφηνες να λιώσουν κάτω από την γλώσσα) από 2 εταιρίες (μια γερμανία μία γαλλία).

 

Καμία σχέση με παλιά που ήταν με ενέσεις.

Απλά τα έπαιρνές κάθε μέρα.

 

Πάντως εκτός του οικονομικού θέματος θα δοκίμαζα και κάποιον ομοιοπαθητικό γιατί εκείνα που έπαιρνα δεν ήξερα καν τι είχαν μέσα (ποιός ξέρει τι χημικά κατέβασα - βέβαια από το να παίρνω 2 αντισταμινικά την μέρα για την υπόλοιπή ζωή μου καλύτερα έτσι).

 

Μια συμφοιτήτρια μου έκανε ομοιοπαθητική για τις αλλεργίες της με πολύ καλά αποτελέσματα για λίγες μέρες θεραπεία κάθε χρόνο. Και ούτε αντισταμινικά ούτε τίποτα...

 

Αν κάτι σε βασανίζει το κυνηγάς.

 

Επίσης κόψτε δοκιμαστικά και όλα τα γαλακτοκομικά...

Εγώ ανακάλυψα ότι είχα και αλλεργία στο γάλα. Όχι δυσανεξία, αλλεργία. 

Που απλά πρόσθετε στο όλο σύνολο. Δηλαδή αν έπινα και 2-3 ποτήρια γάλα τότε ήταν που γινόμουν αίσχος...

 

Ψάχνοντας είδα πως είναι στο top 10 των διατροφικών αλλεργιών. 

Δηλαδή αψού αψού και όχι το φούσκωμα (που είναι δυσανεξία που δεν το χω νο΄μίζω)...

 

Ψάξτε δηλαδή μήπως συντελεί και κάτι που δεν το περιμένατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει μια θεραπεια τυπου ομοιοπαθητικη αλλα ηταν τρομερα δυσκολη και την παρατησα αν και ειδα αποτελεσματα για οσο κρατησε. προσωπικα με πιανουν και τα αντιβιοτικα ως θεραπεια αλλεργιας. Πριν 3 χρονια ειχα παρει την ανοιξη πολυ μεγαλη ποσοτητα αντιβιωτικον λογο ασθενειας και η αλλεργια ειχε κοπει μαχαιρι λες και δεν ημουν ποτε αλλεργικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η θεραπεια απευαισθητοποιησης πιανει μονο σε ατομα που εχουν αλλεργια σε 1 πραμα αντε το πολυ δυο. ακομα ομως και σε αυτη την περιπτωση το ποσοστο επιτυχιας ειναι μικρο.

 

Αυτό δεν είναι απόλυτο.

 

Εγώ έκανα τέτοια θεραπεία για 4 αλλεργιογόννα και τα αποτελέσματα ήταν καλά.

Γενικά απ την συναναστροφή μου με άλλους ασθενείς και από συζητήσεις μου με τον γιατρό δεν έβγαλα το συμπέρασμα πως έχει μικρό ποσοστό επιτυχίας. Για κάποιους που συνάντησα στο ιατρείο είχε αλλάξει η ζωή τους.

Ένα θέμα είναι πως δεν ανοσοποιείσαι πλήρως (αν και η αλλαγή είναι μεγάλη) και πως δεν κρατάει για όλη σου την ζωή.

 

ειχα κανει μια θεραπεια τυπου ομοιοπαθητικη αλλα ηταν τρομερα δυσκολη και την παρατησα αν και ειδα αποτελεσματα για οσο κρατησε. προσωπικα με πιανουν και τα αντιβιοτικα ως θεραπεια αλλεργιας. Πριν 3 χρονια ειχα παρει την ανοιξη πολυ μεγαλη ποσοτητα αντιβιωτικον λογο ασθενειας και η αλλεργια ειχε κοπει μαχαιρι λες και δεν ημουν ποτε αλλεργικη.

 

Πάντα είχα την απορία. Η ομοιοπαθητική είναι αναγνωρισμένη από την ιατρική ή είναι σύγχρονα μαγικά?

 

Απ όσο ξέρω για να αρχίσει να εφαρμόζεται μια θεραπέια γίνονται στατιστικές έρευνες για χρόνια και μετά βγαίνει στην αγορά.

Έχουν γίνει τέτοιες για την ομοιοπαθητική ή βασίζεται σε μαρτυρίες του τύπου είδα εξωγήινους?

Αν έχουν γίνει τέτοιες έρευνες όπως με τα φάρμακα και έχουν αναγνωριστεί ως αποτελεσματικές θεραπείες γιατί δεν έχουν υιοθετηθεί απ την επίσημη ιατρική και να μας τις συνταγογραφούν πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι απόλυτο.

 

Εγώ έκανα τέτοια θεραπεία για 4 αλλεργιογόννα και τα αποτελέσματα ήταν καλά.

Γενικά απ την συναναστροφή μου με άλλους ασθενείς και από συζητήσεις μου με τον γιατρό δεν έβγαλα το συμπέρασμα πως έχει μικρό ποσοστό επιτυχίας. Για κάποιους που συνάντησα στο ιατρείο είχε αλλάξει η ζωή τους.

Ένα θέμα είναι πως δεν ανοσοποιείσαι πλήρως (αν και η αλλαγή είναι μεγάλη) και πως δεν κρατάει για όλη σου την ζωή.

ο γιατρος μου με εχει αποτρεψει, ειμαι αλλεργικη σε πανω απο 4 πραματα. η αλλεργια μου ξεκιναει τον φλεβαρη και τελειωνει οκτωβρη οποτε μαλλον ειμαι στις χειροτερες περιπτωσεις

 

Πάντα είχα την απορία. Η ομοιοπαθητική είναι αναγνωρισμένη από την ιατρική ή είναι σύγχρονα μαγικά?

 

Απ όσο ξέρω για να αρχίσει να εφαρμόζεται μια θεραπέια γίνονται στατιστικές έρευνες για χρόνια και μετά βγαίνει στην αγορά.

Έχουν γίνει τέτοιες για την ομοιοπαθητική ή βασίζεται σε μαρτυρίες του τύπου είδα εξωγήινους?

Αν έχουν γίνει τέτοιες έρευνες όπως με τα φάρμακα και έχουν αναγνωριστεί ως αποτελεσματικές θεραπείες γιατί δεν έχουν υιοθετηθεί απ την επίσημη ιατρική και να μας τις συνταγογραφούν πχ?

 

ισως να ειναι και μαγικα, οπως ειπα στην δικη μου περιπτωση η θεραπεια ηταν εξαιρετικα δυσκολη με παρα πολλους περιορισμους στην διατροφη συν καποια "γιατρικα" και κρατησε το αποτελεσμα οσο διατηρουσα την διατροφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να ειναι και μαγικα, οπως ειπα στην δικη μου περιπτωση η θεραπεια ηταν εξαιρετικα δυσκολη με παρα πολλους περιορισμους στην διατροφη συν καποια "γιατρικα" και κρατησε το αποτελεσμα οσο διατηρουσα την διατροφη.

Παρόλο δηλαδή που είναι μαγικά έχουν αποτελέσματα ε?

Πώς το εξηγείς αυτό?

ο γιατρος μου με εχει αποτρεψει, ειμαι αλλεργικη σε πανω απο 4 πραματα. η αλλεργια μου ξεκιναει τον φλεβαρη και τελειωνει οκτωβρη οποτε μαλλον ειμαι στις χειροτερες περιπτωσεις

Κι εγώ σε περισσότερα είχα αλλά δεν είχαν όλα την ίδια ένταση ή συχνότητα εμφάνισης ή δυνατότητα αποφυγής τους. Έτσι μου είπε ο γιατρός να ανοσοποιηθώ στα 4 πιο έντονα ή σε αυτά που δεν μπορώ να αποφύγω έυκολα. π.χ. αν έχεις στην γάτα δεν παίρνεις γάτα αλλά αν έχεις στα ακάρεα δύσκολα τα αποφεύγεις.

Σε τι πράματα έχεις αλλεργία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο δηλαδή που είναι μαγικά έχουν αποτελέσματα ε?

Πώς το εξηγείς αυτό?Κι εγώ σε περισσότερα είχα αλλά δεν είχαν όλα την ίδια ένταση ή συχνότητα εμφάνισης ή δυνατότητα αποφυγής τους. Έτσι μου είπε ο γιατρός να ανοσοποιηθώ στα 4 πιο έντονα ή σε αυτά που δεν μπορώ να αποφύγω έυκολα. π.χ. αν έχεις στην γάτα δεν παίρνεις γάτα αλλά αν έχεις στα ακάρεα δύσκολα τα αποφεύγεις.

Σε τι πράματα έχεις αλλεργία?

 

 

ε ισως οντως κατι να κανουν ισως να ειναι και πλασιμπο αλλα λιγο δυσκολο στην περιπτωση της αλλεργιας

 

εχω αλλεργια σε οτιδηποτε φυτρωνει στην γη πανω, λουλουδια, δεντρα, θαμνους. ευτυχως δεν εχω αλλεργια σε ακαρια σκονη και ζωα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ισως οντως κατι να κανουν ισως να ειναι και πλασιμπο αλλα λιγο δυσκολο στην περιπτωση της αλλεργιας

 

εχω αλλεργια σε οτιδηποτε φυτρωνει στην γη πανω, λουλουδια, δεντρα, θαμνους. ευτυχως δεν εχω αλλεργια σε ακαρια σκονη και ζωα.

Το χειρότερο είναι τα ακάρεα που δεν το αποφεύγεις με τίποτα. Πάντως πρέπει να προσέχει κανείς να καταστέλει τα συμπτώματα όσο μπορεί γιατί μακροχρόνια μπορεί να είναι επιβλαβη για την υγεία (εμφάνιση άσθματος π.χ.)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι βελτιώθηκε πολύ η ζωή μου με την θεραπεία.

Δε θέλω να σκέφτομαι ότι μπορεί πχ η θεραπεία αυτή να έχει διάρκεια ζωής και κάποια στιγμή να ξανααποκτήσω αλλεργία.

 

Αλλά δε ξεχνώ που έγραφα εξετάσεις Ιούνη 2α Λυκείου και ήμουν σε μια κατάσταση που πραγματικά παρά τα αντισταμινικά ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να γράψω. Η μύτη έτρεχε ασύστολα, τα φτερνίσματα το ένα μετά το άλλο και τα μάτια κόκκινα και υγρά...

 

Απλά δε μπορούσα να μείνω σε αυτή την κατάσταση.

 

ΓΙα την ομοιοπαθητική που λέτε για διατροφικούς περιορισμούς αυτό είναι άλλο θέμα.

Εγώ πιστεύω πάρα πολύ στο θέμα διατροφή. Αφού όλα μας τα κύτταρα ανανεωνονται συνέχεια. Ότι πρώτη ύλη δώσεις με αυτή θα ανανεωθούν. Και γενικά επηρεάζει όλη τη χημεία του σώματος - εγκεφάλου οπότε εντάξει εγώ πραγματικά θα δοκίμαζα ομοιοπαθητική.

 

Αν στο μέλλον δηλαδή - φτου φτου - ξανα έχω θέμα, ούτε για αστείο αντισταμινικά ή αλλεργιολόγος. Γραμμή ομοιοπαθητικό...



Το χειρότερο είναι τα ακάρεα που δεν το αποφεύγεις με τίποτα. Πάντως πρέπει να προσέχει κανείς να καταστέλει τα συμπτώματα όσο μπορεί γιατί μακροχρόνια μπορεί να είναι επιβλαβη για την υγεία (εμφάνιση άσθματος π.χ.)

Εγώ ήμουν από τους τυχερούς που με πρόλαβε το άσθμα. 

Όταν πήγα για τις αλλεργίες είχε ήδη προχωρήσει πολύ το άσθμα το αλλεργικό και έπαιρνα 2 εισπνεόμενα 2 φορές τη μέρα...

 

Γιαυτό ναι, προσοχή. Ή θεραπεύστε τις αλλεργίες ή πάρτε κανα χάπι.

 

Η λογική "δεν παίρνω χάπια και ας είμαι χάλια" εκτός από το ότι ρίχνει αισθητά την ποιότητα ζωής προκαλεί άσθμα, υπερτροφία κογχών στη μύτη (οπότε θα μένει βουλωμένη και όταν δεν υπάρχει γύρη) και πολύποδες...

 

Και φυσικά από το να παίρνει κάποιος χάπια που ρίχνουν το ανοσοποιητικό (αυτό δε κάνουν; ξέρει κανείς πως στα αλήθεια δουλεύουν???) καλύτερα κάντε μια πιο φυσική θεραπεία.

 

Και καταπιεστείτε λίγο τελοσπάντων. 

Αν η "πολύ δύσκολη θεραπεία" είναι "κόψε καφέ, τσάι, τσιγάρο και ίσως περιόρισε το κρέας"

και από το να πιεστείς προτιμάς να υποφέρεις ή να υποχρεώνεις το συκώτι σου να μεταβολίζει ένα βουνό χάπια τότε αυτή είναι η επιλογή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο είναι τα ακάρεα που δεν το αποφεύγεις με τίποτα. Πάντως πρέπει να προσέχει κανείς να καταστέλει τα συμπτώματα όσο μπορεί γιατί μακροχρόνια μπορεί να είναι επιβλαβη για την υγεία (εμφάνιση άσθματος π.χ.)

 

το ξερω αυτο για το ασθμα,

 

 

 

Και καταπιεστείτε λίγο τελοσπάντων. 

Αν η "πολύ δύσκολη θεραπεία" είναι "κόψε καφέ, τσάι, τσιγάρο και ίσως περιόρισε το κρέας"

και από το να πιεστείς προτιμάς να υποφέρεις ή να υποχρεώνεις το συκώτι σου να μεταβολίζει ένα βουνό χάπια τότε αυτή είναι η επιλογή σου.

 

η δυσκολη θεραπεια ηταν κοψε κοκκινα κρεατα, οτιδηποτε φτιαχνεται απο σιταρι, κοψε γαλακτομικα αγελαδας, κοψε συγκεκριμενα φρουτα και λαχανικα, κοψε συγκεκριμενα ψαρια, κοψε οτιδηποτε γλυκαντικο. δεν μπορουσα να φαω σχεδον τπτ ακομα και στο σουπερμαρκετ δεν ειχε τα ειδη τροφων που μπορουσα να φαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...