Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η λυση ειναι μια και λεγεται xolair.

 

Είπε ο φίλος ότι ψάχνει λύση για το μπούκωμα, αλλά αυτό που προτείνεις είναι για άσθμα...

...αμφιβάλλω αν ένας γιατρός θα πρότεινε τη χρήση τέτοιου στοχευμένου φαρμάκου για το μπούκωμα της αλλεργικής ρινίτιδας...

...στη προκείμενη περίπτωση άλλο είναι αυτό που πρέπει να αντιμετωπιστεί.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν στα γιατροσόφια που κατεβάζει κανείς από τη γκλάβα του, πρόκειται για ισχυρά φάρμακα...λίγη υπευθυνότητα γιατί μπορεί να παίζετε με την υγεία άλλων ανθρώπων

 

Κι αν κάνει τον κόπο ο οποιοσδήποτε αυτόκλητος παθολόγος να ερευνήσει αυτό για το οποίο μιλάει, μπορεί να συναντήσει κάτι τέτοιο

 

 

"4.4 Ειδικές προειδοποιήσεις και προφυλάξεις κατά τη χρήση

 

Γενικά

Το Xolair δεν ενδείκνυται για τη θεραπεία των οξέων παροξύνσεων άσθματος, του οξέος βρογχόσπασμου ή του status asthmaticus.

Το Xolair δεν έχει μελετηθεί σε ασθενείς με σύνδρομο υπερανοσοσφαιριναιμίας Ε, ή αλλεργικής βρογχοπνευμονικής ασπεργίλλωσης, ή για την πρόληψη αναφυλακτικών αντιδράσεων συμπεριλαμβανομένων εκείνων που προκαλούνται από αλλεργία σε τροφές, ατοπική δερματίτιδα, ή αλλεργική ρινίτιδα.

Το Xolair δεν ενδείκνυται για την θεραπεία αυτών των καταστάσεων."

 

Μια ματιά στο σύνολο των αλλεργικών αντιδράσεων που μπορεί να προκαλέσει αυτό το φάρμακο θα πρέπει να αποθαρρύνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά διαβάζω σε ξένα site ότι και η βιταμίνη d μπορεί να βοηθήσει, γενικά έχει νόημα να στραφούμε σε βιταμίνες κλπ ή πάμε κατευθείαν στα αντισταμινικά. Εγώ προσωπικά με το aerious δεν βγάζω άκρη και σκέφτομαι αν πρέπει να πάω σε roupafin ή να αρχίσω τισ βιταμίνες και τα ω3. καμιά άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τροφή που μπορεί να ενισχύσει το ανοσοποιητικό, με αντιφλεγμονώδη δράση κτλ, καλο είναι να εντάσσεται στη διατροφή.

Επίσης μην παραμελειτε την υγιεινή του σπιτιού, το σκούπισμα και το συχνο τίναγμα κουβερτών κτλ

 

Γενικά καθετί που μπορει να βοηθήσει ωφέλιμο είναι, και συγκεκριμένα για την αλλεργία και γενικότερα.

 

Αλλά συνήθως δεν είναι αρκετό.

 

Πέρυσι η δίκη μου αλλεργία ήταν σε ύφεση και μονο οι ταμπλέτες ω3 ησαν επαρκεις . Φέτος δυστυχώς όχι.

 

Πατάτα το Aerius λέμε. Πρώτα Kestine και μετά Rupafin δοκιμασε.

Το πρωτο είναι μάλλον πιο αποδοτικο.

 

Σε μένα το rupafin λειτουργησε καλά τις πρώτες 2 μέρες, αλλα πλέον η μύτη συνεχίζει να τρέχει ποτάμι, ευτυχώς χωρις φταρνισματα.

 

Τον επομενο μήνα θα παρω κιεγω το Kestine . Έχει διπλή δοσολογία με μικρότερες παρενέργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι η δίκη μου αλλεργία ήταν σε ύφεση και μονο οι ταμπλέτες ω3 ησαν επαρκεις . Φέτος δυστυχώς όχι.

Εμενε εστιαζει η αλλεργια στο μπουκωμα και φετος μου εδωσε και καταλαβα..!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για οσους δεν θελουν να παρουν φαρμαρκα ή δεν μπορουν, υπαρχουν φυσικες μεθοδοι για να την παλεψεις με την αλλεργια.

 

1) αποφευγουμε τους εξωτερικους χωρους

2) απομακρυνουμε τα φυτα απο τους εσωτερικους

3) καθημερινο μπανιο και μετα απο καθε εξοδο πλυσιμο του προσωπου να φυγουν τα σωματιδια που ειναι κολλημενα στο δερμα

4) καλο καθαρισμα και ξεσκονισμα του σπιτιου καθε βδομαδα (καντε μια μεγαλη γενικη το μηνα)

5) αποσμητικα χωρου στα σκουπιδια

6) ελαχιστο αερισμα του σπιτιου, δεν αφηνουμε τα παραθυρα ανοιχτα ολη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε να στραφείτε σε βιταμίνες κτλ δοκιμάστε πρώτα τσουκνίδα είτε σε τσάι είτε σε κάψουλες (nettle leaf extract) και ευφράσια.

Το ένα βοηθά πιο πολύ στην μύτη και στην φαγούρα το άλλο στα μάτια...

Ιχθυέλαιο παίρνω σε μόνιμη βάση (ω3) και μπορώ να πω πως φέτος παρότι οι αλλεργίες δίνουν ρέστα είμαι αρκετά καλύτερα.

Γενικά όλα τα φυτικά κάνουν πολύ καιρό να δράσουν ίσως και μήνα καμία σχέση δηλαδή με τα ρουπαφίν κεστιν κτλ...

 

Οπότε μην απογοητευτείτε. Ταυτόχρονα με τα ρουπαφίν/κεστίνε βάζετε πχ τσουκνίδα, ευφράσια, κουρκουμά, ω3 κτλ και στο μήνα πάνω χαμηλώνετε σταδιακά το αντισταμινικό.

Εγώ φέτος δεν πήρα αντισταμινικά τελικά γιατί πήγα να πάρω 2-3 μέρες clarytin και δε μπορούσα να ξυπνήσω το πρωί. Υπνηλία κτλ...

 

Την παλεύω με ω3 και αντισταμινικές σταγόνες για τα μάτια.

Και πολυ λίγα φτερνίσματα φέτος ενώ βλέπω χνούδια και γύρες παντού γύρω μου...

 

Αν αποφασίσετε να στραφείτε στα πιο φυτικά επισκεφτείτε το iherb

http://www.iherb.com?rcode=PDQ063

που τα έχει όλα πολύ οικονομικά.

Ακολουθείστε και το λινκ (referral) γιατί δίνει 5€ έκπτωση στην πρώτη παραγγελία ή 10 ανάλογα το ύψος του καλαθιού.

 

Αν θέλετε να δοκιμασετε θα βρείτε nettle leaf 100 κάψουλες μόνο 6€ και euphrasi πάλι 6€.

Είναι τέρμα οικονομικό απλά τα προιοντα για να έρθουν ελλάδα κάνουν περίπου 12 μέρες αλλά η διαφορά στις τιμε΄ς είναι τεράστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα υποτίθεται οτι είναι αυτονόητα αν εχεις αλλεργία. Δυστυχώς χρειάζεσαι και φάρμακα εκτος αν είναι πολυ light η φάση.

 

οχι για ολους απ οτι φαινεται. επισης λιγο προσοχη στην διατροφη βοηθαει. εισαι που εισαι σαν κοτοπουλο απο τα φαρμακα και το αδιακοπο φτερνισμα μην επιβαρυνεις τον οργανισμο ακομα παραπανω. btw διαβασα καπου οτι μετα τα 30 οι αλλεργιες τινουν να καλμαρουν

Αν θέλετε να στραφείτε σε βιταμίνες κτλ δοκιμάστε πρώτα τσουκνίδα είτε σε τσάι είτε σε κάψουλες (nettle leaf extract) και ευφράσια.

Το ένα βοηθά πιο πολύ στην μύτη και στην φαγούρα το άλλο στα μάτια...

Ιχθυέλαιο παίρνω σε μόνιμη βάση (ω3) και μπορώ να πω πως φέτος παρότι οι αλλεργίες δίνουν ρέστα είμαι αρκετά καλύτερα.

Γενικά όλα τα φυτικά κάνουν πολύ καιρό να δράσουν ίσως και μήνα καμία σχέση δηλαδή με τα ρουπαφίν κεστιν κτλ...

 

Οπότε μην απογοητευτείτε. Ταυτόχρονα με τα ρουπαφίν/κεστίνε βάζετε πχ τσουκνίδα, ευφράσια, κουρκουμά, ω3 κτλ και στο μήνα πάνω χαμηλώνετε σταδιακά το αντισταμινικό.

Εγώ φέτος δεν πήρα αντισταμινικά τελικά γιατί πήγα να πάρω 2-3 μέρες clarytin και δε μπορούσα να ξυπνήσω το πρωί. Υπνηλία κτλ...

 

Την παλεύω με ω3 και αντισταμινικές σταγόνες για τα μάτια.

Και πολυ λίγα φτερνίσματα φέτος ενώ βλέπω χνούδια και γύρες παντού γύρω μου...

 

 

κι εγω μια απ τα ιδια φετος. τετοια υπνηλια δεν αντεχοταν, δεν μπορουσα να κανω τπτ. τα εκοψα ολα και την παλευω με πλυσιμο καθημερινα κτλ, ευτυχως εδω βρεχει αρκετα συχνα οποτε καθαριζει η ατμοσφαιρα και ηρεμω αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα η τελευταια χρονια που περασα χαλια αλλεργια ηταν το το 2008/9 τοτε ημουν 24. Απο τοτε συνεχιζω να εχω τα ιδια συμπτωματα αλλα σε αρκετα λιγοτερο βαθμο. Εχω την εντυπωση οτι καθε χρονια ειμαι ελάχιστα καλύτερα αλλα μπορει να ειναι και στο μυαλο μου.

Τα κλασσικα φαρμακα που παίρνω αμα χρειαστεί (μετα απο επισκεψη παντα με τον πνευμονολογο μου) ειναι:

 

Για ματια: Zaditen

Για μυτη:  Nazonex

Για αναπνευστικες δυσκολιες/ασθμα: Flixotide kai Aerolin

Γενικα: Aerius

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι κατα των φαρμακων. Τα φαρμακα λειτουργουν καταστελλοντας ενω τα συμπληρωματα ενισχυωντας κ ισχυροποιωντας.

 

Για ματια παντα φυτικες σταγονεσ βασισμενες σε βοτανα. Για την μυτη προσπαθω παλι φυτικα.

 

Επαιρνα κ εγω απο τα 15 φαρμακα για ολα. κυριως κορτιζονουχα σταγονες σπρει κοκτειλ αντισταμινικων χαμοσ.

 

θυμηθηκα κ πρασινο τσαι.

 

Γενικα τα βρωσιμα βοτανα πχ τσουκνιδα ευφρασια πρασινο τσαι ειναι πολυ πιο δυνατα ως καψουλες παρα ως εγχυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φέτος δεν πήρα αντισταμινικά τελικά γιατί πήγα να πάρω 2-3 μέρες clarytin και δε μπορούσα να ξυπνήσω το πρωί. Υπνηλία κτλ...

 

Placebo (έτσι νόμιζες, άρα το έπαθες) ή σε ενόχλησε κάτι άλλο. Η λοραταδίνη / δεσλοραταδίνη δεν προκαλεί υπνηλία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε ότι δεν προκαλεί υπνηλία...

Αλλά προκαλεί.

Το μόνο που δε μου έκανε παρενέργειες είναι το kestine. Τρομέρο αντισταμινικό. Σαν να μη το έπαιρνα από άποψη παρενεργειών και αρκετά καλό.

Και μετά το rupafin απο άποψη παρενεργειών προς δράση...

 

Αλλά χίλιες φορές βότανα.

Από αυριο θα αρχίσω πάλι να φτιάχνω κρύο τσάι τσουκνίδα/πράσινο/λεμόνι.

Και πέρσι έφτιαχνα και είχα στο ψυγείο και έπινα ένα ποτήριο πρωί μεσημέρι βράδυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε ότι δεν προκαλεί υπνηλία...

Αλλά προκαλεί.

Το μόνο που δε μου έκανε παρενέργειες είναι το kestine. Τρομέρο αντισταμινικό. Σαν να μη το έπαιρνα από άποψη παρενεργειών και αρκετά καλό.

Και μετά το rupafin απο άποψη παρενεργειών προς δράση...

 

Αλλά χίλιες φορές βότανα.

Από αυριο θα αρχίσω πάλι να φτιάχνω κρύο τσάι τσουκνίδα/πράσινο/λεμόνι.

Και πέρσι έφτιαχνα και είχα στο ψυγείο και έπινα ένα ποτήριο πρωί μεσημέρι βράδυ...

 

Με τη καταρροή και το μπούκωμα πώς τα πήγαινε το Kestine;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την καταρροή μια χαρά.

Με το μπούκωμα δεν μπορώ να πω γιατί απλά έχω διάφραγμα στραβό οπότε ότι και να πάρω δεν αναπνέω ;-)

Απλά γενικά σαν χάπι αν σε πιάνει είσαι τυχερός γιατί δεν έχει παρενέργειες σχεδόν καθόλου. Σε εμένα τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...