Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το απλο σπρευ ronal/vicks/τι διαφορα εχω απο τα αλλεργικα σπρευ aurid κτλ..

 

 

τι χρωμα βγαινουν οι μυξες σου; αν ειναι διαφανες σαν το νερο ειναι αλλεργια. επισης ο πονολαιμος δεν ειναι συμπτωμα αλλεργιας.

 

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο και αν οι βλεννες εχουν χρωμα περα απο οταν βγαινει αιμα. Παντως εμενα ειναι διαφανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 3-4 χρόνια παίρνω Claritin (λοραταδίνη) για την αλλεργία. Συνήθως σε συνδυασμό με κάποιο αποσυμφορητικό, σηνυθέστερα Ronal. Το Aerius (δεσλοραταδίνη) μια φορά που το δοκίμασα δε μου έκανε τίποτα. Τώρα, φταίει η δραστική ουσία και δε με πιάνει, έτυχε, τι να πω. Ίσως το ξαναδοκιμάσω στο μέλλον.

 

Φέτος λέω να δοκιμάσω Claritin-D που έχει και ψευδοεφεδρίνη μαζί, για ν' αποφύγω τα σπρέι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kestine & Rupafin πρέπει να είναι τα πιο αποτελεσματικά, με τις λιγότερες παρενέργειες μάλιστα, αλλά εγώ θα έλεγα να δώσει κανείς έμφαση και στη διατροφή του, δηλαδή τροφές που ενισχύουν το ανοσοποιητικό, με αντι-φλεγμονώδη δράση...

 

...εγώ όπως είπα και προηγούμενα, σώθηκα πέρυσι το καλοκαίρι από τις αμπούλες Ω3 που άρχισα να παίρνω κυρίως λόγω ελλειμμάτων στη διατροφή, με μια ελπίδα πως θα βοηθουσαν και στην αλλεργία, και ήταν ό,τι πιο δραστικό έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμης...

Τις έπαιρνα για κανά μήνα, δεν με άγγιξε η αλλεργία όλο το καλοκαίρι, παρόλο που τυγχάνω και σε χώρο με πολλά φυτά, καλλιέργειες, γύρη και σκόνη.

 

Το καλύτερο είναι πάντως να αρχίσει κανείς τη φαρμακευτική αγωγή ΠΡΟΤΟΥ μπει για τα καλά η άνοιξη, αν πάσχει από τέτοια αλλεργία.

 

Εδώ στα βόρεια είναι λίγο νωρίς ακόμη, αλλά τον Απρίλη σιγά-σιγά θα χρειαστεί μάλλον.

 

Επειδη βαριέμαι το μαγείρεμα (και ειδικά των ψαριών) έχω έλλειψη σε ελαιώδη ψάρια, οπότε αν βοηθήσουν πάλι οι κάψουλες, θα το καθιερώσω...τα καλά τα φάρμακα είναι ακριβοτερα και επιβαρυντικά αν κανείς τα χρησιμοποεί για καιρό και επί μακρόν (δηλαδή το ίδιο φάρμακο για χρόνια και με συνεχή χρήση για κάποια περίοδο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ειναι οντως αλλεργια που μαλλον ειναι και εχει ξεκινησει θα πρεπει να παρω τωρα και αντιισταμινικα? Παιρνω Aurid 2 μερες τωρα αλλα δε λεει να με αφησει. Τρελη καταροη και μπουκωμα, δυσκολευω να αναπνευσω και νιωθω διαρκως ενα φουσκωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη το Aurid φετος σα να μη με πολυπιανει μου γραψε ο γιατρος μια ολοκληρωμενη θεραπεια απο κατι δισκια. Montelukast sodium/Desloratadine ειναι οι ουσιες. Ειναι αναγκη να βαλω τοση χημεια μεσα μου? Γνωριζει κανεις λεπτομερεις/παρενεργειες απο τις ουσιες αυτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τελει τα πηρα ολα και τα ξεκιναω σημερα. Ακριβα φαρμακα. Το ενα ειναι το Aerius που εχετε πει πολλοι οτι δε σας πιανουν και ειναι τυπου αντισταμινικο, και το αλλο μπλοκαρει τις λευκοτριαινες και βοηθαει σε γενικοτερα καλυτερη αναπνοη.

 

Δε μαρεσει να παιρνω φαρμακα, αλλα ειναι ενα κομματι που μονο χειροτερα μπορεις να το κανεις, δεν ειναι σαν την ιωση που χτιζεις αντισωματα και δε κανει να καλομαθαινεις τονοργανισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πρώτη μέρα σήμερα με Rupafin (χαπάκια)

 

Πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής.

- Τα φταρνίσματα κόπηκαν μαχαίρι (με έπιασε η αλλεργία τη προηγούμενη βδομάδα και χάλασα ένα μεγάλο πακέτο χαρτί κουζίνας σε 6 μέρες)

- Ελάχιστη καταρροή

- Με γαργαλάει πότε πότε η μύτη μου και λέω θα φταρνιστώ αλλά περνάει.

- Από παρενέργειες παρατηρώ ξηροστομία, όχι όμως σε έντονο βαθμό.

 

Δεν ξαναχρησιμοποιώ ρινικό σπρέϋ ως κύριο μέσο καταπολέμησης, τελείωσε...άθλιο και ενοχλητικό...

 

Με την αφορμή της επίσκεψης του φαρμακείου έψαξα πάλι λίγο τα φάρμακα...

 

το Kestine (χαπάκια) έχει πράγματι τις χαμηλότερες και ηπιότερες παρενενέργειες, σε βαθμό μάλιστα που επειδή είναι τόσο χαμηλές, μπορεί και δίνει διπλάσια ημερήσια δόση σε ένα χαπάκι (20mg), όντας γι αυτό το λόγο πιο αποτελεσματικό σε πολύ έντονες περιπτώσεις αλλεργίας.

Αλλά για τον ίδιο λόγο κοστίζει διπλάσια, στα 17€ +, σε αντίθεση με τα 8€+ που έχουν τα περισσότερα.

 

Για οικονομικούς λόγους και για λόγους δοκιμών, επειδή άκουσα καλά λόγια, πήρα τελικά το rupafin και πράγματι δουλεύει πολύ καλά (μέχρι στιγμής)...

Τον επόμενο μήνα μπορεί να δοκιμάσω και το Kestine...στο χωριό συνήθως βιώνω έξαρση της αλλεργίας.


Εν τελει τα πηρα ολα και τα ξεκιναω σημερα. Ακριβα φαρμακα. Το ενα ειναι το Aerius που εχετε πει πολλοι οτι δε σας πιανουν και ειναι τυπου αντισταμινικο, και το αλλο μπλοκαρει τις λευκοτριαινες και βοηθαει σε γενικοτερα καλυτερη αναπνοη.

 

Δε μαρεσει να παιρνω φαρμακα, αλλα ειναι ενα κομματι που μονο χειροτερα μπορεις να το κανεις, δεν ειναι σαν την ιωση που χτιζεις αντισωματα και δε κανει να καλομαθαινεις τονοργανισμο

 

Με όσους φαρμακοποιούς έχω μιλήσει, με αποθαρρύνουν από τη χρήση του Aerius...λένε πως τα νεώτερης γενιάς αντιισταμινικά είναι πολύ καλύτερα και με ηπιότερες παρενέργειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη μέρα σήμερα με Rupafin (χαπάκια)

 

Πολύ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής.

- Τα φταρνίσματα κόπηκαν μαχαίρι (με έπιασε η αλλεργία τη προηγούμενη βδομάδα και χάλασα ένα μεγάλο πακέτο χαρτί κουζίνας σε 6 μέρες)

- Ελάχιστη καταρροή

- Με γαργαλάει πότε πότε η μύτη μου και λέω θα φταρνιστώ αλλά περνάει.

- Από παρενέργειες παρατηρώ ξηροστομία, όχι όμως σε έντονο βαθμό.

 

Δεν ξαναχρησιμοποιώ ρινικό σπρέϋ ως κύριο μέσο καταπολέμησης, τελείωσε...άθλιο και ενοχλητικό...

 

Με την αφορμή της επίσκεψης του φαρμακείου έψαξα πάλι λίγο τα φάρμακα...

 

το Kestine (χαπάκια) έχει πράγματι τις χαμηλότερες και ηπιότερες παρενενέργειες, σε βαθμό μάλιστα που επειδή είναι τόσο χαμηλές, μπορεί και δίνει διπλάσια ημερήσια δόση σε ένα χαπάκι (20mg), όντας γι αυτό το λόγο πιο αποτελεσματικό σε πολύ έντονες περιπτώσεις αλλεργίας.

Αλλά για τον ίδιο λόγο κοστίζει διπλάσια, στα 17€ +, σε αντίθεση με τα 8€+ που έχουν τα περισσότερα.

 

Για οικονομικούς λόγους και για λόγους δοκιμών, επειδή άκουσα καλά λόγια, πήρα τελικά το rupafin και πράγματι δουλεύει πολύ καλά (μέχρι στιγμής)...

Τον επόμενο μήνα μπορεί να δοκιμάσω και το Kestine...στο χωριό συνήθως βιώνω έξαρση της αλλεργίας.

 

Με όσους φαρμακοποιούς έχω μιλήσει, με αποθαρρύνουν από τη χρήση του Aerius...λένε πως τα νεώτερης γενιάς αντιισταμινικά είναι πολύ καλύτερα και με ηπιότερες παρενέργειες...

 

Καλυτερα δλδ rupafin? Τη πρωτη φορα μου ειχε δωσει αλλ/λογος zirtek. Φετος που πηγα σε παθολογο μου γραψε Aerius.

 

Τι Συμπτωματα και παρενεργειες εχεις ακουσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα δλδ rupafin? Τη πρωτη φορα μου ειχε δωσει αλλ/λογος zirtek. Φετος που πηγα σε παθολογο μου γραψε Aerius.

 

Τι Συμπτωματα και παρενεργειες εχεις ακουσει

 

Για να μην μιλαμε στον αέρα, στη προηγούμενη σελίδα έχω δώσει σύνδεσμο σε σελίδα που έχει ολόκληρη σειρά άρθρων για τις αλλεργίες της ρινός αλλά και τα φάρμακα κτλ. Εκεί θα βρεις και τα αναλυτικά στοιχεία των περισσότερων σχετι΄κων φαρμάκων.

 

http://allergopedia.gr/index.php/article/kateuthunthries-odhgies-antimetwpishs-ths-allergikhs-rinitidas-kai-tou-asth

 

Κυρίως εδώ

http://allergopedia.gr/index.php/article/kateuthunthries-odhgies-antimetwpishs-ths-allergikhs-rinitidas-kai-tou2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το μπουκωμα της μυτης καταναλωσα τωρα τους 3 τελευταιους μηνες 4 κουτια xozal χωρις να μου κανουν τιποτα.. Ας ειναι καλα το σπρευ dexa rhinaspray και αυτο το χρησιμοποιω μονο για υπνο και βαζω φειδωλα ισα-ισα για να μου ανοιξει η μυτη για να μην μου δημιουργησει φαρμακευτικη ρινιτιδα(εθισμο).

Περσι ειχα χρησιμοποιησει Aerius διχως αποτελεσμα..

Εχω ακουσει και εγω για τα Rupafin καλα λογια..

Θα τα δοκιμασω και αυτα καποια στιγμη..

 

Παντως αυτοι που κανουν χρηση σκονης....! απο την μυτη δεν εχουν τετοια προβληματα!

 

Και λεω τωρα εγω:πρεπει να γινω κοκακιας ή πρεζακιας για να εχω την μυτη μου ανοιχτη?! Πλακα μας κανει η φυση..?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το μπουκωμα της μυτης καταναλωσα τωρα τους 3 τελευταιους μηνες 4 κουτια xozal χωρις να μου κανουν τιποτα.. Ας ειναι καλα το σπρευ dexa rhinaspray και αυτο το χρησιμοποιω μονο για υπνο και βαζω φειδωλα ισα-ισα για να μου ανοιξει η μυτη για να μην μου δημιουργησει φαρμακευτικη ρινιτιδα(εθισμο).

Περσι ειχα χρησιμοποιησει Aerius διχως αποτελεσμα..

Εχω ακουσει και εγω για τα Rupafin καλα λογια..

Θα τα δοκιμασω και αυτα καποια στιγμη..

 

Παντως αυτοι που κανουν χρηση σκονης....! απο την μυτη δεν εχουν τετοια προβληματα!

 

Και λεω τωρα εγω:πρεπει να γινω κοκακιας ή πρεζακιας για να εχω την μυτη μου ανοιχτη?! Πλακα μας κανει η φυση..?!?!

Πέρα που αυτό δεν έχει αποδειχθεί η κόκα στην ανοίγει τόσο πολύ που στο τέλος σου τρυπά το διάφραγμα και τρέχεις για πλαστική...

Η αλήθεια είναι πως παλιά που έκανα σκόνη πολλές ασπιρίνες για να βάλω στα σπυράκια (κάνει τρομερή δουλειά πάστα με ασπιρίνη και νερό) τραβούσα κανά δυο μυτιές γιατί μου άνοιγε την μύτη απίστευτα...

 

Για την μύτη πάντως το καλύτερο είναι 3 μέρες ντεξαρίνα μαζί με budesonide σπρέι για όσο κρατά η αλλεργική περίοδος ώστε να μην ξανακλείσει. Το τελευταίο είναι κορτιζονούχο γιαυτό και τόσο δυνατό και θεωρητικά δεν επιτρέπεται χρήση πάνω από μήνα αλλά ο αλεργιολόγος μου μου έδινε για 4-5 μήνες κάθε χρόνο όσο είχα αλεργική ρινίτιδα από το να χαπακώνομαι το θεωρούσαι καλύτερο...

 

Μιας που βλέπω πως το χετε ψάξει άπειρα το θέμα πιο θεωρείται καλύτερο αντιισταμινικό για τα μάτια; Ξέρετε φαγούρα τσούξιμο δακρύρροια και δε συμμαζεύεται.

 

Προχθές είπα να δοκιμάσω Clarytin μέχρι που είδα πως η ουσία του (λοραταδίνη) είναι ίδια με αυτά που έπαιρνα πέρσι που λεγόταν Lora (γεννόσημο του clyarytin το Lora στη μισή τιμή) και δε δούλευαν όσο θα ήθελα με αποτέλεσμα να παίρνω 2 και 3 χάπια...

 

Κάπως καλύτερα ήταν τα ζυρτέκ...

 

Αλλά για τα μάτια πιο λέτε;

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά πάντα με τρόμαζαν τα αντιισταμινικά...

Μου φαίνεται πως θα καταλήξω πάλι με σπρέι και σταγόνες για να πιασω τοπικά τα συμπτώματα ...

 

Αφήστε που σήμερα με το Clarytin έριξα κάτι ύπνους έλιωσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα που αυτό δεν έχει αποδειχθεί η κόκα στην ανοίγει τόσο πολύ που στο τέλος σου τρυπά το διάφραγμα και τρέχεις για πλαστική...

Η αλήθεια είναι πως παλιά που έκανα σκόνη πολλές ασπιρίνες για να βάλω στα σπυράκια (κάνει τρομερή δουλειά πάστα με ασπιρίνη και νερό) τραβούσα κανά δυο μυτιές γιατί μου άνοιγε την μύτη απίστευτα...

 

Για την μύτη πάντως το καλύτερο είναι 3 μέρες ντεξαρίνα μαζί με budesonide σπρέι για όσο κρατά η αλλεργική περίοδος ώστε να μην ξανακλείσει. Το τελευταίο είναι κορτιζονούχο γιαυτό και τόσο δυνατό και θεωρητικά δεν επιτρέπεται χρήση πάνω από μήνα αλλά ο αλεργιολόγος μου μου έδινε για 4-5 μήνες κάθε χρόνο όσο είχα αλεργική ρινίτιδα από το να χαπακώνομαι το θεωρούσαι καλύτερο...

 

Μιας που βλέπω πως το χετε ψάξει άπειρα το θέμα πιο θεωρείται καλύτερο αντιισταμινικό για τα μάτια; Ξέρετε φαγούρα τσούξιμο δακρύρροια και δε συμμαζεύεται.

 

Προχθές είπα να δοκιμάσω Clarytin μέχρι που είδα πως η ουσία του (λοραταδίνη) είναι ίδια με αυτά που έπαιρνα πέρσι που λεγόταν Lora (γεννόσημο του clyarytin το Lora στη μισή τιμή) και δε δούλευαν όσο θα ήθελα με αποτέλεσμα να παίρνω 2 και 3 χάπια...

 

Κάπως καλύτερα ήταν τα ζυρτέκ...

 

Αλλά για τα μάτια πιο λέτε;

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά πάντα με τρόμαζαν τα αντιισταμινικά...

Μου φαίνεται πως θα καταλήξω πάλι με σπρέι και σταγόνες για να πιασω τοπικά τα συμπτώματα ...

 

Αφήστε που σήμερα με το Clarytin έριξα κάτι ύπνους έλιωσα...

 

Για μένα το κοκκίνισμα, τσούξιμο ματιών κτλ ήταν πάντα αποτέλεσμα ή συνοδευτικό των κύριων εκδηλώσεων της αλλεργίας, που ήταν τα φταρνίσματα και η καταρροή.

 

Αν δεν είχα έντονα τέτοια φαινόμενα το πρόβλημα στα μάτια έμενε δευτερεύον, οπότε το συσχέτισα περισσότερο ως δευτερεύουσα/εξαρτημένη εκδήλωση της αλλεργίας.

 

Πρώτη μέρα rupafin έφυγε χωρίς κανένα φτάρνισμα (δύο φορές παραλίγο) και τα μάτια δεν με φαγούρισαν ή έτσουξαν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το κοκκίνισμα, τσούξιμο ματιών κτλ ήταν πάντα αποτέλεσμα ή συνοδευτικό των κύριων εκδηλώσεων της αλλεργίας, που ήταν τα φταρνίσματα και η καταρροή.

 

Αν δεν είχα έντονα τέτοια φαινόμενα το πρόβλημα στα μάτια έμενε δευτερεύον, οπότε το συσχέτισα περισσότερο ως δευτερεύουσα/εξαρτημένη εκδήλωση της αλλεργίας.

 

Πρώτη μέρα rupafin έφυγε χωρίς κανένα φτάρνισμα (δύο φορές παραλίγο) και τα μάτια δεν με φαγούρισαν ή έτσουξαν καθόλου.

Εγώ το ανάποδο...

Δεν έχω σχεδόν καθόλου θέμα με την μύτη...

Θα φταρνιστώ μέσα στην μέρα καμιά 10αριά φορές...

Αν βρεθώ έξω μπορεί να μη φτερνιστω καθόλου αλλά τα μάτια τούμπανο δε βλέπω μπροστά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...